Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα εχει μονο mpeg-2 μπορεις να βαλεις μια neotion np4 pocket dtv module και ετσι να γλιτωσεις τον εξωτερικο αποκωδικοποιητη.Εκτος και αμα σκευτεσαι για καινουρια τηλεοραση.Μπορεις να βρεις τηλεορασεις 22''(οπως ηταν T200hd) με αρκετα χαμηλες τιμες.Παντως ειναι μεγαλη βλακεια το οτι για 2+ χρονια εβγαζαν ολο τηλεορασεις που υποστηριζαν μονο mpeg-2 και ο κοσμος τις αγορασε τρεφοντας ψευτικες ελπιδες οτι ειναι καλυμμενος για τα μελλοντικα ψηφιακα καναλια.Επρεπε απ'την αρχη ολα τα μοντελα να εχουν και mpeg-4.

 

Αυτι που λες ειναι η καρτα που μπαινη στη θυρα της τηλεορασης και βλεπεις ψηφιακα?

Γιατι και εγω θελω να παρω σε μια σαμσυνγκ αλλα σε μαγαζια που ρωτησα μου ειπαν 50-50 εαν θα λειτουργει...αληθευει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η καλύτερη επιλογή είναι ένας εξωτερικός δέκτης.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

σημερα εφτασε και η ψηφιακη στην Πατρα. πριν λιγο προσπαθησα να βαλω τα καναλια να πω εδω οτι μενω κεντρο πατρας. τα πιανω ολα εκτος απο τη συχνοτητα 46 που περιλαμβανει τα καναλια mega,skai,star... μου δειχνει ελαχιστο σημα... τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Αυτι που λες ειναι η καρτα που μπαινη στη θυρα της τηλεορασης και βλεπεις ψηφιακα?

Γιατι και εγω θελω να παρω σε μια σαμσυνγκ αλλα σε μαγαζια που ρωτησα μου ειπαν 50-50 εαν θα λειτουργει...αληθευει αυτο?

 

Υπαρχει λιστα με τις συμβατες τηλεορασεις στο site της καρτας.Εγω παντως ειχα βαλει τετοια καρτα στην παλια sony lcd που πιανει μονο mpeg-2 και τα εβλεπα ολα κανονικα,εκτος απο τα 3 της ΕΡΤ που απο τοτε που γινανε mpeg-4 κανουνε σπασιματα με την καρτα,ενω στην καινουρια samsung με ενσοματομενο mpeg-4 παιζουν κανονικα.ERT HD ενοειται οτι δεν πιανεις με την καρτα αφου ειναι μονο για sd καναλια,αλλα ειναι μια καλη λυση για να γλυτωσεις τον εξωτερικο αποκωδικοποιητη.Βεβαια κακα τα ψεμματα,τοσο η καρτα οσο και ο εξωτερικος αποκωδικοποιητης ειναι ημιμετρα.Για να απολαυσεις στο επακρο τα πλεονεκτηματα της ψηφιακης τηλεορασης πρεπει να εχεις τηλεοραση με ενσωματομενο mpeg-4.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάτρα πιάνω ολα τα ψηφιακα με την LG32LH2010 tv μου, μια χαρά. Δυστυχως δεν πιανω τα cine/sport, prisma, της ΕΡΤ (σπαει το σημα, κουτακια ολο φαινονται), ενω πιανω μια χαρα το ΕΡΤ HD.

 

Τι προβλημα υπαρχει ξερει κανενας;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάτρα πιάνω ολα τα ψηφιακα με την LG32LH2010 tv μου, μια χαρά. Δυστυχως δεν πιανω τα cine/sport, prisma, της ΕΡΤ (σπαει το σημα, κουτακια ολο φαινονται), ενω πιανω μια χαρα το ΕΡΤ HD.

 

Τι προβλημα υπαρχει ξερει κανενας;

 

Μαλλον τα καναλια αυτου του πακετου(cinesport,rik κ.τ.λ.) εχουν πιο ασθενες σημα.Το ΕΡΤ HD ερχεται απο αλλο πακετο μαζι με τα ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα καναλια αυτου του πακετου(cinesport,rik κ.τ.λ.) εχουν πιο ασθενες σημα.Το ΕΡΤ HD ερχεται απο αλλο πακετο μαζι με τα ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3.

 

Με μια χειροκίνητη αναζήτηση που έκανα - ναι, το σήμα τους ήταν στο «Κακό» και όχι στο Normal ή «Καλό» όπως είναι όλα τα άλλα.

 

Λύνεται κάπως το πρόβλημα; ή θα μείνει πάντα έτσι;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάτρα πιάνω ολα τα ψηφιακα με την LG32LH2010 tv μου, μια χαρά. Δυστυχως δεν πιανω τα cine/sport, prisma, της ΕΡΤ (σπαει το σημα, κουτακια ολο φαινονται), ενω πιανω μια χαρα το ΕΡΤ HD.

 

Τι προβλημα υπαρχει ξερει κανενας;

 

εγω φιλε τα πιανω μια χαρα οποτε ειναι θεμα της κεραιας σου. εγω εχω προβλημα με τη συχνοτητα 46 εχω πολυ ασθενες σημα και δεν μπορω να δω... που ακριβως μενεις?

Link to comment
Share on other sites

Με μια χειροκίνητη αναζήτηση που έκανα - ναι, το σήμα τους ήταν στο «Κακό» και όχι στο Normal ή «Καλό» όπως είναι όλα τα άλλα.

 

Λύνεται κάπως το πρόβλημα; ή θα μείνει πάντα έτσι;

 

Σιγουρα δεν φταιει η τηλεοραση σου.Το πιο πιθανο ειναι,αφου εχεις κακο σημα να μενεις μακρια απο τον αναμεταδοτη και για'υτο να ερχεται το σημα(που ειναι ηδη ασθενες)ακομα πιο εξασθενημενο.Υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα να φταιει η κεραια σου.Εχεις εξωτερικη?Θα πρεπει να την εχεις στραμμενη προς την Αροη απ'οπου εκπεμπουν τα καναλια.Παιζει και να φταιει το καλωδιο της κεραιας.Εγω οταν ειχα συνδεσει την καινουρια τηλεοραση μου με ενα πολυ λεπτο καλωδιο επιανε ΕΡΤ με σπασιματα,ενω οταν το αλλαξα και εβαλα πιο χοντρο τα επιανε κανονικα.Παντως η digea γενικα εχει αρκετα πιο ισχυρο σημα απο την ΕΡΤ.Μπορεις να κανεις δοκιμες με διαφορα καλωδια και κεραιες για να δεις τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν φταιει η τηλεοραση σου.Το πιο πιθανο ειναι,αφου εχεις κακο σημα να μενεις μακρια απο τον αναμεταδοτη και για'υτο να ερχεται το σημα(που ειναι ηδη ασθενες)ακομα πιο εξασθενημενο.Υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα να φταιει η κεραια σου.Εχεις εξωτερικη?Θα πρεπει να την εχεις στραμμενη προς την Αροη απ'οπου εκπεμπουν τα καναλια.Παιζει και να φταιει το καλωδιο της κεραιας.Εγω οταν ειχα συνδεσει την καινουρια τηλεοραση μου με ενα πολυ λεπτο καλωδιο επιανε ΕΡΤ με σπασιματα,ενω οταν το αλλαξα και εβαλα πιο χοντρο τα επιανε κανονικα.Παντως η digea γενικα εχει αρκετα πιο ισχυρο σημα απο την ΕΡΤ.Μπορεις να κανεις δοκιμες με διαφορα καλωδια και κεραιες για να δεις τι φταιει.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κεντρική κεραία πολυκατοικίας. Μάλλον είναι θέμα ρύθμισης της κεραίας. Στραμμένη προς Αρόη είναι, αφού πιάνω όλα τα άλλα κανάλια της Digea μια χαρά (ANT1, MEGA κλπ).

 

Ίσως θέλει λίγο ακόμα περιστροφή όμως... είναι κεντρική δεν ξέρω μην πουν τίποτα οι υπόλοιποι ένοικοι.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια απορια!

αν εγκαταστησω εναν ψηφιακο δεκτη σε μια τηλεοραση θα μπορω μετα τον ιδο δεκτη να τον βαλω σε αλλη τηλεοραση και να ρυθμιστει και εκει?

γινετε αυτο η αμα τον βαλω σε μια τν θα μεινει εκει μονιμα?

Link to comment
Share on other sites

Όπου θέλεις τον τοποθετείς χωρίς πρόβλημα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Όπου θέλεις τον τοποθετείς χωρίς πρόβλημα.

 

να σαι καλα! δηλαδη πχ τον βαζω τωρα σε μια τν και το βραδυ πχ τον πας στην αλλη τν στο δωματιο μου?

θα θελει παλι εγκατασταση η θα ειναι κομπλε?

τα καναλια θα τα χασει?

σορρυ αν ρωταω πολλα αλλα ειμαι χαμενος

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι έτοιμος και με τα κανάλια κομπλέ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα! δηλαδη πχ τον βαζω τωρα σε μια τν και το βραδυ πχ τον πας στην αλλη τν στο δωματιο μου?

θα θελει παλι εγκατασταση η θα ειναι κομπλε?

τα καναλια θα τα χασει?

σορρυ αν ρωταω πολλα αλλα ειμαι χαμενος

 

Τα καναλια ,οταν εχεισ εξωτερικο δεκτη αποθηκευονται στον δεκτη και οχι στην τηλεοραση.Αρα σε οποια tv και να τον βαλεις δεν αλλαζει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχει μονο mpeg-2 μπορεις να βαλεις μια neotion np4 pocket dtv module και ετσι να γλιτωσεις τον εξωτερικο αποκωδικοποιητη.Εκτος και αμα σκευτεσαι για καινουρια τηλεοραση.Μπορεις να βρεις τηλεορασεις 22''(οπως ηταν T200hd) με αρκετα χαμηλες τιμες.Παντως ειναι μεγαλη βλακεια το οτι για 2+ χρονια εβγαζαν ολο τηλεορασεις που υποστηριζαν μονο mpeg-2 και ο κοσμος τις αγορασε τρεφοντας ψευτικες ελπιδες οτι ειναι καλυμμενος για τα μελλοντικα ψηφιακα καναλια.Επρεπε απ'την αρχη ολα τα μοντελα να εχουν και mpeg-4.

 

μπορεις να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες για την κάρτα που αναφέρεις ? στο skroutz την βγαζει με 26 ευρω, εαν ρωτησω σε καταστημα ειδών πληροφορικής για κάρτα που να μπαίνει στην υποδοχή ci slot της οθονης-τηλεορασης μου θα ξέρουν να μου δωσουν κατι αντιστοιχο ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Τα καναλια ,οταν εχεισ εξωτερικο δεκτη αποθηκευονται στον δεκτη και οχι στην τηλεοραση.Αρα σε οποια tv και να τον βαλεις δεν αλλαζει τιποτα.

 

ευχαριστω παιδια!

παντως δεν βλεπω και καμια τραγικη αλλαγη σε σχεση με πριν

μηπως πρεπει να ρυθμισω τιποτα? οπως πχ την αναλυση? νομιζω ειναι σε 1080π ενω

η τν δεν υποστηριζει full hd

Link to comment
Share on other sites

Ούτε 480p δεν έχουνε οι αθλιοι, σιγά μην είχαν 1080,η διάφορα είναι στα χιόνια και στα μπουκωματα η διάφορα στην ανάλυση δεν υφίσταται η είναι πολύ δύσκολο να την αντιλυφθεις.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες για την κάρτα που αναφέρεις ? στο skroutz την βγαζει με 26 ευρω, εαν ρωτησω σε καταστημα ειδών πληροφορικής για κάρτα που να μπαίνει στην υποδοχή ci slot της οθονης-τηλεορασης μου θα ξέρουν να μου δωσουν κατι αντιστοιχο ?

Υπαρχουν περισσοτερες πληροφοριες εδω.Η καρτα υπαρχει σε ολα τα καταστηματα ηλ.ειδων οπως mediamarkt,κοτσοβολος κ.τ.λ.

 

ευχαριστω παιδια!

παντως δεν βλεπω και καμια τραγικη αλλαγη σε σχεση με πριν

μηπως πρεπει να ρυθμισω τιποτα? οπως πχ την αναλυση? νομιζω ειναι σε 1080π ενω

η τν δεν υποστηριζει full hd

Τα καναλια της digea δεν ειναι HD (1080p) αλλα SD(576i).Εχουν ιδια αναλυση με τα αναλογικα.Η διαφορα ειναι στην ποιοτητα της εικονας(δεν υπαρχουν ατελειες,χιονια,ειδωλα,γραμμες που υπηρχαν στο αναλογικο)αλλα και στο βαθος του χρωματος.Μονο το ERT HD εχει αναλυση 1080i.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρώματα θα διαφωνήσω. Ειδικά αν κάποιος είχε και αναλογικά πολύ καλή λήψη.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν περισσοτερες πληροφοριες εδω.Η καρτα υπαρχει σε ολα τα καταστηματα ηλ.ειδων οπως mediamarkt,κοτσοβολος κ.τ.λ.

 

 

Τα καναλια της digea δεν ειναι HD (1080p) αλλα SD(576i).Εχουν ιδια αναλυση με τα αναλογικα.Η διαφορα ειναι στην ποιοτητα της εικονας(δεν υπαρχουν ατελειες,χιονια,ειδωλα,γραμμες που υπηρχαν στο αναλογικο)αλλα και στο βαθος του χρωματος.Μονο το ERT HD εχει αναλυση 1080i.

 

στον κωστοβολο http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=102622, εχει 2 τετοιες καρτες στα 29 ευρω. εχουν καμια διαφορα ή επιλεγω πρακτικά όποια να βρω ? αυριο θα αγορασω εαν βρω διαθεσιμη.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρώματα θα διαφωνήσω. Ειδικά αν κάποιος είχε και αναλογικά πολύ καλή λήψη.

Εγω παντως απο τοτε που ηρθαν τα ψηφιακα ειδα ορατη διαφορα στα χρωματα των ψηφιακων καναλιων.Των αναλογικων μου φαινονται αρκετα μουντα σε σχεςση με το ψηφιακο.

στον κωστοβολο http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=102622, εχει 2 τετοιες καρτες στα 29 ευρω. εχουν καμια διαφορα ή επιλεγω πρακτικά όποια να βρω ? αυριο θα αγορασω εαν βρω διαθεσιμη.

 

Εγω ξερω την neotion.Την ειχα βαλει στην παλια mpeg-2 τηλεοραση και επαιζε κανονικα.Την amstrad δεν την ξερω, πρεπει να'ναι καινουρια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση. Λένε στα μαγαζιά στην Πάτρα, οτι στο επόμενο βήμα σε π.χ. 6 μήνες θα δείχνουν όλα HD.

 

Τι παίζει με αυτό; Γνωρίζει κάποιος για το επόμενο βήμα στα ψηφιακά;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση. Λένε στα μαγαζιά στην Πάτρα, οτι στο επόμενο βήμα σε π.χ. 6 μήνες θα δείχνουν όλα HD.

 

Τι παίζει με αυτό; Γνωρίζει κάποιος για το επόμενο βήμα στα ψηφιακά;

 

Δεν παιζει να γινουν ολα τα καναλια HD μεσα σε 6 μηνες.Εδω ακομα ειμαστε στην αρχη.1 καναλι HD εχουμε ολο κι ολο κι 'αυτο δεν εχει πληρες προγραμμα.Θα περασουν αρκετα χρονια μεχρι να φταασουμε να τα βλεπουμε ολα HD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...