Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αυτό ακριβώς το λόγο. Ήδη είναι λίγη η μπαταρία για αυτή τη συσκευή. Εάν κάθε φορά που τη συνδέω με τον υπολογιστή για λίγα λεπτά (πράγμα που κάνω από μια έως 5 φορές κάθε μέρα λόγω της δουλειάς μου) ώστε να περάσω αρχεία, προγράμματα και να κάνω συγχρονισμούς, φορτίζει κι όλας ταυτόχρονα, μετά από λίγους μήνες η μπαταρία θα τα φτύσει και θα κρατάει ακόμη λιγότερο. Δεν ενοώ δηλαδή πλήρη φόρτιση, αλλά την ολιγόλεπτη φόρτιση που θα κάνει κάθε τόσο χωρίς λόγο.

 

Δεν υπολόγιζα έως και 5 συνδέσεις την ημέρα, κάθε μέρα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπολόγιζα έως και 5 συνδέσεις την ημέρα, κάθε μέρα! :blink:

 

Σιγα τι ειναι 5 συνδεσεις? Εγω σιγουρα στο δικο μου που ειναι ενα απλο s60 3rd κανω 3-4 την μερα. Οχι τωρα σε ενα ΙΤ οπως ειναι το Ν900.

 

Τα SE παρεπιπτοντως που φορτιζουν οταν τα συνδεσεις με pc εχω την εντυπωση πως στο κρυφο τους μενου εχει επιλογη να κλεινεις την φορτηση αλλα δεν ειμαι και 100%.

Εδω δεν θα υπαρχει καποια τετοια επιλογη? Κανονικα θα πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα τι ειναι 5 συνδεσεις? Εγω σιγουρα στο δικο μου που ειναι ενα απλο s60 3rd κανω 3-4 την μερα. Οχι τωρα σε ενα ΙΤ οπως ειναι το Ν900.

 

Τα SE παρεπιπτοντως που φορτιζουν οταν τα συνδεσεις με pc εχω την εντυπωση πως στο κρυφο τους μενου εχει επιλογη να κλεινεις την φορτηση αλλα δεν ειμαι και 100%.

Εδω δεν θα υπαρχει καποια τετοια επιλογη? Κανονικα θα πρεπει.

 

 

Δεν υπαρχει σαν επιλογη στα X1 , X2 , X3 και το Satio , στις συσκευες δηλαδη που ειτε το λειτουργικο μονο ειτε ολοκληρη η συσκευη δεν ειναι σχεδιασμενη/κατασκευασμενη απο την SE .

 

Στα Νοκια , σε οσα δηλαδη φορτιζουν απο την Micro USB υπαρχει η δυνατοτητα , και σε πολλα πρωτοτυπα ειναι επιλεξιμη απο το developer menu τους , αλλα στην παραγωγη δεν τα βγαζουν με αυτη την επιλογη και καλα κανουν .

 

Αλλωστε γιατι να μην φορτιζει? Το ρευμα που παιρνει ειναι σαφως λιγοτερο απο αυτο που παιρνει απο τον φορτιστη της η καθε συσκευη , και συνηθως στην μεταφορα αρχειων και ειδικα προς καρτα μνημης , η καταναλω ειναι σχεδον αναλογη με αποτελεσμα τελικα η συσκευη να μην "αποθηκευει" μεγαλα ποσα ενεργειας .

Εχει ομως και τα καλα του , ξερεις τι χλιδη ειναι να φορτιζεις το κινητο σου απο την USB θυρα στο στερεοφωνικο του αυτοκινητου σου και να το εχεις και σαν μοαναδα μνημης για να ακους απο εκει μουσικη ταυτοχρονα? :D

Link to comment
Share on other sites

Αναμενομενο , και εχουν μονο μια συσκευη διαθεσιμη . :(

Οταν εδωσα το λινκ θα ηταν διαθεσιμο σε ~ 6ωρες .

 

Το είδα πριν λίγο τελικά, δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα όμως διότι η απόκριση της συσκευής σε αντίθεση με τις υπόλοιπες ήταν πολύ αργή ώστε να έχει νόημα η χρήση της. Βέβαια το session δεν ξεκίνησε από την αρχή σωστά καθώς ο server που έτρεχε η συσκευή κράσαρε (μάλλον θέλει δουλειά ακόμη σε σχέση με εκείνον των Symbian που είναι πιο σταθερός). Κάποια στιγμή όταν βρω κάποιο νέο χρονό-παράθυρο μπορεί να ξαναδοκιμάσω :)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

 

Στα Νοκια , σε οσα δηλαδη φορτιζουν απο την Micro USB υπαρχει η δυνατοτητα , και σε πολλα πρωτοτυπα ειναι επιλεξιμη απο το developer menu τους , αλλα στην παραγωγη δεν τα βγαζουν με αυτη την επιλογη και καλα κανουν .

 

Αλλωστε γιατι να μην φορτιζει? Το ρευμα που παιρνει ειναι σαφως λιγοτερο απο αυτο που παιρνει απο τον φορτιστη της η καθε συσκευη , και συνηθως στην μεταφορα αρχειων και ειδικα προς καρτα μνημης , η καταναλω ειναι σχεδον αναλογη με αποτελεσμα τελικα η συσκευη να μην "αποθηκευει" μεγαλα ποσα ενεργειας .

Εχει ομως και τα καλα του , ξερεις τι χλιδη ειναι να φορτιζεις το κινητο σου απο την USB θυρα στο στερεοφωνικο του αυτοκινητου σου και να το εχεις και σαν μοαναδα μνημης για να ακους απο εκει μουσικη ταυτοχρονα? :D

Μα η φόρτιση των ΝΟΚΙΑ, γίνεται και μέσω usb εδώ και καιρό, δεν είναι κάτι καινούριο (υπάρχει σαν after market το καλώδιο που συνδέει τη θύρα φόρτισης με θύρα usb). Και φυσικά υπάρχει το καλώδιο σύνδεσης usb με mikro ή mini usb. Οπότε αυτή η "χλιδή" που δεν είναι δα και χλιδή αλλά κάτι απαραίτητο, δεν λείπει, ούτε είναι κάτι νέο.

 

Αυτό που θα λείπει πλέον από τη συσκευή μου από ότι φαίνεται, θα είναι η επιλογή να αποφασίζω εγώ πότε θα φορτιζει και πότε όχι. Μπορεί το ρεύμα που θα λαμβάνει κατά τις σύντομες επαναληπτικές και άσκοπες φορτίσεις αυτές μέσα στη μέρα να είναι λίγο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην μπαταρία μετά από καιρό.

 

Φίλοι μου λένε οτι κάποιες συσκευές άλλων κατασκευαστών, όπως κάποια HTC, έχουν σαν επιλογή να μην φορτίζουν όταν συνδέονται, αλλά δεν έχει τύχει να το συναντήσω ποτέ μέχρι στιγμής, οπότε και επιφυλάσομαι. Θα ήταν αρκετά εργονομικό να σε ρωτάει απλά η συσκευή εάν επιθυμείς φόρτιση με τη σύνδεση ή μόνο σύνδεση κάθε φορά που συνδέεται, όπως το menu επιλογών που εμφανίζεται όταν συνδέεις μία S60 συσκευή με τις επιλογές για pc suite, μεταφορά αρχείων κτλπ. Αμήν και βλέπουμε...!

Link to comment
Share on other sites

Μα η φόρτιση των ΝΟΚΙΑ, γίνεται και μέσω usb εδώ και καιρό, δεν είναι κάτι καινούριο (υπάρχει σαν after market το καλώδιο που συνδέει τη θύρα φόρτισης με θύρα usb). Και φυσικά υπάρχει το καλώδιο σύνδεσης usb με mikro ή mini usb. Οπότε αυτή η "χλιδή" που δεν είναι δα και χλιδή αλλά κάτι απαραίτητο, δεν λείπει, ούτε είναι κάτι νέο.

 

Αυτό που θα λείπει πλέον από τη συσκευή μου από ότι φαίνεται, θα είναι η επιλογή να αποφασίζω εγώ πότε θα φορτιζει και πότε όχι. Μπορεί το ρεύμα που θα λαμβάνει κατά τις σύντομες επαναληπτικές και άσκοπες φορτίσεις αυτές μέσα στη μέρα να είναι λίγο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην μπαταρία μετά από καιρό.

 

Φίλοι μου λένε οτι κάποιες συσκευές άλλων κατασκευαστών, όπως κάποια HTC, έχουν σαν επιλογή να μην φορτίζουν όταν συνδέονται, αλλά δεν έχει τύχει να το συναντήσω ποτέ μέχρι στιγμής, οπότε και επιφυλάσομαι. Θα ήταν αρκετά εργονομικό να σε ρωτάει απλά η συσκευή εάν επιθυμείς φόρτιση με τη σύνδεση ή μόνο σύνδεση κάθε φορά που συνδέεται, όπως το menu επιλογών που εμφανίζεται όταν συνδέεις μία S60 συσκευή με τις επιλογές για pc suite, μεταφορά αρχείων κτλπ. Αμήν και βλέπουμε...!

 

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι κατι νεο , ουτε φυσικα οτι δεν ειναι απαραιτητο . Αντιθετως , εδω και αρκετα χρονια , πριν την εμφανιση του Arte και του Ν85 που φορτιζαν απο εκει , ειχε αρχισει να γινεται βλακεια το οτι η Νοκια χρησιμοποιουσε δυο θυρες μια για φορτιση και μια για επικοινωνια με τον υπολογιστη , αλλα αντε ηταν τουλαχιστον καλυτερη απο την απαραδεκτη pop-port της SE . ηρθε ομως αρκετα αργοτερα απο την motorola π.χ.

Το μονο που αναφερθηκα κυριως μεσα σε διαθεση πλακας ειναι οι επιπλεον ευκολιες που μπορει να προσφερει αυτη η δυνατοτητα περα απο το αν φορτιζει ή δεν φορτιζει οταν το χρησιμοποιεις στον υπολογιστη σου .

 

Περα τωρα απο το οτι δεν υπαρχει καποιο δεδομενο , στατιστικα μετρησιμο και αποδειξιμο στοιχειο για το οτι αυτες οι φορτισεις προκαλουν μακροχρονια προβληματα στην μπαταρια , δεν υπαρχει και καποιο πλεονεκτημα στο να καταναλωνεις ενα ποσο ενεργειας απο την μπαταρια για να εκτελεσεις την μεταφορα αρχειων ή δεδομενων απο την συσκευη μειωνοντας την διαρκεια της καθε φορτισης .

Ακομα και το μεγιστο των 500MAh που μπορει να δωσει μια USb να παιρνει μια συσκευη κατα την φορτιση της , που σπανιως δινει τοσο μια USB σε καθημερινες συνθηκες λειτουργιας , αυτο αφηνει ενα μικρο περιθωριο ενεργειας που δεν καταναλωνεται οταν για παραδειγμα ενα Ν97 απαιτει 380-430 MAh συνεχομενης καταναλωσης κατα την μεταφορα μεγαλων ή πολλων αρχειων , το επιπλεον ρευμα συνηθως δεν παρεχεται απο την θυρα , και η καταναλωση τεινει να ειναι ακριβως η ιδια με την παροχη . ακομα και αυτο το επιπλεον ρευμα ομως εαν παρεχεται απο την θυρα , θα σημαινει οτι μια ωρα συνεχομενης συνδεσης με τον υπολογιστη θα δωσει στην συσκευη το ρευμα που θα επαιρνε σε 8 με δεκα λεπτα απο τον φορτιστη της . Αν τωρα μια μεταφορα αρχειων διαρκεσει ακομα και 10 λεπτα η συσκευη παιρνει σαν επιπλεον ενεργεια οση θα επαιρνε απο τον φορτιστη σε 1 με 1.5 λεπτο . Ε δεν μπορει σε καμια περιπτωση αυτο να θεωρηθει σαν παροχη ρευματος που μπορει να προκαλεσει προβληματα στην μπαταρια , ειδικα απο την στιγμη που ολες αυτες οι μπαταριες εδω και αρκετα χρονια πλεον εχουν σχεδιαστει και αυτες αλλα και οι συσκευες να διαχειριζονται ετσι την φορτιση ενω δεν ειναι αδειες ωστε να μην δημιουργουν κανενα προβλημα αξιοπιστιας και αποδοσης της μπαταριας μακροχρονια .

Με δεδομενο επισης οτι τα οποια προβληματα και η αξιοσημειωτη μειωση στην αποδοση μιας μπαταριας ερχονται μετα απο διαστημα ενος ετους ή και περισσοτερο και επειδη δεν ειναι και διακριτα στο αν οφειλονται σε επαναλαμβανομενες φορτισεις χωρις να εχει αδειασει η μπαταρια ή στο αν απλα η αποδοση της μπαταριας εχει μεωθει λογο χρησης και χρονου και δεν υπαρχει και τροπος να τα διαχωρισεις και να τα ξεχωρισεις , δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος για το τι προκαλει τελικα την μειωση αυτη οταν και αν αυτη εμφανιστει κατα την διαρκεια χρησης μιας συσκευης , καθως ειναι συνηθισμενο φαινομενο η μπαταρια να διαρκει περισσοτερο απο οτι εχει καποιος μια συσκευη σαν βασικη του πριν την αλλαξει με την επομενη .

Και φυσικα το αν μια παλαιοτερη συσκευη ή αν μια διαφορετικη συσκευη εχει αποδοσει διαφορετικα δεν ειναι επισης μοναδα μετρησης και συγκρισης , καθως θα πρεπει περα απο ιδια μπαταρια με ιδια χαρακτηριστικα αποδοσης , ποιοτητα κατασκευης υλικων και τυπου , να χρησιμοποιειται και στην ιδια συσκευη με την ιδια καταναλωση ενεργειας υπο τις εκαστοτε συνθηκες λειτουργιας και να εχει4 χρησιμοποιηθει ακριβως με τον ιδιο τροπο για να εχει επαναληφθει η διαδικασια της φορτισης τις ιδιες ακριβως φορες μεσα στο ιδιο χρονικο διαστημα .

 

 

Η εμφανιση επιλογων κατα την συνδεση της συσκευης με τον υπολογιστη υπαρχει ωστε να μπορεις να επιλεξεις θεωρητικα τι ακριβως θελεις να κανεις με το που την συνδεεις . Στα S60 που αναφερεις σαν παραδειγμα ομως , η συσκευη παρ'οτι σου παρουσιαζει αυτο το μενου , εχει ηδη επιλεξει μια λειτουργια συνδεσης την οποια ή διατηρει εαν δεν πατησεις τιποτα και απλα αφησεις αυτο το μενου να εμφανιζεται στην οθονη , ειτε αλλαζει εαν εσυ επιλεξεις καποια διαφορετικη επιλογη .

Δεν γινεται ομως κατα την συνδεση μιας συσκευης να πρεπει περα απο αυτο το μενου που ακροβατει αναμεσα στο ευχρηστια και εκνευριστικο , να προσθεσεις αλλο ενα για την επιλογη φορτισης ή οχι αυξανοντας χρονια την διαδικασια επιλογης λειτουργιας και προσθετοντας πολυπλοκοτητα σε ενα μενου που εδω και χρονια προσπαθουν δικαιως οι κατασκευαστες να απλοποιησουν και να κανουν αρκετα λειτουργικο ωστε να αυξησουν το ποσοστο των κατοχων καθε συσκευης που εκμεταλευονται τις οποιες επιπλεον δυνατοτητες και επιλογες δινει η συνδεση ενος κινητου με τον υπολογιστη .

Στην περιπτωση που επελεγε κατι τετοιο να συμβαινει στις συσκευες της η Νοκια , αλλα επελεγε επισης να διαλεγει αυτοματα η συσκευη την τελευταια επιπλογη σου και απλα να περιμενει αν θα την αλλαξεις , θα υπηρχαν περιπτωσεις που η συσκευη θα ξεκινουσε να φορτιζει μεχρι να επιλεξεις κατασταση λειτουργιας και στην συνεχεια να μην φορτιζει , και καποιος θα εμφανιζοταν να πει οτι ακομα και αυτα τα δευτερολεπτα που μεσολαβουν ειναι μειονεκτημα .

 

 

Τελος η υπαρξη αυτης της επιλογης στο μενου της συσκευης γενικοτερα εγκειται και στο κατα ποσο μια συσκευη απευθυνεται σε κοσμο εξοικιωμενο με την τεχνολογια , την χρηση της και τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα της καθε δυνατοτητας .

Μπορει καποιες συσκευες εξ΄ορισμου να φαινονται και καποιες αλλες οντως να απευθυνονται σε λιγο πιο εξοικιωμενους με την τεχνολογια χρηστες , επειδη ομως συνηθως μοιραζονται χαρακτηριστικα ή και ολοκληρο το λειτουργικο τους με αλλες μικροτερης "τεχνολογικης αντιληψης" , δεν ειναι δυνατον αυτο το χαρακτηριστικο να εμφανιζεται σε αλλες συσκευες και σε αλλες οχι , την στιγμη που ολες οι προσπαθειες που γινονται , γινονται προς την κατευθυνση να εξομοιωθουν οσο περισσοτεροι γινεται αυτες οι συσκευες μεταξυ τους ωστε να "αγγιξει" η τεχνολογια αυτη περισσοτερο κοσμο αλλα και να απλοποιηθει η χρηση τους ακομα και για οσους ξερουν εν μερη τι ειναι αυτο που εχουν στα χερια τους .

 

Και φυσικα μην ξεχναμε οτι ολοι μαζι οσοι μιλανε / με για αυτα σε ενα ελληνικο φορουμ κινητης τηλεφωνιας σε μια χωρα που εχει περισσοτερα "κολληματα"¨και παραξενιες σε θεματα οπως αυτα της φορτισης , δεν ειμαστε ουτε μετρισημη αλλα το κυριοτερο δεν ειμαστε σε καμια περιπτωση υπολογισιμη μαζα ωστε καποιος κατασκευαστης να θεωρησει οτι επειδη το λεμε εμεις και δεν μας αρεσει , υπαρχει καποιος λογος να αλλαξει οτιδηποτε τετοιο στην λειτουργια μιας συσκευης του .

 

Αυτα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτα .

 

Διαφωτιστική η απάντηση σου σε κάποια πράγματα. Οχι, δε μιλάω για υπομενού στο υπομενού επιλογών κατά τη σύνδεση. Ασφαλώς και θα προσέθετε πολυπλοκότητα. Απλά μαζί με τις υπόλοιπες επιλογές να υπάρχει και αυτή κατά τη σύνδεση (αν υπάρχει βέβαια τέτοιο menu επιλογών κατά τη σύνδεση στο maemo, σιγουρα δεν το γνωρίζω). Αν βέβαια τελικά από ότι φαίνεται, δεν συντρέχει λόγος και απλά είμαι ίσως υπερπροστατευτικός με την μπαταρία μου, σαφώς και είναι μάλλον περιτό. Στο κάτω κάτω, πάνω από όλα να κάνουμε τη δουλειά μας.

 

Ε, βεβαίως δεν ελπίζω σε καμία περίπτωση να εισακουσθεί το αίτημα μου από κανέναν κατασκευαστή επειδή το εξέθεσα, πόσο αφελές θα ήταν αυτο? :p Είμαι ένας απλός καταναλωτής με προβληματισμούς, και τι καλύτερο από το να τους συζητήσω εδώ για να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα, έστω και υποθετικά ως ένα σημείο, αναμένοντας την υποψήφια νέα μου συσκευή. ;)

 

Το Ν900 οφείλω να ομολογήσω οτί το περιμένω με ανυπομονησία, μιας και θα μου λύσει πολλά προβλήματα που έχω με το 5800 τώρα, και θα με βοηθήσει και στη δουλειά μου. Το λειτουργικό του φαίνεται να είναι έτη μπροστά σε σταθερότητα, σε σχέση με τα 60ρια, και με μεγαλύτερες δυνατότητες. Αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι επιτέλους η ΝΟΚΙΑ θα καταφέρει να κυκλοφορήσει μια συσκευή που θα είναι καθ΄ όλα άψογη, όπως παρουσιάζεται (άψογη στο βαθμό που μπορεί να είναι ένα ηλεκτρονικό προϊόν ευρείας βιομηχανικής παραγωγής), όντας επανηλημένα απογοητευμένος από επιμέρους χαρακτηριστικά συσκευών της, των οποίων ηπήρξα κάτοχος κατά καιρούς. Για να είμαι βέβαια δίκαιος, ποτέ μια συσκευή άλλου κατασκευαστή δεν κατάφερε να με καλύψει όσο η αντίστοιχη της ΝΟΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

[...]Αν βέβαια τελικά από ότι φαίνεται, δεν συντρέχει λόγος και απλά είμαι ίσως υπερπροστατευτικός με την μπαταρία μου, σαφώς και είναι μάλλον περιτό. Στο κάτω κάτω, πάνω από όλα να κάνουμε τη δουλειά μας.[...]

Κοίταξε, σίγουρα θα υπάρχει κάποια επιβάρυνση, ειδικά άμα το αφήνεις συνδεδεμένο χωρίς να μεταφέρεις αρχεία. Βασικά ακόμα και το ελάχιστο ρεύμα που θα πάρει η μπαταρία, μακροχρόνια την καταστρέφει. Βέβαια εδώ που τα λέμε, στο Ν900 την μπαταρία αποκλείεται να την κρατήσεις πάνω από 2 χρόνια (εκτός κι αν το χρησιμοποιείς σπάνια). Οπότε δε σε πειράζει:p.

 

[...] οταν για παραδειγμα ενα Ν97 απαιτει 380-430 MAh συνεχομενης καταναλωσης κατα την μεταφορα μεγαλων ή πολλων αρχειων [...]

:shock:Ελπίζω αυτό να είναι παράδειγμα και να μην ισχύει;;!

 

[offtopic]

Μα η φόρτιση των ΝΟΚΙΑ, γίνεται και μέσω usb εδώ και καιρό, δεν είναι κάτι καινούριο (υπάρχει σαν after market το καλώδιο που συνδέει τη θύρα φόρτισης με θύρα usb). Και φυσικά υπάρχει το καλώδιο σύνδεσης usb με mikro ή mini usb. Οπότε αυτή η "χλιδή" που δεν είναι δα και χλιδή αλλά κάτι απαραίτητο, δεν λείπει, ούτε είναι κάτι νέο. [...]

Ποια Nokia φορτίζουν απ' την usb;;;[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Διαφωτιστική η απάντηση σου σε κάποια πράγματα. Οχι, δε μιλάω για υπομενού στο υπομενού επιλογών κατά τη σύνδεση. Ασφαλώς και θα προσέθετε πολυπλοκότητα. Απλά μαζί με τις υπόλοιπες επιλογές να υπάρχει και αυτή κατά τη σύνδεση (αν υπάρχει βέβαια τέτοιο menu επιλογών κατά τη σύνδεση στο maemo, σιγουρα δεν το γνωρίζω). Αν βέβαια τελικά από ότι φαίνεται, δεν συντρέχει λόγος και απλά είμαι ίσως υπερπροστατευτικός με την μπαταρία μου, σαφώς και είναι μάλλον περιτό. Στο κάτω κάτω, πάνω από όλα να κάνουμε τη δουλειά μας.

 

Ε, βεβαίως δεν ελπίζω σε καμία περίπτωση να εισακουσθεί το αίτημα μου από κανέναν κατασκευαστή επειδή το εξέθεσα, πόσο αφελές θα ήταν αυτο? :p Είμαι ένας απλός καταναλωτής με προβληματισμούς, και τι καλύτερο από το να τους συζητήσω εδώ για να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα, έστω και υποθετικά ως ένα σημείο, αναμένοντας την υποψήφια νέα μου συσκευή. ;)

 

Το Ν900 οφείλω να ομολογήσω οτί το περιμένω με ανυπομονησία, μιας και θα μου λύσει πολλά προβλήματα που έχω με το 5800 τώρα, και θα με βοηθήσει και στη δουλειά μου. Το λειτουργικό του φαίνεται να είναι έτη μπροστά σε σταθερότητα, σε σχέση με τα 60ρια, και με μεγαλύτερες δυνατότητες. Αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι επιτέλους η ΝΟΚΙΑ θα καταφέρει να κυκλοφορήσει μια συσκευή που θα είναι καθ΄ όλα άψογη, όπως παρουσιάζεται (άψογη στο βαθμό που μπορεί να είναι ένα ηλεκτρονικό προϊόν ευρείας βιομηχανικής παραγωγής), όντας επανηλημένα απογοητευμένος από επιμέρους χαρακτηριστικά συσκευών της, των οποίων ηπήρξα κάτοχος κατά καιρούς. Για να είμαι βέβαια δίκαιος, ποτέ μια συσκευή άλλου κατασκευαστή δεν κατάφερε να με καλύψει όσο η αντίστοιχη της ΝΟΚΙΑ.

 

Ειναι μαλλον αδικη για το Maemo η συγκριση με το S60 γιατι ειναι εξ'ορισμου διαφορετικα λειτουργικα συστηματα . Το ενα ειναι μια δημιουργια για κινητο τηλεφωνο η οποια με τα χρονια εξελιχθηκε σε σημαντικο βαθμο και προσπαθουσε και προσπαθει να καλυψει απαιτησεις που ολο και αυξανονται , αλλα προσπαθει μονιμως να τις προσαρμοσει σε λογικη κινητου τηλεφωνου .

 

Απο την αλλη το Maemo , μειωθηκε σε μεγεθος και απαιτησεις σε συγκριση με μια διανομη Linux για υπολογιστες , ωστε να μπορει να "δουλεψει" σε συσκευες μικροτερης αποδοσης και με διαφορετικες απαιτησεις σε ευχρηστια , αναμονη μπαταριας κλπ , χωρις ομως να χασει σχεδον κανενα απο τα πλεονεκτηματα που δινει σαν λειτουργικο το Linux σε διαφορες διανομες του .

 

Ελλειψεις και αυτο θα εχει , και καποιες απο αυτες που τις βλεπω καθε μερα στην συσκευη με ενοχλουν μεν , αλλα θα περιμενω να δω πως θα κυκλοφορησει πριν τις σχολιασω . :O

Link to comment
Share on other sites

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=187231&sbdelline=187231

το πρωι που ποσταρα ελεγε το εχπανσυς για 22 οκτωβριου πεμπτη παραδοση.τωρα λεει παλι 19 οκτωβριου.ή κατι παιζεται ή καποιιος μας δουλευει απο την εχπανσυς

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ελλειψεις και αυτο θα εχει , και καποιες απο αυτες που τις βλεπω καθε μερα στην συσκευη με ενοχλουν μεν , αλλα θα περιμενω να δω πως θα κυκλοφορησει πριν τις σχολιασω . :O

 

Eμένα θα με ενδιέφερε να ακούσω αυτές τις ελλείψεις :O Έστω και με pm αν δεν κάνει κόπο απλώς για ενημερωτικούς λόγους

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαλλον αδικη για το Maemo η συγκριση με το S60 γιατι ειναι εξ'ορισμου διαφορετικα λειτουργικα συστηματα . Το ενα ειναι μια δημιουργια για κινητο τηλεφωνο η οποια με τα χρονια εξελιχθηκε σε σημαντικο βαθμο και προσπαθουσε και προσπαθει να καλυψει απαιτησεις που ολο και αυξανονται , αλλα προσπαθει μονιμως να τις προσαρμοσει σε λογικη κινητου τηλεφωνου .

 

Απο την αλλη το Maemo , μειωθηκε σε μεγεθος και απαιτησεις σε συγκριση με μια διανομη Linux για υπολογιστες , ωστε να μπορει να "δουλεψει" σε συσκευες μικροτερης αποδοσης και με διαφορετικες απαιτησεις σε ευχρηστια , αναμονη μπαταριας κλπ , χωρις ομως να χασει σχεδον κανενα απο τα πλεονεκτηματα που δινει σαν λειτουργικο το Linux σε διαφορες διανομες του .

Άδικη σίγουρα δεν θα την αποκαλούσα. Μπορεί τα δύο λειτουργικά να προέρχονται από δύο διαφορετικούς κόσμους, αλλά σαν τελικό αποτέλεσμα έχουμε να κάνουμε με την εφαρμογή τους στην προσωπική ηλεκτρονική πολυσυσκευή μου, η οποία έρχεται και στις δύο περιπτώσεις να καλύψει τις καθημερινές μου ανάγκες σαν χρήστη.

Η S60 5th, θα μπορούσε κάλιστα να με εξυπηρετήσει σε μια high end συσκευή όπως το Ν97, εάν απλά έκανε ότι υπόσχεται, με τον τρόπο που θα έπρεπε (εντάξει, υπάρχουν βέβαια και μικροπροβλήματα σε επίπεδο hardware, όχι μόνο software). Και μπορεί το N900 να απευθύνεται ίσως σε πιο περιορισμένο και "ψαγμένο" κοινό όπως πολές φορές διαβάζω, όμως εγώ σαν καταναλωτής βλέπω στο maemo (άλλο εάν τελικα θα αποδειχθεί αυτό), την λύση στα προβλήματα και τους περιορισμούς που έχω με την "εξηντάρα" πλατφόρμα . :worry:

 

Βέβαια πολύ πιθανόν, το maemo να μην χρησιμοποιηθεί για low end συσκευές όπως η S60. Όμως εφ' όσον υπάρχουν 2 συσκευές με παρόμιο hardwαre (οι προανεφερθήσες), που θεωρητικά μπορούν να καλύψουν τις μεγάλες απαιτήσεις ενός target group για το οποίο είναι ανταγωνιστικά προϊόντα (ήδη αρκετοί χρήστες Ν97 και 5800 άλωστε γλυκοκοιτάζουν προς Ν900 μεριά), για μένα τα δύο λειτουργικά, όχι απλά δεν είναι άδικο, αλλά επιβάλεται να συγκρίνονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά είναι μάλλον άδικο να συγκρίνονται διότι έχουν διαφορετικές ρίζες, εμπορικά όμως μπορούν να συγκριθούν διότι είναι ανταγωνιστές (τουλάχιστον στην hi-end κατηγορία), ακόμα και αν η παραδοχή αυτή «ενοχλεί» στην παρούσα φάση την Nokia. Οπότε και οι δυο σας έχετε δίκιο από την οπτική γωνία που βλέπετε τα πράματα (τεχνικό μέρος, εμπορικό μέρος).

 

Τώρα όσον αφορά το Symbian έχω γράψει αλλού μερικά πράματα για τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, εδώ απλά θα αρκεστώ να συμφωνήσω ότι αν το Maemo πετύχει θα πάει στην Β’ Εθνική (med-low cost συσκευές). Αυτό δεν είναι κακό, ούτε σημαίνει τον άμεσο θάνατο της πλατφόρμας!

 

Τώρα όσον αφορά το Maemo του N900, συμφωνώ με εκείνους που το χαρακτηρίζουν ένα ενδιαφέρον *πείραμα της Nokia, πρόκειται για ένα Computer με Κινητό και όχι για ένα Κινητό με Computer ή πιο σωστά με PDA (Symbian). Στην παρούσα φάση δοκιμάζει την απήχηση του, σε τεχνικό επίπεδο επικρατεί προβληματισμός στους developers για το αν θα πρέπει να επενδύσουν στην εκμάθηση του Hildon(GTK) πάνω στο οποίο στηρίζεται το UI του ή αν θα πρέπει να περιμένουν την έλευση του QT για N900. Όπως και να έχει, γενικά πολλά θα κριθούν όχι τόσο από το Maemo του N900 αλλά από την αμέσως επόμενη έκδοση του λειτουργικού, όπου τα κακός κείμενα από μεριάς κινητού (πχ. έλλειψη MMS, όχι Standard Radio App, όχι portrait mode κτλ) θα έχουν διορθωθεί.

 

Κοντολογίς, η Nokia κύριοι θα δοκιμάσει και τις δυο πλατφόρμες, καταλύτης για τα μελλοντικά της σχέδια είναι το QT framework. Αυτό επιτρέπει να γράφεις προγράμματα που με ένα compile για την κάθε συσκευή, δίχως αλλαγές στο source (ή με ελάχιστες μικροαλλαγές) θα παίζουν το ίδιο σε κάθε πλατφόρμα. Το QT ετοιμάζεται για Symbian εδώ και μήνες, το ίδιο συμβαίνει τώρα και με το Maemo. Η εταιρία προσπαθεί να γίνει «αγνωστική πλατφόρμας» οπότε το Λ.Σ. που θα επικρατήσει δεν θα της κοστίσει την επένδυση της σε λογισμικό (τόσο δικό της όσο και τρίτων..) και δεν θα βλάψει το developers community που προσπαθεί να αναπτύξει (και λόγο τις πολυπλοκότητας του Symbian programming δίχως QT, δεν το έχει καταφέρει εδώ και πολλά χρόνια).

 

Ίδωμεν..

 

* Αυτό το πείραμα είναι μοναδικό για την Nokia διότι δεν το έχει ξανά δοκιμάσει, τα Communicator (ακόμα και το 9000 που έτρεχε GEOS για 386 και όχι Symbian) δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από την λογική "Κινητό με PDA". Ειρωνεία της τύχης (!) βέβαια ότι το πρώτο Communicator με hack μπορούσε να τρέξει και DOS εφαρμογές σαν ένα κανονικό ultra-mini PC, αυτά βέβαια κόπηκαν με την μετάβαση σε ARM & Symbian OS οπότε φτάνουμε σήμερα εκ νέου στον ίδιο παρονομαστή "N900 σχεδόν ένα πραγματικό ultra-mini PC" :p

 

.. πόσο διαφορετικός θα ήταν ο κόσμος μας αν δεν είχε επικρατήσει για χρόνια το Symbian - μπορεί όλα αυτά να ερχόντουσαν πιο νωρίς .. (και τι τύχη που ήρθε η Apple και τάραξε τα λιμνάζοντα ύδατα ;))

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι η νοκια δεν τρελενεται για το maemo.

Η πλατφορμα ειναι ανοιχτη οποτε οποιοσδηποτε που φτιαχνει συσκευες μπορει να την χρησιμοποιησει χωρις να παρει η νοκια φραγκο παρολο που εχει συμβαλει στην εξελιξη του. Το μονο που πουλαει η νοκια ειναι το harware και ετσι εχει μικροτερο περιθωριο κερδους απο τα symbian κινητα της στα οποια χρεωνει και το software.

Αν στο μελλον το symbian γινει αυτο που θα επρεπε να ειναι απο καιρο (απο αποψη εμφανισης, ευχρηστιας και σταθεροτητας) τοτε δεν βλεπω καποιο λογο να συνεχισει η νοκια να βγαζει μαεμο συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηρα τηλ την alpha copy και δεν ηξερε καν ποτε θα βγει το n900.τελικα κατι σιγουρο δεν ξερουμε ε?μηπως να το ριξουμε στις προπαραγγελιες?
Link to comment
Share on other sites

πέρασα και εγώ σήμερα από το πλαίσιο και ρώτησα αν υπάρχει καμία ενημέρωση αλλά τίποτα.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Και το expansys μας δουλεύει. Κάθε μέρα αλλάζει την ημερομηνία κυκλοφορίας, σήμερα γράφει 29 Οκτωβρίου. Άλλοτε έγραφε 19, άλλοτε 22. Απόκλιση 10 ημερών από την μια στιγμή στην άλλη. Έλεος!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην το περιμενετε αμεσα να ελθει Ελλαδα *,τουλαχιστον με τα τωρινα δεδομενα...

Ακομα ειναι νωρις ,οποτε λογικο μου ακουγεται

να μην γνωριζουν ποτε θα ερθει..

 

 

*Αναφερομαι για Alpha copy

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην το περιμενετε αμεσα να ελθει Ελλαδα,τουλαχιστον με τα τωρινα δεδομενα...

Ακομα ειναι νωρις ,οποτε λογικο μου ακουγεται

να μην γνωριζουν ποτε θα ερθει..

 

Όντως είναι νωρίς και ok, μπορεί να μην γνωρίζουν πότε θα έρθει. Ας μην γράφουν τότε εικασίες για ημερομηνίες κυκλοφορίας και ας μην μας περιπαίζουν. Καλύτερα να γράψουν δεν ξέρουμε ακόμα ημερομηνία διαθεσιμότητας παρά να την αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο... καταντά γελοίο το θέαμα και αμαυρώνει την εικόνα του οποιουδήποτε καταστήματος για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεσαι.Το συγκεκριμενο καταστημα δεν εχει καμια σχεση με την επισημη αντιπροσωπεια και οι συσκευες που φερνει δεν ειναι Ελληνικες.

Υ.Γ.Δικαιο ειχες Μιχαλη.Το ιδιο μου ειπαν σε απαντηση που εστειλαν.

Για τους λατρεις της μαγειρικης,οπως η αφεντομουτσουναδα μου :rolleyes:

Managing your cooking recipes in the N900

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντωσ θα τολμησω να το παρω απεξω.

1)ετσι και αλλιως νομιζω οτι λιγο δυσκολο θα ερθει με ελληνικο λογιοσμικο οποτε γιατι να περιμενω?

2)πιο φτηνα δεν προκειται νατο παρω απο εδω

3)εγγυηση θα εχω γιατι θα ειναι eu

οποτε.....

οπου το δω συντομοτερα

εδω το δινει στις 22 οκτ:http://www.expansys.com/d.aspx?i=186949&sbdelline=186949

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

579 ευρω μετα φορων στο http://www.skroutz.gr/s/91917/Nokia-N900.html
Nokia 5110,Nokia 6150,Nokia 3310,Nokia 7250i,Motorola V1050,Motorola razr v3i,Sony Ericsson k750i,Sony Ericsson w800i,Sony Ericsson w810i,Nokia N70-Nokia N70ME,Nokia N73-Nokia N73ME,Nokia N85,Nokia C5-03,Nokia N8-00 Dark Grey
Link to comment
Share on other sites

Λογικά άμεσα διότι το μαγαζί αυτό που δείχνει τα κάνει import ( και είναι και το πιο φτηνό μαγαζί για κινητά οπότε περιμένετε την τιμή πάνω απο 600 εκτός αν έχει πέσει μέχρι τότε ;) )
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...