Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση έχω για εσάς

 

έχω το 3gs 3.12 jailbreak με blackrain

Οταν έχω σήμα 3g έχω Ίντερνετ

όταν δεν πιάνει 3g δεν έχω Ίντερνετ

ξέρετε τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή δουλεύουν όλα καλά εκτός από το SBSettings και τη σύνδεση με το SSH;

 

δεν βρισκει το host απο το winscp και καταλαβαινω οτι κατι συμβαινει γιατι σε αλλα τηλεφωνα εχει το σηματακι του ssh και σε αλλα δεν το εχει το σηματακι στο sbsettings.

σε οσα εχει το σηματακι, ανοιγουν μεσω winscp, οσα δεν το εχει δεν βρησκει τον host.

με παραξενευει γιατι το κανει και σε τηλεφωνα που τα εχω κανει jailbreak απο την αρχη.

το ιδιο προβλημα ειχα πριν κανα χρονο σε παλιοτερες εκδοσεις αλλα δεν θυμαμαι τι λυση ειχα βρει.

δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να ανοιγει το ssh απο το τηλεφωνο(οχι sbsettings)

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι; Δεν βγάζεις τελείως το SSH και να συνδέεσαι ενσύρματα όταν χρειάζεσαι την πρόσβαση στο file system μέσω κάποιας εφαρμογής όπως το iPhone Explorer ή το iPhone Browser;
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι; Δεν βγάζεις τελείως το SSH και να συνδέεσαι ενσύρματα όταν χρειάζεσαι την πρόσβαση στο file system μέσω κάποιας εφαρμογής όπως το iPhone Explorer ή το iPhone Browser;

 

το κατεβασα το iphone explorer αλλα δεν μπορω να βρω τα directory's (root, var, mobile, κλπ)

υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα που να το κανει αυτο οπως φαινεται στο ssh ?

 

κατεβασα και το iphone browser αλλα δεν μου τρεχει, κρασαρει.

 

thanks και για το χρονο σου :thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

ac2add το έβαλες από το Cydia?

 

ναι το εβαλα αλλα δεν εκανε τιποτα

εκανα και remove to ssh και το εκανα ξανα εγκαταστασι αλλα παλι τιποτα

το περιεργο ειναι οτι μου το κανει και σε μερικα τηλεφωνα που τα κανω jailbreak απο τιν αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη λύση αφού εγκατέστησες και το afc2add... Περίεργο, πολύ περίεργο!
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να πας στην 3.1.3 και να μην κανεις ρηστορ κατευθειαν την 3.1.2 αφου εχεις το shsh της.....ετσι θα γλυτωσεις το παιδεμα με το downgrade!!!!!! Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις το αρχειακι για να επικοινωνησεις με τον σερβερ του Σαουρικ και μετα Shift+Restore και επιλογη την 3.1.2

 

Αν είναι εύκολο υπάρχει κάποιο λινκ έτσι ώστε να το διαβάσω λίγο για να το κάνω;

 

Αν είναι πιο εύκολο αυτό να το κάνω να τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μπορείτε να μου στείλετε και εμένα πλήρη οδηγό για το πως θα κάνω jailbreak το iphone 3G μου στην 3.1.3;

Αν είναι δυνατόν ο οδηγός να είναι για αρχάριους!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

 

 

How to Jailbreak Your iPhone 3G on OS 3.1.3 Using PwnageTool (Mac)]

Edited by avid

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη λύση αφού εγκατέστησες και το afc2add... Περίεργο, πολύ περίεργο!

 

μετα απο πολλες κουβεντες και ταλαιπωρια δουλεψε το ssh.

εκανα uninstall το orenssh (για 3 φορα) και εκανα εγκατασταση ξανα το openssh και το automatic ssh.

και εγινε το θαυμα!!!!!!!!

τωρα αν με ρωτησετε τι εφταιγε δεν ξερω να σας πω!!!!

 

thanks ολους για την βοηθεια:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την απόφαση σήμερα να κάνω upgrade το iphone στην 3.1.2 απο την 3.0.1 που είμαι τώρα.

 

Πατάω το shift+restore και ενώ ξεκινάει κανονικά η διαδικασία μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

 

"The iPhone could not be restored. This device isn't eligible for the requested build."

 

Κατέβασα το αρχείο για την 3.1.2 του 3GS απο εδώ: http://www.felixbruns.de/iPod/firmware/

 

Καμιά ιδέα τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την απόφαση σήμερα να κάνω upgrade το iphone στην 3.1.2 απο την 3.0.1 που είμαι τώρα.

 

Πατάω το shift+restore και ενώ ξεκινάει κανονικά η διαδικασία μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

 

"The iPhone could not be restored. This device isn't eligible for the requested build."

 

Κατέβασα το αρχείο για την 3.1.2 του 3GS απο εδώ: http://www.felixbruns.de/iPod/firmware/

 

Καμιά ιδέα τι κάνω λάθος;

H Apple εχει σταματησει να "υπογραφει" την 3.1.2 απο την ημερα που βγηκε η καινουργια......μονο στην 3.1.3 μπορεις να πας απο την στιγμη που δεν εχεις το SHSH κρατημενο στον υπολογιστη σου η στο Cydia

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πριν 2 ημέρες αγόρασα το 3gs ελαφρός μεταχειρισμένο

Το δικο μου firmware ειναι 3.1.3

Αφου δεν υπάρχει ακόμα τρόπος να το "σπάσω" υπάρχει ασφαλής τρόπος για downgrade και επείτα να γίνει jailbroke?:confused:

Thnx

Link to comment
Share on other sites

H Apple εχει σταματησει να "υπογραφει" την 3.1.2 απο την ημερα που βγηκε η καινουργια......μονο στην 3.1.3 μπορεις να πας απο την στιγμη που δεν εχεις το SHSH κρατημενο στον υπολογιστη σου η στο Cydia

 

Στο Cydia μέσα μου γράφει ότι έχω: This device has SHSHs on file for iphone os 3.1, 3.1.2 . Αυτό μάλλον σημαίνει ότι έχω κάπου κρατημένο το SHSHs αλλά το ζήτημα είναι που....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

μετα απο το ζορι που τραβηξα με το ssh (με αισιο τελος!!!!)

κατι εκανα και δεν βλεπει κανενα wifi, ενω υπαρχουν στο χωρο.

μηπως μπορει να βοηθησει κανεις να μου πει τη λαλακια εκανα??:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πριν 2 ημέρες αγόρασα το 3gs ελαφρός μεταχειρισμένο

Το δικο μου firmware ειναι 3.1.3

Αφου δεν υπάρχει ακόμα τρόπος να το "σπάσω" υπάρχει ασφαλής τρόπος για downgrade και επείτα να γίνει jailbroke?:confused:

Thnx

 

Ήταν jailbroken στην 3.1.2;

Link to comment
Share on other sites

iphone 3G updated 3.1.3

modem firmware: 05.12.01

μπορω να κανω unlock?

ειχα 3.1.2 jailbreak και το εκανα update καταλαθος.

υπαρχει λυση με downgrade?

διεβασα πολλα και εχω μπερδευτη!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

iphone 3G updated 3.1.3

modem firmware: 05.12.01

μπορω να κανω unlock?

ειχα 3.1.2 jailbreak και το εκανα update καταλαθος.

υπαρχει λυση με downgrade?

διεβασα πολλα και εχω μπερδευτη!

ευχαριστω!

 

Εάν είσαι σε περιβάλλον windows χρησιμοποίησε το ακόλουθο πρόγραμμα f0recast και θα σου λυθεί η απορία σχετικά με την δυνατότητα jailbreak/unlock. Πάντως εάν δεν έχεις κρατήσει μέσω cydia το shsh file της 3.1.2 τότε είναι αδύνατο να κάνεις downgrade και επομένως unlock δυστυχώς. :(

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι σε περιβάλλον windows χρησιμοποίησε το ακόλουθο πρόγραμμα f0recast και θα σου λυθεί η απορία σχετικά με την δυνατότητα jailbreak/unlock. Πάντως εάν δεν έχεις κρατήσει μέσω cydia το shsh file της 3.1.2 τότε είναι αδύνατο να κάνεις downgrade και επομένως unlock δυστυχώς. :(

 

μπορεις να μου πεις ποιο ειναι το προγραμμα μεσω cydia για την 3.1.2 ? (iphone 3gs, 3.1.2)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις ποιο ειναι το προγραμμα μεσω cydia για την 3.1.2 ? (iphone 3gs, 3.1.2)

 

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα που ανέφερα δουλεύει για όλα τα iphones και ipod touch ανεξαρτήτως έκδοσης firmware. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις Windows σαν λειτουργικό καθώς δεν έχει κυκλοφορήσει αντίστοιχη έκδοση για mac. Το πρόγραμμα αυτό δεν πραγματοποιεί jailbreak ούτε unlock απλώς βοηθάει τους άπειρους χρήστες να μάθουν εάν μπορούν να κάνουν jailbreak/unlock με κάποιο εργαλείο. ;)

 

Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

εκανα reset network settings και οταν εκανε reboot δεν ξανανοιξε ποτε!!!!.

το blackra1n κανει συνεχεια restart αλλα δεν ανοιγει ποτε το τηλεφωνο.

εχω το 3gs στην 3.1.2.

το itunes μου λεει "itunes has detected an iphone in recovery mode. you must restore this iphone before it can be used with itunes"

SOS ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!!!!!:help::help::help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

εκανα reset network settings και οταν εκανε reboot δεν ξανανοιξε ποτε!!!!.

το blackra1n κανει συνεχεια restart αλλα δεν ανοιγει ποτε το τηλεφωνο.

εχω το 3gs στην 3.1.2.

το itunes μου λεει "itunes has detected an iphone in recovery mode. you must restore this iphone before it can be used with itunes"

SOS ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!!!!!:help::help::help::help::help:

 

Εχείς το 3GS με την τελευταία bootrom? Εάν ναι θα πρέπει κάθε φορά που επανεκκινεί το τηλέφωνο να το συνδέεις με τον υπολογιστή και να ξανά τρέχεις την εφαρμογή blackra1n. Είναι tethered το jailbreak. Φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις αυτό ε?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

εκανα reset network settings και οταν εκανε reboot δεν ξανανοιξε ποτε!!!!.

το blackra1n κανει συνεχεια restart αλλα δεν ανοιγει ποτε το τηλεφωνο.

εχω το 3gs στην 3.1.2.

το itunes μου λεει "itunes has detected an iphone in recovery mode. you must restore this iphone before it can be used with itunes"

SOS ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!!!!!:help::help::help::help::help:

 

καθε φορα που διαβασω μυνηματα σαν το δικο σου μετανιωνω που μπηκα στην διαδικασια να κανω ολες αυτες τις .............. με Cooked Roms. Jailbrakes, Uspl . Hspl, Readsnow, Blackrain ........

Edited by nervous
Μιλάμε καλύτερα!
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που διαβασω μυνηματα σαν το δικο σου μετανιωνω που μπηκα στην διαδικασια να κανω ολες αυτες τις μ*****ιες με Cooked Roms. Jailbrakes, Uspl . Hspl, Readsnow, Blackrain & τον π****ο κλαιγανε....

 

αν σκεφτεις οτι το κανω 2 χρονια τωρα και ειχα κανα 3μηνο να ασχοληθω αλλα εχω τους φιλους μου που με πρηζουν!!!!!!

το θεμα ειναι οτι δεν εχω τηλ και θελω βοηθεια!!!!!

:help::help::help:

 

Εχείς το 3GS με την τελευταία bootrom? Εάν ναι θα πρέπει κάθε φορά που επανεκκινεί το τηλέφωνο να το συνδέεις με τον υπολογιστή και να ξανά τρέχεις την εφαρμογή blackra1n. Είναι tethered το jailbreak. Φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις αυτό ε?

 

αυτο κανω καθε φορα οταν χρειαζεται επανεκινηση το τηλεφωνο.

αλλα μετα απο αυτο που εκανα δεν ανοιγει με το blackra1n. κανει συνεχεια επανεκινηση το blackra1n και δεν ανοιγει το τηλεγωνο!!!!!!!

Edited by DjArte
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...