Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν 2-3 μέρες κάνοντας κάποια update στο Cydia ....στην επανεκκίνηση μετά από την ολοκλήρωση της διαδικασίας ...κόλλησε το τηλ. στην αρχική οθόνη με το μηλαρακί!

 

Να αναφέρω ότι η συσκευή είναι η 2G με Firmware 2.2.1...

Υποθέτω πως κάποια από τις αναβαθμίσεις που έκανα είναι για το Firmware 3.0 ...κ γιαυτό τα είδε κολλιόμενα το τηλ.

Δοκίμασα να κάνω restore αλλά το κιν. αρνιέται πεισματικά να μπει σε κατάσταση DFU mode...κ όταν πάει να κάνει κάτι κ να το δει το itunes μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα :

 

"the ipod software update server could not be contacted"

 

Καμιά ιδέα;

:!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αποκλείεται να μη μπαίνει σε DFU mode. Κάτι κάνεις λάθος! Δοκίμασε ξανά!

 

Και άλλη φορά σε παρακαλώ να μην ανοίγεις νέο θέμα για μια τέτοια απορία...

 

Έπρεπε να το γράψεις εδώ:

Apple iPhone 2G Software Activate/Jailbreak/Unlock [iPhone OS 3.x]

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να μη μπαίνει σε DFU mode. Κάτι κάνεις λάθος! Δοκίμασε ξανά!

 

Και άλλη φορά σε παρακαλώ να μην ανοίγεις νέο θέμα για μια τέτοια απορία...

 

Έπρεπε να το γράψεις εδώ:

Apple iPhone 2G Software Activate/Jailbreak/Unlock [iPhone OS 3.x]

 

Ευχαριστώ!

 

Sorry....φίλε Lion....

Έχω δοκιμάσει καμιά 20φορές αλλά τίποτα...δεν είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το dfu mode μιας κ έχω αλλάξει από 1.1.4 μέχρι σε 2.2.1...οπότε ξέρω την διαδικασία...

Καμιά άλλη ιδέα ??Κάποιος φίλος μου είπε ότι αναγκαστικά θα πρέπει να πάω σε 3...ισχύει κάτι τέτοιο???

:!:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες το σωστό αρχείο ipsw για να κάνεις αναβάθμιση; Μήπως χρησιμοποίησες το αρχείο του iPod?

 

Επίσης, μήπως είναι πρόβλημα του iTunes και δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet? Firewalls, anti-virus που ίσως παρεμβαίνουν;

 

Δοκίμασε κάτι άλλο: φτιάξε έναν καινούριο λογαριασμό χρήστη στο λειτουργικό που χρησιμοποιείς και προσπάθησε να κάνεις την διαδικασία μέσα από αυτόν τον λογαριασμό.

 

Επίσης, αν μπορείς να δεις το μηλαράκι στη συσκευή, πάτησε home+power για ~6-7 δευτερόλεπτα (μέχρι να δεις την οθόνη να "ξεθωριάζει" και όχι μέχρι να ξαναδείς το μηλαράκι). Αφού η οθόνη κλείσει εντελώς, κράτησε πατημένο το home και σύνδεσε τη συσκευή στον υπολογιστή. Κράτησε πατημένο το home μέχρι το μηλαράκι να μετατραπεί στην εικόνα του recovery mode (iTunes και καλώδιο). Κάνε restore στη συσκευή σε εργοστασιακή 3.0.

Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχεις το iTunes 8.2? Aν ναι, πρέπει να πας σε 3.0 αλλιώς απεγκατάσταση ΠΛΗΡΗΣ και install ένα προηγούμενο version
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες το σωστό αρχείο ipsw για να κάνεις αναβάθμιση; Μήπως χρησιμοποίησες το αρχείο του iPod?

 

Έκανα upgrade στο Cydia κάποια προγραμματάκια που είχε μέσα το iphone κ τίποτα παραπάνω...

 

Επίσης, μήπως είναι πρόβλημα του iTunes και δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet? Firewalls, anti-virus που ίσως παρεμβαίνουν;

 

 

Δεν νομίζω μιας κ μέχρι κ μία μέρα πριν το κόλλημα αυτό συνδεόμουν κανονικά...δεν έχω προσθέσει κάποιο άλλο πρόγραμμα προστασίας ...

Επίσης δεν έχω internet οπότε ????Γιατί να συνδεθεί το itunes στο net?

 

Επίσης, αν μπορείς να δεις το μηλαράκι στη συσκευή, πάτησε home+power για ~6-7 δευτερόλεπτα (μέχρι να δεις την οθόνη να "ξεθωριάζει" και όχι μέχρι να ξαναδείς το μηλαράκι). Αφού η οθόνη κλείσει εντελώς, κράτησε πατημένο το home και σύνδεσε τη συσκευή στον υπολογιστή. Κράτησε πατημένο το home μέχρι το μηλαράκι να μετατραπεί στην εικόνα του recovery mode (iTunes και καλώδιο). Κάνε restore στη συσκευή σε εργοστασιακή 3.0.

 

Έχω δοκιμάσει αυτό που λες κ όταν πάει σε recovery mode (iTunes και καλώδιο)

εμφανίζει το μήνυμα "the ipod software update server could not be contacted"

:!:
Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχεις το iTunes 8.2? Aν ναι, πρέπει να πας σε 3.0 αλλιώς απεγκατάσταση ΠΛΗΡΗΣ και install ένα προηγούμενο version

 

Έχω το 8.1.1.10...

:!:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν έχω internet οπότε ????Γιατί να συνδεθεί το itunes στο net?

 

ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ίντερνετ :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ίντερνετ :confused:

 

τώρα είμαι on-line ...να ξαναδοκιμάσω ???

 

Τελικά συνδέθηκα στο ιντερνετ κ είμαι σε restore κατάσταση...τώρα τι πρέπει να κάνω ???

:!:
Link to comment
Share on other sites

Τόσοι οδηγοί υπάρχουν, γιατί πάνε χαμένοι....

Για δες εδώ μήπως και τα καταφέρεις!!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246938

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

purplera1n...for mac

 

You asked for it, and we delivered. I'm not a mac coder, so AriX and westbaer stepped up to do it. Check out AriX's blog here. Download link on purplera1n.com, and thank AriX and westbaer next time you see them!

 

Also, some more payload stability improvements were made, and the windows version was updated to RC2a. There is no reason to run RC2a if you already have RC2 installed.

 

http://iphonejtag.blogspot.com/2009/07/purplera1nfor-mac.html

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη μέθοδος απο αυτές ποιά είναι;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια μέθοδος είναι, απλά βγαίνει σε εκδόσεις για mac και windows.

 

Η μέθοδος της Dev-Team, αν αναφέρεσαι σε αυτήν, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη αλλά θα είναι μάλλον ίδια με το RedSn0w που ξέρουμε.

 

Δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη, δίνουν ίδιο αποτέλεσμα. Ας πούμε ότι του Geohot είναι πιο απλή στην εκτέλεση και γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

αχα,κατάλαβα :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα και αν το θέλουμε να έρθει πιο γρήγορα.....

 

Αντε ντε!!!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Good job!!!! ;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

File pperikli pezei na kaneis ena briefing apo pou na katebasw to kainourgio prog gia j/b (gia para8ura). 10x in advance

 

ps dn exw xrono na to psa3w,

 

 

----->Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish<----

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

File pperikli pezei na kaneis ena briefing apo pou na katebasw to kainourgio prog gia j/b (gia para8ura). 10x in advance

 

ps dn exw xrono na to psa3w,

 

Εάν κατάλαβα καλά και αναφέρεσαι στο redsnow αναλυτικός οδηγός που περιλαμβάνει και την πληροφορία που θες εδώ. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Και το πρόβλημα με τις εισερχόμενες;

 

Λύθηκε τελικά με το downgrade, είναι όντως πρόβλημα της 3;

 

Με το downgrade επανηλθε μια χαρα ομως τωρα διαβασα οτι τελικα μαλλον ητανε bug απο το weather icon το οποιο το φτιαξανε για την εκδοση 3 και θελω να ξαναπαω αν κανεις το δει ας μας ειδοποιησει αλλιως θα ξανακανω πειραμα αφου ειδα πως ξαναγυρνω πισω:lol::lol:

http://www.appleiphoneschool.com/2009/07/04/weathericon-2114-fixes-phone-bugs/

Link to comment
Share on other sites

εκανα πριν μια βδομαδα jailbreak και ολα μια χαρα. Οταν ομως πηγα να περασω τις εφαρμογες και τα παιχνιδια που ειχα σε ολα μου εβγαζε error το itunes. Να πω οτι ολα δεν ηταν κανονικα αγορασμενα απο το appstore αλλα σπασμενα. Εχει συμβει και σε κανεναν αλλο αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Restore στην έκδοση 3.0 κάνουμε απλά πατόντας το κουμπί Restore ή ταυτόχρονα το Shift+Restore??? ποια η διαφορά? καπου το διάβασα και μπερδεύτικα...

Κάποιος να με "φωτίσει"??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το shift+restore σου δίνει την επιλογή να επιλέξεις το αρχείο ipsw που έχεις κατεβάσει χειροκίνητα. Το "σκέτο" restore κατεβάζει αυτόματα το τελευταίο firmware και το flashάρει στο iPhone σου.
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα και "έτρεξα" το RedSnow χωρίς να απενεργοποιήσω το iPhone... Με αποτέλεσμα το Jailbreak να μη γίνει. Όμως τώρα έχω άλλο πρόβλημα, το iPhone δεν μπορεί να το δει ούτε το iTunes, αλλά ούτε το προγραμματάκι που κάνουμε το RedSnow, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω τίποτα :(
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! από μεγαλη απορία μ' εβγαλες! :)

Το shift+restore σου δίνει την επιλογή να επιλέξεις το αρχείο ipsw που έχεις κατεβάσει χειροκίνητα. Το "σκέτο" restore κατεβάζει αυτόματα το τελευταίο firmware και το flashάρει στο iPhone σου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...