Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα μπορεί άνετα να χρησιμοποιείται η πιστωτική, αλλά μόνον σε επώνυμα καταστήματα και που να έχουν οπωσδήποτε προδιαγραφές ασφαλείας(κρυπτογράφηση 128 b).
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά υπάρχει και η Attica gift card που είναι πιστωτική μίας χρήσεως (περίπου) και είνια εκ των πραγματων η ασφαλέστερη για διαδικτυακές αγορές
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φιλε...Και επειδη την εχω ψαξει ολιγον τι τη δουλεια και δεν το εχω ακουσει ποτε δεν ξερω.. Εγω θα ημουν σκεπτικος..
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Χρησιμοποιώ το Paypal για αγορές μου στο ebay αλλά χρησιμοποιώ account και VISA ξένης τράπεζας.

Ενδιαφέρομαι να ανοίξω έναν λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα που να δίνει χρεωστική VISA αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτές (εξτρά χρεώσεις, ασυμβατότητα με Paypal κλπ).

Τι εμπειρία έχετε απο παρόμοια περίπτωση με την δικιά μου με VISA Electron απο τράπεζες της ελλάδος?

Είστε ευχαριστημένοι απο κάποια κάρτα απο Πειραιώς, Alpha, Eurobank 'η άλλη ?

Link to comment
Share on other sites

ψωνιζω χρονια on line.... και δεν ειχα (ακομα) προβλημα. Αν δε θες καποια προπληρωμενη καρτα χρησιμοποιησε καποια με χαμηλο πιστωτικο οριο (εισαι πιο σιγουρος). Και παντα απο επωνυμα sites βεβαια. Οσο για το e-shop ειναι αριστο, αλλα μη δεχτεις με κανενα τροπο να στειλεις στοιχεια καρτας με mail (μου το ζητησαν εμενα). Αυτοι μπορει να ειναι ενταξει, αλλα δεν ξερω για ολους τους υπολοιπους στο νετ!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ειδών αγορές μέσω ίντερνετ. Οι αγορές προιόντων, και οι αγορές υπηρεσίών. Αν αγοράσεις κάποιο αντικείμενο απο το ebay πχ είναι αγορά προιόντος, ενω ανα ανανεώσεις την συνδρομή σου στο streamload είναι αγορά υπηρεσιών. Και στις 2 περιπτώσεις ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος πληρωμής, είναι μέσω paypal. 100% αξιόπιστο και παγκοσμια αναγνωρισμένο. Σου στέλνει ηλεκτρονική απόδειξη για οποιεσδήποτε κινήσεις γίνονται στην κάρτα σου, και πλέον πάρα πολλά sites το χρησιμοποιούν. Οπότε αν έχεις πιστωτική κάρτα, κάνε μια εγγραφή στο paypal. Διάβασε προσεχτικά τις οδηγίες του site, και σε 15-20 μέρες περίπου που θα έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή σου θα μπορεις να τοχρησιμοποιεις παντου.

Σε αγορές προιόντων, μπορεις μετά απο συννενόηση, να αποστέιλεις τα χρήματα είτε μέσα σε φάκελο (at your own risk) ή μέσω Western Union. Και στα 2 όμως πληρώνεις μεταφορικά (απο εσένα προς εκεί), κάτι που αποφέυγεις με το paypal.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όταν το ποσό είναι μεγάλο και ο χρήστης δεν έχει αξιολογήσεις δεν κάνω προσφορά. Πάντως τώρα που πόνταρες θα πρέπει να προχωρήσεις εάν σε ενδιαφέρει να μην φας κόκκινη (αν και υποψιάζομαι ότι είσαι εντελώς καινούριος στο eBay και δεν σε ενδιαφέρει αυτό).

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές το PayPal με VISA απο την Εγνατία για κατάθεση σε λογαριασμό εξωτερικού και συγκεκριμένα Αμερική και είναι όλα άψογα. Πλήρης μυστικότητα για τα στοιχεία σου, λεπτομερής αναφορά στην κάρτα σου, με μια πρόταση γίνανε όλα τέλεια. Τώρα μάλιστα έχει και τμήμα Ευρωπαικό για πιο γρήγορες συνναλαγές.
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Έχω Visa Electron της Alpha και τη χρησιμοποιώ στο Paypal χωρίς κανένα πρόβλημα. Η κάρτα δεν έχει συνδρομή, δίνεται δωρεάν, αλλά είναι χρεωστική (=σου παίρνουν αμέσως τα χρήματα από το λογαριασμό) και όχι πιστωτική.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ayti exo kai egw alla den dexetai to paypal na mou ta steilei stin karta oste na ta eispakso apo to ATM tis Alpha

 

Kammia lisi?

Link to comment
Share on other sites

έκανα τη βλακεία να κάνω παραγγελία χθες στο e-shop....

 

σημερινό mail που μου έστειλαν ::

 

Η παραγγελία σας βρίσκεται σε αναμονή προς αποστολή των δικαιολογητικών για την χρέωση της κάρτας σας.

 

Τα δικαιολογητικά που χρειαζόμαστε είναι: η φωτοτυπία της κάρτας και της ταυτότητας του κατόχου (μπρος πίσω), την φωτοτυπία του τελευταίου λογαριασμού της κάρτας και μια υπέυθυνη δήλωση (απλή όχι επικυρωμένη) που να αναφέρει ότι είστε ο νόμιμος κάτοχος της κάρτας και εξουσιοδοτείτε το e-shop να χρεώσει την κάρτα σας.

Στο φαξ 210 xxxxxxx.

Έγραφα που ζητούνται από τις τράπεζες για την δική μας και δική σας κάλυψη σε περίπτωση που η κάρτα είναι κλεμμένη.

 

Ευχαριστώ.

 

:blink: :wacko:

 

ρε πάνε καλά? που τα δανε αυτά γραμμένα? τι μέντολες ζητάνε???!!! πόσοι θα τη πατήσουν?

 

και ποιός μου λέει εμένα ότι αύριο δεν ετοιμάζονται να βαρέσουν κανόνι και να κοπανήσουν κάρτες αβέρτα με τη συγκατάθεσή μας???

Link to comment
Share on other sites

Ksexasa na soy po oti exo psonisei polles fores apo to infoshop me karta visa xoris problimata.

 

Malista otan ithela na paro mia othoni tft me doseis kai me mastercard moy eipan den tin dexomaste ayth thn karta! Ekei htan poy ta pira kai toys soutara.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wappy (27 Μάι. 2004 , 17:30)

 

έκανα τη βλακεία να κάνω παραγγελία χθες στο e-shop....

 

σημερινό mail που μου έστειλαν ::

 

Η παραγγελία σας βρίσκεται σε αναμονή προς αποστολή των δικαιολογητικών για την χρέωση της κάρτας σας.

 

Τα δικαιολογητικά που χρειαζόμαστε είναι: η φωτοτυπία της κάρτας και της ταυτότητας του κατόχου (μπρος πίσω), την φωτοτυπία του τελευταίου λογαριασμού της κάρτας και μια υπέυθυνη δήλωση (απλή όχι επικυρωμένη) που να αναφέρει ότι είστε ο νόμιμος κάτοχος της κάρτας και εξουσιοδοτείτε το e-shop να χρεώσει την κάρτα σας.

Στο φαξ 210 xxxxxxx.

Έγραφα που ζητούνται από τις τράπεζες για την δική μας και δική σας κάλυψη σε περίπτωση που η κάρτα είναι κλεμμένη.

 

Ευχαριστώ.

 

:blink: :wacko:

 

ρε πάνε καλά? που τα δανε αυτά γραμμένα? τι μέντολες ζητάνε???!!! πόσοι θα τη πατήσουν?

 

και ποιός μου λέει εμένα ότι αύριο δεν ετοιμάζονται να βαρέσουν κανόνι και να κοπανήσουν κάρτες αβέρτα με τη συγκατάθεσή μας???

 

 

Εσω αδιαβαστος...καλα να παθεις.. :p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=27729&highlight=Eshop

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με τις κάρτες ρε παιδιά, μόνο η Alpha Bank προσφέρει καλό service? Έχεται πουλήσει κάτι και εισπράξει λεφτά μέσω Paypal στην τράπεζά σας. Τι χρεώσεις παίζουν γι'αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wappy (27 Μάι. 2004 , 15:30)

 

έκανα τη βλακεία να κάνω παραγγελία χθες στο e-shop....

 

σημερινό mail που μου έστειλαν ::

 

Η παραγγελία σας βρίσκεται σε αναμονή προς αποστολή των δικαιολογητικών για την χρέωση της κάρτας σας.

 

Τα δικαιολογητικά που χρειαζόμαστε είναι: η φωτοτυπία της κάρτας και της ταυτότητας του κατόχου (μπρος πίσω), την φωτοτυπία του τελευταίου λογαριασμού της κάρτας και μια υπέυθυνη δήλωση (απλή όχι επικυρωμένη) που να αναφέρει ότι είστε ο νόμιμος κάτοχος της κάρτας και εξουσιοδοτείτε το e-shop να χρεώσει την κάρτα σας.

Στο φαξ 210 xxxxxxx.

Έγραφα που ζητούνται από τις τράπεζες για την δική μας και δική σας κάλυψη σε περίπτωση που η κάρτα είναι κλεμμένη.

 

Ευχαριστώ.

 

:blink: :wacko:

 

ρε πάνε καλά? που τα δανε αυτά γραμμένα? τι μέντολες ζητάνε???!!! πόσοι θα τη πατήσουν?

 

και ποιός μου λέει εμένα ότι αύριο δεν ετοιμάζονται να βαρέσουν κανόνι και να κοπανήσουν κάρτες αβέρτα με τη συγκατάθεσή μας???

 

ROFLMAO! n00b :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...