Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το νομίζω. Απλά πληρώνεις παραπάνω το γεγονός ότι θα πάρεις το κινητό πιο μπροστά από όλους τους άλλους. Αν ειδικά γίνει ότι έγινε και με το iPhone 3GS (όπου η προσφορά δεν μπορούσε να καλύψει την ζήτηση) τότε έχει μεγάλη σημασία η προπαραγγελία. Το μόνο καλό είναι ότι όσο περνάει ο καιρός θα βλέπουμε την τιμή να συγκλίνει στην πραγματική αξία της συσκευής. Αν κάποιος έχει κρατήσει τις προηγούμενες τιμές του expansys ανά ημερομηνία θα ήθελα πολύ να τις δημοσιεύσετε. Δύστυχώς δεν τις σημείωσα και θα ήθελα πολύ να δω πως μεταβάλλεται η αξία όσο κοντεύουμε στον Οκτώβρη.

 

670-649-619-579-560 και να δουμε υπαρχει η περιπτωση νη τιμη να ανεβει οσο πλησιαζει ο οκτωβρης expansys ειναι αυτο

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δημιούργησα ένα γραφικό για την εξέλιξη της τιμής του N900. Είμαι περίεργος να δω πως θα εξελιχθει στο μέλλον. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον nikolasn80 για την παροχή του ιστορικού τιμών.

http://img24.imageshack.us/img24/7502/n900l.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ν900 ειναι συσκευη που αναβαθμιζεται ή απλα οπως κυκλοφορει ετσι παραμενει.και δεν αναφερομαι στα ελληνικα(γλωσσα) αλλα στο λειτουργικο

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα υπαρξει υποστηριξη στο λειτουργικο.

Ειναι νεα εκδοση λειτουργικου και σιγουρα δεν θα ναι τελεια στην αρχη και θα χρειαζονται updates.

Link to comment
Share on other sites

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

το ν900 ειναι συσκευη που αναβαθμιζεται ή απλα οπως κυκλοφορει ετσι παραμενει.και δεν αναφερομαι στα ελληνικα(γλωσσα) αλλα στο λειτουργικο

 

Οχι μονο αναβαθμιζεται αλλα οι αναβαθμισεις του θα γινονται over the air οπως γινεται και στο desktop σου μεσω του windows update.

Δεν θα χρειαζεται δηλαδη να περνας καινουρια rom χανοντας τα δεδομενα σου.

Μαλιστα θα εχεις με τον ιδιο τροπο αναβαθμισεις και για τις εφαρμογες που εχεις εγκατεστημενες οπως γινεται και στις desktop διανομες του linux (π.χ. ubuntu).

Πως θα δουλευει μπορεις να δεις εδω:

 

http://maemo.nokia.com/features/maemo-update/

 

Επισης εδω μπορειτε να δειτε και μερικα ακομα δειγματα απο τη φωτογραφικη μηχανη του Ν900:

 

Some roses were still blooming

Artichoke on 14th between 1st & 2nd Ave: Great Pizza at a good price!

 

Πιστευω οτι πρεπει να εισαι πολυ απιτητικος για να μην μεινεις ευχαριστημενος απο την καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία:

πρέπει να κατέχουμε γνώσεις προγραμματισμού για αυτήν τη συσκευή?

καταλαβαίνω πως έχει απίστευτες δυνατότητες το ανοιχτό λογισμικό. αλλά θα χρειαστεί ποτέ (σαν 65% απαιτητικός χρήστης, εφαρμογές που να διευκολύνουν την "ψηφιακή κινητή καθημερινότητα" μου) να τρέξω το "terminal" για να καταφέρω τα αυτονόητα, όπως την εγκατάσταση μιας εφαρμογής? η όλα αυτά τα απλά πράματα θα είναι αυτοματοποιημένα κ σχεδιασμένα σε γραφικό περιβάλλον?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία:

πρέπει να κατέχουμε γνώσεις προγραμματισμού για αυτήν τη συσκευή?

καταλαβαίνω πως έχει απίστευτες δυνατότητες το ανοιχτό λογισμικό. αλλά θα χρειαστεί ποτέ (σαν 65% απαιτητικός χρήστης, εφαρμογές που να διευκολύνουν την "ψηφιακή κινητή καθημερινότητα" μου) να τρέξω το "terminal" για να καταφέρω τα αυτονόητα, όπως την εγκατάσταση μιας εφαρμογής? η όλα αυτά τα απλά πράματα θα είναι αυτοματοποιημένα κ σχεδιασμένα σε γραφικό περιβάλλον?

 

Τα απλά πράγματα είναι αυτοματοποιημένα στο maemo και σχεδιασμένα σε γραφικό περιβάλλον. Για όλα τα άλλα έχεις και την επιλογή του terminal.

 

Το θέμα είναι, όμως, τι ορίζεις εσύ ως απλό πράγμα και τι ως σύνθετο? Το 65% τάδε χρήστης δεν μου λέει κάτι ως ποσοστό από μόνο του. Δώσε παραδείγματα εργασιών που θα ήθελες να κάνεις για να μπορέσουμε να γίνουμε περισσότερο συγκεκριμένοι στην απάντηση.

 

Η εγκατάσταση μίας τυπικής εφαρμογής πάντως γίνεται πολύ απλά μέσα από γραφικό περιβάλλον. (Υπάρχουν και εξαιρέσεις). Άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Για μικρό χρονικό διάστημα, δοκίμασα τα ubuntu. η αλήθεια είναι, πως με συνεπήρε λίγο όλη η φάση του "προγραμματισμού". αλλά μου έφαγε κ χρόνο. το ίδιο έχω πάθει εδώ κ 2 χρόνια με το symbian κινητό μου, κ με τις unsigned εφαρμογές.

αυτό που θέλω, είναι, μια φορητή συσκευή, που να είναι γρήγορη στην απόκριση, κ να μπορεί να εκτελεί "σοβαρές" υπολογιστικές εργασίες κ με συνέπεια, όπως browsing, multimedia tasks, imaging, office, e-mail, κ γενικά communication, τηλεφωνικές λειτουργίες, κ μέσα σ' όλα αυτά κ καμιά λειτουργία τηλεχειριστηρίου για τις διάφορες συσκευές μου, όπως επίσης κ καμιά πλήρης υποστήριξη του itunes στη συσκευή κ όχι κάποια πλούσια σε add-ons απομίμηση αυτού, π.χ. Songbird...

Λειτουργίες που θα είναι απλές κ στη χρήση, αλλά θα είναι κ αξιόλογες, χωρίς να καθήσω εγώ ο ίδιος να "προγραμματίσω". δεν έχω τον χρόνο για αυτό. θέλω απλά να λειτουργεί.

Θα μπορούσε κανείς να πει, πως είναι καλύτερα να πάρω το iPhone...

Όχι, δεν το θέλω παρά το ότι έχω μπει πολλές φορές σε πειρασμό.

Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά δεν τ'αξίζουν τα λεφτά...

Στο Ν900 πάλι, δεν θέλω να μπλέξω με terminal. Δε λέω, καλό, χρυσό, παντοδύναμο, αλλά δεν είμαι για τέτοια. Γι'αυτό κ θα'θελα τη γνώμη σας, ή καλύτερα την πρόβλεψή σας...

 

Θα αγκαλιάσει η maemo community το Ν900 με τις υπέροχες τεχνικές ιδιότητες του, ώστε να το ευχαριστηθούμε κ εμείς, οι λιγότερο "γραμματισμένοι"???

Link to comment
Share on other sites

Θα αγκαλιάσει η maemo community το Ν900 με τις υπέροχες τεχνικές ιδιότητες του, ώστε να το ευχαριστηθούμε κ εμείς, οι λιγότερο "γραμματισμένοι"???

 

Αυτο φιλε ειναι ενα ερωτημα που θα χρειαστει να περιμενεις για να παρεις απαντηση.

Αν θες την προσωπικη μου αποψη η κοινοτητα θα το αγκαλιασει αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν θα το αγκαλιασουν οι μεγαλες εταιρειες.

Ολα αυτα που ανεφερες θα τα κανει η συσκευη (ισως οχι την υποστηριξη του itunes) αλλα απο την κοινοτητα και οχι απο εταιρειες.

Ας πουμε μην περιμενεις ποτε η microsoft να βγαλει ποτε mobile office για maemo αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εχεις πληρη υποστηριξη αρχειων office με ευχρηστια.

Αυτο μην σου φαινεται κακο αφου μερικες φορες η κοινοτητα ειναι πιο μπροστα επειδη δεν υπακουει σε κανονες μαρκετινγκ.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι ενας media player για το maemo που λεγεται canola ( http://openbossa.indt.org/canola/ ) και θα μπορεις να τον εγκαταστησεις με τροπο απλο σαν το appstore του iphone και ειναι πολυ πιο μπροστα απο το windows media player στα windows mobile.

Link to comment
Share on other sites

[...]Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι ενας media player για το maemo που λεγεται canola ( http://openbossa.indt.org/canola/ ) και θα μπορεις να τον εγκαταστησεις με τροπο απλο σαν το appstore του iphone και ειναι πολυ πιο μπροστα απο το windows media player στα windows mobile.

OFFTOPIC

Ωραίος ο Canola, αλλά πολύ βαρύς και με περίεργα προβλήματα. Ο καλύτερος Media player του ίδιου στυλ είναι το MediaBox. Δε σας το λέω έτσι, έχω δοκιμάσεις τα πάντα (ακόμα και μια προσπάθεια για μεταφορά του vlc στο maemo -αποτυχημένη).

Link to comment
Share on other sites

Για μικρό χρονικό διάστημα, δοκίμασα τα ubuntu. η αλήθεια είναι, πως με συνεπήρε λίγο όλη η φάση του "προγραμματισμού". αλλά μου έφαγε κ χρόνο. το ίδιο έχω πάθει εδώ κ 2 χρόνια με το symbian κινητό μου, κ με τις unsigned εφαρμογές.

αυτό που θέλω, είναι, μια φορητή συσκευή, που να είναι γρήγορη στην απόκριση, κ να μπορεί να εκτελεί "σοβαρές" υπολογιστικές εργασίες κ με συνέπεια, όπως browsing, multimedia tasks, imaging, office, e-mail, κ γενικά communication, τηλεφωνικές λειτουργίες, κ μέσα σ' όλα αυτά κ καμιά λειτουργία τηλεχειριστηρίου για τις διάφορες συσκευές μου, όπως επίσης κ καμιά πλήρης υποστήριξη του itunes στη συσκευή κ όχι κάποια πλούσια σε add-ons απομίμηση αυτού, π.χ. Songbird...

Λειτουργίες που θα είναι απλές κ στη χρήση, αλλά θα είναι κ αξιόλογες, χωρίς να καθήσω εγώ ο ίδιος να "προγραμματίσω". δεν έχω τον χρόνο για αυτό. θέλω απλά να λειτουργεί.

Θα μπορούσε κανείς να πει, πως είναι καλύτερα να πάρω το iPhone...

Όχι, δεν το θέλω παρά το ότι έχω μπει πολλές φορές σε πειρασμό.

Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά δεν τ'αξίζουν τα λεφτά...

Στο Ν900 πάλι, δεν θέλω να μπλέξω με terminal. Δε λέω, καλό, χρυσό, παντοδύναμο, αλλά δεν είμαι για τέτοια. Γι'αυτό κ θα'θελα τη γνώμη σας, ή καλύτερα την πρόβλεψή σας...

 

Θα αγκαλιάσει η maemo community το Ν900 με τις υπέροχες τεχνικές ιδιότητες του, ώστε να το ευχαριστηθούμε κ εμείς, οι λιγότερο "γραμματισμένοι"???

 

Όσες λειτουργίες αναφέρεις, προβλέπεται να τις έχει, εκτός από:

itunes, αυτό δεν πρόκειται να το δεις ποτέ. Το Ν900 δεν είναι ipod, iphone κτλ... Επίσης δεν φτιάχτηκε με την λογική να χρησιμοποιείται παρέα με ένα computer για activation, updates κ.α. Έτσι τα updates γίνονται over the air για παράδειγμα...

 

Ένα άλλο θεματάκι υπάρχει με το office. Στις παλιές maemo συσκευές δεν υπήρχε κάτι από την μαμά nokia. Στο nokia N900 έχω δει στο μενού ότι υπάρχουν office viewers αλλά δεν τους έχω δει να ανοίγουν σε κανένα video για να δούμε ακριβώς την χρήση τους με έγγραφα κτλ... Λογικά οι viewers δεν υποστηρίζουν την δημιουργία, επεξεργασίας, αλλά μόνο την προβολή αρχείων.

 

Υπάρχει τρόπος στις παλιές maemo συσκευές να εγκατασταθεί η σουίτα openoffice βέβαια, που όπως καταλαβαίνεις δίνει φοβερές δυνατότητες, αλλά δεν γινόταν με πολύ απλό τρόπο, ήταν βαριά για το hardware τους, και το περιβάλλον εργασίας δεν ήταν ιδανικό ή βολικό για mobile συσκευή. Στο Ν900 δεν ξέρω τι παίζει από openoffice. Σίγουρα θα μπορεί να εγκατασταθεί και σίγουρα θα τρέχει καλύτερα λόγω του νέου hardware, αλλά δεν ξέρω αν έχουν γίνει βήματα προόδου στην βελτιστοποίηση του περιβάλλοντος εργασίας.

 

Η maemo κοινότητα αγκάλιασε πολύ υποδεέστερες συσκευές, οπότε πιστεύω η υποστήριξη για το Ν900 είναι δεδομένη. Αν περιμένεις όμως το ovi store να γίνει app store όπως της apple, και εκατοντάδες developers, εταιρείες κτλ. να γράφουν εφαρμογές για αυτό, μην έχεις και πολύ υψηλές προσδοκίες... τουλάχιστον για την ώρα.

 

Τέλος για τον φίλο που αναφέρει ότι δεν θα βγάλει η microsoft mobile office για το N900, να του θυμίσω την ανακοίνωση για συμφωνία Microsoft-Nokia όπου έλεγε ότι η Microsoft θα αναπτύξει office για συσκευές της Νοκια, χωρίς να διευκρινίζεται πλατφόρμα symbian ή maemo συγκεκριμένα. Δεν λέω τι θα γίνει, απλώς μην αποκλείουμε τίποτα. Επίσης, υπάρχουν και τα web apps της Microsoft για το office που αν δοθούν από το 2010 στην κυκλοφορία θα έχουμε υποστήριξη μέσα από τον browser, σαν τα google apps, αλλά με πλήρη office συμβατότητα λένε.

Link to comment
Share on other sites

[...]Ένα άλλο θεματάκι υπάρχει με το office. Στις παλιές maemo συσκευές δεν υπήρχε κάτι από την μαμά nokia. Στο nokia N900 έχω δει στο μενού ότι υπάρχουν office viewers αλλά δεν τους έχω δει να ανοίγουν σε κανένα video για να δούμε ακριβώς την χρήση τους με έγγραφα κτλ... Λογικά οι viewers δεν υποστηρίζουν την δημιουργία, επεξεργασίας, αλλά μόνο την προβολή αρχείων.

 

Υπάρχει τρόπος στις παλιές maemo συσκευές να εγκατασταθεί η σουίτα openoffice βέβαια, που όπως καταλαβαίνεις δίνει φοβερές δυνατότητες, αλλά δεν γινόταν με πολύ απλό τρόπο, ήταν βαριά για το hardware τους, και το περιβάλλον εργασίας δεν ήταν ιδανικό ή βολικό γ ια mobile συσκευή. Στο Ν900 δεν ξέρω τι παίζει από openoffice. Σίγουρα θα μπορεί να εγκατασταθεί και σίγουρα θα τρέχει καλύτερα λόγω του νέου hardware, αλλά δεν ξέρω αν έχουν γίνει βήματα προόδου στην βελτιστοποίηση του περιβάλλοντος εργασίας. [...]

Για αρχεία κειμένου υπάρχει το abiword. H λύση του debian chroot ειναι καλή, αλλά δεν πρέπει να είναι η μοναδική λύση για κάτι τόσο σημαντικό όπως μια σουίτα γραφείου. Πάντως το Openoffice τρέχει γρήγορα στα tablets, μάλλον επειδή είναι σε java, και οι επεξεργαστές AMR έχουν java μεταγλωτιστή.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως to itunes με έχει σώσει με την αρχειοθέτηση του κ με τον τρόπο λειτουργίας του σε συνδυασμό με ipod nano. δεν έχω σκοπό με το Ν900 να ακούω μουσική, αλλά, εφόσον έχει αυτές τις δυνατότητες, μήπως κ...

Να φανταστώ, πως η απόκτηση των εφαρμογών αυτών θα'ναι μέσω packages, deb's, repositories κ.ο.κ, κ ξεχωριστά από κάθε δημιουργό-εταιρία...

Μακάρι, να είναι όλες μαζί συγκεντρωμένες στο OVI-store, ή έστω σε έναν Ν900-υποκατάλογο.

Ας ελπίσουμε να δούμε κ office, ας είναι κ από την microsoft. Είναι κρίμα τέτοιο πληκτρολόγιο να πηγαίνει χαμένο σ'αυτόν τον τομέα. Όσο για τα web apps, σίγουρα θα είναι μια διευκόλυνση, αλλά προσωπικά, δεν μου έχουν κάτσει καλά στο μάτι. ακόμα κ για τα e-mail accounts μου, χρησιμοποιώ client.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που εχω δει στα i-phone ειναι η τρομερη οργανωση τους..κ γενικα ολα τα πραγματα στη apple ειναι πολυ οργανωμενα..

στο n900 ευχομαι να γινεται κ αυτο...δηλαδη ολα να ειναι ευκολοοργανωτα...

εγω εχω το htc touch diamont κ για να κανω κατι χρειαζεται να κανω 3-4 βηματα...

επισης πιστευω οτι τοσες εφαργμογες οσες εχει η apple στο i-phone δεν θα τις φτασει κανενας αλλος..πιστευω οτι ειναι τροπος να τραβαει πελατες ενω οι αλλες εταιριες δεν χρειαζονται τοσες εφαρμογες για να εχουν πελατεια..

αλλα στο ιντερνετ κ σε θεματα λογισμικου κ πραγματων που μπορεις να κανεις πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλυτερο το νοκια..

αντε να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Για αρχεία κειμένου υπάρχει το abiword.

 

Ναι, αλλά σε σχέση με το openoffice, ακόμα και μόνο στα αρχεία κειμένου, υπολείπεται πολύ. Τέσπα, θα δούμε τι θα γίνει σε αυτόν τον τομέα.

 

η αλήθεια είναι πως to itunes με έχει σώσει με την αρχειοθέτηση του κ με τον τρόπο λειτουργίας του σε συνδυασμό με ipod nano. δεν έχω σκοπό με το Ν900 να ακούω μουσική, αλλά, εφόσον έχει αυτές τις δυνατότητες, μήπως κ...

Να φανταστώ, πως η απόκτηση των εφαρμογών αυτών θα'ναι μέσω packages, deb's, repositories κ.ο.κ, κ ξεχωριστά από κάθε δημιουργό-εταιρία...

Μακάρι, να είναι όλες μαζί συγκεντρωμένες στο OVI-store, ή έστω σε έναν Ν900-υποκατάλογο.

 

Όταν λες αρχειοθέτηση τι ακριβώς εννοείς? Calendar, contacts κτλ? Λογικά κάτι θα προσφέρει η nokia σε επίπεδο Ovi services. Δες στο παρακάτω link για λεπτομέρειες:

 

http://www.ovi.com/services/

 

Για τις εφαρμογές είναι όπως τα φαντάζεσαι. Το ovi store δεν ξέρουμε πως ακριβώς θα υλοποιηθεί. Αλλά τα repos - τα περισσότερα χρησιμοποιημένα - δεν είναι και τόσα πολλά ώστε να αποτελούν ιδιαίτερο πρόβλημα, υπάρχουν διαθέσιμες λίστες που τα ταξινομούν και διάφοροι θεματικοί κατάλογοι. Οι εφαρμογές είναι απλές στην εγκατάσταση μέσα από τον application manager.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αρχειοθέτηση τι ακριβώς εννοείς? Calendar, contacts κτλ? Λογικά κάτι θα προσφέρει η nokia σε επίπεδο Ovi services. Δες στο παρακάτω link για λεπτομέρειες:

http://www.ovi.com/services/

 

Δεν εννοούσα το ovi το οποίο ήδη χρησιμοποιώ κ είμαι καταευχαριστημένος ακόμα κ με τον over-the-air συγχρονισμό του, για τις επαφές μου, το ημερολόγιο, αλλά κ τις σημειώσεις μου.

Όσο για το itunes κ την οργάνωσή του, εννοούσα για την μουσική.

Aκούω αποκλειστικά από αυτό κ το ipod μου μουσική κ είναι απίστευτο πόσο καλά συνεργάζονται τα δύο αυτά. Σε τι βάθος λεπτομέρειας εννοώ. Yπάρχουν κάποιες λειτουργίες (π.χ. play & skip count) που νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο να αντιγραφούν σε ένα open source media player, που να συνεργάζονται επιπλέον κ με το itunes. πάνω σε αυτό αναφερόμουνα κ μίλησα για "εφαρμογή που να υποστηρίζεται από το itunes"

 

Άλλα από ότι κατάλαβα είναι εξειδικευμένο το θέμα μου...

Παρόλα αυτά, δεν θα με αποτρέψει από την αγορά του Ν900... Άλλωστε, το διευκρίνισα: δεν αγοράζω σούπερ φορητό υπολογιστή (Ν900) για να ακούω μουσική... Δεν ξέρω, συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθω παντωσ να θεωρω χαμηλη την τιμη του ν900 μαλλον δεν το θεωρουν σαν μπεστ σελλερ απο την νοκια

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Kαι μενα μου κανει εντυπωση αυτη η τιμη.

Μηπως ειναι προσπαθεια της νοκια να προοθησει το maemo στην αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Kαι μενα μου κανει εντυπωση αυτη η τιμη.

Μηπως ειναι προσπαθεια της νοκια να προοθησει το maemo στην αγορα?

 

πολλοι χρηστες δεν το γνωριζουν,οπως και εγω αλλωστε,ετσι μπορει να θεωρηθει ωσ προωθηση.ο ανταγωνισμος αλλωστε ειναι μεγαλοσ αφου σχεδον παραλληλα κυκλοφορει το satio απο την ερικσον.το pixon και ομνια ιι απο την σαμσουνγκ και ερχεται το htc leo.συσκευες με πολυ καλο λογισμικο μεγαλες οθονες και δυνατες καμερες.οποτε η νοκια καπως πρεπει να πλασαριστει με κατι σχετικα καινουριο για πολλους

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω παντως οτι η τιμη του ειναι χαμηλη.

Οι ανταγωνιστες του κατα την γνωμη μου ειναι το HTC Touch Pro 2 στα 570€:

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=179095

 

το Ν97 στα 525€:

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=176948

 

και το ΟΜΝΙΑ PRO που δεν εχει ακομα τιμη:

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=184075

 

Γιατι το Ν900 να ειναι πιο ακριβο;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή είναι. Άλλωστε το συνολικό κόστος παραγωγής δεν είναι μεγάλο.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή είναι. Άλλωστε το συνολικό κόστος παραγωγής δεν είναι μεγάλο.

σωστα.:) το κερδος ομωσ ειναι παραπολυ μεγαλο:D

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...