Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε σταματάνε να εκπέμπουν τα αναλογικά. Το πολύ πολύ να σταματήσουν ή να μεταφερθούν μερικά αναλογικά σε άλλες συχνότητες ώστε να χρησιμοποιηθούν οι συχνότητές τους για εκπομπή του ψηφιακού. Γιατί στο ψηφιακό χωράνε σε μία συχνότητα 4 κανάλια sd, ίσως και παραπάνω με αντίστοιχη μείωση της ποιότητας.

 

Υ.Γ.: Για μένα, το να μοιράζονται 4 κανάλια τύπου Time και Europe1 (είναι μικρά τοπικά κανάλια στη Θεσσαλονίκη) μια συχνότητα στα 4 είναι κρίμα. Αν δείτε την ποιότητα θα καταλάβετε. Αυτά τα μικροκάναλα εδώ παίρνουν το αναλογικό σήμα με όλο το θόρυβο και τα παράσιτα και το μετατρέπουν σε ψηφιακό. Και στα 8 να τη μοιράζονταν θα γινόταν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συμφωνα με το κειμενο απο πανω τα ψηφιακα θα σταματησουν να εκπεμπουν...

Μαλλον ενοεις τα αναλογικα θα σταματησουν να εκπεμπουν.Στις περισσοτερες περιοχες της επαρχιας σε οποιο κεντρο αρχιζει το ψηφιακο σημα,σταματαει το αναλογικο.Μονο σε Αττικη και Θεσσαλονικη υπαρχει ταυτοχρονη μεταδοση αναλογικου και ψηφιακου σηματος απο το ιδιο κεντρο εκπομπης

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο νεότερο για Βόλο; Είναι προγραμματισμένο πότε θα έχουμε ψηφιακό σήμα στην περιοχή;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ενοεις τα αναλογικα θα σταματησουν να εκπεμπουν.Στις περισσοτερες περιοχες της επαρχιας σε οποιο κεντρο αρχιζει το ψηφιακο σημα,σταματαει το αναλογικο.Μονο σε Αττικη και Θεσσαλονικη υπαρχει ταυτοχρονη μεταδοση αναλογικου και ψηφιακου σηματος απο το ιδιο κεντρο εκπομπης

 

Ναι ναι αναλογικο ηθελα να γραψω...

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην κατερινη mega σκαι κ star έδειχνε μαυρη οθονη.

έκανα αναζητηση αλλα δεν τα βρηκε καθόλου

τι μπορω να κάνω?

 

Εκπεμπουν Κατερινη τα ψηφιακα?Νομιζω δεν εχουν αρχισει ακομα.Εκτος αμα τα επιανες απο τα Ακαρνανικα ορη.

Link to comment
Share on other sites

Από Ακαρνανικά στην Κατερίνη;:wacko:

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ενοεις τα αναλογικα θα σταματησουν να εκπεμπουν.Στις περισσοτερες περιοχες της επαρχιας σε οποιο κεντρο αρχιζει το ψηφιακο σημα,σταματαει το αναλογικο.Μονο σε Αττικη και Θεσσαλονικη υπαρχει ταυτοχρονη μεταδοση αναλογικου και ψηφιακου σηματος απο το ιδιο κεντρο εκπομπης

 

Ομολογώ ότι δε το ήξερα αυτό... Πολύ κουλό είναι πάντως... Και φαντάζομαι ότι δημιουργεί τεράστειο πρόβλημα ειδικά στα χωριά που οι κάτοικοι έχουν μεγαλύτερες ηλικίες!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο νεότερο για Βόλο; Είναι προγραμματισμένο πότε θα έχουμε ψηφιακό σήμα στην περιοχή;

 

οχι ακομα, η προσωπικη μου εκτιμηση: μπορει να ειναι και το τελευταιο κεντρο που θα μεταβει στην ψηφιακη εποχη μιας και εχουν προβλημα με τις συχνοτητες στο Πηλιο...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Εδώ και λίγο καιρό δεν βλέπω τα ψηφιακά της ΕΡΤ (βουλή, ρικ, sport+/cine+, info). To ERTHD και τα υπόλοιπα (ET1, NET, ET3) τα πιάνω κανονικά. Μενω Πειραια. Παίζει κάτι;

 

Κανεις???!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις???!!!

 

Εγω παντως απο Αθηνα τα βλεπω κανονικα,αν και καποιες φορες το ΡΙΚ μου κανει κατι ψιλο-σπασιματα και διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως απο Αθηνα τα βλεπω κανονικα,αν και καποιες φορες το ΡΙΚ μου κανει κατι ψιλο-σπασιματα και διακοπες.

 

Κι εγώ τα έπιανα αλλά από ένα σημείο και μετά έλεγε ασθενές ή καθόλου σήμα και μαύρη οθόνη και στην τελευταία αναζήτηση ψηφιακών που έκανα, δεν μου τα βρήκε καθόλου... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει πεσει η ισχυς του αναμεταδοτη,με αποτελεσμα να υπαρχει χαμηλη σταθμη σηματος.Εσυ μαλλον επειδι εισαι στον Πειραια που ειναι μακρυα απ'τον Υμηττο δεν τα πιανεις.Εγω που ειμαι πιο κοντα τα πιανω οριακα.Τα Eurosport και TV5 τα πιανεις?
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει πεσει η ισχυς του αναμεταδοτη,με αποτελεσμα να υπαρχει χαμηλη σταθμη σηματος.Εσυ μαλλον επειδι εισαι στον Πειραια που ειναι μακρυα απ'τον Υμηττο δεν τα πιανεις.Εγω που ειμαι πιο κοντα τα πιανω οριακα.Τα Eurosport και TV5 τα πιανεις?

 

Ναι, κανονικά! Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Εκπομπής Πεταλιδίου

(Καλαμάτα)

 

Το συγκεκριμένο κέντρο εκπομπής δεν έχει

ξεκινήσει ακόμα να εκπέμπει ψηφιακό σήμα.

 

http://digea.gr/map/map2.php

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Εκπομπής Πεταλιδίου

(Καλαμάτα)

 

Το συγκεκριμένο κέντρο εκπομπής δεν έχει

ξεκινήσει ακόμα να εκπέμπει ψηφιακό σήμα.

 

http://digea.gr/map/map2.php

 

Ξερουμε ποτε; Για Πεταλιδι θελω και εγω ουσιαστικα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα, μενω στην Πάτρα και εχω την samsung T200hd . εχει στο μενου και στο τηλεκοντρολ το D/TV, λετε να πιανω ψηφιακα καναλια απο αυριο ή παω για αποκωδικοποιητή ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

το μοντελο αυτο εχει ενσωματωμενο αποκωδικοποιητή MPEG2, οποτε θα δεν θα μπορεις να δεις τα ψηφιακα καναλια.

μονο τον ηχο τους θα εχεις.

 

ειναι παλιο μοντελο.

 

πρεπει να παρεις αποκωδικοποιητή MPEG4

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα, μενω στην Πάτρα και εχω την samsung T200hd . εχει στο μενου και στο τηλεκοντρολ το D/TV, λετε να πιανω ψηφιακα καναλια απο αυριο ή παω για αποκωδικοποιητή ?

 

Έχει MPEG2 από όσο ξέρω, οπότε δεν μπορείς να δεις. Θα χρειαστείς αποκωδικοποιητή συμπατριώτη :O

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Έχει MPEG2 από όσο ξέρω, οπότε δεν μπορείς να δεις. Θα χρειαστείς αποκωδικοποιητή συμπατριώτη :O

 

ωχ την πατησαμε δηλαδη. για να δουμε ποσο αντεχουμε χωρις τηλεοραση...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα, μενω στην Πάτρα και εχω την samsung T200hd . εχει στο μενου και στο τηλεκοντρολ το D/TV, λετε να πιανω ψηφιακα καναλια απο αυριο ή παω για αποκωδικοποιητή ?

 

το μοντελο αυτο εχει ενσωματωμενο αποκωδικοποιητή MPEG2, οποτε θα δεν θα μπορεις να δεις τα ψηφιακα καναλια.

μονο τον ηχο τους θα εχεις.

 

ειναι παλιο μοντελο.

 

πρεπει να παρεις αποκωδικοποιητή MPEG4

 

Έχει MPEG2 από όσο ξέρω, οπότε δεν μπορείς να δεις. Θα χρειαστείς αποκωδικοποιητή συμπατριώτη :O

 

ωχ την πατησαμε δηλαδη. για να δουμε ποσο αντεχουμε χωρις τηλεοραση...

Αμα εχει μονο mpeg-2 μπορεις να βαλεις μια neotion np4 pocket dtv module και ετσι να γλιτωσεις τον εξωτερικο αποκωδικοποιητη.Εκτος και αμα σκευτεσαι για καινουρια τηλεοραση.Μπορεις να βρεις τηλεορασεις 22''(οπως ηταν T200hd) με αρκετα χαμηλες τιμες.Παντως ειναι μεγαλη βλακεια το οτι για 2+ χρονια εβγαζαν ολο τηλεορασεις που υποστηριζαν μονο mpeg-2 και ο κοσμος τις αγορασε τρεφοντας ψευτικες ελπιδες οτι ειναι καλυμμενος για τα μελλοντικα ψηφιακα καναλια.Επρεπε απ'την αρχη ολα τα μοντελα να εχουν και mpeg-4.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερουμε τι ωρα σταματαει το αναλογικο σημα?

εγω δεν εχω παρει ακομα δεκτες

κατι αλλο τωρα οταν παρω δεκτη τι καλωδια πρεπει να παρω για να συνδεσω την τηλεοραση?

εχω 2tv me scart και 1 με hdmi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...