Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα αποκωδικοποιητή και πόσο καλό tuner έχει. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τρεις.

Ένας έχει πιάσει τα πάντα χωρίς πρόβλημα ποιότητας.

Ο δεύτερος κι αυτός πηγαίνει καλά, δεν πιάνει καθόλου 65 και έχει κάποια "σπασίματα", σε αδιάφορα κανάλια τύπου mad-MTV κλπ.

Ο τρίτος ήταν πραγματικά άθλιος. Δεν έπιασε τίποτα άλλο εκτός των μεγάλων ιδιωτικών σταθμών και των 2-3 ξένων. Τα κρατικά τα βρήκε μετά την 3η-4η αναζήτηση και τα έπαιζε τόσο "σπασμένα" που ήταν αδύνατο να τα παρακολουθήσεις. Τον επέστρεψα στο κατάστημα. Συμβουλή: Μακριά από τους αποκωδικοποιητές του πλαισίου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

στα Γιαννενα πιάνουμε TV5 και Euronews ψιαφακά!!το κατάλαβα απο χτες δεν ξέρω απο πότε εμφανίστηκαν!!!:O

Μακαρι να σημαίνει οτι ηρθε η σείρα μας!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

στα Γιαννενα πιάνουμε TV5 και Euronews ψιαφακά!!το κατάλαβα απο χτες δεν ξέρω απο πότε εμφανίστηκαν!!!:O

Μακαρι να σημαίνει οτι ηρθε η σείρα μας!!!!!!:D

 

Στα Γιαννενα εχει και digea ή μονο της ερτ και τα ξενα?

Link to comment
Share on other sites

Στα Γιαννενα εχει και digea ή μονο της ερτ και τα ξενα?

μονο τα 2 ξενα βρηκα τν5 και euronews.Τις ερτ τα σινε και σπορτπλας δεν ειχαν ερθει ποτε εδω.....

μακαρι να εχουμε και το HD για την ολυμπιαδα αλλα δεν νομιζω........αυτο θα ερθει με ολα τα αλλα ελληνικα μαζι,ε;;

Link to comment
Share on other sites

μονο τα 2 ξενα βρηκα τν5 και euronews.Τις ερτ τα σινε και σπορτπλας δεν ειχαν ερθει ποτε εδω.....

μακαρι να εχουμε και το HD για την ολυμπιαδα αλλα δεν νομιζω........αυτο θα ερθει με ολα τα αλλα ελληνικα μαζι,ε;;

 

Τα σινε και σπορ εχουν καταργηθει εδω και 4 μηνες.Στην θεση τους πιανουν τα BBC και DW.Το ERT HD θα ερθει μαλλον οταν ερθει και η digea (ιδιωτικα) στα Γιαννενα,μαζι με τα ΕΤ1,NET και ΕΤ3.Ετσι εγινε και στην Λαρισσα,στην Πατρα και στα Ακαρνανικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε προβλήματα στις συχνότητες πάνω από uhf 60, δηλαδή στις 63 και 65, είναι πολύ πιθανόν να είναι πρόβλημα εγκατάστασης και δε θα έβλαπτε ένας έλεγχός της.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Στην Αλεξανδρουπολη παντως απο 18 ιουλιου πιανουμε στη 46 και το τριτο ψηφιακο μπουκετο με tv5 euronews και τα 2 κωδικοποιημενα της ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Στην Αλεξανδρουπολη παντως απο 18 ιουλιου πιανουμε στη 46 και το τριτο ψηφιακο μπουκετο με tv5 euronews και τα 2 κωδικοποιημενα της ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε προβλήματα στις συχνότητες πάνω από uhf 60, δηλαδή στις 63 και 65, είναι πολύ πιθανόν να είναι πρόβλημα εγκατάστασης και δε θα έβλαπτε ένας έλεγχός της.

 

Πώς μπορεί να γίνει αυτό σε πολυκατοικία; Δεν βρίσκω κανάλια στις συχνότητες αυτές...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό αποκωδικοποιητή να πάω να πάρω :rolleyes:δεν βλέπω πολύ tv

Αλλά η 3 χρονών κορούλα μου έχει σκάσει με το νικελοντεον όταν ήρθα από την δουλειά το πράγμα που μου είπε ήταν "μπαμπά χάλασε η τηλεόραση μου" ο πεθερός πήρε ένα F@U

Αλλά δεν το είδα να πιάνει τίποτα

Το νικολοντιον δεν το έπιασε για βοηθήστε παιδιά

Ευχαριστώ :)

 

Άσχετο τι είναι το body in action :confused: ο πεθερός μου δεν το πιάνει αυτό.

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει μια τηλεόραση 46" Samsung αλλα στα κανάλια κάνει σπάσιμο εικόνα και ήχου(εκτός απο αυτα της ΕΡΤ) η μικρή τηλεόραση που έχω στο δωμάτιο μου δεν μου κάνει τέτοια πράγματα.Ποιο μπορει να είναι το πρόβλημα;;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει μια τηλεόραση 46" Samsung αλλα στα κανάλια κάνει σπάσιμο εικόνα και ήχου(εκτός απο αυτα της ΕΡΤ) η μικρή τηλεόραση που έχω στο δωμάτιο μου δεν μου κάνει τέτοια πράγματα.Ποιο μπορει να είναι το πρόβλημα;;;

 

Παίρνουν σημα από την ίδια κεραία;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ελευσινα ,έχω προβλημα με κανάλια που παίζουν 63:mad,MTV κλπ.

Όλα τα αλλα τέλεια.

Πρέπει να γυρίσω την κεραία;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Sony bravia που έχω να κάνει ένα συντονισμό και μου βρήκε Τα κανάλια χωρίς απωδικοποιητη αλλά ενώ έχει ήχο δεν έχει εικόνα :banghead:

Και χάρηκα ότι δεν θα χρειαστώ να δώσω λεφτά για κουτιά :mad:

Αύριο πλαίσιο γιατί θα φάω ξύλο αν δεν βάλω το νικελοντεον για την κόρη μου :)

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ελευσινα ,έχω προβλημα με κανάλια που παίζουν 63:mad,MTV κλπ.

Όλα τα αλλα τέλεια.

Πρέπει να γυρίσω την κεραία;

 

αν δεν εισαι σε πολυκατοικιαα και εχεις δικια σου κεραια δοκιμασε την γυρνωντας την προς υμηττο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αναζήτηση αυτόματη και ενώ βρήκε αρκετά καινούρια ψηφιακά όπως nickelodeon,high,extra,tv5 κτλ δε μου βρήκε mad,mtv ούτε sporttv.

Τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες γιατι το attica tv ειναι μεσ'στο παρασιτο?Εχει χαλια εικονα με χιονια(πως καταφεραν να εκπεμψουν με χιονια σε ψηφιακο σημα ενας θεος ξερει!!!:worry:) και απο ηχο δεν ακουγεται τιποτα παρα μονο ενα συνεχες σσσσσσσσ σαν παρασιτα ραδιοφωνικου σταθμου.
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες γιατι το attica tv ειναι μεσ'στο παρασιτο?Εχει χαλια εικονα με χιονια(πως καταφεραν να εκπεμψουν με χιονια σε ψηφιακο σημα ενας θεος ξερει!!!:worry:) και απο ηχο δεν ακουγεται τιποτα παρα μονο ενα συνεχες σσσσσσσσ σαν παρασιτα ραδιοφωνικου σταθμου.

 

ελα ντε, χαλια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά με την εικόνα και τον ήχο που κάνα σπασίματα.Ήθελε αναβάθμιση λογισμικού η οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αναζήτηση αυτόματη και ενώ βρήκε αρκετά καινούρια ψηφιακά όπως nickelodeon,high,extra,tv5 κτλ δε μου βρήκε mad,mtv ούτε sporttv.

Τι φταίει;

και εγω σημερα πηρα ενα δεκτη για μια παλια crt και δεν δειχνει mad,sport tv, bib γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αναζήτηση αυτόματη και ενώ βρήκε αρκετά καινούρια ψηφιακά όπως nickelodeon,high,extra,tv5 κτλ δε μου βρήκε mad,mtv ούτε sporttv.

Τι φταίει;

 

και εγω σημερα πηρα ενα δεκτη για μια παλια crt και δεν δειχνει mad,sport tv, bib γιατι?

 

Λογικά δεν έχει καλό σήμα η συχνότητα που εκπέμπουν αυτά τα κανάλια... :S

Link to comment
Share on other sites

πηρα εναν αποκωδικοποιητη F&U απο media markt .αν ξερει κανενας,εβαλα στην σειρα τα καναλια αλλα το καθενα εχει ενα δικο του αριθμο ο οποιος δεν αλλαζει.πχ η ετ1 παροτι την εβαλα πρωτη εχει αριθμο 018, η νετ ,που την εχω δευτερη, 017. γινεται να τους βαλω εγω αριθμο βασει της σειρας που τα εχω?η ετ1 το 001 πχ, η νετ το 002 κλπ
Link to comment
Share on other sites

πηρα εναν αποκωδικοποιητη F&U απο media markt .αν ξερει κανενας,εβαλα στην σειρα τα καναλια αλλα το καθενα εχει ενα δικο του αριθμο ο οποιος δεν αλλαζει.πχ η ετ1 παροτι την εβαλα πρωτη εχει αριθμο 018, η νετ ,που την εχω δευτερη, 017. γινεται να τους βαλω εγω αριθμο βασει της σειρας που τα εχω?η ετ1 το 001 πχ, η νετ το 002 κλπ

Απενεργοποιησε το LCN απο τις ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε το LCN απο τις ρυθμισεις

 

μπραβο ρε συ ευχαριστω!

 

στον ιδιο δεκτη:

 

1---σε καποια καναλια οταν παω σε αυτα η εικονα κανει σπασιματα τοτε αμεσως παταω το info δυο φορες και δειχνει το σημα να ανεβαινει απο 30-40% στο 100%.δηλαδη στην εναλλαγη το σημα ειναι χαμηλο ,κανονικα ειναι 100%.ειναι θεμα software?bug?

 

2---αναβαθμιση μεσω usb πως κανουμε?πως βλεπουμε ποτε υπαρχει αναβαθμιση?

 

3---τον εχω συνδεσει σε μια μπαουλο crt μεσω scart αλλα στην οθονη (σε προγραμμα και στο μενου του δεκτη) εμφανιζεται μια καθετη αχνη μαυρη γραμμη καπου στην μεση και δεξια!αυτο τωρα ειναι παρεμβολη?

 

σορρυ για τις πολλες ερωτησεις οποιος ξερει απανταει!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...