Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπετε την ΕΡΤ HD;Πως σας φαίνεται;

 

 

Μονο τις κερκιδρς εχει δειξει ακομα..θελω να δω τον μεσι σε 720p! :p

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μονο τις κερκιδρς εχει δειξει ακομα..θελω να δω τον μεσι σε 720p! :p

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

:pΕμενα δεν είναι full hd η samsung δυστυχώς...Αλλά και πάλι φαίνεται αρκετή διαφορά.ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή... Προσωπικά περίμενα καλύτερη εικόνα για ~9Mbps bitrate... Έχει αρκετό grain.

 

Βασικά τώρα που άρχισε η κανονική μετάδοση βελτιώθηκε πολύ!! Πολύ καλή εικόνα!:up:

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

@konstantinoslp: σε 1080ι θα τον δεις...:)

πολύ καλή είναι η εικόνα..:up:

υπενθυμίζω ότι έχουμε και τόπικ για την ERT HD..:)

Link to comment
Share on other sites

σε μια τηλεοραση δεν εχω βαλει digea αλλα δεν βρηκα που αλλου να γραψω...σημερα στο sport tv μου εκανε καποια σπασηματα..τι φταει για αυτο?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έχουμε καμία ενημέρωση πότε θα έρθει ψηφιακό σήμερα στην άνω Δυτική Ελλάδα; Ηγουμενίτσα, Κέρκυρα, Γιάννενα;
Link to comment
Share on other sites

Προς στιγμήν, δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση από την Digea, οπότε υπομονή :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

H ert hd εκπεμπει σε 16:9?ειναι 1080 ή 720?

 

Η εικόνα που εκπέμπει το EΡΤ HD είναι ανάλυσης 1440×1080 50i (16:9 anamorphic). Δηλαδή η 16:9 εικόνα μεταδίδεται με λόγο 4:3 «συμπιεσμένη» ως προς τον οριζόντιο άξονα και όταν προβάλλεται στην τηλεόραση «αποσυμπιέζεται» για να γίνει 1920×1080 (Full HD). Ελπίζουμε σύντομα να γίνει και καθαρό Full HD. Πρακτικά η διαφορά στην ανάλυση εικόνας μεταξύ ψηφιακού καναλιού HD και απλού ψηφιακού καναλιού είναι πρακτικά αντίστοιχη με την διαφορά εικόνας μεταξύ Blu-ray και DVD. Ο ήχος του προγράμματος ΕΡΤ HD θα είναι στερεοφωνικός (48khz/ 192kbit) και σύντομα Surround 5.1.

 

Απο το http://techblog.gr/

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σημερα απο το μεσημερι μου κανουν διακοπες το star και το Mega,σαν να χανεται στιγμιαια το σημα.Το εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Κανένας καλός αποκωδικοποιητής σε λογική τιμή? Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια σε ο,τι αφορα την Λαρισα, ειδατε να περναει κανενα crawl που να μας ενημερωνει για την αυριανη διακοπη;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με το sport+,prisma+ και τα υπόλοιπα κανάλια ? Με την εσωτερική κεραία δεν τα πιάνω πλέον..πριν λίγες μέρες δεν τα έβρισκα ούτε στην τηλεόραση του σπιτιού (εξωτερική κεραία).
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με το sport+,prisma+ και τα υπόλοιπα κανάλια ? Με την εσωτερική κεραία δεν τα πιάνω πλέον..πριν λίγες μέρες δεν τα έβρισκα ούτε στην τηλεόραση του σπιτιού (εξωτερική κεραία).

 

εγω Λαρισα τα πιανω κανονικα ψηφιακα..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εγω Λαρισα τα πιανω κανονικα ψηφιακα..

ναι, Θεσσαλονίκη αφορά το ερώτημα μου...λογικά εκεί σε εσάς τώρα ξεκίνησε η προβολή τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι, Θεσσαλονίκη αφορά το ερώτημα μου...λογικά εκεί σε εσάς τώρα ξεκίνησε η προβολή τους.

 

αυριο ξεκιναει τα πιανω ακομα σε mpeg 2

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς πότε έρχεται Κρήτη ?

 

Νομιζω καπου προς Οκτωμβρη-Νοεμβρη θα ερθουν Κρητη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις κατι αξιοπιστο που να γυρναει απο mpeg2 se 4 τον δεκτη της τβ μου.εχω δει μια καρτα και ενα σκαρτ πιο παλια.εχει βγει κατι καλυτερο απο αυατ.θελω να αποφυγω ενα ακομα κουτι μεσα στο δωματιο....
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γινεται ενω πιανω digea στα 538MHz και να μην πιανω τα καναλια στα 482MHz?

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις κατι αξιοπιστο που να γυρναει απο mpeg2 se 4 τον δεκτη της τβ μου.εχω δει μια καρτα και ενα σκαρτ πιο παλια.εχει βγει κατι καλυτερο απο αυατ.θελω να αποφυγω ενα ακομα κουτι μεσα στο δωματιο....

 

Αμα εχει η τηλεοραση σου ci-slot προτεινω Neotion pocket dtv np4 module.Ειναι καρτα που μπαινει στο ci-slot της τηλεορασης και μετατρεπει τον παλιο mpeg-2 δεκτη της τηλεορασεως σε Mpeg-4 και πιανεις digea κανονικα.Εχει τα μειονεκτηματα οτι αργει λιγο παραπανω να αλλαξει καναλι και την μη υποστηριξη hd καναλιων αλλα γλιτωνεις το εξτρα κουτι στο επιπλο της τηλεορασης,τα εξτρα καλωδια και το διπλο τηλεκοντρολ.Υπαρχει στα περισσοτερα καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων και κοστιζει € 40-50

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μπου προτείνει έναν καλό (ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ) mpeg4 αποκωδικοποιητή, που να πουλιέται στα εδώ καταστήματα, για σύνδεση με απλή (χωρίς hdmi) TV ??? :worry: Αν έχει και δυνατότητα εγγραφής ακόμα καλύτερα !!!!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

nickvog τα προιόντα της Crypto είναι πολύ καλά και οικονομικά. ψάξε τα στο cryptoelectronics.gr

--------------------------------------------------------------------------------

θα ήθελα να σας ζητήσω μια μεγάλη χάρη αν έχετε την ώρα και την διάθεση να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα που έχω με τον ψηφιακό δέκτη που αγόρασα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3667608#post3667608

 

:O

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί στη Γλυφάδα πιάνουν κι άλλα ψηφιακά κανάλια όπως MAD,MTV,KONTRA channel,nickelodeon και ένα άλλο που λέγεται Attica.Ξέρετε πως γίνεται αυτό?Έχω ψάξει και δεν υπάρχουν,ούτε γνωστοί μου που μένουν σε άλλες περιοχές δεν τα πιάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...