Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο iPhone Guides περιλαμβάνονται αναλυτικοί οδηγοί για όλες τις διαθέσιμες μεθόδους για Activate/Jailbreak/Unlock του Apple iPhone 2G/3G/3GS. Το αντίστοιχο θέμα ενημερώνεται συχνά ώστε να περιλαμβάνει καινούρια δεδομένα και τα σημαντικότερα από τα ζητήματα τα οποία συζητούνται στις επόμενες σελίδες. Εάν αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα ανατρέξτε στους οδηγούς προτού υποβάλετε κάποια ερώτηση, το πιθανότερο είναι ότι η απάντηση στην ερώτηση σας καλύπτεται ήδη.

 

Περιεχόμενα θέματος Apple iPhone 3G Software Activate/Jailbreak/Unlock [iPhone OS 3.x]:

 

 

Προσοχή

 

Για την έκδοση firmware 3.0.1 δεν λειτουργεί η μέθοδος PurpleRa1n και θα πρέπει το jailbreak να πραγματοποιηθεί μέσω του εργαλείου redsnow και μόνο. Στο σημείο που ζητείται το αρχείο .ipsw αρκεί να δοθεί το αρχείο για την 3.0 έκδοση.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο iPhone Guides περιλαμβάνονται αναλυτικοί οδηγοί για όλες τις διαθέσιμες μεθόδους για Activate/Jailbreak/Unlock του Apple iPhone 3G. Το αντίστοιχο θέμα ενημερώνεται συχνά ώστε να περιλαμβάνει καινούρια δεδομένα και τα σημαντικότερα από τα ζητήματα τα οποία συζητούνται στις επόμενες σελίδες. Εάν αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα ανατρέξτε στους οδηγούς προτού υποβάλετε κάποια ερώτηση, το πιθανότερο είναι ότι η απάντηση στην ερώτηση σας καλύπτεται ήδη.

 

Περιεχόμενα θέματος Apple iPhone 2G Software Activate/Jailbreak/Unlock [iPhone OS 3.x]:

 

 

********************

 

Προσοχή! Η υπηρεσία push notifications δεν λειτουργεί σε συσκευές 2G οι οποίες έχουν ενεργοποιηθεί μέσω RedSn0w/PwnageTool (hacktivated). Για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας θα πρέπει η συσκευή 2G να έχει γίνει activate μέσω του iTunes: Ενεργοποίηση Push Notifications σε activated->hacktivated συσκευή 2G/3G/3GS

 

http://img193.imageshack.us/img193/2614/img0021b.png

 

Για να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία σε hactivated συσκευή 2G ακολουθήστε τις οδηγίες στο θέμα: Ενεργοποίηση Push Notifications σε hacktivated συσκευή [2G/3G/3GS]. Θα πρέπει ωστόσο να γνωρίζετε ότι έχουν αναφερθεί προβλήματα στην χρήση της συγκεκριμένης μεθόδου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην version 2.2.1 με baseband 02.30.03 οπότε το κινητό μου είναι κλειδωμένο. Προσπάθησα με προγράμματα Downgrader (Fuzzyband και DownBB) να την κατεβάσω σε 2.28 αλλά μου ζητάνε το bootloader version να είναι 05.08 ενώ εμένα είναι 05.09. Τι μπορώ να κάνω ;
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αναβάθμιση στην 3.0 και ξεκλείδωσε με το ultrasn0w.

 

Διάβασε στο πρώτο post για οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω (είχα μαλλον) ένα iphone 3G 16 GB vodafone GR και είχα βάλει την 2.2 jailbroken/unlocked. Έκανα update απο itunes σε os 3 και δούλεψε αφού μου εσβησε όλα τα apps του cydia ( και επειδή είχα βάλει το categories δεν εμφανίζει τις εφαρμογές του appstore που είχα σε φακέλους ενώ υπάρχουν στη συσκευη και έκανα delete/ install απο itunes 2 φορές). Είχα και το πρόβλημα με τη μπαταρία που έκαιγε και ξεφόρτιζε αμέσως αλλά διάβασα για την απενεργοποίηση της μετάκλησης και μάλλον θα στρώσει. Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω τα apps που είχα σε φακέλους του Categories οποτε έκανα πάλι jailbreak με redsnow και έβαλα και το ultrasnow απο Cydia. Τώρα όμως ενώ απο το cydia κάνω download εφαρμογές δεν γίνονται install (βγάζει error κάτι με gpreg, cycle κλπ.)

Οπότε μάλλον την έκανα και του έβγαλα τα μάτια.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να του κάνω format? να εγκαταστήσω απο την αρχή μια έκδοση καθαρή του os 3? και ας τα περάσω όλα απο την αρχή πάλι μέσα.

(Και μετά την κάνω jaibreak/unlock)

Σορυ για το μακροσκελές κείμενο.

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, ολα καλα το εσπασα αλλα προσπαθω να βαλω το ποσοστο της μπαταριας να φαινεται απο το SBSETTINGS - BOSSPREFS αλλα δεν λειτουργει, υπαρχει αλλος τροπος?
Link to comment
Share on other sites

έχω το 3G, είχα την εκδοση 2.2 jailbroken/unlocked. Εκανα update apo itunes στο os 3, δουλεύψε το κιν. έκανα ξανά με redsnow unlock, έβαλα και ultrasnow αλλά ο cydia μου κάνει νερά και πολλα apps δεν τα κάνει install καθόλου και βγάζει error.

Που μπορώ να βρώ ένα ipsw της os 3 καθαρό για vodafone να το βάλω ... δλδ ας του κάνω format...

Ευχαριστώ πορκαταβολικά.

εχω την os 3 και firmware 04.26.08

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

restore από το itunes?

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά ανέφερε και ο kkalog, θα κάνεις restore από iTunes στην εργοστασιακή έκδοση 3.0 και μετά ΔΕΝ θα επαναφέρεις το backup. Έτσι, η συσκευή σου θα επανέλθει πλήρως σε εργοστασιακή κατάσταση και θα ξεφορτωθείς τα άχρηστα αρχεία.

 

Ακολούθως, χρησιμοποίησε redsn0w για jailbreak και ultrasn0w για unlock. Χρησιμοποίησε το iTunes για να συγχρονίσεις επαφές, στοιχεία ημερολογίου, μουσική, εφαρμογές κλπ.

 

Την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιήσεις το categories, βεβαιώσου ότι πριν το restore έχεις εμφανίσει τις εφαρμογές σου για να μην αντιμετωπίσεις παρόμοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

*** (το Cydia κάνει νερά αν απο το redsnow βάλετε και το icy μαζί.... μου είπαν ότι πρέπει να μπει μόνο το cydia)

 

Παιδιά προσκυνώωωωωωωωωωωωωωωωω

 

Έκανα restore και έβαλε εργοστασιακή 3, έβαλα και redsnow και συνεχίζω, δείχνει να λειτουργεί κανονικά, φτου και πάλι απο την αρχή....

 

Ευχαριστώ πολύ.... πολύ όμως....

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι επειδή δεν γίνεται σωστά το ξεκλείδωμα και το activate με το pwn, δεν δουλεύει το push,...... :(

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

paidia mia duo erwtiseis. katarxin an kanw sto jailbroken 3g mou apo vodafone anabathmisi se firmware 3 oi efarmoges pou exw mesw installous tha douleuoun?gia autes pou katebasa apo ti cydia to xerw oti tha xathoun alla ok.oi alles? thumamai gia palioteres anabathmiseis xreiazotan ena arxei mobilepatch i kapws etsi. kai episis yparxei installous gia firmware 3? thanks k sorry gia ta greeklish
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, βοήθεια! Σε iPhone 3G 3.0 upgraded από iTunes, όταν πάω να κάνω install το ultrasn0w μου βγάζει error το εξης "Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)". Τι να κάνω;

 

edit: Το έφτιαξα τελικά, ανοίγει κανονικά με SIM της Cosmote αλλά δεν πιάνει καθόλου σήμα και γενικά δεν επικοινωνεί με το δίκτυο. Τι φταίει;

 

edit2: Το έφτιαξα και αυτό, ξαναέκανα install το ultrasn0w με την ελληνική κάρτα μέσα και δούλεψε..

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

paidia mia duo erwtiseis. katarxin an kanw sto jailbroken 3g mou apo vodafone anabathmisi se firmware 3 oi efarmoges pou exw mesw installous tha douleuoun?gia autes pou katebasa apo ti cydia to xerw oti tha xathoun alla ok.oi alles? thumamai gia palioteres anabathmiseis xreiazotan ena arxei mobilepatch i kapws etsi. kai episis yparxei installous gia firmware 3? thanks k sorry gia ta greeklish

 

καποιες εφαρμογες κρασαρουν ακομα η δεν λειτουργουν καθολου! installous λειτουργει κανονικα και ολες οι εφαρμογες του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εχω το 3g και εκάνα restore apo itunes και τωρα εχω την εκδοση 3 εκάνα το redsn0w oλα οκ αλλα οταν περάσα το http://repo666... Gia ultrasn0w οστε να ξεκλειδωσω για να πάιζει η σιμ, add source apo cydia install ultrasnow kai restart διχνει no service.... Η σιμ δεν παιζει, πρεπει να την εχω μεσα οταν κάνω ultrasnow? Μπορει να βοηθησει κανεισ? Eyxaristw
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

pperiklis εισαι απλα θεος , τις δικες σου οδηγιες παντα χρησιμοποιω απο την εποχη του 1ου iphone , σε ευχαριστω μεγαλε !!!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Το iphone ειναι αναβαθμισενω ηδη σε OS 3.0 .Που ειναι το ''αρχείο ipsw της έκδοσης 3.0''???:confused::confused::confused:

 

C:\Documents and Settings\current user\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό που άκουσα οτι,στο 3G μετά το jailbrake το λογισμικό κολλάει αρκετά και είναι πιο αργό;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό που άκουσα οτι,στο 3G μετά το jailbrake το λογισμικό κολλάει αρκετά και είναι πιο αργό;

Ναι αν εισαι ψειρας :D μπορει και να δεις διαφορα....

(προσωπικα παντα) δεν παρατηρησα τιποτα μεχρι στιγμης

εξαρταται βεβαια και με τι και ποσα θα το φορτωσεις

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό που άκουσα οτι,στο 3G μετά το jailbrake το λογισμικό κολλάει αρκετά και είναι πιο αργό;

 

μπααα δεν παίζει μια χαρά τρέχει

Link to comment
Share on other sites

οπότε λογικά το ίδιο θα ισχύει και στο 3GS

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...