Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις παρελαβα το καινουργιο μου 3gs και ενω κανω ολα τα βηματα και στην 3.01 οταν κανω jb βαζω το ipsw της 3.0 οπως λεει η devteam εκει που το βαζω σε dfu κτλ κανει update roms κτλ και μετα το stage2 κολαει στο waiting for reboot(ειναι σε recovery mode)...το εκανα ηδη ενα restore αλλα τπτ.. παλυ εκει κολησε στο επομενο jb/...

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μολις παρελαβα το καινουργιο μου 3gs και ενω κανω ολα τα βηματα και στην 3.01 οταν κανω jb βαζω το ipsw της 3.0 οπως λεει η devteam εκει που το βαζω σε dfu κτλ κανει update roms κτλ και μετα το stage2 κολαει στο waiting for reboot(ειναι σε recovery mode)...το εκανα ηδη ενα restore αλλα τπτ.. παλυ εκει κολησε στο επομενο jb/...

 

Χρησιμοποιείς την τελευταία έκδοση του redsnow 0.8? Ακολούθησες πιστά τον συγκεκριμένο οδηγό : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=247680

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα ακολουθησα ολα,εχω Iphone 3g εδω και 1μιση χρονο και πρωτη φορα εγινε αυτο.

διαβασα κανα 2 φορουμς και λενε οταν και αν κολησει εκει να βγαλουμε και να βαλουμε γρηγορα το usb και θα συνεχιστει κανονηκα το reboot & jb.το δοκιμαζω και ξαναγραφω τι εγινε :)

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Έχει διαφορά η έκδοση Redsn0w 0.72 με την 0.8 .? Ξέρει κάποιος γιατί εβγαλαν νεότερες verions.? Έχω κάνει jailbreak με την πρώτη έκδοση του Redsn0w και σκέφτομαι να ξανακάνω τώρα για κάποια κακός κείμενα. Υπάρχει περίπτωση να γίνει το jailbreak ποιό πετηχημένο ή το ίδιο είναι.? Έχω ακούσει ότι η έκδοση 0.8 είναι καλύτερη από τις προηγούμενες και κάποια βάση θα έχει αλλιώς γιατί να βγάλουν νεότερες εκδόσεις οι οποίες μάλιστα είναι πάλι για το 3G ας πούμε και όχι για το S όπου υπάρχει άλλη version.

Αν ξέρει κάποιος φίλος κάτι γιατί μάλλον έχω χάσει επεισόδια. :O

Ευχαριστώ

 

Η τελευταία έκδοση του redsnow προσθέτει compatibility με το 3gs αλλά και υποστηρίζει linux λειτουργικά. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα ακολουθησα ολα,εχω Iphone 3g εδω και 1μιση χρονο και πρωτη φορα εγινε αυτο.

διαβασα κανα 2 φορουμς και λενε οταν και αν κολησει εκει να βγαλουμε και να βαλουμε γρηγορα το usb και θα συνεχιστει κανονηκα το reboot & jb.το δοκιμαζω και ξαναγραφω τι εγινε :)

 

Τελικα καμια σχεση με το βαλε-βγαλε.το μονο που χρειαζοταν ηταν οι και καλα "παλιοι που τα νομιζουν οτι ολα ειναι το ιδιο"->βλεπε grifind να διαβαζουν καλυτερα τα instructions :) . Προσοχη: στο redsnow για 3GS επειτα αφου διαλεξουμε Cydia - Icy για εγκατασταση,παταμε Next και διαβαζουμε πολυ προσεχτικα.δεν σβηνουμε απλα το κινητο οπως λεει η πρωτη σειρα και παταμε next αλλα κανουμε οτι λεει και το next θα πατηθει μονο του.

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ένας φίλος έχει το iPhone 2G απο Αμερική και θέλει να περάσει την 3.0.1. Ποιά διαδικασία πρέπει να κάνει για να γίνει πάλι J/A/U? Τώρα εχει επάνω την 2.2.1.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ένας φίλος έχει το iPhone 2G απο Αμερική και θέλει να περάσει την 3.0.1. Ποιά διαδικασία πρέπει να κάνει για να γίνει πάλι J/A/U? Τώρα εχει επάνω την 2.2.1.

 

Από τον αναλυτικό οδηγό του Περικλή.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246938

 

Πρόταση : εάν είναι αρχάριος χρήστης καλύτερα να προτιμήσει το redsnow εργαλείο για το jailbreak. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Από τον αναλυτικό οδηγό του Περικλή.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246938

 

Πρόταση : εάν είναι αρχάριος χρήστης καλύτερα να προτιμήσει το redsnow εργαλείο για το jailbreak. ;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντησή σου. Τον είδα αυτόν το οδηγό απλά επειδή αναφέρει ότι είανι για την 3 βέβαια γράφει και για την 3.x δεν ήξερα ότι κάνει κανονικά Unlock κυρίως και στην 3.0.1.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καμια σχεση με το βαλε-βγαλε.το μονο που χρειαζοταν ηταν οι και καλα "παλιοι που τα νομιζουν οτι ολα ειναι το ιδιο"->βλεπε grifind να διαβαζουν καλυτερα τα instructions :) . Προσοχη: στο redsnow για 3GS επειτα αφου διαλεξουμε Cydia - Icy για εγκατασταση,παταμε Next και διαβαζουμε πολυ προσεχτικα.δεν σβηνουμε απλα το κινητο οπως λεει η πρωτη σειρα και παταμε next αλλα κανουμε οτι λεει και το next θα πατηθει μονο του.

 

Εμένα πάντως μου δούλεωψε σε 3G με το βάλε βγάλε του USB. Δεν είναι απόλυτα συμβατό ίσως το Redsnow με την 3.0.1 τι να πώ... Τη εννοείς "το μονο που χρειαζοταν ηταν οι και καλα "παλιοι που τα νομιζουν οτι ολα ειναι το ιδιο""?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου δούλεωψε σε 3G με το βάλε βγάλε του USB. Δεν είναι απόλυτα συμβατό ίσως το Redsnow με την 3.0.1 τι να πώ... Τη εννοείς "το μονο που χρειαζοταν ηταν οι και καλα "παλιοι που τα νομιζουν οτι ολα ειναι το ιδιο""?

 

Για μενα το ειπα αυτο γιατι οταν το εκανα εγκατασταση το περασα για ρουτινα γιατι εχω κανει απειρα jb ασχετα με την δικια μου συσκευη σε ολων των φιλων μου κτλ...οποτε καταλαβαινεις... :)

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το ειπα αυτο γιατι οταν το εκανα εγκατασταση το περασα για ρουτινα γιατι εχω κανει απειρα jb ασχετα με την δικια μου συσκευη σε ολων των φιλων μου κτλ...οποτε καταλαβαινεις... :)

 

Α ρε iPhone μόνο εσύ! Να είσαι καλά φίλε!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Με windows7 και iphone 3gs σημερα αγορασμενο απο vodafone προχωραω κανονικα για jailbrake?

Nai. Akopa, akourasta, anamfivola.

 

ps: edit me please.

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

 

 

ps: εχεις πλακα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω jailbreak το 3GS στην 3.0.1 version δεν χρειαζεται να κατεβασω απο καπου το αρχειο της 3.0.1 ωστε να το βαλω στον φακελο Pwnage οπως αναφερεται στον οδηγο του iclarified? Φανταζομαι οτι το iTunes το εχει ηδη κατεβασει (γιατι εκανα χτες το upgrade σε 3.0.1).

 

Σε ποιο path του υπολογιστη αποθηκευεται αυτο το αρχειο που εχει κατεβασει το iTunes? Μας κανει αυτο ή θελουμε καποιο αλλο Modified?

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις το Jailbreak θα το κάνεις με το αρχείο της 3.0 και όχι της 3.0.1! ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Εσύ τώρα θα βάλεις την 3.0.1. Όμως για να το κάνεις Jailbreak θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το αρχείο της 3.0 και όχι της 3.0.1. Δηλαδή ναι θα έχεις 3.0.1 στο τέλος αλλά θα πρέπει να το κάνεις Jailbreak με το αρχείο της 3.0 όταν σου το ζητήσει στο redsnow
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Εσύ τώρα θα βάλεις την 3.0.1. Όμως για να το κάνεις Jailbreak θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το αρχείο της 3.0 και όχι της 3.0.1. Δηλαδή ναι θα έχεις 3.0.1 στο τέλος αλλά θα πρέπει να το κάνεις Jailbreak με το αρχείο της 3.0 όταν σου το ζητήσει στο redsnow

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ;)

 

Το εκανα και ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ:)

 

εχω το εξης προβλιμα,ενα καινουργιο iphone 3G και δεν μπορω να το συγχρονισω με το itunes!!

 

εκανα jailbrake με το resnow και unlock,τωρα μου διαβαζει την cosmote sim και δουλευει σαν τηλεφωνο αλλα δεν μπορω να το συγχρονισω με το itunes (δεν υποστηριζεται η καρτα sim).Εχει κανεις καμια ιδεα???

 

ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω,το παλευω 10 μερες:worry:

Link to comment
Share on other sites

Με το SBSettings που έχει πλέον αντικαταστήσει το BossPrefs ;)

 

Ενώ το έκανα εγκατάσταση από το cydia δεν εμφανίζεται κανένα εικονίδιο .. στο μενού; γιατί συμβαίνει αυτό;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζει εικονίδιο. Πρέπει να σύρεις το δάχτυλο σου από αριστερά στα δεξιά στην Status Bar! Τόσο απλό. ;) :)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντησή σου. Τον είδα αυτόν το οδηγό απλά επειδή αναφέρει ότι είανι για την 3 βέβαια γράφει και για την 3.x δεν ήξερα ότι κάνει κανονικά Unlock κυρίως και στην 3.0.1.

 

Λειτουργεί κανονικά το ultrasnow και στην 3.0.1. Δεν έχει αναβαθμιστεί το baseband σε αυτή την έκδοση. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιήσω το GPRS ώστε να μην κάνει προσπάθεια σύνδεσης; Έβαλα μια κάρτα WIND και μου δημιουργεί προβλήματα (με τα push services του MobileMe βασικά)... 2 restore χρειάστηκαν για να καταλάβω τι φταίει τελικά...

 

εάν κάνεις jailbreak το κινητό σου μπορείς μέσω του sbsettings να απενεργοποιήσεις το edge - gprs. ;)

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ:)

 

εχω το εξης προβλιμα,ενα καινουργιο iphone 3G και δεν μπορω να το συγχρονισω με το itunes!!

 

εκανα jailbrake με το resnow και unlock,τωρα μου διαβαζει την cosmote sim και δουλευει σαν τηλεφωνο αλλα δεν μπορω να το συγχρονισω με το itunes (δεν υποστηριζεται η καρτα sim).Εχει κανεις καμια ιδεα???

 

ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω,το παλευω 10 μερες:worry:

 

τι μήνυμα σου βγάζει το itunes όταν συνδέεις το κινητό? μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

ακολούθησα τον οδηγό ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=247133 )

όλα καλά έφτασα στο τέλος που με πάει στην σελίδα ( purplera1n.com ) και έβαλα το ECID και πάτησα enter και μου έβγαλε να κατεβάσω ένα αρχείο.

η ερώτηση μου είναι στον οδηγό δείχνει στην εικόνα ότι το αρχείο λέγεται purplera1nyday_000 και έχει μέγεθος 204bytes και είναι άγνωστος ο τύπος του αρχείου,ενώ αυτό που έβγαλε σε εμενα είχε όνομα purplera1n.exe και μέγεθος 409kb (η 418bytes) και είναι αρχείο .exe όπως λέει και το όνομα.

είμαι ok? η έχω κάνει κάποιο λάθος?

και επίσης αυτό δεν αλλάζει έτσι?είναι μοναδικό για την συσκευή μου σωστά?δεν έχει σημασία αν κάνω restore,format κτλ?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι.

εγώ χθες το πρωί είχα κάνει restore στην 3.0.1 και είχα περάσει contacts,εικόνες,τραγούδια κτλ.

αν θα κάνω τώρα jailbreak χωρίς restore θα έχω κάποια επίπτωση?

επίσης όλα τα πράγματα που πέρασα στο iphone χάνονται μετά το jailbreak?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός αυτός γράφτηκε στις 27 Ιούν. 2009 όταν δεν ήταν δυνατόν να γίνει jailbreak το 3gs, δεν χρειάζεται πλέον η δημιουργία του Certificate για να κάνεις jailbreak το iphone, ακολούθησε έναν από τους τρόπους που αναφέρονται εδώ. Κατά την γνώμη μου ο redsn0w είναι ο πιο εύκολος :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...