Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ'αρχάς καλησπέρα και συγχαρητήρια για την παρέα και τη συνεργασία.

Καινούριος και στο Forum και στο i-phone, οπότε τα φώτα σας παρακαλώ και "συγνώμη" προκαταβολικά για τυχόν πατάτες που θα γράψω. Διάβασα αρκετά στο forum πριν γράψω και αρκετές μου απορίες καλύφθηκαν ενώ μου δημιουργήθικαν κάποιες άλλες!

Μου έφεραν ενα i-phone απο Αμερική, που χρησιμοποιούσε ο αδελφός ενος φίλου, το οποίο είναι 8GB

Αρχικά δε δούλευε καθόλου (ήθελε sim card) και ήταν κλειδωμένο σε αυτή την οθόνη.

Το έδωσα στο γνωστό του γνωστου.... κλπ κλπ και τελικα ώ του θαύματος το τηλ ανοίγει, δυστυχώς όμως δε βρήσκει δίκυο τηλεφώνου. Η απάντηση είναι πως: έχει αναβαθμίσει την έκδοση νόμιμα στο 3.1.3 και δεν έχει σπάσει ακόμα:blink:

Γενικά -όπως έγραψα ήδη- δεν εχω ξαναπιάσει i=phone στα χέρια μου και δεν έχω ιδέα.

Να ρωτήσω κάποια πράγματα:

πιο μοντέλο έχω, 3G ή 3GS?

Απο τις πληροφορίες που μπορεσα να δώ αναφέρει τα παρακάτω:

έκδοση : 3.1.3 (7Ε18)

φορέας: VF GR 5.0

Αρ. Σειράς: 87904PURY7H

model: MB702LL

 

Έχει σπάσει σωστά το τηλ ή οχι?

Η έκδοση αυτή όντως δε σπάει?

Ότι παραπάνω γράψετε απο πληροφορίες, ευπρόσδεκτες!

 

Και μόνο από τα 8G καταλαβαίνουμε ότι έχεις το 3G αλλά και απο το MB702LL.

 

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν έχει πάει στην 3.1.3 δεν υπάρχει εργαλείο ακόμα για δει ελληνικά δίκτυα..

 

Μπορείς να το ξεκλειδώσεις σαν συσκευή αλλά όχι το παροχέα άρα είναι σαν ένα iPodtouch

Edited by avid

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καμιά απάντηση βρε παιδιά...τουλάχιστον αν δεν μπορώ να το ξεκινήσω πάλι αν μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω πράγματα που έχω στη μνήμη και μετά να του βαρέσω ένα restore. (και αν ξαναβάλω jailbreak να μου τρυπίσετε τη μύτη :rolleyes:)
Link to comment
Share on other sites

καμιά απάντηση βρε παιδιά...τουλάχιστον αν δεν μπορώ να το ξεκινήσω πάλι αν μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω πράγματα που έχω στη μνήμη και μετά να του βαρέσω ένα restore. (και αν ξαναβάλω jailbreak να μου τρυπίσετε τη μύτη :rolleyes:)

 

Δεν νομίζω έτσι όπως τα λες να γλυτώνεις το restore...:(

Κάπου σκάλωσε και δεν έρχεται με τίποτα πια..

 

Κάνε restore και μετά με το spirit είναι παιχνιδάκι το JB..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Η επαναφορά του backup επαναφέρει και σκουπίδια από προηγούμενα JB. Αν δεν γίνει η συσκευή set up as new πώς θα καθαρίσει πλήρως;

 

Δεν ξέρω κατά πόσο επαναφέρει και τα σκουπίδια που λες, πάντως όσες φορές έχω κάνει update και μετά jb υπήρχε πρόβλημα στο τηλέφωνο. Με καθαρή εγκατάσταση και μετάεπαναφορά, δεν είχα ποτέ... Προχθες κιόλας έκανα update από 3.1.2 (με tethered) σε 3.1.3 και μετά spirit και το κινητό "έχανε". DFU, καθαρή εγκατάσταση και spirit και το κινητό πετάει. ;)

Link to comment
Share on other sites

πως ενεργοποιω τα mms σε 3GS

 

εχω iphone 3GS

j/b 3.1.2

αμερικης με blacksnow

Ρυθμίσεις MMS για iphone για Cosmote, Vodafone, Wind

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο επαναφέρει και τα σκουπίδια που λες, πάντως όσες φορές έχω κάνει update και μετά jb υπήρχε πρόβλημα στο τηλέφωνο. Με καθαρή εγκατάσταση και μετάεπαναφορά, δεν είχα ποτέ... Προχθες κιόλας έκανα update από 3.1.2 (με tethered) σε 3.1.3 και μετά spirit και το κινητό "έχανε". DFU, καθαρή εγκατάσταση και spirit και το κινητό πετάει. ;)

 

Άρα λέμε το ίδιο πράγμα. Αν η συσκευή είναι JB, για να μεταβεί σε επόμενο OS χρειάζεται restore και μετά set up as new. Η επαναφορά backup δεν κάνει set up as new.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λέμε το ίδιο πράγμα. Αν η συσκευή είναι JB, για να μεταβεί σε επόμενο OS χρειάζεται restore και μετά set up as new. Η επαναφορά backup δεν κάνει set up as new.

:confused: sorry, δικό μου το λάθος... Δεν είπα στο τέλος οτι έκανα επαναφορά του backup. Δε λέμε το ίδιο :)

Αν όμως κάνεις set as new, τι άλλο χάνεις εκτός από τις ρυθμίσεις? Γιατί αν δε χάνεις τίποτα, δεν είναι πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

 

εδω ειναι για swirly...

εγω θελω της original.

ειδα ενα video της apple που στελει mms μεσο του message. απλα οταν πας να γραψεις ενα μηνυμα εχει και επιλογη για να διαλεξεις και εικονα. εμενα αυτη την επιλογη δεν την εχει.

Link to comment
Share on other sites

:confused: sorry, δικό μου το λάθος... Δεν είπα στο τέλος οτι έκανα επαναφορά του backup. Δε λέμε το ίδιο :)

Αν όμως κάνεις set as new, τι άλλο χάνεις εκτός από τις ρυθμίσεις? Γιατί αν δε χάνεις τίποτα, δεν είναι πρόβλημα...

Τα πάντα χάνεις με το set up as new. Η συσκευή γίνεται όπως την πρωτοπήρες αλλά με το τελευταίο Firmware. Αν συγχρονίζεις επαφές, ημερολόγια, σημειώσει με το Outlook μπορείς αυτά να τα επαναφέρεις μετά το set up as new απλά με συγχρονισμό όπως θα επανέλθουν και οι εφαρμογές (χωρίς τις ρυθμίσεις τους). Χάνεις ιστορικά κλήσεων και μηνυμάτων, ρυθμίσεις συστήματος, κ.α.

 

Δες μερικές σελίδες πιο πίσω. Το ανέλυσα διεξοδικά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε δεν είναι πρόβλημα να κάνεις που και που ένα set as new... Τις ρυθμίσεις τις φτιάχνεις κ μόνος σου, δεν είναι τπτ...
Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι για swirly...

εγω θελω της original.

ειδα ενα video της apple που στελει mms μεσο του message. απλα οταν πας να γραψεις ενα μηνυμα εχει και επιλογη για να διαλεξεις και εικονα. εμενα αυτη την επιλογη δεν την εχει.

 

Αν και θα έπρεπε να στο έχει, κοίταξε μήπως έχει απενεργοποιηθεί το mms messaging από τις ρυθμίσεις των μηνυμάτων. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα έπρεπε να στο έχει, κοίταξε μήπως έχει απενεργοποιηθεί το mms messaging από τις ρυθμίσεις των μηνυμάτων. ;)

 

απο που απενεργοποιουντε τα mms?

Link to comment
Share on other sites

απο που απενεργοποιουντε τα mms?

Ρυθμίσεις -> Μηνύματα --> Μηνύματα ΜΜΣ.

 

Ενεργοποίησέ τα από εκεί. Υποτίθεται ότι το είχες ενεργοποιημένο, γιαυτό και σου έστειλα τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Μηνύματα --> Μηνύματα ΜΜΣ.

 

Ενεργοποίησέ τα από εκεί. Υποτίθεται ότι το είχες ενεργοποιημένο, γιαυτό και σου έστειλα τις ρυθμίσεις.

 

το μονο ποθ εχει ειναι "show preview" και "repeat alert"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια απο τοτε που εβαλα την 3.1.3 οταν δεν εχω 3g σημα στη θεση της μπλε κοκκιδας εχει εμφανιστει το Ε (edge). Επισης υπαρχουν φορες που ενω εχω σημα 3g δεν μπαινει ιντερνετ κ μου γραφει το κουλο οτι δεν υπαρχει ιντερνετ συνδεση. Μολις κανω επαναφορα ρυθμισεων δικτυου τοτε ειμαι οκ. Καποιος που εχει να παραθεσει την ιδεεα του;μηπως να γυρισω στην 3.1.2;το κωλοedge ποθεν;υποτιθεται οτι το edge δεν χρησιμοποιειται απο τους ελληνικους παροχους πλην Q. Εχω vodafone. Μεχρι προτινως εαν δεν επιανα 3g απλα εμφανιζοταν η μπλε κοκκιδα οπως σας ειπα κ πιο πανω...επισης θελω να καταγγειλω οτι σημα 3g με την κωλοβονταφον πρεπει να κανω ευχελαιο για να πιασω κ μενω νεα σμυρνη αθηνα...αν ειναι δυνατον... Edited by drmdtsap
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις downgrade στην 3.1.3 μόνο σε 3G. Τότε θα μπορέσεις να κατεβάσεις το σωστό .ipsw και να το κάνεις jailbrake/hacktivate & unlock!!!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κανω ένα backup από ενα Iphone 3.1.3 χρησιμοποιόντας το iphone backup utility, προκειμένου να προχωρήσω σε spirit, αλλα για να πάρω backup θεωρείται προαπαιτούμενο το openSSH το όποιο δεν μπορώ να κατεβάσω εφ όσον δεν έχω cydia.

Υπάρχει τρόπος να πάρω backup ή να εγκαταστήσω το openssh χωρίς το cydia?

 

συμπληρώνοντας το παραπάνω ποστ

παράλληλα στο άλλο μου iphone 3.1.2 το firmware umprella απαντά

"Could not get your ECID SHSH for that model/version : sorry"

 

Τι θέλει να πει ο καλιτέχνης?

Μήπως πρέπει να πάω στο 3.1.3 σε αντίθεση με αυτά που λεει του howto?

 

Υ.Γ παραμένει το error 300 στο Iphonebackup utility καμια ιδεά και για αυτο?

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,χρησιμοποίησε την Τροποποίηση !
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Iphone 3g Jailbraked version 3.0 . Θέλω να αναβαθμίσω στην Version 3.1.3 και επειδή έχω πολλά προγράμματα από το Cydia, το Installous και το Appstore θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος να μην τα χάσω και ποιό είναι το καλύτερο Software για να χρησιμοποιήσω από το Iclarified.

 

Παρακαλώ αν είναι εύκολο να μου απαντήσει κάποιος επειδή θέλω να ξεκινήσω το συντομότερο δυνατό.

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,δεν είναι chatroom..
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κανω ένα backup από ενα Iphone 3.1.3 χρησιμοποιόντας το iphone backup utility, προκειμένου να προχωρήσω σε spirit, αλλα για να πάρω backup θεωρείται προαπαιτούμενο το openSSH το όποιο δεν μπορώ να κατεβάσω εφ όσον δεν έχω cydia.

Υπάρχει τρόπος να πάρω backup ή να εγκαταστήσω το openssh χωρίς το cydia?

Αφού είσαι ήδη σε 3.1.3 γιατί δεν κάνεις jailbreak με το Spirit?:worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια απο τοτε που εβαλα την 3.1.3 οταν δεν εχω 3g σημα στη θεση της μπλε κοκκιδας εχει εμφανιστει το Ε (edge). Επισης υπαρχουν φορες που ενω εχω σημα 3g δεν μπαινει ιντερνετ κ μου γραφει το κουλο οτι δεν υπαρχει ιντερνετ συνδεση. Μολις κανω επαναφορα ρυθμισεων δικτυου τοτε ειμαι οκ. Καποιος που εχει να παραθεσει την ιδεεα του;μηπως να γυρισω στην 3.1.2;το κωλοedge ποθεν;υποτιθεται οτι το edge δεν χρησιμοποιειται απο τους ελληνικους παροχους πλην Q. Εχω vodafone. Μεχρι προτινως εαν δεν επιανα 3g απλα εμφανιζοταν η μπλε κοκκιδα οπως σας ειπα κ πιο πανω...επισης θελω να καταγγειλω οτι σημα 3g με την κωλοβονταφον πρεπει να κανω ευχελαιο για να πιασω κ μενω νεα σμυρνη αθηνα...αν ειναι δυνατον...

 

Μια από τα ίδια φίλε. Υποθέτω πως με το καινούριο carrier update της vodafone ενεργοποιήθηκε το σήμα του edge. Θεωρητικά θα πρέπει να είναι ποιο γρήγορο από το απλό GPRS αλλά δεν είμαι και σίγουρος για αυτό. Στην Ελλάδα όπως πολύ σωστά ανεφερες δεν υπάρχει υλοποιημενο δίκτυο edge και όπως και σε εσένα μου προκαλεί ιδιατερη εντύπωση η συγκεκριμένη ένδειξη. ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια φίλε. Υποθέτω πως με το καινούριο carrier update της vodafone ενεργοποιήθηκε το σήμα του edge. Θεωρητικά θα πρέπει να είναι ποιο γρήγορο από το απλό GPRS αλλά δεν είμαι και σίγουρος για αυτό. Στην Ελλάδα όπως πολύ σωστά ανεφερες δεν υπάρχει υλοποιημενο δίκτυο edge και όπως και σε εσένα μου προκαλεί ιδιατερη εντύπωση η συγκεκριμένη ένδειξη. ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edge έχω πιάσει κι εγώ αρκετές φορές στο Milestone και στο 5800 και έχω Vodafone. Μένω Μυτιλήνη. Αλλά συνήθως, αν όχι πάντα, πιάνω 3.5G σήμα και με ένα Speedtest από το Milestone έπιανα 3.3mbps!!

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σώστε με, είμαι νέος στο χώρο iphone,εχω iphone 3gs 3.1.3 καινούργιο.ακολούθησα πιστά τον οδηγό του carpenoctum για jailbreak, κράτησα και ecid kai shsh blobs ολα καλά.έκανα backup με itunes και έτρεξα το spirit.μου γράφει ότι έγινε το jailbreak,το κινητό ξεκινά και πλέον μεσα στο μενού μου βγάζει ενα app cydia. τοτρέχω και μου βγάζει ένα μήνυμα ¨reorganizing".μόλις τελειώνει, το αρχικό μενού έχει μονάχα τα apps που είχα κατεβασει και στην κάτω μπάρα δεν βγάζει κανένα απο τα εικονίδια τηλέφωνο,safari κτλ.να φανταστείτε απο την αρχική σελίδα τα μόνα εικονίδια είναι το youtube,μετοχές,μαγνητόφωνο και καιρός.τι να κάνω?

 

το τηλ μου ειναι καινουργιο δεν είχα κάνει ξανά jb.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σώστε με, είμαι νέος στο χώρο iphone,εχω iphone 3gs 3.1.3 καινούργιο.ακολούθησα πιστά τον οδηγό του carpenoctum για jailbreak, κράτησα και ecid kai shsh blobs ολα καλά.έκανα backup με itunes και έτρεξα το spirit.μου γράφει ότι έγινε το jailbreak,το κινητό ξεκινά και πλέον μεσα στο μενού μου βγάζει ενα app cydia. τοτρέχω και μου βγάζει ένα μήνυμα ¨reorganizing".μόλις τελειώνει, το αρχικό μενού έχει μονάχα τα apps που είχα κατεβασει και στην κάτω μπάρα δεν βγάζει κανένα απο τα εικονίδια τηλέφωνο,safari κτλ.να φανταστείτε απο την αρχική σελίδα τα μόνα εικονίδια είναι το youtube,μετοχές,μαγνητόφωνο και καιρός.τι να κάνω?

 

το τηλ μου ειναι καινουργιο δεν είχα κάνει ξανά jb.

Restore και κάνοντας Setup as new και εκ νέου jailbreak. Βέβαια θα χάσει τα πάντα όλα από μέσα αλλά όπως είπες κι εσύ είναι καινούριο οπότε μπορείς να ξαναπεράσεις apps, επαφές κλπ.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...