Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως ξερει καποιος ποσα GB καταλαμβανει περιπου μια ωρα εγγραφης σε mpeg4, αν πουμε οτι συνδεουμε τον αποκωδικοποιητη με την τηλεοραση και κανουμε απευθειας εγγραφη?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μηπως ξερει καποιος ποσα GB καταλαμβανει περιπου μια ωρα εγγραφης σε mpeg4, αν πουμε οτι συνδεουμε τον αποκωδικοποιητη με την τηλεοραση και κανουμε απευθειας εγγραφη?

Εξαρτάται από το bitrate στο οποίο θα γίνει η εγγραφή. Επειδή το bitrate είναι σε kbps (kilobit/sec) θα πρέπει να το μετατρέψεις σε KBps (kilobyte/sec) και αυτό που θα βρεις να το πολλαπλασιάσεις επί 3600.

 

(bitrate/8)*3600

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και αυτό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ποιότητα της εικόνας ΔΕΝ μου άρεσε :down:. Υποτίθεται ότι ο mpeg4 έχει καλύτερη εικόνα από mpeg2, όμως τα ψηφιακά της ερτ έχουν πολύ καλύτερη εικόνα. Δεν ξερώ σε τι ανάλυση είναι της ερτ, αλλά είναι καλυτέρα. Της digea από ότι έμαθα είναι 704×576 pixels με λόγω πλευρών 4:3 με εξαίρεση το ΣΚΑΪ που εκπέμπει σε 16:9. Και μετά σου λένε πάρε FULL HD τηλεόραση…!:chair:
Link to comment
Share on other sites

Aλλη ερωτηση...μπορω να δω και τα αναλογικα καναλια μεσω του αποκωδικοποιητη, η πρεπει να αλλαζω απο αναλογικο σε ψηφιακο συνεχεια? Το turbox πηρα. Επισης πρεπει να εχει και η τηλεοραση καλωδιο κεραιας οπωσδηποτε για να πιασει αναλογικα? Δεν μπορει να πιανει μεσω του αποκωδικοποιητη?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

σωστα, αν εχει θεση για καρτα η τηλεοραση την αγοραζει και ξεμπερδευει.

 

Δεν βλέπω να παίρνει κάρτα!Edit:Τελικα εχει!!

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ποιότητα της εικόνας ΔΕΝ μου άρεσε :down:. Υποτίθεται ότι ο mpeg4 έχει καλύτερη εικόνα από mpeg2, όμως τα ψηφιακά της ερτ έχουν πολύ καλύτερη εικόνα. Δεν ξερώ σε τι ανάλυση είναι της ερτ, αλλά είναι καλυτέρα. Της digea από ότι έμαθα είναι 704×576 pixels με λόγω πλευρών 4:3 με εξαίρεση το ΣΚΑΪ που εκπέμπει σε 16:9. Και μετά σου λένε πάρε FULL HD τηλεόραση…!:chair:

 

Μα ακομα τα καναλια δεν εκπεμπουν σε HD.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!

Γνωρίζει κανείς πότε έρχεται προς Θράκη? (Ξάνθη,Κομοτηνή,Αλεξ/πολη,κλπ?).

Please consider the environment before printing this email.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ποιότητα της εικόνας ΔΕΝ μου άρεσε :down:. Υποτίθεται ότι ο mpeg4 έχει καλύτερη εικόνα από mpeg2, όμως τα ψηφιακά της ερτ έχουν πολύ καλύτερη εικόνα. Δεν ξερώ σε τι ανάλυση είναι της ερτ, αλλά είναι καλυτέρα. Της digea από ότι έμαθα είναι 704×576 pixels με λόγω πλευρών 4:3 με εξαίρεση το ΣΚΑΪ που εκπέμπει σε 16:9. Και μετά σου λένε πάρε FULL HD τηλεόραση…!:chair:

 

την FULL HD TV θα την πάρεις για το Blu-ray :D

Link to comment
Share on other sites

Η Full HD έχει νόημα μόνο αν βλέπεις HD υλικό. Αλλιώς με το upscale που θα κάνει στο SD σήμα των καναλιών, όλα θα φαίνονται χειρότερα σε σχέση με μια απλή.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τελικα την καρτα Neotion,αλλα οπως λεει και καποιος αλλος πιο πισω,δεν εχει και καποια φοβερη διαφορα απο τα αναλογικα!Να πω οτι μενω Καλαμαρια και παιρνω-επαιρνα-σημα απο τον Χορτιατη και τελεια εικονα.Φοβαμαι οτι τελικα,εγινε πολυς θορυβος για το τιποτα!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εμείς έχουμε μια τηλεόραση plasma,την πήραμε πριν 2-3 χρόνια.Έπιανε κανονικά τα ψηφιακά της ΕΡΤ.Έκανα αναζήτηση στα ψηφιακά σήμερα και μου βρήκε και τα υπόλοιπα(Mega,Ant1,Star κλπ).Τα έπιανε αλλά μόνο τον ήχο.Έψαξα εκεί στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα τίποτα.Θα χρεαστώ και εγώ τον αποκωδικοποιητή?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εμείς έχουμε μια τηλεόραση plasma,την πήραμε πριν 2-3 χρόνια.Έπιανε κανονικά τα ψηφιακά της ΕΡΤ.Έκανα αναζήτηση στα ψηφιακά σήμερα και μου βρήκε και τα υπόλοιπα(Mega,Ant1,Star κλπ).Τα έπιανε αλλά μόνο τον ήχο.Έψαξα εκεί στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα τίποτα.Θα χρεαστώ και εγώ τον αποκωδικοποιητή?

 

Δες την περιπτωση μου λιγο πιο πανω:)Αν εχεις υποδοχη CI Slot,τοτε παρε μια καρτα Neotion και εισαι οκ!Για εξοικονομηση χωρου βασικα,γιατι η τιμη ειναι περιπου η ιδια;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το bitrate στο οποίο θα γίνει η εγγραφή. Επειδή το bitrate είναι σε kbps (kilobit/sec) θα πρέπει να το μετατρέψεις σε KBps (kilobyte/sec) και αυτό που θα βρεις να το πολλαπλασιάσεις επί 3600.

 

(bitrate/8)*3600

 

Το σήμα είναι ήδη ψηφιακό. Δε χρειάζεται καμία κωδικοποίηση. Γι αυτό είναι τόσο απλή η υλοποίηση και μέχρι και ο τελευταίος δέκτης της πλάκας μπορεί και κάνει εγγραφή σε δίσκο (PVR). Τα data έρχονται έτοιμα ψηφιακά και το μόνο που κάνει ο αποκωδικοποιητής εκτός από το να τα αποκωδικοποιεί είναι να τα πετάει χύμα στο δίσκο. Σχεδόν μηδενική απαιτούμενη επεξεργαστική ισχύς. Οπότε δε νομίζω να μπορείς να ορίσεις κάπου το bitrate αφού δεν γίνεται στον αποκωδικοποιητή encoding. Πρέπει να μάθεις σε τι bitrate εκπέμπουν τα κανάλια και τότε μπορείς να υπολογίσεις πόσο πιάνει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα είναι ήδη ψηφιακό. Δε χρειάζεται καμία κωδικοποίηση. Γι αυτό είναι τόσο απλή η υλοποίηση και μέχρι και ο τελευταίος δέκτης της πλάκας μπορεί και κάνει εγγραφή σε δίσκο (PVR). Τα data έρχονται έτοιμα ψηφιακά και το μόνο που κάνει ο αποκωδικοποιητής εκτός από το να τα αποκωδικοποιεί είναι να τα πετάει χύμα στο δίσκο. Σχεδόν μηδενική απαιτούμενη επεξεργαστική ισχύς. Οπότε δε νομίζω να μπορείς να ορίσεις κάπου το bitrate αφού δεν γίνεται στον αποκωδικοποιητή encoding. Πρέπει να μάθεις σε τι bitrate εκπέμπουν τα κανάλια και τότε μπορείς να υπολογίσεις πόσο πιάνει η ώρα.

Δε μιλάω για κωδικοποίηση, αλλά για συμπίεση.

Δηλαδή μια τέτοια κάρτα για το PC, σε τι format θα κάνει capture; Ασυμπίεστο raw video;

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για κωδικοποίηση, αλλά για συμπίεση.

Δηλαδή μια τέτοια κάρτα για το PC, σε τι format θα κάνει capture; Ασυμπίεστο raw video;

 

αν πάρεις το σήμα έτσι όπως έρχεται (συμπιεσμένο σε μπεγ-4) και το πετάξεις σε έναν δίσκο τότε θα χρειαστείς περίπου 4mbps stream

= 0.5mb/sec.

 

1h = 1.8gb

Link to comment
Share on other sites

να βαλω Digea γιατι?? για να βλεπω τις απαισιες επιλεκτικες τους ειδησεις 3d? ριαλιτι ντοκυμαντερ και διαφημησεις??

μια καλη ταινια δεν βαζουν τα καναλια! η εικονα που εχουμε τωρα μου κανει πολυ καλη και αν το 2012 κλεισουν τα αναλογικα καναλια ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να μην βλεπω τηλεωραση! το Internet εχει τα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα έχεις την επιλογή να μην βλέπεις τηλεόραση. Την κλείνεις.

 

δεν ειναι αυτη η ουσια ρε φιλε. για να κανεις τοσα εκατομυρια σπιτια να παρουν ενα μηχανημα αξιας 50ευρω η μια τηλεωραση 400ευρω πρεπει να τους δωσεις ενα βαρβατο κινητρο. πχ θα βλεπετε τηλεοραση με πολλα καναλια ταινιων με εικονα και ηχο σε ποιοτητα dvd! και οχι παρε digea για να βλεπεις τον αυτια στο αλτερ. που τοσα χρονια τον βλεπαμε τζαμπα. αυτο δεν ειναι προοδος! ειναι ψιλο κομπινα!

Edited by grigoriso
Link to comment
Share on other sites

Πολύς κόσμος δεν έχει ποιοτική αναλογική λήψη στην Ελλάδα. Οπότε η έλευση της επίγειας ψηφιακής είναι ένα σημαντικό βήμα μπροστά και θα φέρει για πρώτη φορά καθαρή εικόνα σε πολλά ελληνικά σπίτια.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δλδ οταν παει η ψηφιακη στη Ναξο, θα πιανουν καλα τα καναλια; γιατι τωρα ειναι αστα να πανε σε ορισμενα σπιτια...
Link to comment
Share on other sites

Δλδ οταν παει η ψηφιακη στη Ναξο, θα πιανουν καλα τα καναλια;

Ακριβώς.:)

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αυτη η ουσια ρε φιλε. για να κανεις τοσα εκατομυρια σπιτια να παρουν ενα μηχανημα αξιας 50ευρω η μια τηλεωραση 400ευρω πρεπει να τους δωσεις ενα βαρβατο κινητρο. πχ θα βλεπετε τηλεοραση με πολλα καναλια ταινιων με εικονα και ηχο σε ποιοτητα dvd! και οχι παρε digea για να βλεπεις τον αυτια στο αλτερ. που τοσα χρονια τον βλεπαμε τζαμπα. αυτο δεν ειναι προοδος! ειναι ψιλο κομπινα!

 

Στην περίπτωσή μας δίνουν ένα ακόμη πιο "βαρβάτο" "κίνητρο". Διακοπή της απλής υπηρεσίας. Τεσπα, υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι για να περάσουμε σε αυτή την τεχνολογία, όπως π.χ. εδώ. Μόνο το ότι χρειάζεται μικρότερη ισχύς εκπομπής είναι καλό για τον κόσμο. Στις πόλεις ακόμη και μέσα στα σπίτια το τηλεοπτικό σήμα είναι πιο ισχυρό από οποιαδήποτε άλλη πηγή ακτινοβολίας (κινητά κτλ.) Θα απελευθερωθούν και πολλές συχνότητες στο φάσμα, φαντάσου στην Αθήνα π.χ. που κάθε κανάλι εκπέμπει σε τρεις συχνότητες ενώ στο ψηφιακό σήμα 5-6 κανάλια μοιράζονται όλα την ίδια. Αντί για 15 συχνότητες μόνο μία! Νέες υπηρεσίες, κέρδη, φόροι, πωλήσεις συσκευών, κέρδη, διατήρηση θέσεων εργασίας, φόροι....έτσι κουνιέται το σύστημα. Δυστυχώς ή ευτυχώς.

 

Η μάπα ποιότητα πολλών προγραμμάτων είναι μια άλλη τεράστια ιστορία που δεν θα αλλάξει, γιατί δεν φταίει η τεχνολογία. Τα μηχανήματα αλλάζουν, οι άνθρωποι;

Edited by XPhys
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Στις πόλεις ακόμη και μέσα στα σπίτια το τηλεοπτικό σήμα είναι πιο ισχυρό από οποιαδήποτε άλλη πηγή ακτινοβολίας (κινητά κτλ.)

 

είσαι σίγουρος γι'αυτο που λες ?

εγώ έχω την εντύπωση πως δεν έχει καμιά σχέση η μια ακτινοβολία με την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αυτη η ουσια ρε φιλε. για να κανεις τοσα εκατομυρια σπιτια να παρουν ενα μηχανημα αξιας 50ευρω η μια τηλεωραση 400ευρω πρεπει να τους δωσεις ενα βαρβατο κινητρο. πχ θα βλεπετε τηλεοραση με πολλα καναλια ταινιων με εικονα και ηχο σε ποιοτητα dvd! και οχι παρε digea για να βλεπεις τον αυτια στο αλτερ. που τοσα χρονια τον βλεπαμε τζαμπα. αυτο δεν ειναι προοδος! ειναι ψιλο κομπινα!

 

Κίνητρο: μας υποχρεώνει η Ε.Ε. να αλλάξουμε το σύστημα μετάδωσης γιαυτό αν μέχρι το 2011 δεν καταφέρεις να βάλεις τον εξοπλισμό που χρειάζεται, πολύ απλά δεν έχει να δεις ξανα τιβί. θέλαμε Ε.Ε. ε, (εδώ θα έλεγα πάρτε την αλλα ε\πειδη με πιανει και εμένα το σχέδιο) ας την πάρουμε..

 

πώς σου φαίνεται αυτό για βαρβάτο :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...