Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω οχι, δε γινεται κατι τετοιο...

 

Γιωργο, ειναι μια "καρτα" που μπαινει σε μια ειδικη θυρα της τηλεορασης και μετατρεπει το mpeg-2 σε mpeg-4

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υπάρχει module που να κάνει ΚΑΙ για mpeg-4 HD (εκτός απο SD) σε τηλεοράσεις που έχουν μονο mpeg-2 δέκτη;

Όχι.

Γιωργο, ειναι μια "καρτα" που μπαινει σε μια ειδικη θυρα της τηλεορασης και μετατρεπει το mpeg-2 σε mpeg-4

Το αντίστροφο κάνει: mpeg-4 > mpeg-2.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ασχετος απο αυτα..εξηγησε το καλυτερα:lol:

 

Αναφέρεται στα μειονεκτήματα της κάρτας έναντι του εξωτερικού δεκτή- κουτί.

Η κάρτα μπορεί να δημιουργεί θέματα στην TV μετά από καιρο, αρχίζει και τρώει σκαλωματα με τις αλλαγές των καναλιών, από την άλλη κρατάς ένα τηλεκοντρόλ και δεν έχεις έξτρα καλώδια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πότε υπολογίζετε να έχουμε digea και εδώ Χαλκιδική?

 

πετρο ευχαριστω για την λυση της αποριας:)

φιλε μπες στο digea.gr και ψαξε για την περιοχη σου;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

το προτιμω απο εξωτερικο, ενα κοντρολ μου φτανει :p λενε οτι μπορει να σου καψουν την πλακετα κτλ(εχω ακουσει διαφορα) και για το HD οοοοταν εχει αγωνα, μου κανει και η τηλεοραση του σαλονιου :)

H τηλεοραση του σαλονιου εχει ενσωματομενο mpeg-4 HD?

Αναφέρεται στα μειονεκτήματα της κάρτας έναντι του εξωτερικού δεκτή- κουτί.

Η κάρτα μπορεί να δημιουργεί θέματα στην TV μετά από καιρο, αρχίζει και τρώει σκαλωματα με τις αλλαγές των καναλιών, από την άλλη κρατάς ένα τηλεκοντρόλ και δεν έχεις έξτρα καλώδια.

Στην παλια sony με mpeg-2 only εβλεπα μεσο της καρτας.Επιαναν κανονικα ολα τα καναλια της digea αλλα τα κρατικα απο τοτε που εγιναν mpeg-4 επιαναν με σπασιματα και διακοπες,ενω η καινουρια samsung με built-in mpeg-4 hd που πηρα πριν 8-9 μηνες απο την ιδια κεραια τα πιανει κανονικα χωρις σπασιματα και διακοπες.Αρα εφταιγε η καρτα.Οι γονεις μου που εχουν τωρα την παλια τηλεοραση εχουν καταργησει την καρτα και πηραν εξωτερικο αποκωδικοποιητη για να πιανει κανονικα τα κρατικα καναλια.Στην tv δεν νομιζω να δημηουργει προβληματα η καρτα,οσο για'υτα που λενε οτι μπορει να καψει την πλακετα ειναι βλακειες.Μεσω της καρτας αργει λιγο παραπανω(κανα 2 δευτερολεπτα) να αλλαξει καναλι σε σχεση με το εξωτερικο αποκωδικοποιητη ή την καινουρια tv.To αλλο μειονεκτημα της καρτας ειναι οτι καμια φορα οταν πας να αλλαξεις καναλι αποσυντονιζεται και θελει να σβησεις την τηλεοραση και να την ξανααναψεις για να πιασει τα καναλια.

 

Παιδιά ξέρει κανείς πότε υπολογίζετε να έχουμε digea και εδώ Χαλκιδική?

Απο Θεσ/νικη δεν φτανει το σημα?

Link to comment
Share on other sites

Απο Θεσ/νικη δεν φτανει το σημα?

 

Είναι μπροστά ο χωρτιάτης και δεν έχουμε καθόλου σήμα.Τελευταίους θα μας αφήσουν φαντάζομε.

Link to comment
Share on other sites

H τηλεοραση του σαλονιου εχει ενσωματομενο mpeg-4 HD?

 

Ναι, Viera φετινη πηραμε :p Η Trinitron τα επαιξε τελειως...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

2 μερες ψαξιματος με τον δεκτη...ο πρωτος μου βασικα :lol::D

λοιπον οι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι σχετικα καλες..οι εξοδος προς την τηλεοραση ειναι με συνδεση scart...ολα τα καναλια τα εχει βρει 16 μεχρι τωρα και απο οσο ξερω θα γινουν τριαντα κατι στις 20..:)

το τηλεκοντρολ πιανει απο πολυ μακρια και απο αντιθετη κατευθυνση...πχ κοιταει το ταβανι και αλλαζει καναλια ανετα :lol:

απο ταχυτητες μια χαρα και ουτε εχω παρατηρησει υπερθερμανση(αερα περνει απο διπλα) δεξια πλευρα

αρχεια usb παιζει μια χαρα και στα 1080p...αν καποιος ξερει και αλλα κολπα να μου πει οκ...και πως αλλαζω αυτη την ωρα...ειναι στο αυτοματο την εχω βαλει αλλα λεει 1.1.2012 ελεος..κατι χανει απο τα καναλια την μερα και την ωρα..

οτι αλλο θελετε ρωτηστε..και 2 φωτογραφιες δικες σας

 

http://desmond.imageshack.us/Himg705/scaled.php?server=705&filename=dsc0147ay.jpg&res=landing

 

 

http://desmond.imageshack.us/Himg24/scaled.php?server=24&filename=dsc0148fx.jpg&res=landing

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

2 μερες ψαξιματος με τον δεκτη...ο πρωτος μου βασικα :lol::D

λοιπον οι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι σχετικα καλες..οι εξοδος προς την τηλεοραση ειναι με συνδεση scart...ολα τα καναλια τα εχει βρει 16 μεχρι τωρα και απο οσο ξερω θα γινουν τριαντα κατι στις 20..:)

το τηλεκοντρολ πιανει απο πολυ μακρια και απο αντιθετη κατευθυνση...πχ κοιταει το ταβανι και αλλαζει καναλια ανετα :lol:

απο ταχυτητες μια χαρα και ουτε εχω παρατηρησει υπερθερμανση(αερα περνει απο διπλα) δεξια πλευρα

αρχεια usb παιζει μια χαρα και στα 1080p...αν καποιος ξερει και αλλα κολπα να μου πει οκ...και πως αλλαζω αυτη την ωρα...ειναι στο αυτοματο την εχω βαλει αλλα λεει 1.1.2012 ελεος..κατι χανει απο τα καναλια την μερα και την ωρα..

οτι αλλο θελετε ρωτηστε..και 2 φωτογραφιες δικες σας

 

http://desmond.imageshack.us/Himg705/scaled.php?server=705&filename=dsc0147ay.jpg&res=landing

 

 

http://desmond.imageshack.us/Himg24/scaled.php?server=24&filename=dsc0148fx.jpg&res=landing

Στις 20 του μηνα θα εκπεμψουν αλλα 14 καναλια,αρα θα γινουν συνολο 30.Τον αποκοδικοποιητη τον εχεις συνδεσει σε crt τηλεοραση?

Link to comment
Share on other sites

στις 20 του μηνα ποια καναλια εδω στον πειραια θα θελουν ΜΟΝΟ ψηφιακο αποκωδικοποιητη για να τα πιασω?

 

Ολα(εθν.εμβελειας+περιφερειακα) εκτος των 3 κρατικων που θα κανουν το switch-off στις 17/08 και του 902 που θα συνεχισει να εκπεμπει μονο αναλογικα αφου δεν εχει ενταχθει σε καποιο ψηφιακο πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα(εθν.εμβελειας+περιφερειακα) εκτος των 3 κρατικων που θα κανουν το switch-off στις 17/08 και του 902 που θα συνεχισει να εκπεμπει μονο αναλογικα αφου δεν εχει ενταχθει σε καποιο ψηφιακο πακετο.

 

παρνηθα εδω στον πειραια δεν πιανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες επιασα απο την συχνοτητα UHF 62 ενα νεο ψηφιακο πακετο περιφερειακων καναλιων απο Υμηττο.Περιεχει τα καναλια HIGH TV,0-6 και 2 test cards.

http://greekdigitaltv.blogspot.gr/2012/06/blog-post_20.html

 

Κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω,το έπιασα,αλλά μετά από λίγες μέρες χάθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω,το έπιασα,αλλά μετά από λίγες μέρες χάθηκε!

 

Ηταν δοκιμαστικη εκπομπη για 2-3 μερες.Στις 20/07 θα αρχισουν να εκπεμπουν ψηφιακα ολα τα περιφερειακα καναλια απο τις συχνοτητες uhf 54,63 και 65.

Link to comment
Share on other sites

Στις 20 του μηνα θα εκπεμψουν αλλα 14 καναλια,αρα θα γινουν συνολο 30.Τον αποκοδικοποιητη τον εχεις συνδεσει σε crt τηλεοραση?

 

ναι crt...;)

πηρα αυτον γιατι θελω να κανω εγγραφες σε hd;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ένα κανάλι είναι hd, η ερτ hd. Όλα τα άλλα είναι sd.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ένα κανάλι είναι hd, η ερτ hd. Όλα τα άλλα είναι sd.

 

εεε ναι απο εκει θελω να γραφω...επειδη φτιαχνω βιντεο ποδοσφαιρου κλπ θελω να εχουν καλη ποιοτητα τα κλιπ που θα βαζω;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

συμβαινει και σας να να χανουν τα καναλια οι εξωτερικοι δεκτες mpeg4? ασε που παει τα καναλια 1,2,3,4 και ξαφνικα παει στο 894, 895...ουτε με επαναφορα εργαστοσιακων δε φτιαχνεται.... εχω ενα crypto και ενα doop...απαραδεκτες υλοποιησεις...τους ευχομαι φουντο ολους τους.... Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Ο δέκτης που διαφημίζεται ως ο πιο συμβατός για όλες τις τηλεοράσεις,λέγεται Edision και υπάρχουν 2 versions Edision SD και Edision HD!Εμένα πάντως και οι 2 τηλεοράσεις είναι με εσωτερικό δέκτη,και τα κανάλια τα έχω με τη σειρά που θέλω και με μόνο ένα τηλεκοντρόλ!Το μπέρδεμα ήταν με τα MAD,MTV κλπ που μέχρι τώρα έπρεπε να πηγαίνω από την ψηφιακή στην αναλογική,ευτυχώς σε λίγες μέρες θα μπουν κι αυτά στα ψηφιακά!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

συμβαινει και σας να να χανουν τα καναλια οι εξωτερικοι δεκτες mpeg4? ασε που παει τα καναλια 1,2,3,4 και ξαφνικα παει στο 894, 895...ουτε με επαναφορα εργαστοσιακων δε φτιαχνεται.... εχω ενα crypto και ενα doop...απαραδεκτες υλοποιησεις...τους ευχομαι φουντο ολους τους....

 

στον δικο μου τον edision (οπως και ο φιλος απο κατω λεει οτι ειναι πολυ καλα μηχανηματα) δεν εχω τετοιο προβλημα...παντως στον δικο μου μετα απο ανιχνευση καναλιων χανεται η σειρα αλλα δεν πειραζει την φτιαχνω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

συμβαινει και σας να να χανουν τα καναλια οι εξωτερικοι δεκτες mpeg4? ασε που παει τα καναλια 1,2,3,4 και ξαφνικα παει στο 894, 895...ουτε με επαναφορα εργαστοσιακων δε φτιαχνεται.... εχω ενα crypto και ενα doop...απαραδεκτες υλοποιησεις...τους ευχομαι φουντο ολους τους....

Υπάρχει μια επιλογή στα μενού των δεκτών: "lcn". Τη θέτουμε στο "off". Αν εξακολουθεί να χάνεται η σειρά των καναλιών, είναι θεματάκι του δέκτη.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψαχνωντας το αρκετα κατεληξα στο Crypto ReDi 215D το οποιο ειναι αρκετα καλο και ειναι αρκτετα γρηγορο στις αλλαγες των καναλιων. Κανει 40 Ευρω και ειναι PVR ready και Media Player. Προσοχη μονο γιατι στο Πλαισιο, Multirama κτλ πουλανε το απλο 215 που ειναι και πιο παλιο μοντελο και οχι το 215D.

Skroutz link

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

geovrettos1908 θα σε παρακαλέσω να γράφεις κατανοητά ελληνικά για να μπορούνε οι χρήστες να σε διαβάζουν και να σου απαντάνε...το ποστ σου δεν βγάζει νόημα έτσι όπως έχει γραφτεί. Αν θες γράφε τα πρώτα στο word και μετά κάντα αντιγραφή εδώ. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

ρωταγα λοιπον στο ποστ μου.αν καποιος απο σαε εχει δοκιμασει να βαλει μετατροπεα σηματος mpg2 se mpg4.δε θελω να γεμιζω κοντρολ αρα ειναι η καλυτερη λυση.

μιλαμε για 2 τβ.και οι 2 με εισοδους σκαρτ.

εχω δει αυτο εδω.τι λετε?

 

http://www.public.gr/prod/sound-and-vision/accessories-vision/apokodikopoiites-mpeg4/crypto-redi-170-mp-hd/prod3550019pp/

 

http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W004244

 

οι 2 τβ δεν ειναι hd αρα οπως και να χει νομιζω οτι η εισοδος σκαρτ δεν ειναι προβλημα.

τελος σε μια τβ που ειναι hd ready θελω κατι αντιστχο.αν και βλεπω σε αυτη μεσω οτε τβ αν δε μπει ο αντενα αμεσα στο πακετο του θα παω στη παραπανω λυση και σε αυτη τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...