Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να σου πω, διαβασε το link παραπανω..και εμενα παριεργο μου φαινεται!

πχ τελευταιο post

 

 

Παρεμπιπτοντως, τα προηγουμενα NIT ειχαν MiniUsb οχι microUsb..Ισως παιζει ρολο στο οτι το Ν900 δ μπορει να λειτουργησει σε host mode..

To N810 έχει micro-usb. Μάλλον φταίει αυτό που πε κι mirrorofsorrow

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενικά, παρόλο που έχει πρωτότυπο, κάνει τα καλύτερα σχόλια και δείχνει εντυπωσιασμένος από την απόδοσή της.

 

Όντως... τελείως διαφορετικές εντυπώσεις από τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

γιατι πρεπει να δεχτουμε την αποψη καποιου που δοκιμαζει την συσκευη σαν πρωτοτυπο μοντελο που ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχει κολλημτα και ο,τι αλλο καιν ναμην περιμενω να την αξιολογησω εγω ο ιδιοσ στα χερια μου.τα χρακτηριστικα τα βλεπω αν μου κανουνε το αγοραζω αν οχι δεν την παιρνω.διαβαζουμε reviews ποου ο καθενας λεει τα δικα του και ενας ανατρεπει τον αλλο.....

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

γιατι πρεπει να δεχτουμε την αποψη καποιου που δοκιμαζει την συσκευη σαν πρωτοτυπο μοντελο που ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχει κολλημτα και ο,τι αλλο καιν ναμην περιμενω να την αξιολογησω εγω ο ιδιοσ στα χερια μου.τα χρακτηριστικα τα βλεπω αν μου κανουνε το αγοραζω αν οχι δεν την παιρνω.διαβαζουμε reviews ποου ο καθενας λεει τα δικα του και ενας ανατρεπει τον αλλο.....

 

Ο σκοπός είναι να είμαστε ενημερωμένοι ως καταναλωτές ώστε να μπορούμε να πάρουμε συνετές αγοραστικές αποφάσεις που αργότερα δεν θα μετανιώσουμε π.χ. είτε επειδή η συσκευή δεν μας κάνει τελικά την δουλειά που θέλουμε είτε είναι πολύ ακριβή για αυτά που προσφέρει είτε γεμάτη bugs κ.ο.κ.

 

Σε αυτήν την ενημέρωση συμβάλουν τα hands-on, τα διαφορά previews τώρα με τα πρωτότυπα, τα reviews αργότερα με τα κανονικά μοντέλα κτλ. Και φυσικά κουβέντα να γίνεται στα πλαίσια του φόρουμ για όσους φίλους της τεχνολογίας θέλουν να συμμετέχουν.

 

Πάντως, αν θες την γνώμη μου, μια τέτοια συσκευή δεν μπορείς απλά να την πιάσεις στα χέρια σου και να δεις αν είναι εντάξει, σταθερή ή αν σου κάνει. Πρέπει να συμβιώσεις κάμποσες μέρες μαζί της για να την αξιολογήσεις πλήρως σε όλο το εύρος των δυνατοτήτων της. Και οι τύποι με τα πρωτότυπα, αυτό υποτίθεται ότι έχουν κάνει έναν μήνα τώρα, γι αυτό είναι κάπως χρήσιμη η άποψη τους (κανείς δεν είπε όμως ότι δεχόμαστε άκριτα αυτά που γράφουν).

 

Τώρα αν δεν σου είναι εσένα θέμα κόστους τα 550-600 ευρώ του N900, για να αξιολογήσεις την αγορά σου προσεχτικά, πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τραγικοί είναι ορισμένοι όταν κρέμονται από τα χείλη ενός μόνο ανθρώπου; Πέταξε μία σπόντα και δημιουργήθηκαν τόσα θέματα με αμέτρητα ποστ. Ας αλλάξουμε θέμα...

 

Βγήκαν και οι θηκούλες για το Ν900.

Nokia Carrying Case CP-321 for Nokia N900

 

http://europe.nokia.com/MEDIA_BANK_100/R6Accessories/C/CP-321/R6_CP-321_240x240.png

 

http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories/carrying-and-styling/carrying-cases/nokia-carrying-case-cp-321-for-nokia-n900

 

Η μαύρη είναι λογική επιλογή, η άσπρη όμως; Μήπως αναμένεται η συσκευή και σε άσπρο χρωματάκι κάποια στιγμή στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη είναι λογική επιλογή, η άσπρη όμως; Μήπως αναμένεται η συσκευή και σε άσπρο χρωματάκι κάποια στιγμή στο μέλλον;

 

 

H θήκη του N810 ήταν γκρι :p

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη ημερομηνιας?http://shop.nokia.co.uk/nokia-uk/product.aspx?sku=6957363&culture=en-GB&cp=newshophome&product=n900_n97mini_freeship_newshophome_topdoublebanner_n900preorder

νοεμβριος 2009

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα σε όλα τα άλλα, έγραψε στο twitter ή στο blog του, ότι το firmware των συσκευών που είδαμε demo από nokia ήταν φτιαγμένο να κόβει πολλές λειτουργίες με bugs γι αυτό ήταν τόσο αποκρίσιμες και απροβλημάτιστες οι συκευές στα πρώτα hands-on.

 

Ναι .. αυτό μπορεί να συμβεί (γνωστή πρακτική – αλλά όχι σε *prototypes ρε παιδί μου, εκεί τα δίνεις για beta testing βάζεις μπρος όλα τα features για να συλλέξεις Bugs και να κάνεις διορθώσεις!) και κρίνοντας από τα τεχνικά προβλήματα που παρουσιάζουν κατά τεκμήριο, τα τελευταία χρόνια οι πρώτες εκδόσεις των συσκευών της Nokia ως ότου να (και.. αν) σταθεροποιηθεί το firmware τους δεν μου προξενεί εντύπωση. Ίσα, ίσα απορούσα πως η Nokia κατάφερε να παρουσιάσει ένα σχεδόν rock-steady prototype, ειδικά όταν για παράδειγμα σε portrait-mode ορισμένες εφαρμογές ήταν κυριολεκτικά διαλυμένες οπτικά (σε επίπεδο view container –δηλαδή σε επίπεδο κώδικα που δεν μπορούσε να υπολογίσει σωστά τις διαστάσεις του panel για παράδειγμα). Οπότε για εμένα οι ισχυρισμοί του Eldar έχουν βάση.

 

Υ.Γ.

Οκ, αυτά δεν πρόκειται να τα δεχθεί ποτέ το Maemo.org και οι fan της Nokia, γνωστό και αυτό. Βέβαια όταν ο Eldar έγραφε παιάνες για το Ν900 όλοι τους τις δεχόντουσαν ασυζητητί (..και πόσο αξιόπιστος ο Eldar , και τι φοβερός ο Eldar, και λάτρεψε Ο ELDAR το N900, ουάου θα ΣΚΙΣΕΙ κτλ) τώρα βέβαια αρχίζουν .. «Ποίος είναι ο Eldar» και «τι @@ ο Eldar» και «που βρήκε το κινητό ο Eldar;» και «πως το έκανε update ο Eldar;». Εγώ λέω, μιας και τον παρακολουθώ χρόνια, ότι άμα ο Eldar θάβει κινητό – δεν είναι καλά τα πράματα (άποψη μου πάντα).

 

*Εκτός και αν θες να δημιουργήσεις θετικό hype στην αγορά οπότε δεν σε ενδιαφέρει το debugging αλλά ένα καλό prototype κράχτης (με περιορισμένες λειτουργίες που ξέρεις ότι δουλεύουν σωστά) και δίνεις τα κανονικά (με όλα τα features ενεργά) για beta testing αλλού |τους έχω ικανούς να το κάνανε!! :p .. και τι καλύτερο από το να δώσουν μέσο κάποιου υποτιθέμενου leak ένα τέτοιο μαραφέτι στον Eldar και αλλού ;) -θεωρία συνωμοσίας; λίγα γίνονται, εδώ έχουμε να κάνουμε με μύρια € & $ .

 

--

Anyway, κοντός ψαλμός αλληλούια, θα μου πείτε τι παίζει από πρώτο χέρι όσοι το αγοράσετε! :)

 

.. αα.. οι θηκούλες μούρλια! :D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που αυτό το μαραφέτι έχει πέσει (το ίδιο και άλλα παρόμοια πρωτότυπα) και σε άλλους χρήστες, οι οποίοι, έχουν και αυτοί άποψη. Όταν λες κάτι, δεν μπορεί να έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λένε δεκάδες άλλοι testers για το ίδιο ακριβώς πράγμα. Και πόσο μάλλον όταν και συ ο ίδιος έχεις περάσει κάποιες ώρες με το συγκεκριμένο μαραφέτι. ;) :)

 

Μερικά ακόμα screenshots από το Ν900.

 

http://s60blog.com/2009/09/maemo-5-ui-screenshots-on-the-new-nokia-n900/

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που αυτό το μαραφέτι έχει πέσει (το ίδιο και άλλα παρόμοια πρωτότυπα) και σε άλλους χρήστες, οι οποίοι, έχουν και αυτοί άποψη. Όταν λες κάτι, δεν μπορεί να έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λένε δεκάδες άλλοι testers για το ίδιο ακριβώς πράγμα. Και πόσο μάλλον όταν και συ ο ίδιος έχεις περάσει κάποιες ώρες με το συγκεκριμένο μαραφέτι. ;) :)

 

Μερικά ακόμα screenshots από το Ν900.

 

http://s60blog.com/2009/09/maemo-5-ui-screenshots-on-the-new-nokia-n900/

 

Κοίταξε, εγώ πχ. δεν έχω περάσει καμιά στιγμή μαζί του ώστε να σχηματίσω προσωπική γνώμη αλλά και να είχα περάσει θα ήταν η γνώμη «μερικών ωρών» ή «στιγμών» οπότε δεν λέει τίποτε το ιδιαίτερο, ένας ενθουσιασμός τις στιγμής ή μια απογοήτευση, αν δεν δουλέψεις με το εργαλείο για καιρό δεν έχει νόημα ιδιαίτερο (μια πρώτη θετική ή αρνητική εντύπωση μάλλον). Από εκεί και πέρα τώρα στο προκείμενο, συνήθως οι απόψεις εμού και του Eldar ταυτίζονται για όσες συσκευές έτυχε να έχουμε από κοινού οπότε τον εμπιστεύομαι διότι μάλλον βλέπουμε τα πράματα από κοινή σκοπιά, αυτά που βλέπει και του αρέσουν, αρέσουν και σε εμένα σε μια συσκευή, όπως επίσης και τα όποια ελαττώματα της για αυτό και τον παρακολουθώ αρκετά χρόνια (ακόμα και αν ορισμένες φορές μπορεί να διαφωνώ σε κάποιες λεπτομέρειες -είμαι μάλλον πιο αυστηρός ή μπορεί να αγαπώ ή να αντιπαθώ μια συσκευή οπότε να μην παραδέχομαι κάποια προτερήματα ή ελαττώματα της που εκείνος υποδεικνύει ως ουδέτερος σχολιαστής |ανθρώπινο είναι αυτό και όποιος πει ότι δεν το κάνει ψεύδεται :D) . Συνεπώς όπως καταλαβαίνεις η γνώμη του, ελλείψει προσωπικής επαφής μου με την συσκευή, μετράει (καλώς ή κακός) σε σχέση για παράδειγμα με κάποιων άλλων ή την δικιά σου κτλ. καθώς βλέπουμε τα πράματα διαφορετικά, για αυτό υπάρχουν και τόσοι Reviewers κάποιοι σου κάνουν, κάποιοι δεν σε κάνουν αλλά φυσικά μπορεί να κάνουν σε άλλους, σχετικά είναι αυτά. Για εμένα λοιπόν η γνώμη του Eldar στην παρούσα φάση έχει σημασία περισσότερη (βαρύνουσα αν θες..) από των άλλων. Γνώμη μου πάντα, δίχως να διεκδικώ κάποιο αλάθητο :)

 

Υ.Γ.

Ο καθένας κρίνει εξ' ιδού τα αλλότρια, τελικά όμως η αλήθεια (διότι πάντα υπάρχει "Η Αλήθεια" κατά Σωκράτη τουλάχιστον :p) θα φανεί μέσα από τις πρώτες εμπορικές παρτίδες οπότε λίγο υπομονή και όλα τα ερωτήματα θα λυθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, δόξα τον Θεό στο MyPhone υπάρχουν δεκάδες early adopters που με έσωσαν από κακίες αγορές ανώριμων προϊόντων :D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Περα παντως απο τις υποκειμενικες εντυπωσεις του Eldar (ο οποιος με εβαλε σε σκεψεις γιατι τον θεωρω αντικειμενικο) υπαρχουν και καποια αντικειμενικα ελλατωματα οπως η ελλειψη office editing, τα κοληματα στα flash videos, η ελλειψη χρησης της συσκευης σε portrait mode (προσωπικα εμενα δεν με απασχολει καθολου αυτο) και αλλα τα οποια θα πρεπει να περιμενουμε να βγει η συσκευη για να τα δουμε.

Παντως πιστευω οτι ειναι νωρις για να την κρινουμε την συσκευη.

Εχει μπροστα της ενα μηνα development που ειναι αρκετος να τα αλλαξει ολα (προς το καλο η το κακο).

Προσωπικα δεν θα χασω τον ενθουσιασμο μου για αυτη τη συσκευη αν δεν δουμε τελικη μορφη του λογισμικου της.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια παρουσίαση αλλά στα Γαλλικά (νομίζω ότι δεν έχει ξανά δημοσιευθεί; ..anyway).

 

Υ.Γ.

Από το 6:59 - 7:00 φορτώνουν την εφαρμογή τηλεφώνου και αρχίζουν ύστερα να "ζορίζουν" την συσκευή αλλάζοντας το view της εφαρμογής μια σε landscape και μια σε portrait mode (γυρίζουν οριζόντια και μετά κατακόρυφα την συσκευή..) - το σύστημα ζορίζεται εμφανώς αφού αργεί να κάνει το switch μεταξύ των views, στο τέλος παύει να ανταποκρίνεται.. μαύρη οθόνη .. και λίγα δευτερόλεπτα μετά NOKIA LOGO (restart), είναι μια πρωτιά να βλέπεις πως κολλά ένα N900 σε review εδώ που τα λέμε :D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκαμε:http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=36874

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκαμε:http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=36874

 

Mα καλα ουτε την σωστη φωτογραφια δεν μπηκαν στο κοπο να βαλουν? Γιατι αυτο ειναι IT της νοκια αλλα μια φορα το Ν900 δεν ειναι.

Η τιμη του ειναι πολυ καλη. Μακαρι να την δουμε τοσο και χαμηλοτερα αν γινεται.;)

Link to comment
Share on other sites

Mα καλα ουτε την σωστη φωτογραφια δεν μπηκαν στο κοπο να βαλουν? Γιατι αυτο ειναι IT της νοκια αλλα μια φορα το Ν900 δεν ειναι.

Η τιμη του ειναι πολυ καλη. Μακαρι να την δουμε τοσο και χαμηλοτερα αν γινεται.;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2919176#post2919176

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπεις, γιατί απλά αποφάσισαν να βάλουν την σωστή μετά από 15 μέρες που το είχαν έτσι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον θα φορτίζει απο τη θύρα usb, θα μπορεί κανείς να επιλέξει και να μην φορτίζει όταν συνδέεται, ώστε η σύνδεση να χρησιμοποιείται μόνο για σύνδεση με τον υπολογιστή?
Link to comment
Share on other sites

οσα κινητα φορτιζονται απο mini usb νομιζω οτι παντα φορτιζουν οταν ειναι συνδεδεμενα...

οποτε λογικα κ αυτο με την ιδια λογικη θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον θα φορτίζει απο τη θύρα usb, θα μπορεί κανείς να επιλέξει και να μην φορτίζει όταν συνδέεται, ώστε η σύνδεση να χρησιμοποιείται μόνο για σύνδεση με τον υπολογιστή?

 

οσα κινητα φορτιζονται απο mini usb νομιζω οτι παντα φορτιζουν οταν ειναι συνδεδεμενα...

οποτε λογικα κ αυτο με την ιδια λογικη θα ειναι..

 

Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, έτσι και εγώ νομίζω ότι πάντα φορτίζουν όταν είναι συνδεδεμένα.

 

Μία λύση είναι αν δεν θες να φορτίζουν αυτού του είδους οι συσκευές, να τις συνδέσεις σε usb θύρα που δεν είναι high powered και δεν παρέχει αρκετό ρεύμα για την τροφοδοσία και φόρτιση τους π.χ. σε κάτι usb που περιέχονται σε πληκτρολόγια.

 

Αν γίνεται να παίζει κάποιου είδους hack της κοινότητας σε επίπεδο λογισμικού, δεν ξέρω.

 

Αλήθεια, γιατί σε νοιάζει αν φορτίζει ταυτόχρονα? Όπως λένε όσοι έχουν δουλέψει την συσκευή δεν φαίνεται να έχει καμία τρομερή αυτονομία (σε περιβάλλον πλήρους χρήσης), οπότε οι συνεχείς φορτίσεις θα είναι συνηθισμένο φαινόμενο μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

N900 was added to RDA (Remote Device Access)

 

http://img97.imageshack.us/img97/7871/259200995701.th.png

 

N900 added to service. This is still work in progress (in RDA regard): orientation change does not work, some buttons may not work etc.

 

http://apu.ndhub.net/devices

 

Move your mouse on top of a phone, choose reservation length and click Start. A Java application will be downloaded to your computer for using the phone.

You can make about 8 hours worth of reservations today

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αναμενομενο , και εχουν μονο μια συσκευη διαθεσιμη . :(

Οταν εδωσα το λινκ θα ηταν διαθεσιμο σε ~ 6ωρες .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, έτσι και εγώ νομίζω ότι πάντα φορτίζουν όταν είναι συνδεδεμένα.

 

Μία λύση είναι αν δεν θες να φορτίζουν αυτού του είδους οι συσκευές, να τις συνδέσεις σε usb θύρα που δεν είναι high powered και δεν παρέχει αρκετό ρεύμα για την τροφοδοσία και φόρτιση τους π.χ. σε κάτι usb που περιέχονται σε πληκτρολόγια.

 

Αν γίνεται να παίζει κάποιου είδους hack της κοινότητας σε επίπεδο λογισμικού, δεν ξέρω.

 

Αλήθεια, γιατί σε νοιάζει αν φορτίζει ταυτόχρονα? Όπως λένε όσοι έχουν δουλέψει την συσκευή δεν φαίνεται να έχει καμία τρομερή αυτονομία (σε περιβάλλον πλήρους χρήσης), οπότε οι συνεχείς φορτίσεις θα είναι συνηθισμένο φαινόμενο μάλλον.

 

Για αυτό ακριβώς το λόγο. Ήδη είναι λίγη η μπαταρία για αυτή τη συσκευή. Εάν κάθε φορά που τη συνδέω με τον υπολογιστή για λίγα λεπτά (πράγμα που κάνω από μια έως 5 φορές κάθε μέρα λόγω της δουλειάς μου) ώστε να περάσω αρχεία, προγράμματα και να κάνω συγχρονισμούς, φορτίζει κι όλας ταυτόχρονα, μετά από λίγους μήνες η μπαταρία θα τα φτύσει και θα κρατάει ακόμη λιγότερο. Δεν ενοώ δηλαδή πλήρη φόρτιση, αλλά την ολιγόλεπτη φόρτιση που θα κάνει κάθε τόσο χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...