Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η κωδικοποίηση και η συμπίεση είναι το ίδιο πράγμα. Δεν είναι ασυμπίεστο raw video. Είναι έτοιμο κωδικοποιημένο (η συμπιεσμένο, όπως θες πες το) σε H.264 που είναι mpeg4. Και ο ήχος είναι επίσης σε κάποια μορφή συμπιεσμένος, νομίζω mpeg2 αλλά δε το έχω ψάξει.

 

Το σήμα είναι ήδη ψηφιακό. Δε χρειάζεται καμία κωδικοποίηση. Γι αυτό είναι τόσο απλή η υλοποίηση και μέχρι και ο τελευταίος δέκτης της πλάκας μπορεί και κάνει εγγραφή σε δίσκο (PVR). Τα data έρχονται έτοιμα ψηφιακά και το μόνο που κάνει ο αποκωδικοποιητής εκτός από το να τα αποκωδικοποιεί είναι να τα πετάει χύμα στο δίσκο. Σχεδόν μηδενική απαιτούμενη επεξεργαστική ισχύς. Οπότε δε νομίζω να μπορείς να ορίσεις κάπου το bitrate αφού δεν γίνεται στον αποκωδικοποιητή encoding. Πρέπει να μάθεις σε τι bitrate εκπέμπουν τα κανάλια και τότε μπορείς να υπολογίσεις πόσο πιάνει η ώρα.

Με μπέρδεψε το bold και νόμισα οτι με το κωδικοποίηση ενοούσες οτι δε χρειάζεται μετατροπή από αναλογικό σε ψηφιακό, γι' αυτό και είναι εύκολη η εγγραφή.

 

Αν το κάνει dump όπως έρχεται χωρίς επανασυμπιέση σε mpeg-4, δε θα αυξήσει πάλι το μέγεθος του αρχείου, όπως όταν κάνεις ένα mp3->wav; Βασιζόμενος σε αυτό, υποθέτω πως για εξοικονόμηση χώρου θα χρειαστεί επανασυμπίεση, πράγμα που με τη σειρά του σημαίνει πως θα πρέπει να ξέρουμε το bitrate εγγραφής για να βρούμε το τελικό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με μπέρδεψε το bold και νόμισα οτι με το κωδικοποίηση ενοούσες οτι δε χρειάζεται μετατροπή από αναλογικό σε ψηφιακό, γι' αυτό και είναι εύκολη η εγγραφή.

 

Αν το κάνει dump όπως έρχεται χωρίς επανασυμπιέση σε mpeg-4, δε θα αυξήσει πάλι το μέγεθος του αρχείου, όπως όταν κάνεις ένα mp3->wav; Βασιζόμενος σε αυτό, υποθέτω πως για εξοικονόμηση χώρου θα χρειαστεί επανασυμπίεση, πράγμα που με τη σειρά του σημαίνει πως θα πρέπει να ξέρουμε το bitrate εγγραφής για να βρούμε το τελικό μέγεθος.

 

Όχι δε θα υπάρξει αύξηση μεγέθους. Όπως όταν κατεβάζεις ένα mp3 από το ίντερνετ. Δεν γίνεται wav στο σκληρό σου, mp3 παραμένει. Όπως όταν ριπάρεις μια ταινία από dvd. Δε γίνεται raw ασυμπίεστη στο δίσκο σου γιατί αλλιώς θα ήθελες κάτι εκατοντάδες γίγα για κάθε ταινία. Mpeg2 παραμένει. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μετατραπεί σε κάτι άλλο από την ίδια τη μορφή στην οποία φτάνει σε εμάς. Δεν αποσυμπιέζεται στην πορεία για να αποθηκευτεί ασυμπίεστο. Άλλο τα φίλτρα που το αποκωδικοποιούν και μας το δείχνουν. Εμείς το αρπάζουμε πριν από αυτή την επεξεργασία και το γράφουμε στο δίσκο. Γιατί να το ξανασυμπιέσουμε; 'Άλλο τώρα εάν θες να το συμπιέσεις παραπάνω ή να του αλλάξεις μορφή. Εκεί το μεταφέρεις στο pc και χρειάζεσαι ισχύ γιατί πρόκειται για ενεργή επεξεργασία δεδομένων.

 

Παλιότερα που είχαμε αναλογικές κάρτες, η διαδικασία ήταν πολύ σύνθετη γιατί το σήμα ερχόταν αναλογικό και χρειαζόταν να γίνει ενεργή επεξεργασία για να υπάρξει ψηφιοποίηση και κωδικοποίηση ταυτόχρονα. Θυμάμαι ότι προσπάθησα να κάνω εγγραφή σε ασυμπίεστη μορφή μια φορά... 3 λεπτά βίντεο 352x288 μου είχαν πιάσει 800Mb χώρο. Αν ήταν και καμιά υψηλή ανάλυση θα έπιανε γίγα ανα λεπτό. Δεν ήταν ούτε τότε ούτε ακόμη και σήμερα πρακτικό να ψηφιοποιείς (ασυμπίεστα) και να αφήνεις την κωδικοποίηση για μετά.

 

Τώρα που το σήμα έρχεται συμπιεσμένο mpeg4 η παραπάνω δύσκολη δουλειά έχει ήδη γίνει για σένα από την Digea.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω τον turbo-x και ολα πανε κατ'ευχην.εχω ομως μια σημαντικη απορια!!για να δω καναλια που δεν ειναι ψηφιακα πρεπει να βγαζω το καλωδιο της κεραιας απο τον αποκωδικοποιητη και να το βαζω στην τελεοραση??δεν υπαρχει τροπος να τα βλεπω και αυτα μεσω του αποκωδικοποιητη και να μην βαζω και βγαζω καλωδια........???:(:(
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω τον turbo-x και ολα πανε κατ'ευχην.εχω ομως μια σημαντικη απορια!!για να δω καναλια που δεν ειναι ψηφιακα πρεπει να βγαζω το καλωδιο της κεραιας απο τον αποκωδικοποιητη και να το βαζω στην τελεοραση??δεν υπαρχει τροπος να τα βλεπω και αυτα μεσω του αποκωδικοποιητη και να μην βαζω και βγαζω καλωδια........???:(:(

 

Θα πάρεις έναν διακλαδωτή (ταφ) κεραίας, θα το συνδέσεις στην πρίζα της κεραίας σου και θα στείλεις κεραία και στα δύο. Πάνε σε ένα μαγαζί με κεραίες και πάρε έναν. Είναι κάτι μικρά πλαστικά με κόστος 1-2 ευρώ. Στην ουσία είναι ένα μικρό πολύπριζο για κεραίες. Θα χρειαστείς κι ένα δεύτερο καλώδιο κεραίας φυσικά. Επίσης υπάρχει πιθανότητα ο turbo-x να έχει και έξοδο κεραίας οπότε στέλνεις στον turbo-x κι από εκεί με ένα δεύτερο καλώδιο στην τηλεόραση.

 

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπεις τα αναλογικά μέσα από το δέκτη γιατί είναι μόνο ψηφιακός. Δε ξέρω αν υπάρχει στο εμπόριο υβριδικός (ψηφιακός και αναλογικός) δέκτης να τα πιάνει όλα μαζί αλλά δε νομίζω γιατί το κόστος θα διπλασιαζόταν και δε θα είχε και πρακτικό νόημα!

Link to comment
Share on other sites

καμιά πατέντα δεν υπάρχει για να συνδεθούν όλες οι τηλεοράσεις με ένα αποκωδικοποιητή???
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα στις 18 12 2009 μια εξωτερική κάρτα τηλεόρασης για τον υπολογιστη απο το πλαίσιο την Aver media Αver tv hybrid ultra usb, η απορία μου είναι η εξής η συγκεκριμένη κάρτα είναι συμβατη με το format mpeg4 στο οποία θα εκπέμπει η Digea? έψαξα στην σελίδα της κατασκευάστριας εταιρίας και αναφέρει το εξής HDTV (MPEG-4 AVC/H.264 & MPEG-2) ready με διάφορα άτομα που το συζήτησα αλλοι μου λένε οτι ναι θα είναι συμβατή και άλλοι οτι δεν είναι και θα βλέπω μόνο της Ερτ που ειναι σε MPEG-2 οπότε δεν κατέληξα πουθενά.

Αν καποιός γνωρίζει κάτι και μπόρει να μου δώσει τα φώτα του θα το εκτιμούσα ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :confused:

Link to comment
Share on other sites

καμιά πατέντα δεν υπάρχει για να συνδεθούν όλες οι τηλεοράσεις με ένα αποκωδικοποιητή???

 

Με scart αν ειναι κοντα ή αλλιως με διακλαδωτη, hub δηλαδη σαν αυτα που βαζαμε παλια στις κεραιες!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

οπότε δεν χρειάζεται να πάρουμε 3 αποκωδικοποιητές επειδή έχουμε 3 τηλεοράσεις?απλά έναν και ένα hub???το hub μπαίνει στον αποκωδικοποιητή φαντάζομαι
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όμως δε θα έχουμε πια ψηφιακό σήμα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όμως δε θα έχουμε πια ψηφιακό σήμα.

 

Μ@#$κια ειπα για το hub?? :O

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ βασικά ρώτησα μήπως υπάρχει καμιά άκρη για την κεραία...αφου η κάθε μια τηλεόραση συνδέεται στο τοίχο μήπως στην κεντρική κεραία γίνεται να μπεί ένας αποκωδικοποιητής και να δώσει σήμα σε όλες τις τηλεοράσεις του σπιτιού...συγνώμη αν είναι ηλίθιο το ερώτημα μου...αλλά απο το να γλυτώσουμε το λιγότερο 150 ευρώ συγχωρούμαι...
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Εγω φανταζομαι πως ο αποκωδικοποιητης εκτος απο εξοδο scart για να συνδεθει στην οθονη θα εχει και την απλη με το καλωδιο. Δηλαδη το καλωδιο της κεραιας πανω στον αποκωδικοποιητη και απο το out του αποκωδικοποιητη αλλο καλωδιο για την οθονη. Γι' αυτο ειπα πως θα μπορουσε στο out του κουτιου να μπει ενα hub-ακι ωστε να τραβαμε πολλες εξοδους απο εκει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω φανταζομαι πως ο αποκωδικοποιητης εκτος απο εξοδο scart για να συνδεθει στην οθονη θα εχει και την απλη με το καλωδιο. Δηλαδη το καλωδιο της κεραιας πανω στον αποκωδικοποιητη και απο το out του αποκωδικοποιητη αλλο καλωδιο για την οθονη. Γι' αυτο ειπα πως θα μπορουσε στο out του κουτιου να μπει ενα hub-ακι ωστε να τραβαμε πολλες εξοδους απο εκει.

 

Σωστή η απορία...αλλά δεν είναι τόσο απλό.Αυτό με το hub μπορεί να γίνει όμως όλες οι τηλεοράσεις που θα συνδέσεις θα δείχνουν το ίδιο κάνάλι....δλδ τα κανάλια θα αλλάζουν μέσω αποκωδικοποιητή...καταργείται το τηλεχειριστηριο της τηλεορασης....Άρα όταν αλλάζεις κανάλι στον αποκωδικοποιητή θα αλλάζει σε όλες τις τηλεοράσεις....Με λίγα λόγια ο αποκωδικοποιητής χρησιμοποιείται σαν tv tuner και η τηλεόραση μας σαν οθόνη......

Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η απορία...αλλά δεν είναι τόσο απλό.Αυτό με το hub μπορεί να γίνει όμως όλες οι τηλεοράσεις που θα συνδέσεις θα δείχνουν το ίδιο κάνάλι....δλδ τα κανάλια θα αλλάζουν μέσω αποκωδικοποιητή...καταργείται το τηλεχειριστηριο της τηλεορασης....Άρα όταν αλλάζεις κανάλι στον αποκωδικοποιητή θα αλλάζει σε όλες τις τηλεοράσεις....Με λίγα λόγια ο αποκωδικοποιητής χρησιμοποιείται σαν tv tuner και η τηλεόραση μας σαν οθόνη......

 

Καλα αυτο εννοειται δεν το συζηταμε!! :) Αρα σαν εφαρμογη στεκει, απλα δεν ειναι και ο πλεον πρακτικος τροπος!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

καμιά πατέντα δεν υπάρχει για να συνδεθούν όλες οι τηλεοράσεις με ένα αποκωδικοποιητή???

 

Με scart αν ειναι κοντα ή αλλιως με διακλαδωτη, hub δηλαδη σαν αυτα που βαζαμε παλια στις κεραιες!!

 

Λογικά όμως έτσι δεν υποχρεώνεσαι να βλέπεις σε όλες τις τηλεοράσεις το ίδιο πρόγραμμα?

Σκεφτείτε οτι πλέον τα κανάλια θα αλλάζουν απο τον αποκωδικοποιητή.;)

 

EDIT : Sorry για το αργοπορημένο της απάντησης, αλλα κάπου μου προέκυψε μια ρήξη στο χρόνο.μάλλον είχα ανοιχτό tab απο πρίν.:p

Edited by ALekz182

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Στους δορυφορικους δεκτες εχεις τη δυνατοτητα αγοραζοντας ενα αλλο μηχανημα (εχω φαει σκαλωμα τωρα και δεν θυμαμαι την ονομασια του), εχοντας εναν δεκτη να μπορεις να βλεπεις σε δυο τηλεορασεις διαφορετικα προγραμματα στην καθε μια.

 

Ξερετε αν υπαρχει κατι αντιστοιχο και στην περιπτωση των επιγειων δεκτων MPEG-4?? Αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα τοτε θα σωθει πολυς κοσμος.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα στις 18 12 2009 μια εξωτερική κάρτα τηλεόρασης για τον υπολογιστη απο το πλαίσιο την Aver media Αver tv hybrid ultra usb, η απορία μου είναι η εξής η συγκεκριμένη κάρτα είναι συμβατη με το format mpeg4 στο οποία θα εκπέμπει η Digea? έψαξα στην σελίδα της κατασκευάστριας εταιρίας και αναφέρει το εξής HDTV (MPEG-4 AVC/H.264 & MPEG-2) ready με διάφορα άτομα που το συζήτησα αλλοι μου λένε οτι ναι θα είναι συμβατή και άλλοι οτι δεν είναι και θα βλέπω μόνο της Ερτ που ειναι σε MPEG-2 οπότε δεν κατέληξα πουθενά.

Αν καποιός γνωρίζει κάτι και μπόρει να μου δώσει τα φώτα του θα το εκτιμούσα ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :confused:

 

Τα usb tv tuners παίζουν με οποιαδήποτε συμπίεση αφού η αποσυμπίεση του stream γίνεται με software decoder.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τα usb tv tuners παίζουν με οποιαδήποτε συμπίεση αφού η αποσυμπίεση του stream γίνεται με software decoder.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Finn οπότε όταν ξεκινήσει η μετάδοση της Digea θα βλέπω κανονικά με το λογισμικό που ήρθε μαζί με την συσκευή οπως κάνω τώρα απο ότι κατάλαβα και δεν θα χρειαστει να κατεβάσω καποιο πρόγραμμα όπως το progdvb δηλαδή για να πιάνω τα ψηφιακά που θα εκπέμπουν στο καινούργιο format.

Link to comment
Share on other sites

Στους δορυφορικους δεκτες εχεις τη δυνατοτητα αγοραζοντας ενα αλλο μηχανημα (εχω φαει σκαλωμα τωρα και δεν θυμαμαι την ονομασια του), εχοντας εναν δεκτη να μπορεις να βλεπεις σε δυο τηλεορασεις διαφορετικα προγραμματα στην καθε μια.

 

Ξερετε αν υπαρχει κατι αντιστοιχο και στην περιπτωση των επιγειων δεκτων MPEG-4?? Αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα τοτε θα σωθει πολυς κοσμος.

 

αν εχει 2 τιουνερ ο κωδικοποιητης γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να έχεις εγκατεστημένους mpeg4 codecs στον υπολογιστή σου!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να έχεις εγκατεστημένους mpeg4 codecs στον υπολογιστή σου!

 

Με κάλυψες πλήρως Finn σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όντως έχουν πλάκα και νομίζω ότι χάνονται στις ειδήσεις: :lol:

είπα να γελάσουμε λίγο.....

 

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs191.snc3/19857_1311316175799_1017471626_947416_2048998_n.jpg

 

.

 

.

 

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs191.snc3/19857_1311488300102_1017471626_948020_5763149_n.jpg

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

O turbo-x δεν παίζει αρχεία avi , τον πήρα και το δοκίμασα ακόμα και μετατροπή το avi έκανα και με τίποτα δεν μπορούσε να δει το αρχείο.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω απορω γιατι MPEG-4 και οχι MPEG-2 οπως ειναι το σινε+,πρισμα+ κλπ και γιατι ο ηχος ειναι σε μορφη MP2 μονο στα 192kbps ?? Και ειδα οτι η αποκριση ειναι αρχιζει καπου απο 40Hz μεχρι 16Khz με το ζορι πιο πολυ δεν παει και υποτιθεται οτι ειναι super ο ηχος κανονικα επρεπε να αποκρινεται μεχρι τουλαχιστον 20khz για καλυτερο ηχο.

Νταξει εχω tv-tuner και ευτυχως υποστηριζει MPEG-4 και το αλλο ειναι οτι εχω βρει τροπο να τα βλεπω ολα με 60fps(δηλ δεν υπαρχει τραιμοπαιγμα στις ταινιες και εχω πιο ομαλη αναπαραγωγη και καλυτερη ευκρινεια) και οχι με 25fps και 50fps.

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

αν εχει 2 τιουνερ ο κωδικοποιητης γινεται.

 

βοήθησε με λίγο....πως βλέπω αν ένας αποκωδικοποιητής έχει 2 tuners???

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...