Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το PayPal απ'όσο ξέρω δουλεύει με πιστωτική κάρτα. Δεν ξέρω αν μπορείς να μεταφέρεις χρήματα από τον τραπεζικό σου λογαριασμό αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Επίσης είναι μάλλον απίθανό να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα αναλήψεων.
Link to comment
Share on other sites

Για να προσθέσεις μία πιστωτική στο paypal, πρέπει να προσθέσεις τον αριθμό της κάρτας (ο 16ψήφιος μπροστά) αλλά και τον CVV που είναι συνήθως τριψήφιος (αλλά και τετραψήφιος μερικές φορές) και βρίσκεται στο πίσω μέρος της κάρτας και είναι τα τρία (ή τέσσερα) τελευταία ψηφία του αριθμού που υπάρχει ακριβώς επάνω από τον χώρο που πρέπει να βάλεις την υπογραφή σου.

 

Η κάρτα που σου έδωσαν είναι electron visa ή απλά debit (για αναλήψεις από ATM δηλαδή) ; Στην δεύτερη περίπτωση ΔΕΝ μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο paypal..

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για απλή κάρτα debit της Eurobank. Πριν ενάμιση χρόνο που έβγαλα μια τέτοια σε αυτή την τράπεζα δεν ήταν electron visa, δεν ξέρω βέβαια αν έχει αλλάξει αυτό από τότε.
Link to comment
Share on other sites

ap oti kserw mono me pistwtikh ginetai giati h debit kai h electron visa exoun aftotrofodotoumeno logariasmo kai apo merikes xwres:

1.xrewnesai san embasma gia na baleis estw kai 2 $ pou ftanei ws kai 60$ i promitheia

2.apo merikes etaireies apagorevetai na pistwnontai tetoiu eidous logariasmoi mono credit cards

3 verification einai ta teleftaia tria noumera meta ton card number

4. POLI PROSOXH STO NET

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες Electron Visa δεν γίνονται δεκτές παντού, όπου δέχονται Visa δηλαδή. Να το έχετε υπόψη σας αυτό και να ρωτάτε το κατάστημα πριν από τη συναλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πιστευετε οτι ειναι ασφαλες καποιος να χρησιμοποιει αυτη την δωρεαν υπηρεσια ανταλλαγης χρηματων;Θελω να πουλησω κατι μεσω ιντερνετ αλλα σκεφτομαι μη γινει καμια σταβη και τρεχω και δεν φτανω.Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη! :)
Link to comment
Share on other sites

Απο τις πιό ασφαλείς συναλλαγές. Εχω μεταφέρει περιπου 5 χιλιαδες ευρώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Προσοχή ομως.... Μπορείς να στείλεις.. Δέν μπορείς όμως να πάρεις.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το paypal για κάποιες δουλειές και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Το ίδιο και αρκετοί φίλοι.
Link to comment
Share on other sites

Εγγυηση,δεν θα εχεις προβλημα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει την Paypal για >40 αγορές από ebay..

Ποτέ κανένα πρόβλημα..Τώρα με την εγγύηση που δίνει μέχρι 500$ (αν παρέχει ο πωλητής αυτή τη δυνατότητα) είναι ακόμα πιο σίγουρη και ασφαλής..

 

Προσπαθώ να τη χρησιμοποιώ και για αγορές από eshops..

Αν φοβάμαι να δώσω κάρτα τους ζητάω να πληρώσω με Paypal και δικά μου έξοδα..

 

Και να πάρεις μπορείς αλλά πρέπει να πληρώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Na ksereis oti den tha mporeseis na pareis ta xrimata soy piso. To exo psaksei para poly to thema. Akoma den mporoun na steiloyn me trapeziko embasma ta xrimata se kapoion pelati toys stin Ellada, giati h Ellada den einai akoma stin lista toys.

 

Gia na mporesei kapoios pelatis tis paypal na kanei analipsi (withdraw) tha prepei na exei anoiksei enan Amerikaniko logariasmo.

 

Tora ean esena se boleyei... American Bank yparxei mono ena katastima stin Athina.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Λοιπον για να γινω πιο συγκεκριμενος θελω να πουλησω κατι που εχει αξια 350 λιρες Αγγλιας.Εχω λογαριασμο σε τραπεζα τις Αγγλιας μιας σπουδαζω εκει!Το θεμα ειναι οτι αφου μου καταθεσει το παιδι τα χρηματα(σε λιρες παντα), αυτα αυτοματως μου ερχονται σαν email.Απο εκει και περα το site ισχυριζετε οτι εχω 2 επιλογες:1)Να τα παρω σε επιταγη και 2)Να τα βαλω στη καρτα μου απευθειας.

Εγω προτιμω την 2 επιλογη, αλλα δε ξερω ποσα θα μου χρεωσει και οπως ειπα και πριν φοβαμαι πολυ μη γινει κανενα μπερδεμα.Εσεις τι λετε αξιξει ή να παω σε αλλους πιο ασφαλεις τροπους.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα την επιταγή, γιατί το να βάλει τα λεφτά στην κάρτα σημαίνει ότι θα έχεις πίστωση για επόμενες αγορές με την πιστωτική (δεν παίρνεις τα λεφτά "στο χέρι"). Βέβαια, αν χρησιμοποιείς συχνά το PayPal για αγορές μπορείς απλά να αφήσεις το ποσό στον λογαριασμό σου (πάλι πίστωση). Μεγαλύτερη ελευθερία - και λιγότερος πονοκέφαλος - είναι η επιταγή.

 

Προσωπικά δύο φορές που δέχτηκα χρήματα μέσω PayPal τα άφησα στο λογαριασμό γιατί το χρησιμοποιώ συχνά για αγορές (άλλωστε για κατοίκους Ελλάδας ουσιαστικά δεν υπάρχει και άλλη επιλογή :happy: ).

"So I have chosen! To make a world where human kind can create its own future from moment to moment... Free of one man's vision... Free from the perversions of the prophet's words. And free of future predetermined."
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mithrandir (18 Απρ. 2004 , 23:54)

Προσωπικά δύο φορές που δέχτηκα χρήματα μέσω PayPal τα άφησα στο λογαριασμό γιατί το χρησιμοποιώ συχνά για αγορές (άλλωστε για κατοίκους Ελλάδας ουσιαστικά δεν υπάρχει και άλλη επιλογή :happy: ).

 

 

Σωστός!!! Για εμας που δεν μπορουμε να λάβουμε χρήματα ειναι η καλυτερη λυση (αν αγοραζουμε συνεχως βεβαια... :o )

"Παιξτε" με Paypal άφοβα πάντως...Στην τελικη οταν εγινε 2 φορες στραβή με καποιες αγορες μου, πηρα τα χρηματα μου πισω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είμαι και λίγο άσχετος με το θέμα ...

αλλά τι ακριβώς κάνει αυτή η υπηρεσία ???

 

πρέπει να έχω πιστωτική κάρτα για να την χρησιμοποιήσω ? Visa/Master ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χρησιμοποίησε την αναζήτηση στο forum. Εχει συζητηθεί εκτενώς το θέμα παλαιότερα, πολλές φορές. Εν ολίγοις, λειτουργεί ως μεσάζοντας για να μπορείς να πληρώσεις με πιστωτική για αγορές που κάνεις στο Ebay ή αλλού.

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Επισης μεσω paypal μπορεις να κανεις δωρεες ειναι ενας 100% ασφαλης συμφονα με τα γνωστα μεσαζοντας για να μεταφερει λεφτα σε καποιον χρηστη χωρις να του δωσεις το νουμερο της πιστωτικης σου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...