Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Review of Nokia N900's Maemo5 από MR εδώ.

 

==

 

Εδώ preview του N900 από το My-Symbian.com (νομίζω ότι δεν έχει ξανά αναρτηθεί).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Review of Nokia N900's Maemo5 από MR εδώ.

 

==

 

Εδώ preview του N900 από το My-Symbian.com (νομίζω ότι δεν έχει ξανά αναρτηθεί).

 

 

Δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω!

 

Παιδιά, όσοι είστε πιο έμπειροι στο χώρο και αφού επίσημα δεν γνωρίζουμε τίποτα, ποια είναι η εκτίμηση σας? Πότε να το περιμένουμε εδώ? Οκτώβριο αποκλείεται... Νοέμβριο δύσκολα... Δεκέμβριο είναι καθόλου πιθανό ή πάμε από του χρόνου?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι η νοκια δεν τρελενεται για το maemo.

Η πλατφορμα ειναι ανοιχτη οποτε οποιοσδηποτε που φτιαχνει συσκευες μπορει να την χρησιμοποιησει χωρις να παρει η νοκια φραγκο παρολο που εχει συμβαλει στην εξελιξη του. Το μονο που πουλαει η νοκια ειναι το harware και ετσι εχει μικροτερο περιθωριο κερδους απο τα symbian κινητα της στα οποια χρεωνει και το software.

Αν στο μελλον το symbian γινει αυτο που θα επρεπε να ειναι απο καιρο (απο αποψη εμφανισης, ευχρηστιας και σταθεροτητας) τοτε δεν βλεπω καποιο λογο να συνεχισει η νοκια να βγαζει μαεμο συσκευες.

Λάθος. Το Maemo που έχουν οι συσκευές της Νόκια έχει αρκετό κλειστό κώδικα (http://wiki.maemo.org/Why_the_closed_packages).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω!

 

Παιδιά, όσοι είστε πιο έμπειροι στο χώρο και αφού επίσημα δεν γνωρίζουμε τίποτα, ποια είναι η εκτίμηση σας? Πότε να το περιμένουμε εδώ? Οκτώβριο αποκλείεται... Νοέμβριο δύσκολα... Δεκέμβριο είναι καθόλου πιθανό ή πάμε από του χρόνου?

 

οχι ρε συ...

ποιον δεκεμβριο;

εγω ευχομαι κ πιστευω οτι θα ειναι Ελλαδα νοεμβριο..

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ...

ποιον δεκεμβριο;

εγω ευχομαι κ πιστευω οτι θα ειναι Ελλαδα νοεμβριο..

 

Μακάρι, αλλά διάβασε τι γράφει ο nervous:

 

Παιδια μην το περιμενετε αμεσα να ελθει Ελλαδα *,τουλαχιστον με τα τωρινα δεδομενα...

Ακομα ειναι νωρις ,οποτε λογικο μου ακουγεται

να μην γνωριζουν ποτε θα ερθει..

 

 

*Αναφερομαι για Alpha copy

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι η νοκια δεν τρελενεται για το maemo.

Η πλατφορμα ειναι ανοιχτη οποτε οποιοσδηποτε που φτιαχνει συσκευες μπορει να την χρησιμοποιησει χωρις να παρει η νοκια φραγκο παρολο που εχει συμβαλει στην εξελιξη του. Το μονο που πουλαει η νοκια ειναι το harware και ετσι εχει μικροτερο περιθωριο κερδους απο τα symbian κινητα της στα οποια χρεωνει και το software.

Αν στο μελλον το symbian γινει αυτο που θα επρεπε να ειναι απο καιρο (απο αποψη εμφανισης, ευχρηστιας και σταθεροτητας) τοτε δεν βλεπω καποιο λογο να συνεχισει η νοκια να βγαζει μαεμο συσκευες.

Όπως επισήμανε και ο gerstavros2 το λειτουργικό δεν είναι τελείως ανοιχτό γι αυτό ακριβώς το λόγο.. Λογικά κάποιες εφαρμογές όπως ας πούμε το marketplace θα είναι τις νοκια έτσι ώστε όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει να περνάει από τη νοκια πρώτα..

 

Το ίδιο συμβαίνει με το android της google το οποίο είναι επίσης ανοιχτού κώδικα και βασίζεται στον πυρήνα toy linux(αν και έχει πολλές διαφορές και από το maemo και από τις κανονικές διανομές..). Τα google apps είναι κλειστού κώδικα (τα οποία αποτελούν ζωτικό σημείο του λειτουργικού για τον απλό χρήστη) ώστα να αποτραπούν οι cooked roms κλτ...

 

Όσο για το ότι η nokia δεν τρελένετα για το maemo , αυτό το πιστεύω και γω...

Έχει και ένα δίκιο όμως... Έχει σαν κύριο λειτουργικό το Symbian στο οποίο έχει ρίξει τόσο χρόνο και χρήμα και τώρα έχει και το maemo που αν και υπάρχει αρκετό καιρο έχει πολύ μικρό αριθμό χρηστών και δεν έχει ιδέα πως θα πάει σε μια πιο μεγάλη αγορά.. Λογικό είναι λοιπόν να προσεγγίζει το όλο θέμα με προσοχή..

Λογικά άμα πάει αρκετά καλά το n900 θα το χρησιμοποιήσει σε αρκετές συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι το κινητο θα εισαχθει απο την αλφα κοπυ.το ερωτημα ειναι σε τι ποσοτητα θα ερθει ηποια μαλλον λογω λογισμικου θα ειναι μικρη

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γίνεται λόγος για τις κλειστού κώδικα εφαρμογές του Maemo και το Android, να έχετε υπόψη σας ότι η ίδια πρακτική εφαρμόζεται και στο Symbian. Για παράδειγμα η εφαρμογή Τηλεφωνικών κλήσεων της Nokia δεν παρέχεται σε κανέναν αγοραστή της πλατφόρμας S60. Το ίδιο συμβαίνει με διάφορα ακόμα τμήματα του Symbian, όπως ο οδηγός TSY που διεκπεραιώνει την επικοινωνία του core Symbian ETel API με το base-band modem ώστε να μπορεί η συσκευή να "παίρνει τηλέφωνο" κτλ. Αυτά τα πράματα δεν δίδονται πουθενά, είναι trademark secrets κάθε εταιρίας και προστατεύονται όσο καλύτερα γίνεται -είπαμε open-source άλλα όχι και να "ξεβρακωθούν" οι εταιρίες .. ε.. :lol:

 

Υ.Γ.

Το μοντέλο του open-source στα κινητά δεν ξέρω πόσο βιώσιμο είναι και κατά πόσο μια εταιρία μπορεί να παρουσιάζει ανταγωνιστικές λύσεις όταν όλοι οι υπόλοιποι παίκτες έχουν πρόσβαση στον ίδιο πυρήνα κτλ. Δεν συμφωνώ με αυτή την πρακτική ακόμα και αν σοκάρω τους οπαδούς του open-source λογισμικού. Μακράν καλύτερη τακτική το iPhone OS, δεν βλέπει το source κανείς - και δεν μαθαίνει κανείς από αυτό τα πλεονεκτήματα της Apple, το ίδιο και στα Windows. Ντε μοντέ πρακτική; Μπορεί αλλά σίγουρη και ασφαλής, άφησε το SDK ελεύθερο για να γράφουν προγράμματα όποιοι θέλουν και τέλος ;).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη η συνέντευξη του Jussi Mäkinen με πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Συνοδεύεται από το βίντεο διάρκειας 52.34. όσοι γνωρίζουν καλά αγγλικά και αντέχουν την προφορά του, αξίζει να το παρακολουθήσουν.

 

Nokia N900 Q & A with Jussi Mäkinen and Maemo Community guys

 

http://mynokiablog.files.wordpress.com/2009/09/12092009209_3.jpg?w=550&h=412

 

http://mynokiablog.com/2009/09/16/video-nokia-n900-qa-with-jussi-makinen-and-maemo-community-guys/

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι κάτω από 2.0 watts/kilogram (W/kg) είναι αποδεκτό. Βέβαια υπάρχουν και χρήστες που τους απασχολεί το sar και δεν αγοράζουν συσκευές που έχουν sar πάνω από 1. Αυτό βέβαια είναι επιλογή καθενός ξεχωριστά. Γενικά όλες οι συσκευές έρχονται με μέγιστο sar περίπου το 1.5 με 1.7, αυτό έχω συναντήσει σε συσκευές nokia. Αν βέβαια μιλάς πολλές ώρες στο κινητό τότε είναι απαραίτητο ένα BT ή το handsfree.

 

Και από το sar.nokia.com

http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

Nokia N900 (Type RX-51)

CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

 

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

 

Your mobile device is a radio transmitter and receiver. It is designed not to exceed the limits for exposure to radio waves recommended by international guidelines. These guidelines were developed by the independent scientific organization ICNIRP and include safety margins designed to assure the protection of all persons, regardless of age and health.

 

The exposure guidelines for mobile devices employ a unit of measurement known as the Specific Absorption Rate or SAR. The SAR limit stated in the ICNIRP guidelines is 2.0 watts/kilogram (W/kg) averaged over ten grams of tissue. Tests for SAR are conducted using standard operating positions with the device transmitting at its highest certified power level in all tested frequency bands. The actual SAR level of an operating device can be below the maximum value because the device is designed to use only the power required to reach the network. That amount changes depending on a number of factors such as how close you are to a network base station. The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 0.80 W/kg.

 

Use of device accessories and enhancements may result in different SAR values. SAR values may vary depending on national reporting and testing requirements and the network band. Additional SAR information may be provided under product information at http://www.nokia.com.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

τωρα αυτο ειναι καλο η κακο;

δεν ειμαι σχετικος με τα sar..

 

Είναι στα επίπεδο περίπου ενός παλιού 6310i -- μέσο προς .. υψηλό :-\ , θα μπορούσε να ήταν χαμηλότερο, τουλάχιστον δεν φτάνει στο 1.00 ή και περαπάνω όπως συμβαίνει με διάφορα ψυστήρια της σειράς Nokia E-Series ή κάτι καβουρδιστήρια της SE, οπότε "πάλι καλά".. γενικά Handsfree για να είσαι ήσυχος :cool:

 

Υ.Γ.

Το μαξ για την Ε.Ε. είναι τα 2.0 ενώ για Η.Π.Α. 1.6. Εμένα ότι προσεγγίζει το 1.0+ μου φέρνει πονοκέφαλο, ασχολήθηκα με το SAR όταν ακόμα ΔΕΝ υπήρχε αναγραφή του στα κινητά διότι ορισμένες συσκευές μου προξενούσαν ημικρανίες (!) όλες ήταν καβουρδιστήρια από 1.00+ οπότε από πολύ παλιά χρησιμοποιώ HFs. Όσον καιρό ήμασταν στο 2G και 2.5G το SAR ο μέσος όρος SAR ήταν 0.40 ως 0.85 με την έλευση του 3G έχει φτάσει πια στο 1,50 .. δεν μου αρέσει αυτό :-\ ,τώρα τελευταία κάποια μοντέλα γυρίζουν σε πιο ήπιο SAR..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

κανενα νεο για την διαθεση του ν900?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

κανενα νεο για την διαθεση του ν900?

 

Παμε παλι : :rolleyes:

Αν υπηρχε κατι νεοτερο ,θα το εβλεπες εδω γραμμενο...:O

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το yutube επανακωδικοποιει τα βιντεο που ανεβαζει κανεις ο Michal απο το my-symbian ανεβασε εδω:

 

http://www.easy-share.com/1907987836/Nokia_N900_video_sample_

 

το αρχειο οπως το τραβηξε το Ν900.

Εγω προσωπικα δεν ειδα διαφορα αλλα μπορει καποιον να τον ενδιαφερει.

 

Παντως θα ξαναπω οτι εγω προσωπικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την φωτογραφικη του Ν900...

Link to comment
Share on other sites

Στον τομέα των εφαρμογών να αναφέρω ότι πέρα απ τις εφαρμογές στα αποθετήρια του maemo.org και κάποια άλλα τρίτων, υπάρχουν και πολλές αξιόλογογες στο garage.maemo.org, που δεν είναι σε αποθετήριο για διάφορους λόγους (δοκιμαστικές, παρατημένες ή αδιαφορία του προγραμματιστή κλπ). Κάπου είχα διαβάσει το καλοκαίρι ότι οι εφαρμογές για το OS2008 (την τελευταία έκδοση) ξεπερνούσαν τις 550.
Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφερθεί σε συζήτηση ότι το Ν900 και γενικότερα στο Maemo, δεν υφίσταται φορμάτ αλλά το φλασάρισμα. Αυτό έχει το μειονέκτημα ότι απαιτείται υπολογιστής. Στο preview όμως του my-symbian, υπάρχει screenshot που φαίνεται καθαρά ότι από το μενού των ρυθμίσεων, μπορεί να γίνει φορμάρισμα της συσκευής. Ορίστε το screenshot αλλά και ο σχολιασμός του Michal Jerz περί αυτού:

 

http://img24.imageshack.us/img24/1386/scr61.th.jpg

 

"The Settings screen also has two additional options available by tapping the status (title) bar. These include "Restore original settings" (which reverts all device settings to factory ones) and "Clear device" (which deletes all user files and settings, i.e. reverts the whole device to a factory state)."

 

http://my-symbian.com/other/preview_n900.php?page=2

Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφερθεί σε συζήτηση ότι το Ν900 και γενικότερα στο Maemo, δεν υφίσταται φορμάτ αλλά το φλασάρισμα. Αυτό έχει το μειονέκτημα ότι απαιτείται υπολογιστής.
Τι μειονέκτημα; Άμα η συσκευή δεν ανοίγει καν τι άλλο μπορείς να κάνεις; Η διαδικασία πάντως είναι πολύ απλή.

Στο preview όμως του my-symbian, υπάρχει screenshot που φαίνεται καθαρά ότι από το μενού των ρυθμίσεων, μπορεί να γίνει φορμάρισμα της συσκευής. Ορίστε το screenshot αλλά και ο σχολιασμός του Michal Jerz περί αυτού:

 

http://img24.imageshack.us/img24/1386/scr61.th.jpg

 

"The Settings screen also has two additional options available by tapping the status (title) bar. These include "Restore original settings" (which reverts all device settings to factory ones) and "Clear device" (which deletes all user files and settings, i.e. reverts the whole device to a factory state)."

 

http://my-symbian.com/other/preview_n900.php?page=2

Καμία σχέση με φορμάρισμα. Η πρώτη επιλογή απλά γυρίζει τις ρυθμίσεις του Control panel στις εργοστασιακές. Η δεύτερη ποτέ δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει. Επαναφέρει τις ρυθμίσεις, διαγράφει τα αρχεία του χρήστη απ τις εσωτερικές μνήμες, αλλά σε μένα όταν τη δοκίμασα μια φορά στο Νί810 δεν διέγραψε τις εγκατεστημένες εφαρμογές. Δλδ άχρηστο.

 

Η χρησιμότητα του φλασαρίσματος είναι σε περίπτωση που ο χρήστης έχει διαλύσει το λειτουργικό σε σημείο που να έχει προβλήματα ή να μην εκκινείται (bootάρει). Σ’ αυτή την περίπτωση μπορεί μετά το φλασάρισμα να επαναφέρει τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές μέσω του εργαλείου backup της Νοκια (ελπίζω να έχει βελτιωθεί στην καινούρια έκδοση).

Επίσης το flashάρισμα είναι ο μόνος τρόπος για να επαναφέρεις τη συσκευή στην εργοστασιακή κατάσταση. Υπάρχουν και άλλοι περίεργοι λόγοι, ενώ επίσης υπάρχει και εργαλείο για φλασάρισμα που τρέχει στη συσκευή (χωρίς τη μεσολάβηση άλλου υπολογιστή), και χρησιμεύει για να αλλάξεις τον πυρήνα (μπορεί να κάνει κι άλλα, δεν ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το yutube επανακωδικοποιει τα βιντεο που ανεβαζει κανεις ο Michal απο το my-symbian ανεβασε εδω:

 

http://www.easy-share.com/1907987836/Nokia_N900_video_sample_

 

το αρχειο οπως το τραβηξε το Ν900.

Εγω προσωπικα δεν ειδα διαφορα αλλα μπορει καποιον να τον ενδιαφερει.

 

Παντως θα ξαναπω οτι εγω προσωπικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την φωτογραφικη του Ν900...

 

Πάντως με τέτοια ποιότητα λήψης, τα βίντεο στην οθόνη του Ν900 θα δείχνουν εντυπωσιακά.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν υπαρχει σιγουρη ημερομηνια για κυκλοφορια στη ευρωπη?στην αμερικη βγηκε?γιατι καθυστερουν τοσο πολυ δεν ξερω.
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε. Σοβαρευτείτε και σκεφτείτε ότι κάποιοι βλ@κες περιμένουν κινητά για 1+ χρόνο :p:lol: Αυτό μόλις πριν λίγο καιρό ανακοινώθηκε, από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι αργεί; Εξάλλου δεν είπαμε ότι αρχές Οκτώβρη θα ΄ρθει ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Τι μειονέκτημα; Άμα η συσκευή δεν ανοίγει καν τι άλλο μπορείς να κάνεις; Η διαδικασία πάντως είναι πολύ απλή.

Δεν είπα ότι είναι μειονέκτημα η δυνατότητα του φλασαρίσματος. Αυτό που είπα είναι ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα του hard reset, με επιλογή μέσα από την συσκευή. Η κάθε μέθοδος έχει και τα πλεονεκτήματά της. Καλό θα ήταν να μας δίνεται η δυνατότητα να φέρουμε την συσκευή σε εργοστασιακή κατάσταση και με τους δύο τρόπους.

 

Και μην ξεχνάς ότι με το Maemo 5 πολλά από αυτά που θεωρείς δεδομένα με το Ν810, ενδέχεται να έχουν αλλάξει. Πχ ο τρόπος λήψης αντιγράφων, το φορμάτ και άλλα πολλά. Ίσως, όπως περιγράφει ο Michal Jerz, μπορεί όντως η συσκευή να κάνει κανονικά φορμάρισμα και όχι απλά επαναφορά των ρυθμίσεων και σβήσιμο των αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...