Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω απο σημερα σταματησα να πιανω το αναλογικο kontra channel (που πριν επιανα με χιονια) ενω απο την συχνοτητα 54 πιανω ψηφιακα τα Nickelodeon,high tv, extra 3 και attica tv.(ενω πριν επιανα μονο τα 63αρια)Τι εγινε?Ενισχυθηκε το σημα των ψηφιακων η χαμηλωσε το σημα του kontra?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω απο σημερα σταματησα να πιανω το αναλογικο kontra channel (που πριν επιανα με χιονια) ενω απο την συχνοτητα 54 πιανω ψηφιακα τα Nickelodeon,high tv, extra 3 και attica tv.(ενω πριν επιανα μονο τα 63αρια)Τι εγινε?Ενισχυθηκε το σημα των ψηφιακων η χαμηλωσε το σημα του kontra?

Τελικα ξανααρχισα να πιανω το kontra(παλι με χιονια) και χαθηκε το σημα των ψηφιακων της συχνοτητας 54:( Κανονικα το Kontra πρεπει να αλλαξει συχνοτητα για να μην κανει παρεμβολες στην ψηφιακη συχνοτητα.Τωρα υπαρχει προβλημα και με την ληψη του Kontra και με την ληψη των ψηφ.καναλιων της συχνοτητας 54.

 

σχετικα με το cnn εχει μαθει κανεις αν θα επιστρεψει σε καινουργια συχνοτητα?

Νομιζω οτι εκπεμπει απο την συχνοτητα 28 uhf απο υμηττο αλλα δεν ξερω τι ισχυ εχει.

Link to comment
Share on other sites

οντως ηταν στην 28 αλλα η εικονα ειναι απλα τραγικη..εκανα κατι ρυθμισεις στη tv και το πιανω τωρα κανονικα αλλα με παρα πολλα χιονια..αν ξερεις καποιος για καλυτερη συχνοτητα ας πει...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ξερει κανεις ποτε θα εχουμε εκπομπη απο υμμητο και στα καναλια μικροτερης εμβελειας? mtv mad nickelodeon κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Κατι λεγανε στην αρχη για δικτυο SFN απο Υμηττο για την συχνοτητα 63(mtv,mad,sport tv,0-6) αλλα δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα.Παρ'ολα αυτα τα καναλια της αυχνοτητας 63 εχουν μεγαλη εμβελεια καλυψης στην Αττικη γιατι η συγκεκρειμενη συχνοτητα ειναι ελευθερη απο αναλογικες ληψεις.Εγω παρολο που μενω σε περιοχη που καλυπτεται κυριως απο τον Υμηττο,πιανω κανονικα τα καναλια της συχνοτητας 63 απο Αιγινα σε αντιθεση με τα ψηφιακα της συχνοτητας 54(nickelodeon,higv tv,extra 3,attica) απ'οπου εκπεμπει (αναλογικα) απο Υμηττο το Kontra channel και καλυπτει το σημα των ψηφιακων και ετσι δεν τα πιανω.Eκει υπαρχει προβλημα μιας και δεν προβλεπεται εκπομπη απο Υμηττο στο αμεσο μελλον .Αυτα καλυπτουν σχετικα μικρη περιοχη του Νομου Αττικης που καλυπτεται κυριως απο Αιγινα (νοτιοδυτικη Αττικη,νησια Σαρωνικου κ.τ.λ.).Η υπολοιπη Αττικη υπερκαλυπτεται απο το αναλογικο kontra και δεν βλεπει τιποτα απο ψηφιακα στην συγκεκρειμενη συχνοτητα. Το Kontra πρεπει να αλλαξει συχνοτητα διοτι εμποδιζει. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
είχε κανείς αποσυντονισμούς και προβλήματα με τα ψηφιακά καναλία λόγω των ασχήμων καιρικών συνθηκών?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

χθες όλα μια χαρά, θεσσαλονίκη.
Link to comment
Share on other sites

Κι εδω Αθηνα κανονικα λειτουργουσαν τα ψηφιακα και χτες και σημερα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φυσικα,οταν βρεχει κανει καποιο κοληματα και πιξελιασματα κυριως στα κρατικα,επισης και με τον αερα οταν κουνουσε την κεραια -την εχω στο μπαλκονι-χανοτουσαν τα μισα.Οταν την εδεσα πλατη με την σιδερια της τεντας..ελυσα το προβημα του αερα!!και η ψηφιακη θελει τον Γερμανο του!!!

 

Εγώ δεν έχω σήμα MTV,MAD TV κλπ στους Αμπελόκηπους, Αθηνά δηλ Υμηττό.

 

εδω εγω δεν εχω στον πειραια με καμια 20 πολυκατοικιες ψηλοτερες-φατσα την αιγινα...καλητερα μακρυα σε υψωμα..καμοια πεντελη δηλ..σχιστο,παρνηθα...

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Από Υμηττό δεν πιάνουμε ακόμα MAD,MTV κλπ

Εγώ με εσωτερική κεραία, δεν έχω κανένα πρόβλημα όλες αυτές τις μέρες.Τουλάχιστον το βράδυ που χαζεύω καμιά ταινία στο STAR.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για τις διακοπές στις κακοκαιρίες φταίει που κουνιούνται οι κεραίες οπότε εμφανίζονται spikes από παράσιτα και στο ψηφιακό τέτοιες απότομες αυξήσεις στο θόρυβο προκαλούν αποσυγχρονισμούς στους δέκτες. Είναι αυτό ακριβώς που γίνεται και με τις DSL για όσους ασχολούνται και ξέρουν: πέφτει στιγμιαία το SNR και χάνεται ο συγχρονισμός. Ευτυχώς συγχρονίζεται πολύ άμεσα ο δέκτης γιατί είναι half duplex και πολύ πιο απλό σύστημα.

 

Οπότε εάν η κεραία είναι εσωτερική και δε τη φυσάει ο αέρας δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολίχνη θεσσαλονίκης δεν πιάνουν prisma,sport+ κ.τ.λ ? Σπίτι μου στον εύοσμο όλα παίζουν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

 

το ξερουμε :ninja: αντε τωρα να τρεχουμε να παιρνουμε αποκωδικοποιητες... by the way τα περιφερειακα, τι θα γινουν;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τη μια έχεις την (συνήθως καθυστερημένη) ΕΡΤ να ξεκινάει επιτέλους το αυτονόητο HD στην επίγεια ψηφιακή και από την άλλη έχεις τους ιδιώτες που για να μην κλείσουν από την κακοδιαχείριση και αν είχαν επιλογή ούτε ψηφιακό δεν θα έβαζαν μην χάσουν κανά φράγκο να διαμαρτύρονται που η ΕΡΤ έκανε το αυτονόητο... :fool:

 

ΥΓ: Για όποιον ενδιαφέρεται η ΕΡΤ απάντησε στον ΣΚΑΪ...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Το καθυστέρησα όσο μπορούσα αλλά τελικά μπήκα σε έξοδα.

Αγόρασα σήμερα αποκωδικοποιητή HD και από ΕΒΑΥ ένα HDMI splitter.Μένουν να πάρω και 2 καλώδια και θα είμαι έτοιμος για Champions League σε HD! :) :)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Με μια LG 2762 πιάνω μόνο απο 48 (ERT κλπ) αλλά 46-47 τίποτα.

Μένω κέντρο Αθήνα(Λυκαβητό).Φταίει η κεραία ή δεν έχω ρυθμίσει κάτι;

Edit:Μάλλον η τοποθεσία είναι(ο λόφος βλέπε) γιατί πιάνει λίγο με τετραγωνάκια μερικά ψηφιακά και μετά τα χάνει.Oh well...

Edited by vkb
Link to comment
Share on other sites

LG? H τηλεοραση φταιει, παρε DSQUARED...:p

 

Ναι το σημα ειναι,εχω και γω το ιδιο προβλημα...

Βασικα καλο ειναι να το βαλεις να τα ψαξει αυτοματα τα καναλια και μετα τα ταξινομεις οπως θες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

LG? H τηλεοραση φταιει, παρε DSQUARED...:p

 

 

To Dsquared αρωμα δεν ειναι?Υπαρχει και τηλεοραση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε θέλω να βγει DSQ τηλεόραση να δούμε τότε :mad: :lol:

Ναι το σήμα πρέπει να είναι αλλά θα το ψάξω και λίγο αύριο που θα επιστρέψω Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Παρελθον αποτελει πλεον το frame 4:3 για το ψηφιακο star .Μετα απο καποιες δοκιμαστικες εκπομπες που εκανε απο τον περασμενο Ιανουαριο προβαλλοντας ταινιες σε 16:9 τωρα πλεον το ψηφιακο star εκπεμπει ολο του το προγραμμα του σε 16:9.Μπραβο στο star που εκανε την αρχη για τα ιδιωτικα καναλια(εκτος απο το ΣΚΑΪ που εκπεμψε απ'την αρχη σε 16:9).Μακαρι συντομα να ακουλουθησουν και τα αλλα καναλια και ιδιαιτερα το Mega που δειχνει και ποδοσφαιρο και ειναι αδιανοητο στο 2011 να βλεπουμε σε 4:3 την στιγμη που το μεγαλυτερο μερος του πλυθησμου εχει widescreen τηλεορασεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...