Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο οδηγός αυτός γράφτηκε στις 27 Ιούν. 2009 όταν δεν ήταν δυνατόν να γίνει jailbreak το 3gs, δεν χρειάζεται πλέον η δημιουργία του Certificate για να κάνεις jailbreak το iphone, ακολούθησε έναν από τους τρόπους που αναφέρονται εδώ. Κατά την γνώμη μου ο redsn0w είναι ο πιο εύκολος :)

 

ox...θάλασσα τα έκανα.:X:cry:

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!:up:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά να ρωτήσω κάτι.

εγώ χθες το πρωί είχα κάνει restore στην 3.0.1 και είχα περάσει contacts,εικόνες,τραγούδια κτλ.

αν θα κάνω τώρα jailbreak χωρίς restore θα έχω κάποια επίπτωση?

επίσης όλα τα πράγματα που πέρασα στο iphone χάνονται μετά το jailbreak?

ευχαριστώ.

 

Οχι,ολα θα ειναι οπως πριν;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα,

 

σου ανεβασα ενα attachment με το μηνυμα που μου βγαζει!

 

στην ουσια το iphone εχει αναγνωρισει την καρτα sim ενω το itunes μου λεει αγνωστη καρτα sim??

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κανονικά upgrade j/a/u στην 3.0.1 με redsn0w. Όλα καλά!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Οχι,ολα θα ειναι οπως πριν;)

 

ευχαριστώ φιλε!

μόλις τελειωσε το jailbreak :D

υπάρχει κάποια σελίδα που να λέει κάποιες πληροφορίες για το cydia κτλ...γιατί πρώτη φορα τα βλέπω...

και αν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φιλε!

μόλις τελειωσε το jailbreak :D

υπάρχει κάποια σελίδα που να λέει κάποιες πληροφορίες για το cydia κτλ...γιατί πρώτη φορα τα βλέπω...

και αν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο εγκατάσταση?

Για ότι έχει σχέση με το Cydia διάβασε τα θέματα Cydia installer & Cydia store: προτάσεις και Cydia installer & Cydia store: πληροφορίες, ερωτήσεις

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φιλε!

μόλις τελειωσε το jailbreak

υπάρχει κάποια σελίδα που να λέει κάποιες πληροφορίες για το cydia κτλ...γιατί πρώτη φορα τα βλέπω...

και αν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο εγκατάσταση?

Εφαρμογές που χρειάζονται και είναι χρήσιμες

OpenSSH

MobileTerminal

SBSettings (πολύ καλό πρόγραμμα με το οποίο κλείνεις ανοιχτές εφαρμογές όπως Safari, Music κτλ, κάνεις Restart, μπορείς να ενεργοποιήσεις Bluetooth, 3G, GPRS,Wifi πολύ εύκολα και πολλά άλλα. Δεν εμφανίζει εικονίδιο πρέπει να σύρεις το δάκτυλο σου από δεξιά στα αριστερά πάνω στην Status Bar)

Winterboard (αλλαγή θεμάτων στην συσκευή)

AppSync (μετά την εγκατάσταση να κατεβάσεις μια δωρεαν εφαρμογή από το App Store)

MxTube (κατεβάζει βίντεο από youtube)

iBluetooth (δεν είναι δωρεαν αν και το βρίσκεις. Με αυτό στέλνεις αρχεία μέσω Bluetooth)

iFile (πρόσβαση στα αρχεία του συτστήματος)

Five icon Dock (5 εικονίδια στην κάτω μπάρα)

Installous (εγκατάσταση σπασμένων εφαρμογών)

yxFlash (προβολή βίντεο που δεν υποστηρίζονται από το iPhone)

 

edit: Μπορείς να απευθυνθείς και στα θέματα που έδωσε πιο πάνω ο Stendor

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές που χρειάζονται και είναι χρήσιμες

OpenSSH

MobileTerminal

SBSettings (πολύ καλό πρόγραμμα με το οποίο κλείνεις ανοιχτές εφαρμογές όπως Safari, Music κτλ, κάνεις Restart, μπορείς να ενεργοποιήσεις Bluetooth, 3G, GPRS,Wifi πολύ εύκολα και πολλά άλλα. Δεν εμφανίζει εικονίδιο πρέπει να σύρεις το δάκτυλο σου από δεξιά στα αριστερά πάνω στην Status Bar)

Winterboard (αλλαγή θεμάτων στην συσκευή)

AppSync (μετά την εγκατάσταση να κατεβάσεις μια δωρεαν εφαρμογή από το App Store)

MxTube (κατεβάζει βίντεο από youtube)

iBluetooth (δεν είναι δωρεαν αν και το βρίσκεις. Με αυτό στέλνεις αρχεία μέσω Bluetooth)

iFile (πρόσβαση στα αρχεία του συτστήματος)

Five icon Dock (5 εικονίδια στην κάτω μπάρα)

Installous (εγκατάσταση σπασμένων εφαρμογών)

yxFlash (προβολή βίντεο που δεν υποστηρίζονται από το iPhone)

 

edit: Μπορείς να απευθυνθείς και στα θέματα που έδωσε πιο πάνω ο Stendor

 

σας ευχαριστώ παιδιά!

@andreas_ku990 αυτό το appsync υποθέτω είναι για να συγχρονίζονται και η εφαρμογές που έχω κατεβάσει από cydia η από το άλλο που είπες σωστά?

αν όχι τι πρέπει να κατεβάσω για να συγχρονίζονται και η σπασμένες εφαρμογές όταν συνδέω το iphone στο itunes?

Link to comment
Share on other sites

Molileinstallation για os 3.01 σε 3gs εχει βγει?

Ευχαριστω

 

θα περάσεις το appsync , κάνει την ίδια δουλειά ακριβώς.... ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα,

 

σου ανεβασα ενα attachment με το μηνυμα που μου βγαζει!

 

στην ουσια το iphone εχει αναγνωρισει την καρτα sim ενω το itunes μου λεει αγνωστη καρτα sim??

 

από ότι φαίνεται υπάρχει πρόβλημα με το activation. έχεις την παλιά sim με την οποία ήταν κλειδωμένο το κινητό να δοκιμάσεις να κάνεις activate με αυτήν?

 

δες εδώ την B περίπτωση.

 

Κανονικά το activation σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται μέσα από το ultrasnow.

 

έχεις ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες που περιγράφονται εδώ :

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246910

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους... έχω ένα iphone 3g αγορασμένο από vodafone και αναβαθμισμένο στην έκδοση 3.0 .

μετά από ένα χρόνο χρήσης μου ήρθε να το κάνω jailbreak. Διαβάζω πολύ συχνά το forum αλλά το θέμα jailbreak δεν το διάβαζα ποτέ γιατί δε με απασχολούσε. Τώρα που μπήκα να το διαβάσω βλέπω πολλές επιλογές για jailbreak. Αν κατάλαβα καλά, στην περιπτωσή μου πρέπει να ακολουθήσω τον οδηγό jailbreak με redsnow???

Θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας πριν κάνω καμιά βλακεία προσπαθώντας...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές που χρειάζονται και είναι χρήσιμες

OpenSSH

MobileTerminal

SBSettings (πολύ καλό πρόγραμμα με το οποίο κλείνεις ανοιχτές εφαρμογές όπως Safari, Music κτλ, κάνεις Restart, μπορείς να ενεργοποιήσεις Bluetooth, 3G, GPRS,Wifi πολύ εύκολα και πολλά άλλα. Δεν εμφανίζει εικονίδιο πρέπει να σύρεις το δάκτυλο σου από δεξιά στα αριστερά πάνω στην Status Bar)

Winterboard (αλλαγή θεμάτων στην συσκευή)

AppSync (μετά την εγκατάσταση να κατεβάσεις μια δωρεαν εφαρμογή από το App Store)

MxTube (κατεβάζει βίντεο από youtube)

iBluetooth (δεν είναι δωρεαν αν και το βρίσκεις. Με αυτό στέλνεις αρχεία μέσω Bluetooth)

iFile (πρόσβαση στα αρχεία του συτστήματος)

Five icon Dock (5 εικονίδια στην κάτω μπάρα)

Installous (εγκατάσταση σπασμένων εφαρμογών)

yxFlash (προβολή βίντεο που δεν υποστηρίζονται από το iPhone)

 

edit: Μπορείς να απευθυνθείς και στα θέματα που έδωσε πιο πάνω ο Stendor

 

ρε συ κάποιες από τις εφαρμογές που μου είπες δεν υπάρχουν μέσα στο cydia?

p.x. το installous και το appsync (τελικά δεν μου είπες τι κάνει?είναι αυτό που έγραψα και πιο πάνω?)

Link to comment
Share on other sites

ρε συ κάποιες από τις εφαρμογές που μου είπες δεν υπάρχουν μέσα στο cydia?

p.x. το installous και το appsync (τελικά δεν μου είπες τι κάνει?είναι αυτό που έγραψα και πιο πάνω?)

 

Γι'αυτα,πρεπει να περασεις χειροκινητα το surce:http://cydia.hackulo.us ;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτα,πρεπει να περασεις χειροκινητα το surce:http://cydia.hackulo.us ;)

 

ok ευχαριστώ!

το appsync από ότι διάβασα είναι για να κάνει sync τις εφαρμογές που πέρασα στο iphone με το installous σωστά?

πήγα να το κατεβάσω αλλα γράφει ότι κατεβάστε με δικιά σας ευθύνη κτλ...ότι μπορεί να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα και να χρειαστεί να κάνω restore σε dfu mode κτλ.

να το βάλω η θα έχω προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Να το βάλεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα..

 

Αστο να λέει τα δίκα του...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το κιντητο μου το φερανε απο την Αμερικη.

 

δεν εκανα activation,μπηκα κατευθειαν στο Menu!μου φανηκε λιγο περιεργο πραγματι!θα δοκιμασω τον β' τροπο κ ελπιζω να πιασει!

σε διαφορετικη περιπτωση ελπιζω να μπορω να κανω restore χωρις το itunes.

na janaperasv thn 3.0 ή την 3.1 εκδοση

 

από ότι φαίνεται υπάρχει πρόβλημα με το activation. έχεις την παλιά sim με την οποία ήταν κλειδωμένο το κινητό να δοκιμάσεις να κάνεις activate με αυτήν?

 

δες εδώ την B περίπτωση.

 

Κανονικά το activation σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται μέσα από το ultrasnow.

 

έχεις ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες που περιγράφονται εδώ :

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246910

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το κιντητο μου το φερανε απο την Αμερικη.

 

δεν εκανα activation,μπηκα κατευθειαν στο Menu!μου φανηκε λιγο περιεργο πραγματι!θα δοκιμασω τον β' τροπο κ ελπιζω να πιασει!

σε διαφορετικη περιπτωση ελπιζω να μπορω να κανω restore χωρις το itunes.

na janaperasv thn 3.0 ή την 3.1 εκδοση

 

restore χωρίς το itunes δεν νομίζω ότι γίνεται, βέβαια μπορείς να βάλεις το κινητό σε dfu ή recovery mode και μετά να κάνεις κανονικά restore μέσω itunes οπότε μην σε απασχολεί το θέμα του restore.

 

εάν ξεκινήσεις από την αρχή μπορείς να βάλεις την 3.0.1.;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

φιλε το πηγα σε ενα μαγαζι με computer που ασχολειται με αυτη τη δουλεια (jailbrake iphones) και μου ειπε οτι δεν το βλεπει κ πολυ να το φτιαχνει,ενω εκανε restore ,ξανα εμφανηζει το διο μηνυμα.......

 

κ το περιεργο ειναι οτι εχω μπει σε 3 forum που αχολουνται me to iphone και κανενας δεν ειχε το ιδιο προβλημα...

 

μαλλον θα πρεπει να χρησιμοποιησω πιο σκληρα μετρα,εχει κανεισς καμια ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

φιλε το πηγα σε ενα μαγαζι με computer που ασχολειται με αυτη τη δουλεια (jailbrake iphones) και μου ειπε οτι δεν το βλεπει κ πολυ να το φτιαχνει,ενω εκανε restore ,ξανα εμφανηζει το διο μηνυμα.......

 

κ το περιεργο ειναι οτι εχω μπει σε 3 forum που αχολουνται me to iphone και κανενας δεν ειχε το ιδιο προβλημα...

 

μαλλον θα πρεπει να χρησιμοποιησω πιο σκληρα μετρα,εχει κανεισς καμια ιδέα???

 

με άλλη sim έχεις δοκιμάσει? την εργοστασιακή sim την έχεις βάλει? εννοώ αυτή που σου ήρθε με το κινητό.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

το κινητο δεν μου ήρθε με καρτα sim,

 

μου το φερανε δωρο , κ δεν εκανα κανενα activation.....

 

τι να σου πω.....σκεφτομαι ακομα και να το στειλω Αθηνα στο 9βολτο απο Σεπτεβρη που λενε οτι το κατεχουν το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχάς καλησπέρα. Συγνώμη που θα πω πράγματα που θα έχετε βαρεθεί να σας ρωτάνε αλλά οι πληροφορίες γύρω απο το jailbreak βρίσκονται παντού διάσπαρτες και είναι και λίγο πάνω απο το επίπεδό μου οπότε θα ήθελα ένα ξεκαθάρισμα. Νομίζω οτι θα το ήθελαν πολλοί του επιπέδου μου (ολίγον χαμηλό).

 

Έχω το iphone 3gs και θέλω να του κάνω το περιβόητο jailbreak. Ξεκινάω λοιπόν με ερωτήσεις γιατί δεν μπορώ να καταλάβω την σειρά με την οποία πρέπει να κάνουμε τις ενέργειες που πραγματικά πληρέστατα περιγράφετε.

 

1) Για τις συσκευές που είναι απο Ελλάδα δεν χρειάζεται να γίνει unlock παρά μόνο jailbreak?

 

2) Πρίν ξεκινήσει η διαδικασία θα πρέπει να γίνει κάποιο backup του τηλεφώνου (και πώς γίνεται αυτό)? Υπάρχει δηλαδή η περίπτωση να χαθούν επαφές ή τίποτα άλλο?

 

3) και η μεγάλη μου απορία, ποιά απο τις μεθόδους είναι καλύτερη? Και ποιά η διαφορά τους? Τι υπέρ και κατά έχει η καθεμία?

Μετά το jailbreak οι αναβαθμίσεις μπορούν να γίνουν κανονικά ή όχι?

 

4) Τα ''μή αγορασμένα'' προγράμματα γίνονται εγκατάσταση μετά από το cydia κι που τα βρίσκουμε?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να βρείτε την υπομονή να μου απαντήσετε γιατι είμαι αρχάριος στον χώρο....:D

Link to comment
Share on other sites

1) Απ΄ όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται. Στην πρώτη σελίδα έχει τα link με οδηγούς, βασικά αυτόν εδώ χρειάζεσαι! ;)

 

2) Backup γίνεται από το iTunes όταν το συνδέσεις το κινητό με USB. Βασικά να κάνεις ένα Sync και θα κάνει αυτόματα Backup (με Jailbreak δεν νομίζω να χάσεις πληροφορίες, εκτός και αν βάλεις την έκδοση 3.0.1).

 

3) Προτείνω την μέθοδο του RedSnow, σου έδωσα ήδη το link στην αρχή του post. Δεν έχει υπερ και κατά αλλά πιστεύω είναι η καλύτερη. Όσο αφορά τις αναβαθμίσεις όποτε θα κάνεις αναβάθμιση θα πρέπει να ξανά κάνεις το Jailbreak! Είναι εύκολο μην φοβάσε και updates δεν βγαίνουν τόσο συχνά εκτός και αν έχει προβλήματα το λειτουργικό

 

4) Δεν πολυκατάλαβα. Από το Cydia βάζεις εφαρμογές που δεν δέχτηκε η Apple να τις βάλει στο App Store ή οι δημιουργοί δεν το ήθελαν αυτό. Επίσης με το Cydia θα κατεβάσεις μια εφαρμογή από όπου θα κατεβάζεις σπασμένες εφαρμογές χωρίς να τις αγοράσεις!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα! :) Ότι ερώτηση έχεις ρώτα μην διστάσεις

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...