Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

minovg, τα πράγματα είναι περίπου έτσι όπως τα λες.

Βασικά εξαρτάται τι είδους account έχεις. Εάν έχεις Personal Account δεν πληρώνεις τίποτα παρά μόνο 1€ για ποσά κάτω των 100€. Εάν έχεις Premium Account τότε πληρώνεις 3.4% + €0.35 EUR, ποσό που μπορεί να μεταβληθεί από την νομισματική μονάδα τν χρημάτων που θα δεχθείς. Πχ για δολλάρια ΗΠΑ πληρώνεις 3.9% + $0.30 USD, ενώ για λίρες Αγγλίας 3.9% + £0.20 GBP.Για μεγαλύτερα των 2500€ ποσά, η προμήθεια μειώνεται.

 

Κια για παρηγοριά, http://www.paypalsucks.com

Μόλις δέχτηκα πληρωμή, μου έγραψε ότι για να αποδεχτώ τα χρήματα πρέπει να κάνω τον λογαριασμό μου σε Premium. Ε πάτησα κι εγώ οκ. Μετά όμως διάβασα αυτό που μου λες. Ότι στα Personal δεν υπάρχει προμήθεια, ενώ στα Premium υπάρχει αυτή που λέμε. Τι παίζει πια; Εσύ τι προτείνεις, τι έχεις και πώς κάνεις τις αναλήψεις σου όταν πληρώνεσαι; :confused:

 

Το πήραμε το διπλό στον Κορυδαλλό. :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δέχτηκα πληρωμή, μου έγραψε ότι για να αποδεχτώ τα χρήματα πρέπει να κάνω τον λογαριασμό μου σε Premium. Ε πάτησα κι εγώ οκ. Μετά όμως διάβασα αυτό που μου λες. Ότι στα Personal δεν υπάρχει προμήθεια, ενώ στα Premium υπάρχει αυτή που λέμε. Τι παίζει πια; Εσύ τι προτείνεις, τι έχεις και πώς κάνεις τις αναλήψεις σου όταν πληρώνεσαι; :confused:

 

Το πήραμε το διπλό στον Κορυδαλλό. :D

Βασικά για να δεχθείς χρήματα όταν έχεις λογαριασμό personal, τότε πρέπει ο άλλος να μην έχει κάνει την κατάθεση μέσω κάρτας, αλλά μέσω τραπέζης...Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ withdrawal γιατί πάντα τα ξαναχρησιμοποιώ τα χρήματα που λαμβάνω μέσω paypal.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να δεχθείς χρήματα όταν έχεις λογαριασμό personal, τότε πρέπει ο άλλος να μην έχει κάνει την κατάθεση μέσω κάρτας, αλλά μέσω τραπέζης...Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ withdrawal γιατί πάντα τα ξαναχρησιμοποιώ τα χρήματα που λαμβάνω μέσω paypal.

Για εξήγησε λίγο περισσότερο τη διαφορά Personal από Premium... :O Γιατί έτσι όπως τα διαβάζω είναι σα να πιάστηκα μ@λ@κ@ς που έκανα το account μου Premium... Ε μα όταν ακούς ότι στο Personal δε χρεώνει τα εισερχόμενα χρήματα και στο Premium τα χρεώνει, τότε αυτό καταλαβαίνεις...

 

Επίσης: Όταν είναι να πληρώσεις μέσω Paypal (πχ ebay) αφαιρεί πρώτα από το account του Paypal και το υπόλοιπο το αφαιρεί από την κάρτα σου αν έχεις λιγότερα χρήματα; Πχ έχω 50€ στο Paypal, και αγοράζω κάτι από ebay 100€. Κάνω πληρωμή μέσω Paypal. Θα πάρει τα 50 και τα άλλα 50€ θα τα τραβήξει από την κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησε λίγο περισσότερο τη διαφορά Personal από Premium... :O Γιατί έτσι όπως τα διαβάζω είναι σα να πιάστηκα μ@λ@κ@ς που έκανα το account μου Premium... Ε μα όταν ακούς ότι στο Personal δε χρεώνει τα εισερχόμενα χρήματα και στο Premium τα χρεώνει, τότε αυτό καταλαβαίνεις...

Οχι, δεν πιάστηκες μ@λ@κ@ς, απλά ο χρήστης που σου έστειλε τα χρηματα, έκανε την κατάθεση στο λογαριασμό του στο Paypal μέσω κάρτας και όχι με bank transfer.

 

Επίσης: Όταν είναι να πληρώσεις μέσω Paypal (πχ ebay) αφαιρεί πρώτα από το account του Paypal και το υπόλοιπο το αφαιρεί από την κάρτα σου αν έχεις λιγότερα χρήματα; Πχ έχω 50€ στο Paypal, και αγοράζω κάτι από ebay 100€. Κάνω πληρωμή μέσω Paypal. Θα πάρει τα 50 και τα άλλα 50€ θα τα τραβήξει από την κάρτα;

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν πιάστηκες μ@λ@κ@ς, απλά ο χρήστης που σου έστειλε τα χρηματα, έκανε την κατάθεση στο λογαριασμό του στο Paypal μέσω κάρτας και όχι με bank transfer.

Αν κάνει δηλαδή την κατάθεση ο άλλος με bank transfer εγώ δεν θα έχω κρατήσεις; Έτσι πάει;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει τα 50 και τα άλλα 50€ θα τα τραβήξει από την κάρτα;

 

Ναι, ετσι εγινε και σε εμενα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει δηλαδή την κατάθεση ο άλλος με bank transfer εγώ δεν θα έχω κρατήσεις; Έτσι πάει;

Δες λίγο αυτό τον πίνακα και αν έχεις απορία πες μου πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αυτό τον πίνακα και αν έχεις απορία πες μου πάλι.

Κατάλαβα, κατάλαβα. Ευχαριστώ. :D

Link to comment
Share on other sites

Περι εισερχόμενων πληρωμών (και ναι, χρησιμοποιώ το Paypal 3 χρόνια τώρα, γιαυτό το ξέρω απ'όλες τις μπάντες...)

 

Αφού σου στείλει κάποιος χρήματα από εκεί, έχεις 2 επιλογές: α) Να τα ξανα-χρησιμοποιήσεις μέσω του Paypal balance (έτσι δούλευε μέχρι και το Νοέμβρη φέτος το Paypal για την Ελλάδα, γιατί δεν είχαν συνεργασία με Ελληνικές τράπεζες) ή β) Να τα "αποσύρεις" σε τραπεζικό σου λογαριασμό, ώστε να τα έχεις διαθέσιμα σαν μετρητά.

 

Στην περίπτωση β) μπορείς να τα στείλεις σε οποιαδήποτε Ελληνική τράπεζα, αρκεί να έχεις / ξέρεις τον λογαριασμό σου σε IBAN μορφή (γιατί οι Ελληνικές τράπεζες είναι έξυπνες και δεν έχουν κάποια στάνταρ μορφή λογαριασμού, διαφέρει από τράπεζα σε τράπεζα, ενώ η ΙΒΑΝ μορφή είναι ίδια για όλες) και να τον προσθέσεις στο προφίλ σου.

 

Βέβαια, πληρώνεις κάποιες προμήθειες...

 

Κατ'αρχάς, αν ο αποστολέας των χρημάτων είναι σε κάποια από τις συνεργαζόμενες χώρες (Αγγλία, Αμερική, και μερικές άλλες απ' ότι ξέρω), μπορεί να σου στείλει χρήματα μέσω τραπεζικού λογαριασμού, οπότε ΑΝ έχεις Personal account λαμβάνεις χρήματα δωρεάν. Αυτό βέβαια δεν λειτουργεί πάντα, οπότε ναι είναι πιθανό να χρειάζεσαι Premium account.

 

Άπαξ και κάνεις τον λογαριασμό σου Premium, λειτουργεί ΠΑΝΤΑ με προμήθεια στις εισερχόμενες πληρωμές, ανεξάρτητα από το πως έστειλε ο αποστολέας τα χρήματα. Μπορείς να ζητήσεις (μία μόνο φορά!) να σου γίνει ενας λογαριασμός Premium πάλι Personal, αν τους το πεις. Μια καλή λύση είναι να έχεις >1 accounts, ώστε να δίνεις το Personal μόνο όταν ξέρεις σίγουρα ότι μπορείς να δεχτείς χρήματα σε αυτό, και έτσι να γλυτώσεις το 3.4-3.9% της προμήθειας.

 

Αφού τέλοσπάντων λάβεις τα χρήματα, υπάρχει όντως μια μικρή προμήθεια για την ανάληψη κάτω των 100 Ε στην τράπεζά σου, πάνω από 100 Ε είναι δωρεάν. Αυτά από την μεριά του Paypal.

 

Μετά, θα χρειαστεί να περιμένεις 3-4 εργάσιμες το πολύ (το 5-7 είναι γενίκευση, και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα) για να είναι τα χρήματα στον λογαριασμό σου. Η συνεργαζόμενη με το Paypal ελληνική τράπεζα ΝΟΜΙΖΩ ότι είναι η Αττικής, οπότε αν έχεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα θα χρεωθείς και προμήθεια εισερχόμενης εντολής μέσω ΔΙΑΣ (η Alpha Bank πχ χρεώνει 3 Ε για αυτό), αν η τράπεζα σου χρεώνει κάτι τέτοιο ως πολιτική της.

 

Αφού γίνουν όλα τα παραπάνω (και πληρώσεις...τις προμήθειες!) θα έχεις τα χρήματα διαθέσιμα προς ανάληψη ή οτιδήποτε άλλο από τον λογαριασμό σου κανονικά.

 

Ελπίζω να καταλάβατε λίγο καλύτερα πως λειτουργεί το σύστημα.

 

Α, και να μην ξεχνάμε, ότι η υποστήριξη τραπεζών στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι αμφίδρομη (δηλαδή ενώ μπορεί να αποσύρει κάποιος $ στον λογαριασμό του, δεν μπορεί να πληρώσει κάτι μέσω τράπεζικου λογαριασμού, απαιτείται πιστωτική ή χρεωστική κάρτα!).

 

Αυτά εν ολίγοις :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ την βοηθεια και τα φωτα σας. Θελω να καταθεσω ενα μικρο ποσο στην υπηρεσια Voipbuster για κλησεις και εχει επιλογη για καταθεση μεσω Pay Pal. Δεν θελω να δωσω πιστωτικη καρτα. Πως θα το κανω? ειναι 10 δολλαρια και πειτε μου αν υπαρχει συνεργαζομενη ελληνικη τραπεζα για να κανω καταθεση. Αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θέλεις να αγοράσεις από τράπεζα Κάρτα προπληρωμένης αξίας, με αυτόν τον τρόπο μπορείς να κάνεις συναλλαγές μέσω internet μέχρι το πόσο που έχεις αγοράσει, να ξέρεις δεν είναι πιστωτική κάρτα.

Αν δεν κάνω λάθος η τράπεζες που δίνουν τέτοιες κάρτες είναι η Εγνατία Τράπεζα και η Attica Gift Card (Τράπεζα Αττικής), δεν θυμάμαι αν έχουν και κάποιες άλλες τράπεζες τέτοιες κάρτες.

Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείς να πας στα παρακάτω Link.

 

http://egnatiasite.egnatiabank.gr/

 

http://www.bankofattica.gr/index.htm

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν δεν θεσ πιστωτικη υπαρχοθν κι αλλοι τροποι. Αν δεν κανω λαθος σου βγαζει και μια επιλογη moneybookers.Αυτοι σου δινουν εναν λογαριασμο τραπεζας (νομιζω Αlpha) και καταθετεις τα λεφτα εκει μετα τους στελνεις ενα e-mail(δεν ειναι υποχρεωτικο) και σου ενεργοποιουν τη γραμμη μετα απο μια η δυο μερες.
Link to comment
Share on other sites

βαλε καρτα που να μην ειναι πιστωτικη,οπως οι electron,που να εχει λιγα $ μεσα κ να μην μπορει να υπερχρεωθει.ειναι καπως ασφαλες ετσι..
Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμο της πιστωτικης σου θα τον δωσεις ειτε στο paypal[οταν κανεις register] για να κανει τον ενδιαμεσο κρατώντας την αναλογη προμηθεια ειτε κατευθειαν στο voipbuster Στην ουσια το paypal αφαιρει χρηματα απο το λογαριασμο σου και τα στελνει και τα στελνει σε ενα μαιλ που αντιστοιχει στον λογαριασμο του voipbuster
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση; αν κάποιος θέλει να κάνει μια πώληση στο ebay χωρίς να έχει πιστωτική κάρτα, δεν γίνετε;

κι αν γινετε, ποιος είναι ο τρόπος;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

βαλε καρτα που να μην ειναι πιστωτικη,οπως οι electron,που να εχει λιγα $ μεσα κ να μην μπορει να υπερχρεωθει.ειναι καπως ασφαλες ετσι..

ayto einai xeirotero, ektos kai ean skopeyei na exei mhdeniko ypoloipo ston logariasmo toy synexeia.

as valei pistwtiki karta. to paypal exei dekades ekatommyria xristes kai einai asteio na empisteyetai kaneiw opoiodhpote elliniko katastima (off-line) perissotero apo to paypal

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση; αν κάποιος θέλει να κάνει μια πώληση στο ebay χωρίς να έχει πιστωτική κάρτα, δεν γίνετε;

κι αν γινετε, ποιος είναι ο τρόπος;

Αρκεί να έχεις και μια χρεωστική κάρτα (όχι απαραίτητα πιστωτική). Τέτοια κάρτα δίνει η Πειραιώς 100% αν ανοίξεις έναν απλό καταθετικό λογαριασμό. Νομίζω και η Eurobank, Κύπρου (αυτή απορρίπτει όμως πολλές e-αγορές), και η ALPHA. Σε όποια αποφασίσεις να πας τελικά να ρωτήσεις αν προσφέρουν κάρτα VISA ELECTRON (αυτή απαιτείται για Paypal). Μακριά από Εθνική και Εμπορική.

Link to comment
Share on other sites

μισό, έχω λογοριασμό στην Alpha, θα τους πως οτι θέλω μια χρεωστική κάρτα, η visa electron που κολλάει;

συνδρομή θα πληρώνω γι'αυτή την κάρτα??

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

μισό, έχω λογοριασμό στην Alpha, θα τους πως οτι θέλω μια χρεωστική κάρτα, η visa electron που κολλάει;

συνδρομή θα πληρώνω γι'αυτή την κάρτα??

 

Η χρεωστικη καρτα που δινει η αλφα ειναι η visa electron, οποτε θα ζητησεις μια τετοια χρεωστικη . Οχι καμια συνδρομη, δεν εχει καμια διαφορα απο αυτη τη καρτουλα που εχεις τωρα με τη σημαντικη διαφορα οτι με την νεα θα κανεις και online/offline αγορες.

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφερθηκε και για να μην ανοιγω νεο θεμα:

 

Τι ειναι η χρεωστική καρτα ?

ειναι αυτη η προπληρωμενη πιστωτικη για αγορες στο ιντερνετ ?

 

τι δικαιολογιτικα χρειαζετε να εχω για να βγαλω μια και ποιες τραπεζες την εκδιδουν ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...