Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα.

εχω ενα iphone 3gs 3.1.2 jailbreak και δεν παιζει το you tube ενω ειμαι σε wifi. υπαρχει κατι που δεν εχω βαλει στο τηλέφωνο και δεν παιζει?

αν θυμαμαι καλα υπηρχει κατι στο cydia για τις παλιωτερες εκδοσεις που επαιζε το you tube.

 

Διάβασε αυτό εδώ, μάλλον θα σε βοηθήσει!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aναβαθμιση στο itunes να κανω τελικα? Ειμαι jailbroken.

 

Ο-Χ-Ι βέβαια.

 

Αν εννοείς την αναβάθμιση του iPhone OS σε 3.1.3 προφανώς και όχι όπως ειπώθηκε. Αν εννοείς όμως την αναβάθμιση του ίδιου του iTunes σε 9.0.3 τότε μπορείς να την κάνεις άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την αναβάθμιση του iPhone OS σε 3.1.3 προφανώς και όχι όπως ειπώθηκε. Αν εννοείς όμως την αναβάθμιση του ίδιου του iTunes σε 9.0.3 τότε μπορείς να την κάνεις άνετα.

 

ναι αναβαθμιση μονο του itunes ενοουσα! οχι firmware φυσικα! ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα!

Επρεπε να κάνω restore το iphone 3gs με νέα bootrom (jb με blackrain) και μετά την πάτησα!

Τελικά με την βοήθειά σας στο forum αλλά και από άλλα forum τα κατάφερα.

Λοιπόν τα βήματα είναι τα εξής:

Πρώτα κατεβάστε από εδώ

iphone-firmware-ipsw-files/

το v3.1.2 iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw (iPhone 3G)

Μετά με τις απλές οδηγίες του saurik από εδώ My link

βρείτε το αρχείο hosts στον υπολογιστή σας και προσθέστε στο τέλος το παρακάτω κείμενο

Using this, we can redirect requests to Apple's signature server to Cydia.

 

So, open the file C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts (Windows)

or /etc/hosts (Mac OS X) and add the following entry to the bottom of the file.

74.208.10.249 gs.apple.com

Κάντε save. (Πρέπει να έχετε κλειστό το itunes - και να έχετε ενεργοπιήσει να βλέπετε τους κρυφούς φακέλουσ στον υπολογιστή σας).

Ειστε έτοιμοι.

Συνδέστε το iphone και μόλις ανοίξει το itunes (οκ για restore) πατήστε το shift στον υπολογιστή σας

και μετά το κουμπί restore στο itunes.

Τότε σας ζητάει να επιλέξετε το αρχείο ipsw.

το επιλέγετε και όλα προχωράνε μια χαρά!

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό εδώ, μάλλον θα σε βοηθήσει!

Φίλε για καλό φυσικά το είπες αλλά προσωπικά κάηκα.......

 

Δεν είχα πρόβλημα με το Youtube, αλλά είχα με τα push τοu facebook. Μου ερχόντουσαν εντελώς άσχετα push απο facebook απο άτομα απο οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη που φυσικά δεν είχα ως φίλους. Ε διάβασα το ποστ σου και είπα να βάλω αυτό το push fix...

 

Εκτός του ότι σβήστηκαν ΟΛΑ τα password από τους λογαριασμούς μου μέιλ και από τα δίκτυα wifi που είχα περάσει, πλέον έχω πρόβλημα με το Youtube και μου βγάζει ότι δε μπορεί να συνδεθεί....... :cry:

 

Εκτός αυτού όταν μπαίνω στην εφαρμογή facebook μου βγάζει ότι πρέπει να συνδεθώ με το itunes για να λαμβάνω push. Και γενικά το βγάζει αυτό σε όσες εφαρμογές έχουν push..............

 

Καταστροφή..... Αυτή δεν ήταν λύση. Ήταν δημιουργία προβλήματος........

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για καλό φυσικά το είπες αλλά προσωπικά κάηκα.......

 

Δεν είχα πρόβλημα με το Youtube, αλλά είχα με τα push τοu facebook. Μου ερχόντουσαν εντελώς άσχετα push απο facebook απο άτομα απο οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη που φυσικά δεν είχα ως φίλους. Ε διάβασα το ποστ σου και είπα να βάλω αυτό το push fix...

 

Εκτός του ότι σβήστηκαν ΟΛΑ τα password από τους λογαριασμούς μου μέιλ και από τα δίκτυα wifi που είχα περάσει, πλέον έχω πρόβλημα με το Youtube και μου βγάζει ότι δε μπορεί να συνδεθεί....... :cry:

 

Εκτός αυτού όταν μπαίνω στην εφαρμογή facebook μου βγάζει ότι πρέπει να συνδεθώ με το itunes για να λαμβάνω push. Και γενικά το βγάζει αυτό σε όσες εφαρμογές έχουν push..............

 

Καταστροφή..... Αυτή δεν ήταν λύση. Ήταν δημιουργία προβλήματος........

 

Μα τώρα, με συγχωρείς αλλά βλέπεις μια λύση που έχει προταθεί για το πρόβλημα του youtube ... εσύ γράφεις ότι δεν είχες πρόβλημα με το youtube αλλά με το facebook push ... πας και την εφαρμόζεις ... αν δηλαδή έβλεπες μια συνταγή για αυξημένη πίεση αλλά εσύ είχες ζάχαρο (χτύπα ξύλο ... τρόπος του λέγειν, έτσι; ) θα έπαιρνες τα χάπια της πίεσης επειδή και τα δύο έχουν σαν σύμπτωμα τον πονοκέφαλο;

 

Το καλό με το iPhone πάντως είναι ότι όλα λύνονται με ένα restore :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει restore, δεν ξέρει ούτε μπορεί να κάνει το j/b .. αυτό είναι το πρόβλημα .. ίσα που χρησιμοποιεί το iTunes... :S

κι εκεί που προορίζεται να το δώσει .. .πάλι δεν έχουν ιδέα απ' όσο ξέρω..

 

Ισως με κάποιο χρηματικό αντίτιμο να της το κάνει κάποιο κατάστημα που ασχολείται με τέτοιου είδους εργασίες....:O

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις απλά uninstall από το Cydia;

Mάλλον την συγκεκριμένη push fix έκδοση την πήρε μυρωδιά καμιά apple και την banαρε δημιουργώντας μας προβλήματα.......

 

Ψάχνοντας λίγο στο google βρήκα μια άλλη πηγή (source) στο cydia και ΕΥΤΥΧΩΣ λυθηκε το πρόβλημα.

 

Η source είναι: http://cydia.pushfix.info και κάνουμε εγκατάσταση το Youtube fix #1 . Τουλάχιστον σε μένα αυτό βοήθησε....

 

Μα τώρα, με συγχωρείς αλλά βλέπεις μια λύση που έχει προταθεί για το πρόβλημα του youtube ... εσύ γράφεις ότι δεν είχες πρόβλημα με το youtube αλλά με το facebook push ... πας και την εφαρμόζεις ... αν δηλαδή έβλεπες μια συνταγή για αυξημένη πίεση αλλά εσύ είχες ζάχαρο (χτύπα ξύλο ... τρόπος του λέγειν, έτσι; ) θα έπαιρνες τα χάπια της πίεσης επειδή και τα δύο έχουν σαν σύμπτωμα τον πονοκέφαλο;

 

Το καλό με το iPhone πάντως είναι ότι όλα λύνονται με ένα restore :)

Όταν ακους εσύ push fix και διαβάζοντας στη σελίδα που έδωσες λέει ότι αν έχετε πρόβλημα με κάποιες εφαρμογές με push βάλτε αυτό για να διορθωθεί, τι θα κάνεις;

 

Δε λέω ότι φταις εσυ, προς θεού. Τέλος πάντων, τώρα δείχνει ότι έφτιαξε. restore πότε επαναφέρει; Δε μπλέκω με restore.

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει restore, δεν ξέρει ούτε μπορεί να κάνει το j/b .. αυτό είναι το πρόβλημα .. ίσα που χρησιμοποιεί το iTunes... :S

κι εκεί που προορίζεται να το δώσει .. .πάλι δεν έχουν ιδέα απ' όσο ξέρω..

 

Επιπλέον της ιδέας του avid, με τη διάδοση που έχει πια το iPhone όλο και κάποιος ευγενής φίλος / φίλη θα υπάρχει να διαθέσει μισή ώρα για να βοηθήσει αφιλοκερδώς πάντα :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Όταν ακους εσύ push fix και διαβάζοντας στη σελίδα που έδωσες λέει ότι αν έχετε πρόβλημα με κάποιες εφαρμογές με push βάλτε αυτό για να διορθωθεί, τι θα κάνεις;

 

Δε λέω ότι φταις εσυ, προς θεού. Τέλος πάντων, τώρα δείχνει ότι έφτιαξε. restore πότε επαναφέρει; Δε μπλέκω με restore.

 

Δεν το έγραψα απολογητικά, απλώς ήταν μια καλή ευκαιρία να συζητήσουμε αυτό ακριβώς το θέμα ότι όταν έχουμε ένα πρόβλημα πρέπει να ψάχνουμε για τη λύση επί του προβλήματος και όχι παρεμφερείς φαινομενικά.

 

Τέλος καλό όλα καλά πάντως :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ισως με κάποιο χρηματικό αντίτιμο να της το κάνει κάποιο κατάστημα που ασχολείται με τέτοιου είδους εργασίες....:O

 

με την κρίση στα οικονομικά, χλωμή την κόβω αυτή την επιλογή...

 

Επιπλέον της ιδέας του avid, με τη διάδοση που έχει πια το iPhone όλο και κάποιος ευγενής φίλος / φίλη θα υπάρχει να διαθέσει μισή ώρα για να βοηθήσει αφιλοκερδώς πάντα :)

 

ναι, ίσως να είναι η μόνη δυνατή λύση τελικά .. υπάρχουν κάποιοι γνωστοί να τη βοηθήσουν ... κι αν δεν "κάτσει", με βλέπω μέσω screen sharing στο skype να δίνω τα φώτα μου!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

με την κρίση στα οικονομικά, χλωμή την κόβω αυτή την επιλογή...

 

 

 

ναι, ίσως να είναι η μόνη δυνατή λύση τελικά .. υπάρχουν κάποιοι γνωστοί να τη βοηθήσουν ... κι αν δεν "κάτσει", με βλέπω μέσω screen sharing στο skype να δίνω τα φώτα μου!

 

Πολύ καλή σκέψη. Υπάρχει και το δωρεάν Teamviewer για cross platform πλήρη διαχείριση του υπολογιστή και της οθόνης από μακρυά ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Και μια που το'φερε η κουβέντα ... :) σε περίπτωση που χρειαστεί να επιστρατευτώ τι χρειάζεται να΄χω για να γίνει η δουλειά ; (windows 7 έχει η φίλη μου)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Και μια που το'φερε η κουβέντα ... :) σε περίπτωση που χρειαστεί να επιστρατευτώ τι χρειάζεται να΄χω για να γίνει η δουλειά ; (windows 7 έχει η φίλη μου)

 

αν εννοείς το teamviewer απλώς κατεβάζετε και οι δυο από το web site της εταιρίας τις δωρεάν εκδόσεις για windows ή mac (αν έχεις εσυ) και τις τρεχετε όντας σε τηλεφωνική επικοινωνία μέσω π.χ. Skype. Τρέχοντας τες θα δείτε ένα μοναδικό κωδικό ο οποίος ταυτοποιει το pc σας και ένα pin για ασφάλεια της σύνδεσης. Θα ζητήσεις από τη φίλη σου να σου πει το δικό της κωδικό και pin, τα οποία θα δώσεις στη δική σου εφαρμογή ζητώντας σύνδεση. Καλώς εχόντων των πραγμάτων από εκείνη τη στιγμή η οθόνη σου θα γέμισει με την οθόνη του υπολογιστή της φίλης σου και θα έχεις πλήρη έλεγχο ποντικιου και πληκτρολογιου σαν να κάθεσαι εσυ στον υπολογιστή της, ενώ η φίλη σου μπορεί να πάρει ένα καφέ και να παρακολουθεί τη «δράση».

 

Καλό είναι να μιλάτε παράλληλα ώστε να της πεις πότε να συνδέσει το τηλέφωνο με το USB στο pc κλπ.

 

Με μια τυπικής επίδοσης adsl σύνδεση θα είναι σαν να το χειριζεσαι τοπικά.

 

Στο τέλος κανείς απλώς αποσύνδεση του teamviewer όπως και η φίλη σου και αυτό είναι όλο :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς το teamviewer απλώς κατεβάζετε και οι δυο από το web site της εταιρίας τις δωρεάν εκδόσεις για windows ή mac (αν έχεις εσυ) και τις τρεχετε όντας σε τηλεφωνική επικοινωνία μέσω π.χ. Skype. Τρέχοντας τες θα δείτε ένα μοναδικό κωδικό ο οποίος ταυτοποιει το pc σας και ένα pin για ασφάλεια της σύνδεσης. Θα ζητήσεις από τη φίλη σου να σου πει το δικό της κωδικό και pin, τα οποία θα δώσεις στη δική σου εφαρμογή ζητώντας σύνδεση. Καλώς εχόντων των πραγμάτων από εκείνη τη στιγμή η οθόνη σου θα γέμισει με την οθόνη του υπολογιστή της φίλης σου και θα έχεις πλήρη έλεγχο ποντικιου και πληκτρολογιου σαν να κάθεσαι εσυ στον υπολογιστή της, ενώ η φίλη σου μπορεί να πάρει ένα καφέ και να παρακολουθεί τη «δράση».

 

Καλό είναι να μιλάτε παράλληλα ώστε να της πεις πότε να συνδέσει το τηλέφωνο με το USB στο pc κλπ.

 

Με μια τυπικής επίδοσης adsl σύνδεση θα είναι σαν να το χειριζεσαι τοπικά.

 

Στο τέλος κανείς απλώς αποσύνδεση του teamviewer όπως και η φίλη σου και αυτό είναι όλο :)

 

:) ευχαριστώ για τις πληροφορίες ... αν και πραγματικά αναφερόμουν στο πως θα γίνει η δουλειά με το restore, κτλ!! χαχα

 

ενδεχομένως αυτό να μην είναι εφικτό ωστόσο .. είμαι σε δίκτυο πανεπιστημίου και παίζει τρελό firewall ... θα το τσεκάρω πάντως!

1000 ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα iphone 3GS j/b με την έκδοση 3.0.1. Δυστυχώς πρέπει να του κάνω restore και αναγκαστικά θα με πάει στην 3.1.3 έκδοση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει j/b μετά ή δεν γίνεται τίποτα;

 

Ας δώσει κάποιος τα φώτα του γιατί έχω μπερδευτεί λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

 

Πιστεύω να ρωτάω στην κατάλληλη κατηγορία :rolleyes:

 

Επρόκειτο να πάρω ένα 3G και θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε όσον αφορά το JB αν δηλαδή η συσκευή με τα εξής στοιχεία που θα παραθέσω έχει δυνατότητα να γίνει.

 

*δεν το έχω στα χέρια μου και έτσι δεν μπορώ να δοκιμάσω αυτό τον οδηγό

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

 

Ο έλεγχος (στο link που δίνεις) αφορά στη νέα bootrom του 3GS και όχι του 3G.

 

To 3G γίνεται κανονικά jailbreak, χωρίς προβλήματα.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οπλίστηκα με αρκετή υπομονή .. και σε 2 δόσεις την βοήθησα να κάνει πρώτα backup. Δεν είχε κάνει ποτέ στο iPhone .. κι αυτό πήρε κάμποσο γιατι είχε πολλές εφαρμογές ... έπρεπε να περάσει και κάπου τις φωτό, τις επαφές ... όλα καλά ..

και σήμερα πιάσαμε το restore από την αρχή .. βάλαμε την 3.0 πάνω .. ευτυχώς η διαδικασία κράτησε συνολικά 25 λεπτά .. εκεί που "κόλλησε" ήταν το DFU mode!! έριξα πολύ γέλιο .. αλλά τέλος καλό όλα καλά .. !

χίλια ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια και πάλι! sorry που σας ζάλισα!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..εχω στην κατοχη μου ενα iphone 3g 8gb με την εκδοση 3.1.3.

ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να το κανω jb?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..εχω στην κατοχη μου ενα iphone 3g 8gb με την εκδοση 3.1.3.

ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να το κανω jb?

:blink: Διαβασε ενα post πιο πανω απο το δικο σου...

Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω restore χωρις uptade?

στο itunes δεν εχει κατι ξεχωριστο!

δηλαδη τωρα πρεπει ν το κανω downgrade ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να έχεις σκάσει 6 κατοστάρικα και να ταλαιπωρείσαι συνέχεια λες και είσαι prisonbraek ρε παιδια...

 

το ξεραμε πριν τα σκασουμε τα 6 παρα κατι κατοσταρικα οτι το θεμα με το iphone ειναι λιγο μπερδεμενο με τα κλειδωματα που εχει.τωρα το να καθομαστε και να λεμε μα γιατι η το ενα και το αλλο δεν μας βγαζει πουθενα.

το θεμα ειναι να βγει jb για την 3.1.3.που δε νομιζω να γινει συντομα αυτο,φαινεται πως αντιμετωπιζουν αρκετη δυσκολια με το 3gs.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...