Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπες σε DFU mode και πέρνα το 3.1.3 firmware, και εν συνεχεία χρησιμοποίησε το τελευταίο redsn0w για jailbreak/unlock.

 

Πήγα στη σελίδα http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=7430 και κατέβασα την έκδοση iPhone1,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw, κατέβασα και το redsn0w πρόγραμμα. Ακολούθησα τα βήματα κανονικά, αλλά όταν τρέχω το προγραμματάκι redsn0w δεν μου βγάζει την επιλογή unlock. Προχώρησα κανονικά, έκανε το iphone το πρώτο reboot αλλά μετά στο 2ο reboot σταματάει και δεν κάνει τίποτα. Τι μπορεί να κάνω λάθος;

 

Παρατήρηση: Όταν έτρεξα το redsn0w δεν μου έδωσε τις επιλογές να επιλέξω τα 2 αρχεία botoloaders (BL-39.bin και BL-46.bin).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγα στη σελίδα http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=7430 και κατέβασα την έκδοση iPhone1,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw, κατέβασα και το redsn0w πρόγραμμα. Ακολούθησα τα βήματα κανονικά, αλλά όταν τρέχω το προγραμματάκι redsn0w δεν μου βγάζει την επιλογή unlock. Προχώρησα κανονικά, έκανε το iphone το πρώτο reboot αλλά μετά στο 2ο reboot σταματάει και δεν κάνει τίποτα. Τι μπορεί να κάνω λάθος;

 

Παρατήρηση: Όταν έτρεξα το redsn0w δεν μου έδωσε τις επιλογές να επιλέξω τα 2 αρχεία botoloaders (BL-39.bin και BL-46.bin).

Σίγουρα έχεις κατεβάσει το πιο πρόσφατο redsn0w; Πάρε το από το επίσημο site και όχι από άλλα. Επίσης, αν σου κολλάει στο σημείο που λέει waiting for reboot (προς Θεού όμως, ΌΧΙ όταν έχει βγάλει τον ανανά στην οθόνη και φλασάρει αρχεία), αποσύνδεσέ το και καπάκι ξανασύνδεσέ το.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το PwnageTool 3.1.5. http://www.iphonehellas.gr/13670/pwnagetool-3-1-5-for-mac-os-x-released-reminder-there%E2%80%99s-no-reason-to-update-to-v3-1-3/

Αν κατάλαβα καλά εγώ που έχω full jailbreak (με blackrain) iPhone 3GS ελληνικό μπορώ να κάνω κανονικά το update στην 3.1.3 και να κάνω πάλι στο iPhone jailbreak? Θέλω να κάνω το update γιατί πραγματικά παρατηρώ ότι το ποσοστό της μπαταρίας πέφτει πολύ γρήγορα. Χρειάζεται να κρατήσω τα SHSH files με το Cydia?

Link to comment
Share on other sites

βγηκε full jailbreak για το 3GS;:blink:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το PwnageTool 3.1.5. http://www.iphonehellas.gr/13670/pwnagetool-3-1-5-for-mac-os-x-released-reminder-there%E2%80%99s-no-reason-to-update-to-v3-1-3/

Αν κατάλαβα καλά εγώ που έχω full jailbreak (με blackrain) iPhone 3GS ελληνικό μπορώ να κάνω κανονικά το update στην 3.1.3 και να κάνω πάλι στο iPhone jailbreak? Θέλω να κάνω το update γιατί πραγματικά παρατηρώ ότι το ποσοστό της μπαταρίας πέφτει πολύ γρήγορα. Χρειάζεται να κρατήσω τα SHSH files με το Cydia?

 

Όχι φίλε μου, γιατί στο ποστ που δίνεις, αν διάβασες γράφει:

 

iPhone 3GS users (regardless of unlock) should stay away from this and all 3.1.3 jailbreak tools unless you know you have your “SHSH hashes” backed up via Cydia. That’s because if you make a mistake you may find yourself stuck at official 3.1.3 with no way to jailbreak or come back down to 3.1.2 to jailbreak.

 

 

Για μια ένδειξη δεν αξίζει. Αυτό είναι πρόφαση. Μην το κάνεις καλύτερα, εφόσον το έχεις ανάγκη το jb, και σε περίπτωση που δεν μπορείς να επανέλθεις ή δεν είσαι απόλυτα εξοικειωμένος με τις διαδικασίες downgrade.

 

Γνώμη μου: Άστο. Περίμενε κάτι καλύτερο από το «φτωχό» αυτό update για να αναβαθμιστείς.

Link to comment
Share on other sites

βγηκε full jailbreak για το 3GS;:blink:

 

Όχι φίλε μου, δεν βγήκε.

 

 

Παιδιά, όταν ποστάρετε κάτι, διαβάζετε και τι γράφει. Δεν αναφέρει πουθενά ότι βγήκε full jailbreak για το 3GS. Προφανώς αναφέρεσαι σε συσκευές με την νέα bootrom.

 

 

Από εκεί και πέρα, εγώ το θέμα με το ποσοστό το βλέπω καθαρά πρόφαση/δικαιολογία για να πειστούν οι χρήστες των jb συσκευών να κάνουν jb... Τίποτα παραπάνω.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, γιατί στο ποστ που δίνεις, αν διάβασες γράφει:

 

iPhone 3GS users (regardless of unlock) should stay away from this and all 3.1.3 jailbreak tools unless you know you have your “SHSH hashes” backed up via Cydia. That’s because if you make a mistake you may find yourself stuck at official 3.1.3 with no way to jailbreak or come back down to 3.1.2 to jailbreak.

 

 

Για μια ένδειξη δεν αξίζει. Αυτό είναι πρόφαση. Μην το κάνεις καλύτερα, εφόσον το έχεις ανάγκη το jb, και σε περίπτωση που δεν μπορείς να επανέλθεις ή δεν είσαι απόλυτα εξοικειωμένος με τις διαδικασίες downgrade.

 

Γνώμη μου: Άστο. Περίμενε κάτι καλύτερο από το «φτωχό» αυτό update για να αναβαθμιστείς.

 

Thanks! Το διάβασα καλύτερα και κατάλαβα...Anyway αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβαλα στην 3.1.3 και δεν είδα διαφορά στην μπαταρία....

 

Διαφορά στην ένδειξη του ποσοστού της μπαταρίας είδες? Όχι στην διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Πως γυρναω πισω στην 3.1.2 , σαν μαλ..... ς εκανα το update και δεν εχω και το SHS το πως λεγεται απο CYDIA , καποιος να με βοηθησει

δεν γινεται χωρις τα SHSH files του Cydia

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Πως γυρναω πισω στην 3.1.2 , σαν μαλ..... ς εκανα το update και δεν εχω και το SHS το πως λεγεται απο CYDIA , καποιος να με βοηθησει

Για διάβασε εδώ.

http://www.ithinkdiff.com/jailbreak-iphone-3gs-firmware-by-downgrading-it-from-3-1-3-to-3-1-2/

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχει κρατήσει SHSH δεν πάει πουθενά.. Αναμένει την επόμενη major update και τον πιο ικανό και γρήγορο να βγάλει jb για το iPhone...

 

Τα είπαμε.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το δοκίμασα και εγώ αυτό αλλά δυστυχώς δούλεψε, διότι κατά το verification με την APPLE όταν κάνεις restore, τρως άκυρο... κάτσαμε στον Ζ...και κάνουμε υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια.μπορω να βαλω navigation και να στηριζεται αποκλειστικα στο gps και οχι στο mobile internet ή στο wi fi???

 

Φυσικα. Οποιοδηποτε απο τα γνωστα προγραμματα να βαλεις , αποκλειστικα στο gps θα στηριζεται.

Link to comment
Share on other sites

ακομα και οι free???αν θες πες μου καποια ονοματα μερικων για να τα βρω να τα κατεβασω.και μια ακομα απορια εχω.εχω ενα Pc και σε αυτο εχω το itunes εκει υπαρχουν τα αυτοματα back ups που κανει και επισης λα τα προγραμματα μου οι επαφες μου και γενικα οτι αλλο εχει.τωρα που θελω να αλλαξω Pc τι κανω?συνδεσα το iphone στο αλλο Pc και μου ελεγε οτι επειδη δεν ειχε τιποτα εκει θα μου τα σβησει και απο το Iphone.τι κανω????????
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση και γω εχω jailbreak iphone 3g αλλα αισχατως οταν προσπαθω να μπω στο itunes μου γραφει πως το κινητο μου δεν αναγνωριζεται και χρειαζεται restore,αν κανω restore θα με αναβαθμισει αυτοματα και μετα δε θα μπορω να κανω jailbreak e???ευχαριστω εκ τον προταιρων
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση και γω εχω jailbreak iphone 3g αλλα αισχατως οταν προσπαθω να μπω στο itunes μου γραφει πως το κινητο μου δεν αναγνωριζεται και χρειαζεται restore,αν κανω restore θα με αναβαθμισει αυτοματα και μετα δε θα μπορω να κανω jailbreak e???ευχαριστω εκ τον προταιρων
Aν εχεις 3G αγορασμενο απο Ελλαδα μια χαρα γινεται jailbreak με την 3.1.3 προχώρα αφοβα και εδω ειμαστε,..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να έχεις σκάσει 6 κατοστάρικα και να ταλαιπωρείσαι συνέχεια λες και είσαι prisonbraek ρε παιδια...
Link to comment
Share on other sites

ναι απο ελλαδα ειναι αρα να κανω ρεστορ ε??μετα δε θα χω προβλξμα με το jealbreak?

 

Δεν θα εχεις κανενα...

 

Xρειαζεσαι μονο το redsn0w_0.9.4 και την προηγουμενη εκδοση του 3.1.2 fw (iPhone1,2_3.1.2_7D11_Restore.ipsw) την οποια αν δεν την εχεις θα σου στειλω με pm λινκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις κανενα...

 

Xρειαζεσαι μονο το redsn0w_0.9.4 και την προηγουμενη εκδοση του 3.1.2 fw (iPhone1,2_3.1.2_7D11_Restore.ipsw) την οποια αν δεν την εχεις θα σου στειλω με pm λινκ ;)

 

σ ευχαριστω πολυ φιλαρακι θα προσπαθησω..προφανως εννοεις να κανω downgrade e??θα περασω τα βιντεακια μου και θα κανω ρεστορε αφου με εκβιαζει ετσι το itunes τι να κανω??ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ φιλαρακι θα προσπαθησω..προφανως εννοεις να κανω downgrade e??θα περασω τα βιντεακια μου και θα κανω ρεστορε αφου με εκβιαζει ετσι το itunes τι να κανω??ευχαριστω για την βοηθεια

oχι δεν ειναι downgrade ... κανονικα την 3.1.3 θα φορας... απλως για να κανεις jailbreak χρειαζεται η 3.1.2 ;)

Link to comment
Share on other sites

ααα μαλιστα δεν το ηξερα οτι γινεται jailbreak κ στην νεα εκδοση σηκωνω τα μανικια και ξεκιναω και παλι ευχαριστω...ο λογος των πολλων ευχαριστω ειναι οτι χθες δημηιουργησα την απορια μου σαν θεμα και πολυ με ειρωνευτηκαν.. και παλι ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...