Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, μου βγάζει το κουφό μήνυμα λάθους ότι προέρχεται από unverified country. Και επικοινώνησα με το support... Δεν περίμενα καμιά τρελή απάντηση, τα κλασικά, απάντησε ότι δεν δέχονται κάρτες από όλες τις χώρες.

Ναι χαίρω πολύ αλλά η Ελλάδα είναι μέσα στις χώρες που θα πρεπε να δεχόνται χωρίς πρόβλημα :P

 

Λέω να βγάλω τώρα καμιά της Πειραιώς ή την προπληρωμένη της Αττικής.

Κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει μια απ αυτές τις δύο μέσω paypal?

 

Για alpha ψηνόμουν, αλλά όχι πια... Ισως στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα αρχίσει να δέχεται και την χρεωστική Visa Electron μου θα είναι ακόμα καλύτερα...

Κανείς που να του δέχεται τη χρεωστική Visa Electron του? Αν ναι ποιας τράπεζας?

 

chris79 με ανησύχησες με αυτά που είπες...

Χρησιμοποιώ το moneybookers για μεταφορές μεγάλων ποσών και προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω και το egold για τον ίδιο σκοπό στο μέλλον, καθώς το MB έχει όρια... Λες να το αποφύγω?

 

"Γελιεστε. Για ολα εχουν βγει."

Κανα link?

Απ: Δεν υπαρχει συνδεσμος, απο οσο ξερω γω. Κι αυτο διοτι η paypal εχει 10αδες εκατομμυριους λογαριασμος, το οποιο σημαινει πολλα φραγκα πανε κι ερχονται.

=========

 

"Στο e-gold αν δεν πληρωσεις κατι δεν σου κανουν καταθεση."

Δλδ? να τους λαδώσεις? :Ο

Απ: Εγω ειχα λογαριασμο στην e-gold. Καποια μερα λοιπον δεν μπορουσα να μπω. Προσπαθησα, ξαναπροσπαθησα, την ιδια την επομενη. Καποια στιγμη μπηκα, αλλα οταν βγηκα, παλι τα ιδια. Αλλα σιγα τα λεφτα που ειχα ουτε 1 ευρω δεν ηταν καν.

Για να γνωστοποιησουν οτι ειναι δικος σου ο λογαριασμος το κανουν αυτο (πρεπει να πληρωσεις μεσω e-gold για να λαβεις καποια χρηματα)

========

"Στην moneybookers γινετε ακριβως οτι και στο paypal. "

Δλδ? το χρησιμοποιώ 6 μήνες τώρα και πάνε όλα ρολόι... Ευτυχώς!

Απ: Κι εγω το χρησιμοποιω, με την διαφορα οτι δεν εχω φραγκα μεσα (χεχε). Αλλα κι αν εχεις να κοιτας να αλλαξεις τον κωδικο σου καθε τοσο.

 

"Πιστεψτε τον. Σπασανε λογαριασμους της e-gold και τραβηξανε χρηματα."

Καλά στο θέσα της ασφάλειας και της πολιτικής το egold ειναι άντε γεια. Ακούστηκαν πολλά για hackers τώρα τελευταία...

Γιατι ψεματα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Xrisimopoio to PAYPAL apo to 2001 kai den eixa pote ma pote problima. Exo kanei ametrites synnalages apo magazia poy dexotan pliromi me Paypal kai i xreosi stin pistotiki moy itan kanoniki xoris "mikra grammata".
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω Premier Account κ επισης είμαι Squaretrade member

από το 2000-2001 που χρησιμοποιώ το PayPal oύτε μία φορά δεν είχα πρόβλημα....

συμφωνώ πόλυτα με τον stixima.

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά, τι ακριβός παίζει με το paypal? Μπορώ να το εμπιστευτώ και να δώσω την πιστωτική μου κάρτα? Αν την δώσω, τι ακριβός γίνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά

ΑντώνηςΨαρ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι ακριβός παίζει με το paypal? Μπορώ να το εμπιστευτώ και να δώσω την πιστωτική μου κάρτα? Αν την δώσω, τι ακριβός γίνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά

ΑντώνηςΨαρ

επειδη τιποτα δεν ειναι απολυτως ασφαλες :!: :worry: χρησιμοποιησε καλιτερα visa cashcard στην οποια να φορτωνεις ποσο οσο περιπου ειναι η συναλλαγη σου :cool:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Μηλάμε δηλαδή για λογαριασμό τραπέζης?? έχω έναν λογαριασμό στην alpha και έχω και μια καρτούλα για ανάληψη από atm, αυτή δεν κάνει? Πρέπει να βγάλω άλλη?
Link to comment
Share on other sites

Μηλάμε δηλαδή για λογαριασμό τραπέζης?? έχω έναν λογαριασμό στην alpha και έχω και μια καρτούλα για ανάληψη από atm, αυτή δεν κάνει? Πρέπει να βγάλω άλλη?

χρησιμοποιησε αυτην που εχεις κανενα προβλημα ;) αρκει να μην εχεις μεγαλα υπολοιπα μεσα :worry: αλλιως ανοιξε αλλο λογαριασμο μονο για τετοιες συναλλαγες :!: :cool:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησε αυτην που εχεις κανενα προβλημα ;) αρκει να μην εχεις μεγαλα υπολοιπα μεσα :worry: αλλιως ανοιξε αλλο λογαριασμο μονο για τετοιες συναλλαγες :!: :cool:

 

 

όλα καλά, το μόνο εύκολο όμως το πρόβλημα είναι ότι ζητάει έναν τριψήφιο κωδικό κάρτας που η χρεωστική δεν έχει αλλά στην πιστωτική μου το έχει. Εκεί τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά, το μόνο εύκολο όμως το πρόβλημα είναι ότι ζητάει έναν τριψήφιο κωδικό κάρτας που η χρεωστική δεν έχει αλλά στην πιστωτική μου το έχει. Εκεί τι κάνουμε?

αρκετα sites δεχονται συναλλαγες και με credit + cash καρτες προφανως εκει που αναφερεσαι δεχεται μονο το πρωτο :!: :worry:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Να μην τα λέμε ξανά, οι συναλλαγές μέσω δικτύου είναι ασφαλείς, αρκεί να τηρούνται βασικοί κανόνες. Το paypal είναι αξιόπιστο, αλλά χρειάζεται πάντα προσοχή σε ποιόν στέλνεις χρήματα. Όπως σε όλες τις συναλλαγές δηλαδή.

Δες και αυτό το topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=26592

Link to comment
Share on other sites

Να μην τα λέμε ξανά, οι συναλλαγές μέσω δικτύου είναι ασφαλείς, αρκεί να τηρούνται βασικοί κανόνες. Το paypal είναι αξιόπιστο, αλλά χρειάζεται πάντα προσοχή σε ποιόν στέλνεις χρήματα. Όπως σε όλες τις συναλλαγές δηλαδή.

Δες και αυτό το topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=26592

δεν συμφωνεις οτι η προταση μου ειναι ο πιο ασφαλης τροπος συναλλαγης και με τα λιγοτερα ρισκα? :worry:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αλλά τόσα χρόνια έχω αγοράσει διάφορα πράγματα από το δίκτυο, από γνωστά μεγάλα καταστήματα πάντα κι εγώ και πολλοί φίλοι μου και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα. Ξαναλέω αυτό που χρειάζεται είναι προσοχή.
Link to comment
Share on other sites

Πιο καχύποπτος από μένα στο θέμα τραπεζικών συναλλαγών και ειδικά μέσω ίντερνετ δε νομίζω να υπήρχε. Όμως μετά από 2χρόνια σχεδόν καθημερινής χρήσης της κάρτας μου (χρεωστικής και πιστωτικής) στο ίντερνετ δεν έχει παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα. Το Pay Pal είναι ένα σύστημα μεσάζοντα ουσιαστικά που τα στέλνεις εκεί τα λεφτά και μετά σου τα παίρνουν από κει αυτοί που έχεις ορίσει εσύ. Είναι πολύ καλό, χρησιμοποιείται κυρίως στο e-bay και εξυπηρετεί πολύ ιδιαίτερα χρεώσεις από/σε ιδιώτες (όχι οργανωμένα μαγαζιά δηλαδή).

 

Όσον αφορά τον τριψήφιο αριθμό ασφαλείας, ακόμα και οι χρεωστικές με το σήμα VISA ELECTRON τον έχουν. Και της ALPHA BANK. Για ψάξε λίγο καλύτερα στο πίσω μέρος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Oι κάρτες Electron Visa είναι και πιστωτικές όμως. Οι απλές κάρτες αναλήψεων μπορεί να μην έχουν τέτοιον αριθμό, τουλάχιστον η δική μου της Eurobank δεν έχει και λογικό είναι.
Link to comment
Share on other sites

Oι κάρτες Electron Visa είναι και πιστωτικές όμως. Οι απλές κάρτες αναλήψεων μπορεί να μην έχουν τέτοιον αριθμό, τουλάχιστον η δική μου της Eurobank δεν έχει και λογικό είναι.

Η δική μου της Πειραιώς (η χρεωστική, όχι πιστωτική) είναι VISA ELECTRON και έχει 3ψήφιο ασφαλείας. Μα αλλιώς δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές μέσω ιντερνετ. Πολύ περίεργο μου φαίνεται να είναι Έλεκτρον και να μην έχει τριψήφιο ασφαλείας από πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Το PayPal υποστηρίζει εδώ και καμιά βδομάδα και την Κύπρο :D

(Ψιλοάσχετο αλλά να μην πω τη χαρά μου; :p)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα νομιζω πως διευθετηθηκε δεν το lock a mod ;)

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έκανα ένα λογαριασμό στο paypal. για να κάνω log in ζητάει το e-mail & password. Η ερώτηση είναι το Payment account ID μου είναι το e-mail μου ή κάτι αλλό? ας πουμε για να μου μεταφέρουν χρήματα στο λογαριασμό μου τί στοιχεία πρέπει να τους δίνω?

Ισως χαζή η ερώτηση αλλά είμαι άσχετος σε ότι αφορά το paypal και χρηματικές συναλλαγές με αυτό... :O

fake! :X
Link to comment
Share on other sites

έκανα ένα λογαριασμό στο paypal. για να κάνω log in ζητάει το e-mail & password. Η ερώτηση είναι το Payment account ID μου είναι το e-mail μου ή κάτι αλλό? ας πουμε για να μου μεταφέρουν χρήματα στο λογαριασμό μου τί στοιχεία πρέπει να τους δίνω?

Ισως χαζή η ερώτηση αλλά είμαι άσχετος σε ότι αφορά το paypal και χρηματικές συναλλαγές με αυτό... :O

 

To Payment Account ID σου είναι το e-mail με το οποιο γράφτηκες... μπορείς να προσθέσεις και άλλα e-mails άμα θες μέσα από τις ρυθμίσεις του paypal. Όταν θέλεις να πληρώσεις/πληρωθείς θα χρησιμοποιείς ένα από αυτά τα e-mails :)

Link to comment
Share on other sites

na prosexeis giati se merikes periptwseis erxontai dh8en mails apo to paypal kai zhtane na kaneis register gia na energopoih8ei to account sou. opote sou emfanizei mia selida gia kataxwrhsh twn stoixeiwn sou sto paypal, na prosexeis katw deksia na exei ena kitrino louketo kai otan kaneis diplo klik panw se auto na sou emfanizei ena para8uro oti anaferetai sthn paypal.

epishs,einei pi8anon na sou zhthsoun na kaneis arxika mia kata8esh (an 8umamai kala liga dollaria) gia na ginei verified to account sou

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ερώτηση για το Paypal... Μέχρι τώρα μόνο πλήρωνα μέσω Paypal και ήταν άψογα τα πράματα. Ήρθε όμως η στιγμή να πληρωθώ κιόλας. Νόμιζα ότι ήταν παρόμοιες οι διαδικασίες. Αμ δε. :( Καταρχάς έχει μια προμήθεια 3,4%+0,35€ λέει. Ωραία μέχρι εδώ λες δε πειράζει. Νόμιζα ότι αυτά αυτομάτως θα πάνε στην πιστωτική κάρτα που έχω δηλώσει. Όμως όπως καταλαβαίνω, δεν πρέπει να γίνεται αυτό...

 

Για να τα πάρω τα χρήματα στο χέρι, πρέπει να τα ζητήσω στον τραπεζικό μου λογαριασμό; :blink: Και θα έχω κι άλλη προμήθεια από κει; (1€ για κάτω των 100€ και άνω των 100€ μηδέν προμήθεια) Και εκτός αυτού κάνει και 5-7 εργάσιμες; :blink: Άρα για πληρωμές δε συμφέρει το Paypal... Κάνω κάπου λάθος; Γνωρίζει κανείς που έχει πληρωθεί από Paypal; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βγάλω τώρα καμιά της Πειραιώς ή την προπληρωμένη της Αττικής.

Κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει μια απ αυτές τις δύο μέσω paypal?

 

Εχω Electron Visa στην Πειραιώς. Δουλεύει υπεροχα.

Εχω κανει αγορές στο ebay μεσω paypal κανονικότατα

(οπως και αλλες online αγορές με χρηση απευθείας της κάρτας)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

minovg, τα πράγματα είναι περίπου έτσι όπως τα λες.

Βασικά εξαρτάται τι είδους account έχεις. Εάν έχεις Personal Account δεν πληρώνεις τίποτα παρά μόνο 1€ για ποσά κάτω των 100€. Εάν έχεις Premium Account τότε πληρώνεις 3.4% + €0.35 EUR, ποσό που μπορεί να μεταβληθεί από την νομισματική μονάδα τν χρημάτων που θα δεχθείς. Πχ για δολλάρια ΗΠΑ πληρώνεις 3.9% + $0.30 USD, ενώ για λίρες Αγγλίας 3.9% + £0.20 GBP.Για μεγαλύτερα των 2500€ ποσά, η προμήθεια μειώνεται.

 

Κια για παρηγοριά, http://www.paypalsucks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...