Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αποφάσισα τελικά απλά να κάνω αναβάθμιση!πως κάνω back up??και τι κανω για να κανω αναβαθμιση χωρις να χασω τιποτα?αυτο δεν το ειπασα!!ευχαριστω!!

 

Αν δεν έχεις κάνει jailbreak, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Συνδέεις το τηλέφωνο με το itunes, επιλέγεις αναβάθμιση, πας για καφέ και γυρίζεις για να το βρεις έτοιμο ;)

 

Backup και επαναφορά όλων των ρυθμίσεων και περιεχομένου μετά την αναβάθμιση γίνονται αυτόματα, αρκεί να μην έχεις κάνει jailbreak ή να έχεις παρέμβει στις default ρυθμίσεις. Αν βέβαια έχεις παρέμβει σημαινει ότι μάλλον ήξερες τι έκανες οπότε ξέρεις και πως να επαναφέρεις ότι χρειάζεται.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειχα κανει j/b αλλα με νευριαζε το οτι ηθελε υπολογιστη για μετα απο restart οποτε το εκανα παλι κανονικο.αρα απλα παταω update και τα κανει ολα μονο του χωρις να χασω κατι??οκ ευχαριστω.και κατι ακομα που δεν εχω καταλαβει.ας υποθεσουμε οτι εγω κανω μια βλακεια και χανονται ολα οσα εχω μεσα.πως μπορω να γυρισω σε ενα προηγουμενο back up?? γινεται δηλαδη να γινει καποιο revert??

 

 

AAA και κατι ακομα.τελικα πρεπει να κανω την διαδικασια καταγραφης του ECID???

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ψαχνω να βρω ενα προγραμμα για να μπορω να βλεπω ποση ωρα μιλαω, ποσα sms εχω στειλει και τιογκο δεδομενων στο internet εχω καθε μήνα. (εκτος απο το setting- general- urage)

thanks εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παιδια HELP πως γυρναω σε 3.1.2 ? εχω 3GS 32GB

 

Δεν γυρνας ποτε παλι

 

ειχα κανει j/b αλλα με νευριαζε το οτι ηθελε υπολογιστη για μετα απο restart οποτε το εκανα παλι κανονικο.αρα απλα παταω update και τα κανει ολα μονο του χωρις να χασω κατι??οκ ευχαριστω.και κατι ακομα που δεν εχω καταλαβει.ας υποθεσουμε οτι εγω κανω μια βλακεια και χανονται ολα οσα εχω μεσα.πως μπορω να γυρισω σε ενα προηγουμενο back up?? γινεται δηλαδη να γινει καποιο revert??

 

 

AAA και κατι ακομα.τελικα πρεπει να κανω την διαδικασια καταγραφης του ECID???

 

Μολις συνδεσεις το iphone με το itunes κανεις δεξι κλικ πανω του και κανεις back up, οταν θελησεις να ανακτησεις τα δεδομενα κανεις restore from back up.

 

Αν δεν εισαι jb δεν μπορεισ να κανεις καταγραφει ecid files

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια HELP πως γυρναω σε 3.1.2 ? εχω 3GS 32GB

 

H απαντηση βρισκεται στο πρωτο ποστ της σελιδας που εκανες την ερωτηση........

Αγνοεισαι το παραπανω ποστ αν ειχες κανει j/b, αν δεν ειχες κανει τοτε εχει δικιο!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος μονο εαν ειχες κανει παλιοτερα jb και κρατησες τα αρχεια SHSH.

σε διαφορετικη περιπτωση δεν υπαρχει επιστροφη.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος μονο εαν ειχες κανει παλιοτερα jb και κρατησες τα αρχεια SHSH.

σε διαφορετικη περιπτωση δεν υπαρχει επιστροφη.

 

Για να καταλάβω. Πώς κρατάμε τα αρχεία SHSH ?? Έχω κάνει jb. Όταν ανοίγω το Cydia μου εμφανίζει πάνω πάνω το μήνυμα "this device has SHSH's on file for iPhone OS:3.1.2. Σημαίνει κάτι αυτό??? Και πως βλέπουμε αν είναι ελληνικό το iphone μας ??? (Το πήρα από vodafone αλλά έχω διαβάσει κάπου ότι μπορεί να μην είναι ελληνικό).

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι έχει κρατημένο SHSH αρχείο της 3.1.2 και μπορείς να κάνεις downgrade σε αυτή όποτε το θέλεις παρακάμπτοντας τους servers της Apple.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μηπως ξερει κανεις αν εχει βγει το jailbreak για την εκδοση 3.1.3???

 

γιατι φαγωθηκατε να πατε 3.1.3???δεν προσφερει απολυτως τιποτα το καινουργιο στα 3G...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα την εκδοση 3.1.2 οταν εκανα το jailbreak μεσω blackrain. κατι μαλλον δεν εγεινε καλα γιατι δεν μου ανοιγε τιποτα απο το cydia και δεν αναγνωριζε wifi.. ετσι ειπα να κανς ενα reboot.. οταν πηγα να το ανοιξω με εβγαλε στην οθονη που μου ειχε βγαλει οταν ειχα βγαλει το κινητο απο το κουτι.. αλλα οταν πηγα να κανω restore δεν μου εδεινε αλλη επιλογη παρα μονο να περασω την 3.1.3 αλλιως δεν μου εκανε restore.. θελω να το σπασω αλλα υπαρχει μεθοδος? ευχαριστω πολυ..
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έχω ένα από τα πρώτα iPhone. Έκδοση πρώτη με frimware 1.X.X (δεν θυμάμαι).

 

Πήγα να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές και από τότε δεν ανοίγει καθόλου. Με τίποτα. Τι πατάω τα κουμπιά μαζί. Τι το συνδέω στον υπολογιστή. ΤΙΠΟΤΑ.

 

Πως μπορώ να επαναφέρω το iPhone μου στην αρχική του κατάσταση. Με το λογισμικό που είχε όταν το αγόρασα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έχω ένα από τα πρώτα iPhone. Έκδοση πρώτη με frimware 1.X.X (δεν θυμάμαι).

 

Πήγα να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές και από τότε δεν ανοίγει καθόλου. Με τίποτα. Τι πατάω τα κουμπιά μαζί. Τι το συνδέω στον υπολογιστή. ΤΙΠΟΤΑ.

 

Πως μπορώ να επαναφέρω το iPhone μου στην αρχική του κατάσταση. Με το λογισμικό που είχε όταν το αγόρασα;

Μπες σε DFU mode και πέρνα το 3.1.3 firmware, και εν συνεχεία χρησιμοποίησε το τελευταίο redsn0w για jailbreak/unlock.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα την εκδοση 3.1.2 οταν εκανα το jailbreak μεσω blackrain. κατι μαλλον δεν εγεινε καλα γιατι δεν μου ανοιγε τιποτα απο το cydia και δεν αναγνωριζε wifi.. ετσι ειπα να κανς ενα reboot.. οταν πηγα να το ανοιξω με εβγαλε στην οθονη που μου ειχε βγαλει οταν ειχα βγαλει το κινητο απο το κουτι.. αλλα οταν πηγα να κανω restore δεν μου εδεινε αλλη επιλογη παρα μονο να περασω την 3.1.3 αλλιως δεν μου εκανε restore.. θελω να το σπασω αλλα υπαρχει μεθοδος? ευχαριστω πολυ..

 

ΌΤαν σου έβγαλε πάλι την ίδια οθόνη, έπρεπε να κάνεις μια μικρή αναζήτηση εδώ, θα έβλεπες αμέσως ότι αν το συνέδεες με τον υπολογιστή και ξαναέτρεχες το Blackra1n θα ήταν όλα οκ.. Τώρα, με την 3.1.3 δεν μπορείς να κάνεις κάτι από το να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμη απρόσεκτος, που απλώς επιδίωξα το πολυτάραχο αυτο update....και μετά από πολλές προσπάθειες για downgrade σε 9.0.2 (είτε κάνοντας εγκατάσταση το itunes 8.1.2 είτε με άλλους τρόπους που αναφέρονται σε διάφορα sites), συνειδητοποίησα ότι η μόνη λύση είναι η υπομονή...τι να κάνουμε? Ας ελπίσουμε ότι ο GEO έχει ακόμα αποθυμένα με την εν λόγω μαμά εταιρία μας και να κάνει εγκαίρως το θαύμα του, γιατί χωρίς NAVIGON και πολλά άλλα .ipa, δεν παλεύεται καθόλου....Παιδιά όποιος έχει νεότερα, ας κάνει εγκαίρως post... Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμη απρόσεκτος, που απλώς επιδίωξα το πολυτάραχο αυτο update....και μετά από πολλές προσπάθειες για downgrade σε 9.0.2 (είτε κάνοντας εγκατάσταση το itunes 8.1.2 είτε με άλλους τρόπους που αναφέρονται σε διάφορα sites), συνειδητοποίησα ότι η μόνη λύση είναι η υπομονή...τι να κάνουμε? Ας ελπίσουμε ότι ο GEO έχει ακόμα αποθυμένα με την εν λόγω μαμά εταιρία μας και να κάνει εγκαίρως το θαύμα του, γιατί χωρίς NAVIGON και πολλά άλλα .ipa, δεν παλεύεται καθόλου....Παιδιά όποιος έχει νεότερα, ας κάνει εγκαίρως post... Ευχαριστώ!!

 

Εφόσον έκανες.. υπομονή!

Απλά, γνώμη μου, δεν πρόκειται να δούμε 3.1.3 Jaibreak. Δεν θα ξοδέψουν φαιά ουσία (ούτε ο Geohot ούτε η Dev-Team) για αυτή την υποέκδοση. Ο λόγος ύπαρξης είναι η κατάργηση του Jaibreak και όχι να διορθώσει ή να προσθέσει κάτι. Άχρηστο και ανούσιο update είναι. Κανένας άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έκανες.. υπομονή!

Απλά, γνώμη μου, δεν πρόκειται να δούμε 3.1.3 Jaibreak. Δεν θα ξοδέψουν φαιά ουσία (ούτε ο Geohot ούτε η Dev-Team) για αυτή την υποέκδοση. Ο λόγος ύπαρξης είναι η κατάργηση του Jaibreak και όχι να διορθώσει ή να προσθέσει κάτι. Άχρηστο και ανούσιο update είναι. Κανένας άλλος.

 

Θεωρείς ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για ενδεχόμενο downgrade? Πιο συγκεκριμένα, δοκίμασα αυτό: http://www.ithinkdiff.com/jailbreak-iphone-3gs-firmware-by-downgrading-it-from-3-1-3-to-3-1-2/ αλλά κόλλησα στο ότι μου ζήτησε να κάνω rename στο φάκελο: ituneslibrary (τον οποίο και δεν έβρισκα) και δεν καταλαβαίνω και τι εννοεί "μετονομασία", στο καθεαυτό όνομα του αρχείου? στο exctension ώστε να είναι συμβατό στις προηγούμενες εκδόσεις itunes? Επίσης, αναφέρει την χρήση του IRECOVERY, για το οποίο και θα'θελα την γνώμη σας, μιας και αναφέρει ότι το τηλέφωνο μπαίνει σε DFU LOOP,είναι επίφοβο?? Αν καταφέρει κάποιος και βγάλει άκρη, let me know..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για ενδεχόμενο downgrade? Πιο συγκεκριμένα, δοκίμασα αυτό: http://www.ithinkdiff.com/jailbreak-iphone-3gs-firmware-by-downgrading-it-from-3-1-3-to-3-1-2/ αλλά κόλλησα στο ότι μου ζήτησε να κάνω rename στο φάκελο: ituneslibrary (τον οποίο και δεν έβρισκα) και δεν καταλαβαίνω και τι εννοεί "μετονομασία", στο καθεαυτό όνομα του αρχείου? στο exctension ώστε να είναι συμβατό στις προηγούμενες εκδόσεις itunes? Επίσης, αναφέρει την χρήση του IRECOVERY, για το οποίο και θα'θελα την γνώμη σας, μιας και αναφέρει ότι το τηλέφωνο μπαίνει σε DFU LOOP,είναι επίφοβο?? Αν καταφέρει κάποιος και βγάλει άκρη, let me know..

Φίλε μου δεν έχω δοκιμάσει και δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με την διαδικασία..

Καλύτερα να περιμένεις την γνώμη κάποιου με περισσότερες εμπειρίες στο θέμα αυτό.

 

Αλλά αυτούσιο jb για την 3.1.3 δεν θα βγει. Σίγουρα. Δεν αξίζει τον κόπο.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και πως βλέπουμε αν είναι ελληνικό το iphone μας ??? (Το πήρα από vodafone αλλά έχω διαβάσει κάπου ότι μπορεί να μην είναι ελληνικό).
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Και πως βλέπουμε αν είναι ελληνικό το iphone μας ??? (Το πήρα από vodafone αλλά έχω διαβάσει κάπου ότι μπορεί να μην είναι ελληνικό).

 

Αν το πήρες από την vodafone είναι σίγουρα ελληνικό, και από εκεί που το διάβασες να μην ξανά διαβάσεις...:p

 

Γενικά / πληροφορίες / Μοντέλο / MC131GR

Edited by avid

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχω δοκιμάσει και δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με την διαδικασία..

Καλύτερα να περιμένεις την γνώμη κάποιου με περισσότερες εμπειρίες στο θέμα αυτό.

 

Αλλά αυτούσιο jb για την 3.1.3 δεν θα βγει. Σίγουρα. Δεν αξίζει τον κόπο.:ninja:

 

Μάλιστα...απ'ότι καταλαβαίνω, μάλλον θα δοκιμάσω κάποια στιγμή το downgrade και ότι βρέξει ας κατεβάσει. Εκτός αν δεν επιβεβαιωθείς και με προλάβει καμιά μαύρη βροχή (Blackrain), που το εύχομαι δηλαδή...Anyway, αν έχει κάποιος να καταθέσει κάτι, σχετικά με το downgrade, καλό θα ήταν. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αναφέρει την χρήση του IRECOVERY, για το οποίο και θα'θελα την γνώμη σας, μιας και αναφέρει ότι το τηλέφωνο μπαίνει σε DFU LOOP,είναι επίφοβο?.

 

Στο μονο που μπορω να σου απαντησω ειναι για το IRECOVERY, το εχω χρησιμοποιηση παλιοτερα και δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...απ'ότι καταλαβαίνω, μάλλον θα δοκιμάσω κάποια στιγμή το downgrade και ότι βρέξει ας κατεβάσει. Εκτός αν δεν επιβεβαιωθείς και με προλάβει καμιά μαύρη βροχή (Blackrain), που το εύχομαι δηλαδή...Anyway, αν έχει κάποιος να καταθέσει κάτι, σχετικά με το downgrade, καλό θα ήταν. Ευχαριστώ!

 

Αν δεν είχες από πριν JB στην 3.1.2 και κρατημένα τσ SHSH αρχεία στο Cydia ξέχνα το το downgrade. Από προχθές η Apple έχει σταματήσει να κάνει sign την 3.1.2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...