Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς από mpeg4 δεν γνωρίζω μοντέλα, γιατί έχω mpeg2, και δεδομένου ότι στην Αθήνα τα ιδιωτικά θα αργήσουν ακόμα, δεν έχω κοιτάξει για το τι κυκλοφορεί στην αγορά.

 

Συνήθως πάντως, αναγράφεται στο κουτί ή στα χαρακτηριστικά που δίνει το κατάστημα εάν υποστηρίζονται τα ελληνικά ως γλώσσα (και επαναλαμβάνω, όχι μόνο στο menu, αλλά και στις υπόλοιπες δυνατότητες. Είχα πάρει mpeg2 που υποστήριζε ελληνικό menu, αλλά τον οδηγό προγράμματος τον εμφανίζει "κινέζικα").

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά με την ψηφιακή θα έχουμε και πληροφορίες προγράμματος όπως πχ είναι στην nova ή όχι?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα στην θεσσαλονικη που θα αρχισει να εκπεμπει το ψηφιακο....θα ισχυει και το αναλογικο.. θα ειναι παραλληλο με το ψηφιακο??

η θα πρεπει οπωςδηποτε να παρουμε αποκωδικοποιητη η τηλεοραση με mpeg-4??

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα στην θεσσαλονικη που θα αρχισει να εκπεμπει το ψηφιακο....θα ισχυει και το αναλογικο.. θα ειναι παραλληλο με το ψηφιακο??

η θα πρεπει οπωςδηποτε να παρουμε αποκωδικοποιητη η τηλεοραση με mpeg-4??

Ρίξε μια ματιά εδώ:this::)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την ψηφιακή θα έχουμε και πληροφορίες προγράμματος όπως πχ είναι στην nova ή όχι?:confused:

Nαι, θα έχουν ηλεκτρονικό οδηγό προγράμματος (EPG), είναι άλλωστε από τα βασικά χαρακτηριστικά της ψηφιακής τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα στην θεσσαλονικη που θα αρχισει να εκπεμπει το ψηφιακο....θα ισχυει και το αναλογικο.. θα ειναι παραλληλο με το ψηφιακο??

η θα πρεπει οπωςδηποτε να παρουμε αποκωδικοποιητη η τηλεοραση με mpeg-4??

 

Αν μένεις Συκιές θα πρέπει να πάρεις αποκωδικοποιητή. Εκεί πιάνετε από το Φιλίππειο και η αναλογική εκπομπή από εκεί θα διακοπεί όπως λέει εδώ. Εκτός αν είσαι κάπου ψηλά και πιο κεντρικά και εχεις οπτική επαφή με Χορτιάτη.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Αν μένεις Συκιές θα πρέπει να πάρεις αποκωδικοποιητή. Εκεί πιάνετε από το Φιλίππειο και η αναλογική εκπομπή από εκεί θα διακοπεί όπως λέει εδώ. Εκτός αν είσαι κάπου ψηλά και πιο κεντρικά και εχεις οπτική επαφή με Χορτιάτη.

 

βασικα ειμαι απο μετεωρα...αλλα αποτι ειδα στο χαρτη που λεει οτι εκπεμπουμε απο φιλιππειο...οποτε θα εχουμε προβλημα στην αναλογικη ληψη........!!

οποτε παμε για αγορα ψηφιακου δεκτη...!!!

 

Thanks....!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονίκη αν ανήκετε σε αυτές τις περιοχές χρειάζεστε αναγκαστικά αποκωδικοποιητή ώς τις 14 του μήνα (6 μέρες ακόμη). Δεν θα βλέπετε τα πανελλαδικά κανάλια μετά τις 14!!!

 

http://download.digea.gr/admin/spaw2/uploads/files/xartis22_3.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τα αναλογικά για αρχή θα συνεχίσουν να εκπέμπουν. Αργότερα θα διακοπεί η εκπομπή τους ώστε να υπάρξει ένα διάστημα προσαρμογής.

Νομίζω το 2012 θα σταματήσει.

 

Ποιος το λέει αυτό; Οι Μάγια; :lol: :p

 

Ακριβώς, υπάρχουν οι combo δέκτες, που είναι και δορυφορικοί μαζί. Είναι αρκετά πιο ακριβοί από τους "απλούς", και για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται κυρίως για δορυφορικά κανάλια (πέρα από nova), δεν έχει πολύ νόημα.

 

Όταν λες "αρκετά πιο ακριβοί";

Να υποθέσω ότι αυτοί οι δέκτες θα χρειάζονται και δορυφορικό πιάτο, σωστά;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι αυτοί οι δέκτες θα χρειάζονται και δορυφορικό πιάτο, σωστά;

Εφόσον επιθυμείς δορυφορική λήψη, ναι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "αρκετά πιο ακριβοί";

Να υποθέσω ότι αυτοί οι δέκτες θα χρειάζονται και δορυφορικό πιάτο, σωστά;

Ναι, δεν έχει νόημα να πάρεις τέτοιο δέκτη χωρίς δορυφορικό πιάτο.

Οι τιμές είναι σχεδόν διπλάσιες των απλών δεκτών, δηλαδή από 150-200€ και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτον εδω τι γνωμη εχετε : Εδω !!

 

Θα μπει σε τηλεοραση 4:3 και συνδεση Scart (ναι οσο και αν ακουγεται περιεργο στις μερες μας...) ειναι για του γονεις...που δεν θελουν πολλα-πολλα....απλα για να βλεπουν τις σειρες τους...!! :p:p

 

Απ'οτι βλεπω υποστηριζει ελληνικο τελεξτετ ,εχει ελληνικα μενου...και αν καταλαβα καλα πρεπει να εχει και ελληνικο EPG?!

 

Πρεπει να κοιταξουμε κατι αλλο..?!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Για αυτον εδω τι γνωμη εχετε : Εδω !!

 

Θα μπει σε τηλεοραση 4:3 και συνδεση Scart (ναι οσο και αν ακουγεται περιεργο στις μερες μας...) ειναι για του γονεις...που δεν θελουν πολλα-πολλα....απλα για να βλεπουν τις σειρες τους...!! :p:p

 

Απ'οτι βλεπω υποστηριζει ελληνικο τελεξτετ ,εχει ελληνικα μενου...και αν καταλαβα καλα πρεπει να εχει και ελληνικο EPG?!

 

Πρεπει να κοιταξουμε κατι αλλο..?!

 

εγώ για τους γονείς μου πήρα με 49ε απο πλαίσιο αυτόν:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-x-SD-1000-digital-terrestrial-receiver.htm

 

 

φαίνεται οκ...

 

δεν χρειάζεσαι HDMI αν η τηλεόραση είναι παλιά...

Edited by ilias_l
Link to comment
Share on other sites

εγώ για τους γονείς μου πήρα με 49ε απο πλαίσιο αυτόν:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-x-SD-1000-digital-terrestrial-receiver.htm

 

 

φαίνεται οκ...

 

μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

τα δυο παραπανω μοντελα υποστηριζουν ΕΛΛΗΝΙΚΟ teletext και ΕΛΛΗΝΙΚΟ EPG:rolleyes:??

 

EDIT:ΕΛΛΗΝΙΚΟ EPG βασικα γιατι δεν το διευκρινιζει.....

Edited by sk7lafkos
Link to comment
Share on other sites

για κάρτες που οι LCD έχουν slot και μπένει τί έχετε να προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

εγώ για τους γονείς μου πήρα με 49ε απο πλαίσιο αυτόν:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-x-SD-1000-digital-terrestrial-receiver.htm

 

 

φαίνεται οκ...

 

δεν χρειάζεσαι HDMI αν η τηλεόραση είναι παλιά...

 

παιδια αυτος κανει για τις κλασσικες τηλεορασεις με "καμπούρα" ? εχει βυσμα που τον συνδεεις στην υποδοχη κεραιας τηλεορασης, και την κεραια την συνδεεις επανω στο μηχανημα ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτος κανει για τις κλασσικες τηλεορασεις με "καμπούρα" ? εχει βυσμα που τον συνδεεις στην υποδοχη κεραιας τηλεορασης, και την κεραια την συνδεεις επανω στο μηχανημα ?

 

Eννοείς με την λογική που γινόταν η σύνδεση των video?

Βασικά είδα τα χαρακτηριστικά και έχει scart απο κει και πέρα και γω θα θελα να μάθω πως συνδέεται η κεραία. Πρώτα στον δέκτη και μετα απο τον δέκτη στην τηλεόραση?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, πρώτα στον δέκτη για να κάνει την μετατροπή του σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό και μετά στην τηλεόραση (που "καταλαβαίνει" μόνο αναλογικό σήμα). Στο site του Πλαισίου που παραπέμπουν τα Links πιο πάνω είναι γραμμένες πολύ "τσαπατσούλικα" και βιαστικά οι προδιαγραφές και στο φθηνό μοντέλο ούτε καν αναφέρουν ότι (προφανώς!!!) έχει είσοδο για κεραία. Edited by XPhys
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Στη γερμανια πάντως οι tv που κυκλοφορούν έχουν ενσωματωμένα τα πάντα,από αποκωδικοποιητές μέχρι hard disc για εγγραφή των προγραμμάτων οπότε καλό είναι να περιμένουμε τι θα κυκλοφορήσει και στην ελλάδα για να μην γεμίσουμε κουτιά,recorders κλπ.

Οσοι πάντως βιαζονται να πάρουν tv καλό είναι να πάρουν αυτές που έχουν ενσωματωμένους και τους 2 αποκωδικοποιητές όπως η philips η ambilight για παράδειγμα...Οσοι έχουμε στόλο παλαιών θα πρέπει να πάρουμε καμιά επιδότηση για να τις αντικαταστήσουμε.

Οσο για το format το 4/3 νομίζω είναι απαράδεκτο για την νέα τεχνολογία όταν όλες οι tv βγαίνουν 16/9 και δημιουργείται παραμόρφωση όταν ξεχειλώνει η εικόνα όσο και αν τεχνητά κάποιες tv προσπαθούν να μειώσουν το φαινόμενο.

Αν ξέρει να πει κανείς με ποια λογική έγινε αυτή η επιλογή ας ενηνμερώσει....

Edited by airdread
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω σίγουρα, νομίζω ότι η επιλογή 4:3 έγινε με μοναδικό κριτήριο το κόστος αλλαγής του υπάρχοντος εξοπλισμού των καναλιών. Γνωστή... αρπακολλάδικη ελληνική νοοτροπία.

 

Τρέμω στην σκέψη του πότε θα δούμε υψηλή ευκρίνεια στο Ελλάντα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

για κάρτες που οι LCD έχουν slot και μπένει τί έχετε να προτείνετε?

 

και εγω ενδιαφερομαι για κατι τετοιο...μπορει κανενας να βοηθισει?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

και εγω ενδιαφερομαι για κατι τετοιο...μπορει κανενας να βοηθισει?

 

neotion pocket tv module αυτη ειναι η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...