Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ κάνω την δουλειά μου με Alpha Bank Electron Visa, την οποια σου δίνουν όταν ανοίγεις λογαριασμό :)

 

Την έχω "επιβεβαιώσει" κιόλας κάνοντας την χρέωση του 1.5 ευρώ και είμαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

τι πλεονεκτηματα εχει αυτο το Paypal kai se ti ακριβως χρησιμευει ? ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα. καρτα visa electron exo . γιατι να μη μου βαλει καποιος λεφτα εκει κατευθειαν ? τι ακριβως κανει το paypal ?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

τι πλεονεκτηματα εχει αυτο το Paypal kai se ti ακριβως χρησιμευει ? ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα. καρτα visa electron exo . γιατι να μη μου βαλει καποιος λεφτα εκει κατευθειαν ? τι ακριβως κανει το paypal ?

Eίναι κάτι σαν «μεσάζων» το Paypal. (αν θέλεις να το πω διαφορετικά αεριτζίδικα λεφτά βγάζει η εταιρεία :p ) Επειδή προφανώς δεν θα θέλεις να δώσεις στοιχεία κάρτας γιατί είναι επικίνδυνο, τα δίνεις μια φορά στο Paypal, κάνεις εγγραφή και μετά όλες οι ηλεκτρονικές δοσοληψίες που δέχονται Paypal γίνονται χωρίς προβλήματα και πάνω απόλα ασφαλισμένα για τον αγοραστή. Το κόστος είναι μηδαμινό. (χρεώνεται κάποια μικροποσά ο πωλητής, για τον αγοραστή είναι εντελώς δωρεάν)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό το όφελος του PayPal.

 

To PayPal παρέχει έναν εύκολο τρόπο στον ιδιώτη να στείλει λεφτά σε έναν άλλο ιδιώτη. Αναλαμβάνει να πάρει τα λεφτά από την κάρτα σου (ή από όπου αλλού θες) και να τα στείλει σε οποιονδήποτε άνθρωπο στον κόσμο με e-mail address.

 

Το ότι συνεργάζεται πολύ στενά με το ebay και το ότι είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο το καθιστούν την καλύτερη και πιο ασφαλή λύση μεταφοράς χρημάτων. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

η Novabank και οι κάρτες της....ΔΕΝ είναι συμβατές για ηλεκτρονικές συναλλαγές (!) αν και είναι Electron Visa.

 

Χρειάζεσαι άλλη κάρτα...ή άλλη τράπεζα!

Πως είσαι τόσο ΑΠΟΛΥΤΟΣ, έχεις κάρτα της Nova ;

Link to comment
Share on other sites

εισασταν σαφεστατοι. αποτι καταλαβα ομως δεν μπορουν να μου βαλουν λεφτα ακομα ε ?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι τόσο ΑΠΟΛΥΤΟΣ, έχεις κάρτα της Nova ;

Ki εγώ το έχω ξανακούσει αυτό. Οι κάρτες που δίνει η ΝΟΒΑ δεν είναι συμβατές για ηλεκτρονικές αγορές ή τουλάχιστον είναι για πολύ μικρό ποσοστό και σίγουρα όχι πλήρως λειτουργικές.

εισασταν σαφεστατοι. αποτι καταλαβα ομως δεν μπορουν να μου βαλουν λεφτα ακομα ε ?

Μπορούν να σου βάλουν, αλλά όπως αναφέρθηκε θα χρεωθείς αν λάβεις χρήματα. Χρεώνεται πάντα αυτός που παίρνει τα χρήματα. Είναι 0,35€+ 1,5% του ποσού η χρέωση αν θυμάμαι καλά στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η Visa Electron από την Novabank που έχω είχε όντως πρόβλημα σε μερικά sites.

 

Από την άλλη, η κανονική Visa (πιστωτική) της ίδιας εταιρίας δεν μου έχει εμφανίσει ΠΟΤΕ πρόβλημα και την εχώ χρησιμοποιήσει τόσο σε Paypal συναλλαγές, όσο και σε οnline πληρωμές/αγορές (Amazon, play.com, World of Warcraft κλπ).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Με την πιστωτική της nova έχω αγοράσει προιόντα απο 7 διαφορετικές χώρες όπως επίσης και μέσω paypal...

Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι λειτουργικές για τους μεν και για τους δε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η Visa Electron από την Novabank που έχω είχε όντως πρόβλημα σε μερικά sites.

 

Από την άλλη, η κανονική Visa (πιστωτική) της ίδιας εταιρίας δεν μου έχει εμφανίσει ΠΟΤΕ πρόβλημα και την εχώ χρησιμοποιήσει τόσο σε Paypal συναλλαγές, όσο και σε οnline πληρωμές/αγορές (Amazon, play.com, World of Warcraft κλπ).

Ακριβώς την διαφορά τονίζει εδώ ο φίλος. Άλλο πράμα η πιστωτική κάρτα της ΝΟΒΑ και άλλο η χρεωστική. :!: Εμείς μιλάμε ότι προβλήματα με ηλεκτρονικές αγορές έχει η χρεωστική ELECTRON της ΝΟΒΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την διαφορά τονίζει εδώ ο φίλος. Άλλο πράμα η πιστωτική κάρτα της ΝΟΒΑ και άλλο η χρεωστική. :!: Εμείς μιλάμε ότι προβλήματα με ηλεκτρονικές αγορές έχει η χρεωστική ELECTRON της ΝΟΒΑ.

Απο ότι βλέπεις

 

"Καλησπέρα,

 

η Novabank και οι κάρτες της....ΔΕΝ είναι συμβατές για ηλεκτρονικές συναλλαγές (!) αν και είναι Electron Visa.

 

Χρειάζεσαι άλλη κάρτα...ή άλλη τράπεζα!"

 

ο Sovjohn εννοούσε όλες τις κάρτες της nova και δεν αναφερόμουν στο προηγούμενο post μιας και δεν το είδα αφού γράφτηκαν ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην alpha bank για να ανοίξω λογαρισμό και να τη βγάλω την electron visa αλλά μου ζήτησαν 300ΕΥΡΩ και υπόμονη για δύο εβδομάδες :wacko: .

Σηκώθηκα και έφυγα κατευθείαν. Βρε τους κλ**τες:X ! Θα πάω από εβδομάδα σε κάποια άλλη. Αν δεν κάνουν κάτι και εκεί θα τις πάρω όλες με την σειρά!!

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να ανοίξεις λογαριασμό 1-2-3 που χρειάζετε μόνο 10 eyrο κατάθεση

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα ανοιξει 1-2-3 δεν ηθελε ουτε Ευρω. Επισης ενας φιλος ανοιξε 1-2-3 πριν 6 μηνες και ουτε σε αυτον ζητησαν καταθεση. Αλλα και 300 ευρω να θελουν, τα βαζεις και τα παιρνεις πισω την ιδια μερα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλες τράπεζες που δεν θέλουν καθόλου λεφτά.

Γιατί να μπω σε αυτή την διαδικασία;

H Πειραιώς δε θέλει μία πάντως. Είχε ανοίξει ένα φιλαράκι πριν κανά μήνα λογαριασμό με μηδέν υπόλοιπο. Και πήρε κανονικά χρεωστική καρτούλα VISA ELECTRON η οποία είναι αποδεκτή από παντού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγώ κάνω την δουλειά μου με Alpha Bank Electron Visa, την οποια σου δίνουν όταν ανοίγεις λογαριασμό :)

 

Την έχω "επιβεβαιώσει" κιόλας κάνοντας την χρέωση του 1.5 ευρώ και είμαι κομπλέ.

 

 

Αφού ξεκίνησες τη διαδικασία για το Expanded Use, και πάτησες για να τσιμπήσουν το 1.5 ευρώ, τί έκανες;

Η βλακεία που έκανα είναι ότι δεν πήρα χαμπάρι τίποτα από όλα αυτά περί

expanded use και sending limit και τώρα είμαι με 3 παραγγελίες να περιμένουν να πληρωθούν και όριο 1 ευρώ. :cool:

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις ψιλοβιάζομαι, δεν μπορώ να περιμένω ένα μήνα να μου έρθει το χαρτί με τον αναλυτικό λογαριασμό. Αν πάρω τηλέφωνο θα μου πούνε αυτό το νούμερο που απαιτείται; Πρέπει να πάω από την τράπεζα;

Τι %$^$μπέρδεμα είναι αυτό το Paypal ρε γμτ...:stupid:

 

Ο κλασικός ο Έλληνας...Τα έκανα πρόχειρα στην αρχή, βλέπω δουλεύει, όλα καλά λέω...και τώρα τρέχουμε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω τηλέφωνο θα μου πούνε αυτό το νούμερο που απαιτείται; Πρέπει να πάω από την τράπεζα;

Τι %$^$μπέρδεμα είναι αυτό το Paypal ρε γμτ...:stupid:

 

Εγώ πήρα τηλέφωνο μετά από 2 ημέρες και αφού επιβεβαιώσαν τα στοιχεία μου, μου είπαν και τον κωδικό. Στην Alpha Bank.

 

Και δεν είναι καθόλου μπέρδεμα το Paypal. Θα το δεις! :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω μεσω paypal να λαμβανω λεφτα και εχω καποιες ερωτησεις:

  1. Πρέπει να ανοιξω ειδικό λογαριασμό; Αν ναι ποσο κοστίζει;
  2. Τα λεφτα πανε στον τραπεζικό μου λογάριασμο;
  3. Μέχρι πόσα λέφτα μπορεί να μου στείλει κάποιος;
  4. Με την εφοριά τι γίνεται;
  5. Τι ποσοστό κρατάει;
  6. Κάτι ακόμη όσο αφορά τον κωδικό που εμφανίζεται δίπλα απο την χρεώση των 1,5 ευρώ μπορείς να τον δείς απο το web banking;

 

Υ.γ.: Διαβάσα σχεδον ολο το thread αλλά οι ερώτησεις μου είτε είχαν απαντήθει πολύ παλία και φοβάμαι μήπως άλλαξε κάτι είτε δεν είχαν απαντήθει, σορρύ όμως αν κάποιες απο αυτές τις ερωτήσεις απαντήθηκαν πρόσφοτα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μεσω paypal να λαμβανω λεφτα και εχω καποιες ερωτησεις:

 

Πάμε:

 

Πρέπει να ανοιξω ειδικό λογαριασμό; Αν ναι ποσο κοστίζει;

 

Όχι. Το paypal έχει 3 ήδη λογαριασμού. To Personal, το Premium και το Business.

 

Για να δέχεσαι λεφτά αρκεί να έχεις ένα personal account. Αν όμως θες να δέχεσαι χρήματα και από πιστωτικές κάρτες (ΘΕΛΕΙΣ), πρέπει να το μετατρέψεις σε Premium (ιδιώτης) ή Business (επιχείρηση). Έτσι μπορείς να δέχεσαι πληρωμές και από πιστωτικές, αλλά χρεώνεσαι 3.5% + 0.35 € ανα πληρωμή που δέχεσαι.

 

Τα λεφτα πανε στον τραπεζικό μου λογάριασμο;

 

Τα λεφτά σου πάνε στο λογαριασμό σου στο Paypal. Ύστερα μπορείς να τα μεταφέρεις σε κάποιον τραπεζικό λογαριασμό. Για ποσά μεγαλύτερα των 100 ευρώ αυτό είναι δωρεάν, για μικρότερα ποσά σε χρεώνουν.

 

Μέχρι πόσα λέφτα μπορεί να μου στείλει κάποιος;

 

Από όσο ξέρω δεν υπάρχει περιορισμός. Ο personal λογαριασμός πιθανόν να έχει κάποιο όριο, αλλά πραγματικά είναι άχρηστος αν θες να δέχεσαι πληρωμές από πιστωτικές.

 

Με την εφοριά τι γίνεται;

 

Τίποτα. Δεν ξέρει τίποτα και δεν χρειάζεται να ξέρει, εφόσον κάνεις συναλλαγές ως ιδιώτης. Στην περίπτωση που δέχεσαι χρήματα ως επιχείρηση, τότε δημιουργείς ένα business λογαριασμό και νομίζω ότι μπορείς να ζητάς την έκδοση αποδείξεων, αλλά δεν το έχω ψάξει το θέμα.

 

Τι ποσοστό κρατάει;

 

1.8 - 3.5% της πληρωμής + 0.35 €.

 

Κάτι ακόμη όσο αφορά τον κωδικό που εμφανίζεται δίπλα απο την χρεώση των 1,5 ευρώ μπορείς να τον δείς απο το web banking;

 

Φαντάζομαι πως ναι. Εγώ πάντως περίμενα τον λογαριασμό όταν το έκανα όποτε δεν μπορώ να πώ με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη όσο αφορά τον κωδικό που εμφανίζεται δίπλα απο την χρεώση των 1,5 ευρώ μπορείς να τον δείς απο το web banking;

 

Ναι μπορείς. Εγώ με Πειραιώς Electron Visa τον είδα μέσω Winbank.

Link to comment
Share on other sites

Εχω λογαριασμό PAYPAL συνδεδεμένο με τον λογαριασμό μου της Natwest στην Αγγλία.

Τωρα που εβγαλα και στην Alpha Bank θέλω να βάλω και αυτόν (Visa Maestro) αλλά στην εισαγωγή κάρτας μου έχει προεπιλεγμένη χωρα το United Kingdom και δεν μπορω να το αλλάξω.

 

Help Plz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...