Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είχα κάτι σημειώσεισ μεσα δεν θα μπορεσω να τις σώσω έ?γιατί έγινε αυτό?άλλη λύση δεν υπάρχει?αν το ξανακάνω τι θα αλλάξει αφού όλη η διαδικασία έγινε κανονικά μετά κόλλησε το θέμα όταν ετρεξα την εφαρμογή cydia που είχε μέσα το κινητό
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

είχα κάτι σημειώσεισ μεσα δεν θα μπορεσω να τις σώσω έ?γιατί έγινε αυτό?άλλη λύση δεν υπάρχει?αν το ξανακάνω τι θα αλλάξει αφού όλη η διαδικασία έγινε κανονικά μετά κόλλησε το θέμα όταν ετρεξα την εφαρμογή cydia που είχε μέσα το κινητό

Σημειώσεις μόνο αν θέλεις κράτα τες με το Outlook;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια με έχει τρελάνει

Αναβάθμισα σε 3.1.3

Έκανα Spirit

Ξανασυγχρόνησα,

Έβαλα τα Application

Εκανα reboot

 

και για πολοστή φορά όταν ανοιγei το itune θελει να κανει restore ή σαν new user

Στο restore δοκιμαζω κάποια backup και faild

τα νευρα μου

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακολούθησα για δεύτερη φορά τον οδηγό του carpenoctum.

 

αρχικά πήγαν όλα καλά(είχα iphone 3.1.3 χωρίς jb,καινούργιο).έτρεξα το spirit, μου είπε ότι εγινε jb και έκανε επανεκκίνηση.την πρώτη φορά μετά την επανεκκίνηση συνέχισα να εχω το τηλ με usb στο itunes συνδεδεμένο(δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)και μπήκα στο μενού.παρατήρησα ότι μου εμφάνισε ενα app cydia και το πάτησα.αρχισε να λεει reorganizing".μόλις τελειώνει, το αρχικό μενού έχει μονάχα τα apps που είχα κατεβασει και στην κάτω μπάρα δεν βγάζει κανένα απο τα εικονίδια τηλέφωνο,safari κτλ.

 

λοιπόν έκανα restore και set as new ετρεξα και παλι το spirit και τωρα οπως και πριν είναι όλα οκ αλλά και πάλι μου έβγαλε το αpp cydia.να το τρέξω?θα έχω πάλι τα ίδια?τι κάνει αυτή η εφαρμογή?αν και πάλι μου κάνει τα ίδια τι θα πρέπει να κάνω?μήπως η apple το πήρε χαμπάρι και μπλόκαρε το spirit?ας μου πει κάποιος αν έχει το ίδιο πρόβλημα και τι θα έπρεπε να δω αν όλα τα έκανα σωστά

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακολούθησα για δεύτερη φορά τον οδηγό του carpenoctum.

 

αρχικά πήγαν όλα καλά(είχα iphone 3.1.3 χωρίς jb,καινούργιο).έτρεξα το spirit, μου είπε ότι εγινε jb και έκανε επανεκκίνηση.την πρώτη φορά μετά την επανεκκίνηση συνέχισα να εχω το τηλ με usb στο itunes συνδεδεμένο(δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)και μπήκα στο μενού.παρατήρησα ότι μου εμφάνισε ενα app cydia και το πάτησα.αρχισε να λεει reorganizing".μόλις τελειώνει, το αρχικό μενού έχει μονάχα τα apps που είχα κατεβασει και στην κάτω μπάρα δεν βγάζει κανένα απο τα εικονίδια τηλέφωνο,safari κτλ.

 

λοιπόν έκανα restore και set as new ετρεξα και παλι το spirit και τωρα οπως και πριν είναι όλα οκ αλλά και πάλι μου έβγαλε το αpp cydia.να το τρέξω?θα έχω πάλι τα ίδια?τι κάνει αυτή η εφαρμογή?αν και πάλι μου κάνει τα ίδια τι θα πρέπει να κάνω?μήπως η apple το πήρε χαμπάρι και μπλόκαρε το spirit?ας μου πει κάποιος αν έχει το ίδιο πρόβλημα και τι θα έπρεπε να δω αν όλα τα έκανα σωστά

 

Ολα σωστα τα εκανες

 

το ερωτημα ειναι εσυ τι ζητας απο την διαδικασια του jb?

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

μα μόλις πατησα το cydia εξαφανίστηκαν όλα σχεδόν τα εικονίδια,δεν μπορούσα να μπω στισ σημειώσεις μου.τι στο καλό είναι αυτο το cydia και γιατι όταν το πατάω χάνονται τα εικονίδια?μα ουτε τα 4 βασικά εικονίδια δεν μου βγαζει(τηλέφωνο,μαιλ,σαφάρι και ipod).τι είναι αυτό το reorganizing που κάνει το cydia?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον restore, και μετα spirit. Restart και μετα ανοιγεις cydia κανει τα δικα του και μετα ολα οκ. Συνδεση με δικτυο εχεις?
Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

σε συνέχεια του ποστ μου τελικα κατάφερα να κανω restore μαλλον τυχαία και με τον στανιο το ig@ ανοιγή και κλείνει αμέσως (ενω στην αρχή επαιζε)

μαλλον με το σταυρο στο χέρι πάω

Link to comment
Share on other sites

εχω σύνδεση με wifi αν αυτό εννοείς.θα το τρέξω και θα ενημερώσω..

 

τελικά όλα οκ ευχαριστώ όλους όσοι βοήθησαν...

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,χρησιμοποίησε την Τροποποίηση !
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά.Έκανα στη 3.1.3 το spirit,έγινε κανονικά αλλά τώρα που θέλω να βάλω σπασμένες apps πήγα στο cydia για να βάλω τις sources,το appsync κλπ αλλά όταν πάω να το κάνω install με λέει the requested modifications cannot be applied due to required dependencies or conflicts that cannot be automatically found or fixed.

 

Ότι και αν δοκιμάσω να κάνω install το ίδιο λέει.Τί παίζει?Σε σας δούλεψε?

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ετσι εκανε, ρωτησα εδω, απαντηση δεν πηρα.

 

Ετσι εκανα μια επανεκκινηση το τηλεφωνο και δουλεψε μετα.....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα έναν οδηγό χωρίς appsync και wifi και δούλεψε τέλεια..Δυστυχώς δεν μπορώ να το ποστάρω γιατί στο λινκ περιέχεται η λέξη c r a c k e d που δεν την ποστάρει.Αν γράψεις στο google "how to install *****ed apps on 3.1.3" η πρώτη σελίδα είναι. Δοκιμάστε το:) Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το AppSync λειτουργεί αλλά μόνο 1-2 φορές συνεχόμενα... Μετά δεν λειτουργεί και πρέπει να κάνω modify -> reinstall για να επαναλειτουργήσει. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το AppSync λειτουργεί αλλά μόνο 1-2 φορές συνεχόμενα... Μετά δεν λειτουργεί και πρέπει να κάνω modify -> reinstall για να επαναλειτουργήσει. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

 

Να βλαλεις την έκδοση AppSync 3.0

Link to comment
Share on other sites

Να βλαλεις την έκδοση AppSync 3.0

Λάθος, το πρόβλημα γίνεται με το OpenSSH και όχι με το Appsync. Σόρρυ. :O Για εκεί δεν έχει άλλη έκδοση να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά. Έχω καιρό να γράψω μιας και μια οι πολλές δουλειές (που να μείνει ώρα) και μια που γενικά δεν είχα προβλήματα με το 3G μου...

Λοιπόν όμως εδώ και καιρό θέλω να κάνω αναβάθμιση στο 3G μου και

 

τώρα που βρήκα χρόνο δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν μπορώ να κρατήσω πράγματα αφού από το Cydia παίρνω μήνυμα λάθους και δεν μπορώ να κάνω πλέον ούτε ενημερώσεις. Έχουν γίνει 5 αλλά μόλις πάω να κάνω update η μια απλή εγκατάσταση η ακόμα και απεγκατάσταση μου βγάζει ( Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2) ).

 

Σημειωτέον έχω πληρώσει πολλές εφαρμογές και δεν μπορώ όπως καταλαβαίνετε να κάνω backup στο iTunes αφού στο Restore θα μου περάσει κατά πάσα πιθανότητα και το πρόβλημα του Cydia.

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι για αυτό το πρόβλημα ας μου δώσει κάποια πληροφορία να δω τη μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και υπόχρεος.

 

Α.! Υ.Γ εκτός από την 3.1.3 που δεν θα ήθελα να πάω ποια είναι η καλύτερη έκδοση.? Το 3G είναι από Ελλάδα και βρίσκομαι στην έκδοση 3.0

http://ca.groups.yahoo.com/group/vparis1/files/

 

Αθήνα, Πρωτεύουσα, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Να σε ενημερώσω ότι πλέον έχει βγει jailbreak για την 3.1.3 και η οποία δεν χρειάζεται να επανεκκινήσεις το κινητό.

Αλλά επειδή εσύ έχεις ούτως ή άλλως το 3G, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Spirit για να προχωρήσεις σε jailbreak.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Να σε ενημερώσω ότι πλέον έχει βγει jailbreak για την 3.1.3 και η οποία δεν χρειάζεται να επανεκκινήσεις το κινητό.

Αλλά επειδή εσύ έχεις ούτως ή άλλως το 3G, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Spirit για να προχωρήσεις σε jailbreak.

 

Επειδή δεν κατάλαβα σε εμένα απευθύνεσαι φίλε eatmydust γιατί είμαι στο περίμενε μήπως πάρω απάντηση να δω τη να κάνω. Σορρυ αν κάνω λάθος, μάλλον δεν πρέπει να απευθύνεσαι σε εμένα γιατί δεν πολυκατάλαβα τα λεγόμενα σου. Αν κάνω λάθος και πάλι σορρυ.

 

Χαιρετώ

http://ca.groups.yahoo.com/group/vparis1/files/

 

Αθήνα, Πρωτεύουσα, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συγχαρητηρια για το forum και τη βοηθεια που παρεχει. Θα κανω Jailbreak με το Spirit αλλα εχω μερικες αποριες ακομη.

Εχω το Iphone 3GS με νεα bootrom στην εκδοση 3.1.2 και το Ιtunes στην 9.0.3.15

Δεν αναβαθμιζα για λογους προληψης.

Δεν εχω κανει στο παρελθον Jailbreak στη συσκευη.

 

- Ειναι προτιμοτερο να κανω Jailbreak με το Spirit με αυτες τις εκδοσεις ή να αναβαθμισω σε 3.1.3 και το Itunes σε 9.1.1 ?

- Να κανω πρωτα restore και set as new για να καθαρισει η συσκευη ?

- Να αναβαθμισω τα carrier settings που μου ζηταει το itunes ?

- Τι θα πρεπει να κρατησω προληπτικα για να ειμαι καλυμενος σε μελλοντικο κλειδωμα για να μπορω να κανω downgrade ? (Τα SHSH πρεπει να τα κρατησω πριν ή μετα το Jailbreak ?)

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα σε εμένα απευθύνεσαι φίλε eatmydust γιατί είμαι στο περίμενε μήπως πάρω απάντηση να δω τη να κάνω. Σορρυ αν κάνω λάθος, μάλλον δεν πρέπει να απευθύνεσαι σε εμένα γιατί δεν πολυκατάλαβα τα λεγόμενα σου. Αν κάνω λάθος και πάλι σορρυ.

 

Χαιρετώ

Σε σένα απευθύνομαι φίλος και σου προτείνω να κρατήσεις τις εφαρμογές σας screenshots, να κάνεις update στην 3.1.3 και setup device as new, να συνεχίσεις με jailbreak χρησιμοποιώντας το Spirit που σου είπα πιο πάνω και να περάσεις εκ νέου τις εφαρμογές από το Cydia. Όσες είναι πληρωμένες μπορείς να τις κατεβάσεις χωρίς να ξαναπληρώσεις βάζοντας προφανώς το Account που χρησιμοποιείς.

 

 

Καλησπερα. Συγχαρητηρια για το forum και τη βοηθεια που παρεχει. Θα κανω Jailbreak με το Spirit αλλα εχω μερικες αποριες ακομη.

Εχω το Iphone 3GS με νεα bootrom στην εκδοση 3.1.2 και το Ιtunes στην 9.0.3.15

Δεν αναβαθμιζα για λογους προληψης.

Δεν εχω κανει στο παρελθον Jailbreak στη συσκευη.

 

- Ειναι προτιμοτερο να κανω Jailbreak με το Spirit με αυτες τις εκδοσεις ή να αναβαθμισω σε 3.1.3 και το Itunes σε 9.1.1 ?

- Να κανω πρωτα restore και set as new για να καθαρισει η συσκευη ?

- Να αναβαθμισω τα carrier settings που μου ζηταει το itunes ?

- Τι θα πρεπει να κρατησω προληπτικα για να ειμαι καλυμενος σε μελλοντικο κλειδωμα για να μπορω να κανω downgrade ? (Τα SHSH πρεπει να τα κρατησω πριν ή μετα το Jailbreak ?)

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Θα αναβαθμίσεις σε 3.1.3 και θα κάνεις Set up as new και θα προχωρήσεις σε jailbreak με το Spirit.

Το iTunes αν θέλεις αναβάθμισε το. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει με τη νέα έκδοση είναι ότι δεν συνεργάζεται με το blackra1n πράγμα που σου είναι και αχρείαστο πλέον αφού έχει βγει το Spirit.

Τα Carrier Settings αν θέλεις αναβάθμισε τα. Στην ουσία γίνεται update στα του παρόχου σου.

Δε χρειάζεται να κρατήσεις τίποτα προληπτικά διότι με το Spirit που θα κάνεις jailbreak πλέον και να σβήσει το κινητό δεν κλειδώνει όπως στην 3.1.2

 

Πριν προχωρήσεις στα παραπάνω να σε ρωτήσω, χρειάζεσαι τίποτα από τη συσκευή σου(αρχεία, σημειώσεις, επαφές κλπ.)?

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συγχαρητηρια για το forum και τη βοηθεια που παρεχει. Θα κανω Jailbreak με το Spirit αλλα εχω μερικες αποριες ακομη.

Εχω το Iphone 3GS με νεα bootrom στην εκδοση 3.1.2 και το Ιtunes στην 9.0.3.15

Δεν αναβαθμιζα για λογους προληψης.

Δεν εχω κανει στο παρελθον Jailbreak στη συσκευη.

 

- Ειναι προτιμοτερο να κανω Jailbreak με το Spirit με αυτες τις εκδοσεις ή να αναβαθμισω σε 3.1.3 και το Itunes σε 9.1.1 ?

- Να κανω πρωτα restore και set as new για να καθαρισει η συσκευη ?

- Να αναβαθμισω τα carrier settings που μου ζηταει το itunes ?

- Τι θα πρεπει να κρατησω προληπτικα για να ειμαι καλυμενος σε μελλοντικο κλειδωμα για να μπορω να κανω downgrade ? (Τα SHSH πρεπει να τα κρατησω πριν ή μετα το Jailbreak ?)

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

 

1. Κάνε κανονικά τις αναβαθμίσεις σου σε iPhoneOS και iTunes και προχώρα σε JB με το Spirit

2. Όχι. Δε χρειάζεται αφού δεν είχες πριν JB

3. Θα έλεγα αυτό να το αφήσεις. Αν και δεν είμαι Ελλάδα και δεν έχω ελληνικό πάροχο δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάζει με αυτά οπότε άστα. Δεν επηρεάζει το JB αλλά μη σου απενεργοποιήσει κανένα tethering

4. Αυτή τη στιγμή τα SHSH μπορείς να τα κρατήσεις και μετά το JB. Καλό θα ήταν να το κάνεις πριν όμως. Στο site στην υπογραφή μου υπάρχει αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε σένα απευθύνομαι φίλος και σου προτείνω να κρατήσεις τις εφαρμογές σας screenshots, να κάνεις update στην 3.1.3 και setup device as new, να συνεχίσεις με jailbreak χρησιμοποιώντας το Spirit που σου είπα πιο πάνω και να περάσεις εκ νέου τις εφαρμογές από το Cydia. Όσες είναι πληρωμένες μπορείς να τις κατεβάσεις χωρίς να ξαναπληρώσεις βάζοντας προφανώς το Account που χρησιμοποιείς.

 

Εντάξει αρχηγέ μου απλά είναι τόσες πολλές και τόσα πολλά το έχω βλέπεις αρκετό καιρό που άντε ξανά αυτός ο εφιάλτης να τα περάσω όλα από την αρχή. Χόρια που έχω και δικά μου πράγματα από φώτο, τραγούδια, αρχεία κ.α που στο iTunes έτσι κι αλλιώς δεν μου τα κρατάει στο backup που κάνει...

 

Το καλύτερο για εμένα θα ήταν να έλυνα το πρόβλημα του Cydia με το (χτυπημένο) ας το πω έτσι dpkg που είναι αυτό που κάνει το αντίστηχο setup η install - uninstall αν θες. Νομίζω όμως αυτά τα ξέρεις...

 

Όπως και να χει σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απάντηση, βοήθεια που μου δίνεις. Μάλλον θα παίξει ρόλο στην απόφασή μου (βέβαια ας μπορούσα να κάνω κι αλλιώς)... :lol:

 

Να σαι καλά Χαιρετώ.

http://ca.groups.yahoo.com/group/vparis1/files/

 

Αθήνα, Πρωτεύουσα, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Σχετικα με τα δεδομενα της συσκευης θα ηθελα να κρατησω τις επαφες μου κυριως. Γινεται να τις περασω ξανα απο καπου μετα το jailbreak ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει απαντηθεί το ερώτημα μου αλλά όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα.

 

Έχω iphone 3GS από Cosmote jailbroken στην 3.0.1

Πως μπορώ να αναβαθμίσω στην 3.1.3?

 

Θα πρέπει να κάνω backup σε εφαρμογές και αρχεία ή δεν θα χαθούν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

NULix
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...