Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[imgalign]http://i47.tinypic.com/nzm8w9.jpg[/imgalign]

Τα σημεία εκπομπής και οι περιοχές που σίγουρα καλύπτει το κάθε κέντρο εκπομπής

ΛΙΓΓΙΑΔΕΣ - ΙΩΑΝΝΙΝΑ

ΚΕΛΛΗ – ΦΛΩΡΙΝΑ

ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Δ. ΣΥΝΟΙΚΙΕΣ

ΣΕΡΡΕΣ – ΣΕΡΡΕΣ

ΠΛΑΚΑ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΔΟΒΡΟΥΤΣΙ – ΛΑΡΙΣΑ, ΤΡΙΚΑΛΑ, ΚΑΡΔΙΤΣΑ

ΜΥΤΙΛΗΝΗ – ΜΥΤΙΛΗΝΗ

ΑΚΑΡΝΑΝΙΚΑ – ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ

ΚΡΙΚΕΛΟ – ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

ΧΛΩΜΟ – ΦΘΙΩΤΙΔΑ

ΑΡΟΗ – ΠΑΤΡΑ

ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ – ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟΣ

ΑΙΓΙΝΑ – ΑΘΗΝΑ, Ν. ΠΡΟΑΣΤΙΑ

ΣΥΡΟΣ – ΣΥΡΟΣ

ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ – ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ

ΔΟΛΙΑΝΑ – ΝΑΥΠΛΙΟ, ΤΡΙΠΟΛΗ

ΠΕΤΑΛΙΔΙ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ

ΑΝΑΒΡΥΤΗ – ΣΠΑΡΤΗ

MONTE SMITH – ΡΟΔΟΣ

ΡΟΓΔΙΑ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΜΑΛΑΞΑ – ΧΑΝΙΑ

 

Σημαντικό: Εκτός από τα κέντρα εκπομπής του Υμηττού και του Χορτιάτη στα υπόλοιπα 21 σημεία όπου θα ανάβει το ψηφιακό σήμα θα σβήνει το αναλογικό. Η ακριβής ημερομηνία εκπομπής του ψηφιακού σήματος ανά περιοχή θα ανακοινώνεται έγκαιρα, ώστε οι χρήστες να προλαβαίνουν να προμηθεύονται τον απαραίτητο εξοπλισμό. Όσες περιοχές δεν είναι στη λίστα, θα μπουν στο πρόγραμμα από το 2011 και απαραίτητα έως τις 31 Δεκεμβρίου 2012.

 

 

Ευχαριστούμε για το σημαντικό άρθρο το Techblog.gr και τον cVlachakis.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια τοση κακια για την ψηφιακη τηλεοραση?? Μπροστα παμε οχι πισω... μη σνομπαρουμε την τεχνολογια.

Τουλαχιστον στην Ελλαδα τα μονα εξοδα που εχει να κανει καποιος που δεν εχει συμβατη τηλεοραση ειναι να παρει ή μια καινουργια ή να παρει εναν αποκωδικοποιητη. Στο εξωτερικο πληρωνουν και τα καναλια για να δουν!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια τοση κακια για την ψηφιακη τηλεοραση?? Μπροστα παμε οχι πισω... μη σνομπαρουμε την τεχνολογια.

Τουλαχιστον στην Ελλαδα τα μονα εξοδα που εχει να κανει καποιος που δεν εχει συμβατη τηλεοραση ειναι να παρει ή μια καινουργια ή να παρει εναν αποκωδικοποιητη. Στο εξωτερικο πληρωνουν και τα καναλια για να δουν!! ;)

δεν εχεις και αδικο...αλλα εγω θελω να γκρινιαξω!ειναι στο DNA μου:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις και αδικο...αλλα εγω θελω να γκρινιαξω!ειναι στο DNA μου:lol::lol:

 

κλασικη γυναικα.....:p δεν ειχαμε ψηφιακη γκρινιάζουμε γιατι δεν εχουμε...εχουμε

ψηφιακη παλι γκρινοιαζουμε....τελικα μηπως δεν ξερουμε τι θελουμε???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

εναν digimaster d150 που ειχα παρει δηλαδη παλιοτερα δε κανει ε?

Λογικά θα υποστηρίζει μόνο mpeg2. Τσέκαρε τα χαρακτηριστικά του.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια Sony Bravia KDL-32S2530 μοντελο 2006 που υποστηριζει μονο mpeg-2.Απ'οτι εχω δει στο πλαϊ εχει κατι slots για καρτες.Γινεται να βαλω καποιο modula η αποκωδικοποιητη σε μορφη καρτας για να υποστηριζει και Mpeg-4?
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια Sony Bravia KDL-32S2530 μοντελο 2006 που υποστηριζει μονο mpeg-2.Απ'οτι εχω δει στο πλαϊ εχει κατι slots για καρτες.Γινεται να βαλω καποιο modula η αποκωδικοποιητη σε μορφη καρτας για να υποστηριζει και Mpeg-4?

 

Αυτό θα με ενδιέφερε και εμένα.. και η Samsung μου έχει slot για κάρτα στο πλάι και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι για να λαμβάνω το mpeg4

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια Sony Bravia KDL-32S2530 μοντελο 2006 που υποστηριζει μονο mpeg-2.Απ'οτι εχω δει στο πλαϊ εχει κατι slots για καρτες.Γινεται να βαλω καποιο modula η αποκωδικοποιητη σε μορφη καρτας για να υποστηριζει και Mpeg-4?

 

Αυτό θα με ενδιέφερε και εμένα.. και η Samsung μου έχει slot για κάρτα στο πλάι και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι για να λαμβάνω το mpeg4

Nαι,θα βαλετε αποκωδικοποιητη σε καρτα εσεις, ετσι θα γλυτωσετε την γκουμουτσα-αποκωδοικοποιητη απο το επιπλο της τηλεορασης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Σήμα ψηφιακό, όχι υψηλής ευκρίνειας

Τα ψηφιακά κανάλια της Digea εκπέμπονται σε 576i PAL, πρόκειται δηλαδή για κανάλια τυπικής ευκρίνειας. Το κάδρο των PAL είναι ανάλυσης 704×576 pixels με λόγο πλευρών 4:3 με εξαίρεση το ΣΚΑΪ που εκπέμπει σε μακρόστενο κάδρο 16:9. Το bitrate είναι 30.000. Στον ήχο έχουμε MPEG-2 48kHz/ 192kHz σε stereo mode.

 

τελικα ουτε τωρα θα βλεπουμε 16:9 ??? :rocket:

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται κάτι διαφορετικό αοπ αυτό που χρησιμοποιούμε για τα ψηφιακά της έρτ ? Εγώ έπιασα ένα επιπλέον κανάλι μετά απο αναζήτηση, με κόκκινο φόντο μόνο.
Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται κάτι διαφορετικό αοπ αυτό που χρησιμοποιούμε για τα ψηφιακά της έρτ ? Εγώ έπιασα ένα επιπλέον κανάλι μετά απο αναζήτηση, με κόκκινο φόντο μόνο.

 

θελει κωδικοποιητη mpeg4, ενω τα ψηφιακα της ερτ μεταδιδονται σε mpeg2

Link to comment
Share on other sites

Η μετάβαση αυτή που φυσικά είναι απαραίτητη,θα αφήσει πίσω πολλά θύματα!!!Φανταστείτε σε κάθε χωριό που έχουν κάτι τηλεοράσεις κομοδίνα,να τους πεις οτι πρέπει να πάρουν νέα TV lcd με αποκωδικοποιητή mpeg4 ή ξεχωριστά τον αποκωδικοποιητή για να τον συνδέσουν με την γκουμούτσα τους για να μπορούν να βλέπουν τον αυτιά!!!

Εχει να γίνει απόσυρση tv... που θα πάει σύννεφο...χαρά στις ηλεκτραγορές που θα ζήσουν χρυσές εποχές...Εγώ μόνο έχω 9 tv στο σπίτι διαφόρων τεχνολογιών και ένα αποκωδικοποιητή mpeg2 για της ερτ.Εχω tv στο κινητό αναλογική,όπως και στο αυτοκίνητο!!Ολα αυτά ή θα πρέπει να τους κοτσάρω ένα μηχάνημα ή να τα αντικαταστήσω πράγμα ανέφικτο σε τέτοια ποσότητα...Οπότε δεν θα είναι για όλους χωρίς τίμημα αυτή η αλλαγή που ούτως ή άλλως είχε αργήσει.Και αυτό το κατάλαβα πηγαίνοντας στην γερμανία όπου το ποσοστό της αναλογικής tv είναι κάτω από 5% κι εγώ αναρωτιόμουν γιατί το κινητό μου δεν πιάνει κανάλια!!!

Προσοχή λοιπόν στις νέες αγορές από εδώ και πέρα γιατί κανείς δεν πρόκειται να σας συμβουλέψει στα πολυκαταστήματα μέχρι να ξεστοκάρουν....

Link to comment
Share on other sites

στην αμερικη οταν έκαναν την μεταβαση μοίραζαν κουπονια για να παρει ο κοσμος αποκωδικοποιητες αν θυμαμαι καλα:devil:
Link to comment
Share on other sites

Τι πρεπει να κοιταξω σε εναν αποκωδικοποιητη εκτος απο το να υποστηριζει κωδικοποιηση MPEG-4?ειναι καλο να εχει και PVR φανταζομαι....:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να κυκλοφορούν ακόμα αποκωδικοποιητές ψηφιακής με σκληρό δίσκο. Το PVR, που έχει πχ η NOVA, έχει να κάνει και με το αν ο παροχος (το κανάλι) προσφέρει την υπηρεσία. Είναι απίθανο στην Ελλάδα, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια, κάποιο κανάλι ελεύθερης λήψης να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες. Αν πρόκειται απλά για εγγραφή τηλεοπτικού προγράμματος, συμφέρει περισσότερο κατά τη γνώμη μου ένα ξεχωριστό DVD Recorder.

 

Μέχρι να εμφανιστούν επιπλέον διαδραστικές υπηρεσίες, θα περάσει αρκετός καιρός, και έως τότε θα δούμε πώς θα έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα, και τι συσκευές θα κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να κυκλοφορούν ακόμα αποκωδικοποιητές ψηφιακής με σκληρό δίσκο. Το PVR, που έχει πχ η NOVA, έχει να κάνει και με το αν ο παροχος (το κανάλι) προσφέρει την υπηρεσία. Είναι απίθανο στην Ελλάδα, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια, κάποιο κανάλι ελεύθερης λήψης να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες. Αν πρόκειται απλά για εγγραφή τηλεοπτικού προγράμματος, συμφέρει περισσότερο κατά τη γνώμη μου ένα ξεχωριστό DVD Recorder.

 

Μέχρι να εμφανιστούν επιπλέον διαδραστικές υπηρεσίες, θα περάσει αρκετός καιρός, και έως τότε θα δούμε πώς θα έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα, και τι συσκευές θα κυκλοφορούν.

εχω δει κωδικοποιητες με mpeg4 οι οποιοι ειναι και δορυφορικοι δεκτες μαζι και εχουν και σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει κωδικοποιητες με mpeg4 οι οποιοι ειναι και δορυφορικοι δεκτες μαζι και εχουν και σκληρο.

 

εγω τι να κανω?να περιμενω να βγουν στην αγορα και αλλοι αποκωδικοποιητες και να βελτιωθει και η ολη κατασταση.......?δεν εχω πολυ υπομονη....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, υπάρχουν οι combo δέκτες, που είναι και δορυφορικοί μαζί. Είναι αρκετά πιο ακριβοί από τους "απλούς", και για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται κυρίως για δορυφορικά κανάλια (πέρα από nova), δεν έχει πολύ νόημα.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται κυρίως για ψηφιακή, ειδικά τώρα που οι εκπομπές είναι ουσιαστικά δοκιμαστικές, και οι επιπλέον υπηρεσίες ανύπαρκτες, ένας απλός ψηφιακός δέκτης mpeg-4 αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, υπάρχουν οι combo δέκτες, που είναι και δορυφορικοί μαζί. Είναι αρκετά πιο ακριβοί από τους "απλούς", και για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται κυρίως για δορυφορικά κανάλια (πέρα από nova), δεν έχει πολύ νόημα.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται κυρίως για ψηφιακή, ειδικά τώρα που οι εκπομπές είναι ουσιαστικά δοκιμαστικές, και οι επιπλέον υπηρεσίες ανύπαρκτες, ένας απλός ψηφιακός δέκτης mpeg-4 αρκεί.

 

αρα αξιζει να δωσω τωρα ετσι ενα ποσο 50-80€ για να παρω εναν απλο αποκωδικοποιητη....!:happy:

Link to comment
Share on other sites

αρα αξιζει να δωσω τωρα ετσι ενα ποσο 50-80€ για να παρω εναν απλο αποκωδικοποιητη....!:happy:

Ακριβώς. Θα σου πρότεινα μόνο να επιβεβαιώσεις ότι ο δέκτης υποστηρίζει ελληνικά στο Τeletext και στον οδηγό προγράμματος (EPG).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Θα σου πρότεινα μόνο να επιβεβαιώσεις ότι ο δέκτης υποστηρίζει ελληνικά στο Τeletext και στον οδηγό προγράμματος (EPG).

μπορεις να με κατατοπισεις?δηλαδη να μου πεις κανενα μοντελο που να τα υποστηριζει αυτα?ευχαριστω...!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...