Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το iphone μου 3GS ειναι jailbroken 3.1.2 old bootrom

δεν μου βρίσκει κανένα ασύρματο δίκτυο.

ειναι η 2η φορα που το αντιμετοπιζω αυτο.

την πρωτη φορα εκανα reset networks και μπλοκαρε οποτε εκανα restore και ολα καλα.

σημερα αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα αλλα φοβαμε να κανω reset για να μην θελει ξανα restore. και οπως ειδα αλλες μερεσ ο saurik αντιμετωπιζει προβλημα με το server αφου βγηκε το spirit.

 

καμια λυση?????

 

Για μένα πέρνα μια 3.1.3 καθαρή (όχι update) και ρίξε ένα spirit να τελειώνεις. Παρόμοιο πρόβλημα είχα με το bluetooth...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μένα πέρνα μια 3.1.3 καθαρή (όχι update) και ρίξε ένα spirit να τελειώνεις. Παρόμοιο πρόβλημα είχα με το bluetooth...

 

ειναι απο αμερικη αγορασμενο και μετα δεν θα μπορω να κανω unlock...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!

 

εχω ενα 3gs 32αρι με 05.12.01 και restore & update σε καθαρη 3.1.3 με set up as new!

μετα το spirit μου εχουν παρουσιαστει καποια προβληματακια!

 

1ον δεν με αφηνει να βαλω της φωτο μου μεσω εξπλορερ (windows) οπως εκανα μεχρι σημερα πισω στην συσκευη.. και αφου της περασα μεσω ssh τωρα στην επισκοπηση του αλμπουμ μου εχει απλα μαυρα εικονιδια τα οποια ομως οταν κανω προβολη φαινωνται κανονικα οι φωτος! (καπως ενοχλητικο να μην ξερεις που ειναι η φωτο που θελεις να ανοιξεις :wacko: )

 

2ον περναω μεσω ssh καποιες εφαρμογες στο installous μεχρι εδω ολα καλα!

οταν ανοιγω το ινσταλλους και παω στα Downloads δεν μου τις εμφανιζει ενω στο ssh φαινωνται οτι υπαρχουν στον φακελο!

 

3ον γενηκα παρατηρω κατι κοληματακια που δεν ειχα πριν!

οπως να παταω μια οποιαδιποτε εφαρμογη και να μην ανοιγει καν οχι να κρασαρει εστω και "γνησια" απο αππ στορ....

 

καμια ιδεα κανεις?

μηπως να ξανα spiritαρω ?

Link to comment
Share on other sites

1ον δεν με αφηνει να βαλω της φωτο μου μεσω εξπλορερ (windows) οπως εκανα μεχρι σημερα πισω στην συσκευη.. και αφου της περασα μεσω ssh τωρα στην επισκοπηση του αλμπουμ μου εχει απλα μαυρα εικονιδια τα οποια ομως οταν κανω προβολη φαινωνται κανονικα οι φωτος! (καπως ενοχλητικο να μην ξερεις που ειναι η φωτο που θελεις να ανοιξεις :wacko: )

 

Tις φωτο σου πρεπει να τις περασεις μεσω itunes, ετσι δημιουργειται και ο φακελος με τα thumbnails, οταν τις ριχνεις απλα μεσω ssh δεν τον βρισκει και βλεπεις απλως μαυρα εικονιδια..........μια αλλη "πιο χαζη" λυση, αν δεν θελεις το itunes να κανει αλλους φακελους αλλα να ξαναμπουν στο Camera Roll ειναι να τις ανεβασεις καπου στο internet(π.χ.photobucket) και να τις κανεις save.... απο εκει πατωντας παρατεταμενα επανω τους

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να σώσω το blob shsh αρχείο αλλά δεν τα καταφέρνω με τίποτα!!!!

 

Αν έχει κάποιος ιδέα γιατί δεν μπορώ να τα σώσω ούτε τοπικά αλλά ούτε στο CYDIA ας βοηθήσει.

Πρώτη φορά ασχολούμαι με iPhone και jailbrake. Δεν έχω προηγούμενα σωσμένα αρχεία και δεν θέλω να κάνω jailbreake χωρίς να τα έχω κρατήσει πρώτα έστω και αν είναι η 3.1.3 έκδοση!!!

Επίσης αν το καταφέρω θα βοηθήσω και 2-3 φίλους μου που έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν το κατέχουν τόσο.

 

Λεπτομέρειες:

έχω ένα: 3GS 3.1.3 (7Ε18) (unlocked-μαμά) Model MC133GR

(iBoot 359.3.2 – Baseband 05.12.01)

 

Έχω δοκιμάσει το τελευταίο “Umbrella” και το “AutoSHSH-3.1.3_3.2--RC2(2).exe”

Επίσης πρόσεξα ώστε το «hosts» αρχείο να μην έχει ενεργοποιημένη IP εκτός από την «127.0.0.1 localhost»

 

Έχω διαβάσει πάρα πολλούς οδηγούς και έχω δοκιμάσει πολλά αλλά πάντα μου βγάζει μήνυμα ότι : «could not get your ECID SHSH for that model/version: sorry.» (και με τους δύο τρόπους το μήνυμα είναι αντίστοιχο)

 

Να τονίσω ότι το δικό μου ECID number το έχω βρει σωστά (με αντίστοιχο οδηγό) και το περνάω σωστά στο Umbrella. Επίσης στην περίπτωση του AutoSHSH μπαίνω σωστά σε «DFU mode» (μαύρη οθόνη και αντίστοιχη αναγνώριση από Windows XP) αλλά και εκεί το ίδιο μήνυμα παίρνω…..

 

Σήμερα θα δοκιμάσω και τρίτο PC…. Μπας και….

Please HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Tις φωτο σου πρεπει να τις περασεις μεσω itunes, ετσι δημιουργειται και ο φακελος με τα thumbnails, οταν τις ριχνεις απλα μεσω ssh δεν τον βρισκει και βλεπεις απλως μαυρα εικονιδια..........μια αλλη "πιο χαζη" λυση, αν δεν θελεις το itunes να κανει αλλους φακελους αλλα να ξαναμπουν στο Camera Roll ειναι να τις ανεβασεις καπου στο internet(π.χ.photobucket) και να τις κανεις save.... απο εκει πατωντας παρατεταμενα επανω τους

 

χμμμμ!!! την ακολουθησα αυτην την διαδικασια μεσω itunes και οταν επιλεγω τον φακελο δεν βλεπει τις φωτο... λες και ειναι κενος (τις ειχα παρει με copy paste απο τον φακελο DCMI η κατι τετοιο)

 

Υ.Γ. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ!!! την ακολουθησα αυτην την διαδικασια μεσω itunes και οταν επιλεγω τον φακελο δεν βλεπει τις φωτο... λες και ειναι κενος (τις ειχα παρει με copy paste απο τον φακελο DCMI η κατι τετοιο)

 

Υ.Γ. ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=268688

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω θεια στο καναδα και τις ειπα να μου φερει το iphone για να μη το πληρωσω χρυσο εδω!

θα εχω προβλημα στο unlock λογω οτι ειναι η συσκευη απο καναδα η οχι? θα ακολουθησω την ιδια διαδικασια με αυτα απο αμερικη?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να σώσω το blob shsh αρχείο αλλά δεν τα καταφέρνω με τίποτα!!!!

 

Αν έχει κάποιος ιδέα γιατί δεν μπορώ να τα σώσω ούτε τοπικά αλλά ούτε στο CYDIA ας βοηθήσει.

Πρώτη φορά ασχολούμαι με iPhone και jailbrake. Δεν έχω προηγούμενα σωσμένα αρχεία και δεν θέλω να κάνω jailbreake χωρίς να τα έχω κρατήσει πρώτα έστω και αν είναι η 3.1.3 έκδοση!!!

Επίσης αν το καταφέρω θα βοηθήσω και 2-3 φίλους μου που έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν το κατέχουν τόσο.

 

Λεπτομέρειες:

έχω ένα: 3GS 3.1.3 (7Ε18) (unlocked-μαμά) Model MC133GR

(iBoot 359.3.2 – Baseband 05.12.01)

 

Έχω δοκιμάσει το τελευταίο “Umbrella” και το “AutoSHSH-3.1.3_3.2--RC2(2).exe”

Επίσης πρόσεξα ώστε το «hosts» αρχείο να μην έχει ενεργοποιημένη IP εκτός από την «127.0.0.1 localhost»

 

Έχω διαβάσει πάρα πολλούς οδηγούς και έχω δοκιμάσει πολλά αλλά πάντα μου βγάζει μήνυμα ότι : «could not get your ECID SHSH for that model/version: sorry.» (και με τους δύο τρόπους το μήνυμα είναι αντίστοιχο)

 

Να τονίσω ότι το δικό μου ECID number το έχω βρει σωστά (με αντίστοιχο οδηγό) και το περνάω σωστά στο Umbrella. Επίσης στην περίπτωση του AutoSHSH μπαίνω σωστά σε «DFU mode» (μαύρη οθόνη και αντίστοιχη αναγνώριση από Windows XP) αλλά και εκεί το ίδιο μήνυμα παίρνω…..

 

Σήμερα θα δοκιμάσω και τρίτο PC…. Μπας και….

Please HELP!!!

 

 

Μα καλά δεν μπορεί ούτε ένας να μήν είναι σε παρόμοια μοίρα....

υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να κρατήσω το shsh blob file μετα το Jailbrake???

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά δεν μπορεί ούτε ένας να μήν είναι σε παρόμοια μοίρα....

υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να κρατήσω το shsh blob file μετα το Jailbrake???

 

για ανοιξε το cydia μηπως εχουν κρατηθει αυτοματα τα ecid files.. το γραφει πανω πανω..

Link to comment
Share on other sites

1) Πέρασα το Spirit, μπήκε το Cydia όλα φαίνονταν καλως

2) Δοκίμασα το Umbrella και το autoshsh για να πάρω το Blob

αλλα πάλι το ίδιο μήνυμα παίρνω!!!

 

Στο Cydia που ακριβώς το γράφει αυτό;

 

3) Πάντως λέω να ξανακάνω ένα Restore στην 3.1.3 μπάς και βρεθεί τρόπος......

Θα κάνω λίγο υπομονή μπας και κάποιος ξέρει και απαντήσει

 

4)Αν βγάλουν νέα Version δεν θα αναβαμίσω και θα περάσω το SPIRIT στην 3.1.3

--------------

5) δεν έγραφε κάτι στο Cydia

6) έκανα Rerstore απο Itunes αλλά το Cydia είναι ακόμη εκεί!

μήπως δεν έκανα κάτι καλα;

 

--------απαντάω στο ίδιο ποστ…(04:47)---------

1) Το πρώτο Restore το έκανα από το itunes με το iphone σε κατάσταση αναμονής γι’ αυτό μάλλον δεν δούλεψε. (αν και το backup το είχα κρατήσει πριν το jailbrake….)

 

2) ξαναδοκίμασα Restore με το iPhone σε κατάσταση “ logo itunes & usb”

(iRecovery mode το λένε???)

To έκανε restore κανονικά αν και τα ΈΣΒΗΣΕ ΟΛΑ βέβαια.

 

3)μετά ξανα-έκανα restore το κινητό από το τελευταίο backup (προ Jailbreake) και είμαι πάλι “καθαρός” 3.1.3

Edited by trimitsos
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιξα το cydia μου εγραψε επανω επανω εναν αριθμο: 0BFJDFJ21FJK2 και κατι τετοια. Πατησα μετα οτι συμφωνω και περιμενω στο pending TTS file
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω ενα 3gs 3.1.3. jailbreak με spirit. εβαλα απο το install0us το whatsapp και δεν μου δειχνει τα καινουργια μηνηματα στην οθονη οταν ερχονται. απο τα settings πηγα και εκανα enable τα notifications και εβαλα σε airplane mode για 30sec το iphone, αλλα δεν εκανε τιποτα. απο το cydia εχω βάλει το push fix αλλα και πάλι δεν έχει κάνει κατι.

μπορει να βοηθήσει κάποιος να δω τι δεν κάνω σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ.

Iphone 3gs με 3.1.3 και 05.12.01 model MC131GR. Μετα απο Spirit και ενω ολα ηταν οκ για μιση ημερα περιπου το itunes (9.1.1.12) βγαζει το μην 0χΕ8000022 error code και δεν το "βλεπει". Διαβαζοντας απαντησεις στο ιδιο προβλημα εκανα dfu mode,restore,set as a new devise. Γνωριζει κανεις τι φταιει ωστε να ξαναδοκιμασω το spirit? Μου κανει εντυπωση οτι κανεις εδω δεν το εχει αναφερει σαν πρβ ενω σε ξενα φορουμ ειναι συχνο. Επισης στο Cydia μου ελεγε οτι εχω ενα pending tss.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιξα το cydia μου εγραψε επανω επανω εναν αριθμο: 0BFJDFJ21FJK2 και κατι τετοια. Πατησα μετα οτι συμφωνω και περιμενω στο pending TTS file

 

Καλημερα στο φορουμ.

Iphone 3gs με 3.1.3 και 05.12.01 model MC131GR. Μετα απο Spirit και ενω ολα ηταν οκ για μιση ημερα περιπου το itunes (9.1.1.12) βγαζει το μην 0χΕ8000022 error code και δεν το "βλεπει". Διαβαζοντας απαντησεις στο ιδιο προβλημα εκανα dfu mode,restore,set as a new devise. Γνωριζει κανεις τι φταιει ωστε να ξαναδοκιμασω το spirit? Μου κανει εντυπωση οτι κανεις εδω δεν το εχει αναφερει σαν πρβ ενω σε ξενα φορουμ ειναι συχνο. Επισης στο Cydia μου ελεγε οτι εχω ενα pending tss.

 

Παιδιά όσον αφορά τα pending TSS εικάζω πως ο Saurik εξαιτίας του τεράστιου φόρτου στον server που αποθηκεύονται τα SHSH έχει απενεργοποιήσει προσωρινά τις αποθηκεύσεις και τις έχει βάλει σε μία ουρά με σκοπό κάποια στιγμή να συνεχίσει την αποθήκευση. Οπότε δεν έχετε παρά να περιμένετε λίγο καιρό. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

@DjArte, εστω οτι θα ερθει η σειρα μου για το TTS file. Μετα τί γινεται; Πρεπει να κανω κατι εγω; Θα εχω κανενα αρχειο στον σκληρο μου; Κανεναν κωδικο;

 

Αυτο δεν ειναι για να κανω downgrade στο μελλον το firmware του κινητου;

 

 

Ευχαριστω.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τα pending TSS εικάζω πως ο Saurik εξαιτίας του τεράστιου φόρτου στον server που αποθηκεύονται τα SHSH έχει απενεργοποιήσει προσωρινά τις αποθηκεύσεις και τις έχει βάλει σε μία ουρά με σκοπό κάποια στιγμή να συνεχίσει την αποθήκευση. Οπότε δεν έχετε παρά να περιμένετε λίγο καιρό. ;)

 

Εννοεις οτι το error του itunes εχει να κανει με τα tts? Νομιζω απ οτι εχω διαβασει οτι εχει να κανει μονο αν θελεις να κανεις downgrade. Κανεις αλλος στην Ελλαδα δεν ειχε το δικο μου πρβ με το itunes? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το Umbrella και το autoshsh να μην κράτησε τα shsh blobs μου τοπικά.

αλλά μετά που πέρασα το Spirit, και ύστερα απο 2 μέρες περίπου "στην ουρα"

τελικά μου τα αποθήκευσε ο server του Sauric!

 

Στην αρχή έλεγε: "this phone has pending shsh request" (η κάπως έτσι)

Τώρα λέει: "the device has shshs on file for iphone"

Link to comment
Share on other sites

@DjArte, εστω οτι θα ερθει η σειρα μου για το TTS file. Μετα τί γινεται; Πρεπει να κανω κατι εγω; Θα εχω κανενα αρχειο στον σκληρο μου; Κανεναν κωδικο;

 

Αυτο δεν ειναι για να κανω downgrade στο μελλον το firmware του κινητου;

 

 

Ευχαριστω.

 

Όχι φίλε μου. Δεν πρέπει να κάνεις τίποτα εσύ εάν δεν θέλεις να σώσεις τοπικά τα SHSH αρχεία στον υπολογιστή σου. Αυτόματα θα αποθηκευτούν στον server του Saurik για ενδεχόμενη μελλοντική χρήση. ;)

 

Εννοεις οτι το error του itunes εχει να κανει με τα tts? Νομιζω απ οτι εχω διαβασει οτι εχει να κανει μονο αν θελεις να κανεις downgrade. Κανεις αλλος στην Ελλαδα δεν ειχε το δικο μου πρβ με το itunes? Ευχαριστω.

 

Όχι, δεν συσχέτισα το σφάλμα του iTunes με τα TSS pending requests. Δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο μπορεί να λαμβάνεις αυτό το σφάλμα. :confused:

 

Μπορεί το Umbrella και το autoshsh να μην κράτησε τα shsh blobs μου τοπικά.

αλλά μετά που πέρασα το Spirit, και ύστερα απο 2 μέρες περίπου "στην ουρα"

τελικά μου τα αποθήκευσε ο server του Sauric!

 

Στην αρχή έλεγε: "this phone has pending shsh request" (η κάπως έτσι)

Τώρα λέει: "the device has shshs on file for iphone"

 

Τέλος καλό, όλα καλά τότε. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδια προπσπαθώ να κανω Jailbreak το ipod μου εχω windows 7 και δεν δουλευει κανενας τροπος απο οσους αναφέρονται στην αρχη ξέρετε τι να κανω το προβλημα δν πρεπει να ειναι στο ipod αλλα μάλλον στα windows..:)

οκ τελεικα με redsnow κατι γινετε αλλά λεει πως δν μου αναγνωρίζει την ipsw κατι τετοι δεν καταλαβα!

Edited by blamis

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδια προπσπαθώ να κανω Jailbreak το ipod μου εχω windows 7 και δεν δουλευει κανενας τροπος απο οσους αναφέρονται στην αρχη ξέρετε τι να κανω το προβλημα δν πρεπει να ειναι στο ipod αλλα μάλλον στα windows..:)

οκ τελεικα με redsnow κατι γινετε αλλά λεει πως δν μου αναγνωρίζει την ipsw κατι τετοι δεν καταλαβα!

 

Αν δεν βρήκες άκρη ακολούθησε αυτόν το οδηγό και καθάρισες στο λεπτό..:)

 

[Οδηγός] Πώς κάνουμε Jailbreak (untethered) με το Spirit (PC/Mac)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ρε φιλε και ψάχνω τόσο καιρο να σε καλα ευχαριστω πολύ...;)

 

Παρακαλώ..:) Καλό σπάσιμο!! :p

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι,

Εχω το iPhone μου jailbroken με blackra1n στην 3.1.2 και θέλω να κανω το untethered με το spirit, αλλα έχω κάποιες απορίες.

α) Θα μπορέσω να κάνω backup καποια πράγματα; πχ τα κατεβασμενα βιντεο απο το mxtube και αν υπάρχει τρόπος ποιός είναι;

β) Εγω που το έχω jailbroken σε 3.1.2 και μου γράφει στο Cydia: "Τhis Device has SHSHs on file for iPhone OS: 3.1.2, 3.1.3" θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο για αυτό;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Leagoo Lead 5 - Black

KingZone N5 - Pink

Xiaomi Redmi Note 2 Prime - White

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...