Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (14 Ιαν. 2005 , 16:16)

Φιλε psybill το οτι σε εξαπατησε καποιος δεν σημαινει οτι φταιει το paypal. (δεν λες κατι τετοιο απλα το λεω για να μην νομιζει κανεις που δεν ξερει)

 

καλα κανεις και το λες. προφανως φταιω εγω που δεν εδωσα σημασια στους ορους χρησης. νομιζα οτι το paypal θα με καλυπτε σε καθε περιπτωση.δεν κρυβω οτι με πειραξε αρκετα, αλλα οπως ειδες συνεχιζω να το χρησιμοποιω, ομως πλεον πιο προσεκτικα. :whistle:
Link to comment
Share on other sites

@Nrg, δεν νομίζω. Το Paypal απ'όσο ξέρω δεν επιτρέπει (όχι ότι δεν γίνεται) πολλά accounts για ένα άτομο...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (14 Ιαν. 2005 , 21:09)

 

@Nrg, δεν νομίζω. Το Paypal απ'όσο ξέρω δεν επιτρέπει (όχι ότι δεν γίνεται) πολλά accounts για ένα άτομο...

 

 

Να νομιζεις :p Το paypal καταρχην ζητα το email που θα δηλωσεις να μην ειναι free (hotmail,yahoo κλπ). Αυτο απο μονο του ειναι ενα καλο βημα. Αν τυχει και εχεις 2 διαφορετικα email απο πανεπιστημιο-δουλεια η απο καποιο domain, εχεις κανει ηδη 2 λογαριασμους. Το κακο ομως ειναι πως τα χρηματα αυτα θα πρεπει να τα στειλεις σε καποιο λογαριασμο δικο σου αληθινο γιατι απο τον ψευτικο δε μπορεις να κανεις αναληψη καθως σου ζητουν τα στοιχεια του λογαριασμου της τραπεζης να ειναι ιδια με αυτα που υπαρχουν στο λογαριασμο του paypal. Ποιος εμποδιζει ομως τον απατεωνα να κανει 5 λογαριασμους, οι 4 μαιμου και ο 1 αληθινος στον οποιο θα πηγαινουν τα χρηματα απο τις απατεωνιες. Να σημειωθει οτι για να δεχτεις ή να στειλεις χρηματα σε καποιον αλλο χρηστη του paypal δεν χρειαζεται καποιος τυπος "αναγνωρισης" (μεσω τραπεζης η κατι παρομοιο).

 

Ειδες λοιπον ποσο απλο ειναι? Και οχι δεν εχω κανει απατεωνια :lol:

 

Edit: Αυτο που εγραψα οτι ζητανε email που να μην ειναι free ειναι λαθος. Το Ebay το ζητα αυτο και μπερδευτηκα. Στο paypal κανεις λογαριασμο με οτι email θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω δεν επιτρέπει, εννοώ ότι δεν θέλει να κάνουν οι χρήστες διπλά και τριπλά accs. Πάντως στο paypalsucks.com διάβασα πως έχουν τρόπο να αναγνωρίζουν κάποια από τα διπλά accs και να τα κλείνουν...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά χρησιμοποιώ το Paypal απο το 1999 και μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο τις υπηρεσίες που παρέχει και για αγορές και για πωλήσεις.

 

Να τονίσω όμως ότι το χρησιμοποιώ με λογαρισμούς απο το εξωτερικό που έχω στο όνομά μου.

 

Register έχω κάνει με ένα απλό.....Hotmail mail account.

Δεν έχω να εκφράσω κάποιο παράπονο.

 

Δεν γνωρίζω τι παίζει με λογαριασμούς μέσω ελληνικών τραπεζών μιά που δεν υποστηρίζει trasfer μέσω αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια. Πως μπορείτε και χρησιμοποιειτε τόσο καιρό το paypal και γω δεν μπορώ?

Αγόρασα κάτι απ το ebay και όταν πάω να πλρώσω μέσω πιστωτικής στο paypal μου κάνει ¨

"The credit card number you have entered cannot be verified. Only credit cards from approved countries may be used on PayPal."

 

και δεν ξέρω πως να τον πληρώσω τώρα τον άνθρωπο... :( Any ideas?

 

 

Ιδέα: έχει κανείς χρήματα στο paypal να του τα δώσω cash (Αθήνα) και να μου στείλει στο paypal??? 16 λίρες Αγγλίας θέλω μόνο.. :( ή να γίνει μέσω moneybookers η δουλειά? ή neteller?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια. Πως μπορείτε και χρησιμοποιειτε τόσο καιρό το paypal και γω δεν μπορώ?

Αγόρασα κάτι απ το ebay και όταν πάω να πλρώσω μέσω πιστωτικής στο paypal μου κάνει ¨

"The credit card number you have entered cannot be verified. Only credit cards from approved countries may be used on PayPal."

Με 2 πιστωτικές που το έχω χρησιμοποιήσει δεν υπήρξε πρόβλημα.

 

Έχε υπόψην σου ότι το PayPal χρεώνει κλέβοντας και λίγο την μετατροπή από το ένα νόμισμα στο άλλο.

 

Επίσης, αν στείλεις χρήματα μέσω άλλου λογαρισμού, υπάρχει ισχυρό ενδεχόμενο ο πωλητής να μην το δεχτεί, γιατί μετά θα πρέπει να στείλει ότι αγόρασες στη διεύθυνση που αναφέρεται στον λογαρισμό Paypal που τον πλήρωσε.

 

Τώρα για λιγότερα από 30 ευρώ ίσως να μην είναι πρόβλημα.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

OK τον πλήρωσα μέσω pppay τελικά... μου φάνηκε αρκετά καλύτερο απ το paypal!

 

Πρέπει να μην είναι συμβατό το με την κάρτα μου, δεν εξηγείται αλλιώς!No more ebay for for me! :( Τους εστειλα email και μου είπαν τα ίδια που γράφω στο μήνυμα παραπάνω, παπαπέποντας με να δω της "Supported countries". Όμως η Ελλάδα είναι ήδη στις supported countries! :(

Link to comment
Share on other sites

αυτο που καταλαβα εγω απο το paypal ειναι οτι πρεπει να το χρησιμοποιουμε μονο για αγορες απο το e-bay

 

ετσι μονο σε προστατευει το paypal και μπορεις να ζητησεις τα χρηματα σου πισω. αλλιως οταν η πληρωμη ειναι για συναλλαγη ειναι εκτος ebay μαλλον δεν μπορεις να κανεις τιποτα, οπως στην περιπτωση που αναφερω πιο πανω... :whistle:

 

Xρησιμοποιώ το PayPal εδώ και 3-4 χρόνια. Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Μία φορά μόνο, αγόρασα κάτι που ουσιαστικά μετά τη πληρωμή έπρεπε να γίνει file transfer ενός προγράμματος (δεν αγόρασα δηλαδή υλικά). Η διαδικασία άργησε 2 μέρες.

 

Τα πήρα στο κρανίο και έκανα καταγγελία (δεν θυμάμαι πως τη λένε αυτή τη λειτουργία στο PayPal) προς τον πωλητή.

 

ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ οι της...PayPal κινηθήκανε πολύ σωστά με αποτέλεσμα να μου επιστραφεί το ποσό, και το προϊόν που αγόρασα να μου σταλθεί ΚΑΝΟΝΙΚΑ, από τον πωλητή. Προκειμένου να μη τον περάσουν στη μαύρη λίστα :blink: ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 8 μήνες αγόρασα από έναν power seller στο ebay ένα pda.Οτύπος έκανε το κουνέλι και δεν μου έστελνε τίποτα λέγοντας ότι δεν του έστειλα την πληρωμή.Του έκανα λοιπόν ένα ωραίο dispute (αναφορά παραπόνων) στο paypal και πήρα και την πληρωμή μου πίσω στην πιστωτική και μου έστειλε και το pda.Για την ιστορία την πληρωμή μου την έστειλε πίσω το paypal και μετα τα βρήκανε μαζί του δεν ξέρω πως αλλά λειτουργούνε άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Του έκανα λοιπόν ένα ωραίο dispute (αναφορά παραπόνων) στο paypal και πήρα και την πληρωμή μου πίσω στην πιστωτική και μου έστειλε και το pda.

 

Έτσι, έτσι...... :D

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το paypal είναι για αυτούς που πουλάνε.

 

Αν για παράδειγμα πουλήσεις αμερική, μπορεί αυτός να το παραλάβει και μετά να συο κάνει και ένα ωραία dispute και να πάρει τα χρήματά του πίσω.

 

Εάν έχεις χρησιμοποιήσει ΕΛΤΑ για να στείλεις τα πράγματα, παίρνεις τον πούλο δυστυχώς. Παραλίγο να την πατήσω.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω και λιγο καιρο που χρησιμοποιω paypal δεν ειχα κανενα προβλημα και κανα 2 φορες που τους πηρα τηλ. για καποιες διευκρινισεις ηταν πολυ εξυπηρετικοι.Ουτε προς το παρον με το ebay καποιο προβλημα και εχω αγορασει αρκετα πραγματα κυριως ανταλλακτικα αυτοκινητου και απο ατομα με χαμηλο feedback.

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επιτέλους, η στιγμή που περίμεναν όλοι οι Έλληνες χρήστες του Paypal έφτασε :) ...Από σήμερα το Paypal υποστηρίζει αποστολή χρημάτων σε λογαριασμούς Ελληνικής τράπεζας! Λεπτομέρειες παρακάτω:

 

http://www.paypal.com/images/paypal_logo.gif

Withdraw PayPal Funds Directly to Your Greek Bank Account http://www.paypal.com/en_US/i/header/hdr_fundingOptions_240x120.gif

Dear <user>,

 

Now you can withdraw funds from your PayPal balance directly to your Greek bank account. Enjoy access to your PayPal funds without incurring high international bank transfer fees.

 

Add your bank account

 

Simply add a Greek bank account to your PayPal account, and you can begin withdrawing your PayPal funds. Just make sure your bank account is denominated in Euro (EUR). You can still accept payments in any of PayPal's six supported currencies—Euros, U.S. Dollars, Pounds Sterling, Australian Dollars, Canadian Dollars, and Yen—and PayPal will handle all the currency conversions to Euro for you.

 

It's easy to withdraw funds. Here's how:

 

  • Log in to your PayPal account
  • From your account page, click the Withdraw subtab
  • Select the "Transfer Funds to Your Bank Account" link

The first time you do this you'll be directed to a page with instructions on adding a Greek bank account. When you've completed the process, your funds will appear in your bank account within 5-7 business days. After that, you may begin withdrawing funds from your Greek bank account.

 

Avoid high bank transfer fees

 

Making withdrawals from your PayPal account is free for amounts above €100.00. For withdrawals under €100.00, you pay just €1.00.

 

Your PayPal funds will be converted to Euro before they are deposited to your bank account. The exchange rate for the transaction will be displayed prior to making your withdrawal. With easier access to your funds, you can manage your business more efficiently than ever. Withdraw funds to your Greek bank account today!

 

Sincerely,

 

PayPal

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ την σελίδα πού έκανες link (Την οποία έχω δει, φυσικά) ως αντικειμενική...

 

Εγώ που χρησιμοποιώ Paypal από το 2001, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Αν τώρα ο ΧΥΖ το θέλει για ξέπλυμα χρήματος πχ, καλά να πάθει...Για αγορές και μεταφορά χρημάτων από χώρα σε χώρα είναι κορυφαίο...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ την σελίδα πού έκανες link (Την οποία έχω δει, φυσικά) ως αντικειμενική...

 

Δεν ξερω το κατα πόσο είναι αντικειμενικη.

Την λαμβάνω όμως υπόψην γιατί έχω διαβάσει σε διάφορες , ασχετες με αυτή που ανέφερα εδώ, σελίδες για προβλήματα με λογαριασμούς.

 

Μετά τις πρόσφατες εξελίξεις (σχετικά με τις Ελληνικές τράπεζες και το Paypal) σκεφτόμουν κι εγώ να το χρησιμοποιήσω αλλά τώρα κάπως έχω παγώσει με αυτά...

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Great news. Εγω έβαλα ήδη λογαριασμό μου απο τη τράπεζα Πειραώς. Το μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι το λογαριασμό σου σε ΙΒΑΝ.

 

Όσο για το paypal και τα σχετικά warnings...αυτά θα υπάρχουν πάντα απο τη στιγμή που θα υπάρχει η μερίδα ατόμων που πέφτουν θύματα απο fake paypal emails και μετά τους φταίει το paypal.

Link to comment
Share on other sites

To θεμα αυτο με την Paypal ειναι απο αρχαιοτατον χρονων. Ο λογος για τον οποιο λογαριασμοι κλεινουν ειναι λογο του οτι αποκτουν πολυ φορτο.

Μπορει να ειναι και αλλοι οι λογοι αλλα φανταστειτε να ανοιξει σε καποια τραπεζα καποιος Χ εναν λογαριασμο και να εχει στις αναφορες η τραπεζα καταθεσεις υπερογκων ποσων της ταξεως των εκατομμυριων χωρις λογο και ουσια.

Αυτο ειναι το κοινο ξεπλυμα "μαυρου χρηματος". (υποψιν, αδικαιολογητη καταθεση χρηματων, χωρις ονομα χωρις τιποτα χωρις καποιο αντικρισμα).

Υπαρχουν στο διαδικτυο πολλα ηλεκτρονικα πορτοφολια. Οπως π.χ., moneybookers, e-gold, int-gold. Νομιζετε πως το paypalsucks.com υπαρχει μονο? Γελιεστε. Για ολα εχουν βγει.

Εχω δει προσωπικα και για moneybookers και για e-gold.

Στην moneybookers γινετε ακριβως οτι και στο paypal.

Στο e-gold αν δεν πληρωσεις κατι δεν σου κανουν καταθεση.

Ειχα εναν λογαριασμο στην e-gold. Επι μια 3-4 μερες δεν μπορουσα να μπω. Καποια στιγμη μπηκα. Αλλα ειδα αλλα ντάλων. Πιστεψτε τον. Σπασανε λογαριασμους της e-gold και τραβηξανε χρηματα.

Παντου και παντα θα γινετε αυτο.

Ο μονος τροπος να εισαι σιγουρος ειναι με το να κανεις καθαρες χρηματικες διεκπεραιωσεις.

Αυτα.

Ψαξτε το λιγακι. Μην μενετε κολλημενοι σε ενα πραγμα που μαθαινετε.

Αν η Paypal ηταν scam νομιζετε οτι δεν εκλεινε οταν θα ειχαν ακουστει αυτα?

Link to comment
Share on other sites

για πείτε και σε μένα τι πρέπει να κάνω για να ενεργοποιήσω τον λογαριασμό μου ώς paypal.γίνεται μεσω net ή πρέπει να πάω στην τράπεζα??έχω λογαριασμό στην εμπορική.
Link to comment
Share on other sites

τι είναι το ΙΒΑΝ που χρειάζεται να ξέρω??τελικά υπάρχει ασφάλεια στις συναλλαγές και θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί το paypal??ποιά διαδικασία ακολουθείται??
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα αρχίσει να δέχεται και την χρεωστική Visa Electron μου θα είναι ακόμα καλύτερα...

Κανείς που να του δέχεται τη χρεωστική Visa Electron του? Αν ναι ποιας τράπεζας?

 

chris79 με ανησύχησες με αυτά που είπες...

Χρησιμοποιώ το moneybookers για μεταφορές μεγάλων ποσών και προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω και το egold για τον ίδιο σκοπό στο μέλλον, καθώς το MB έχει όρια... Λες να το αποφύγω?

 

"Γελιεστε. Για ολα εχουν βγει."

Κανα link?

 

"Στο e-gold αν δεν πληρωσεις κατι δεν σου κανουν καταθεση."

Δλδ? να τους λαδώσεις? :Ο

 

"Στην moneybookers γινετε ακριβως οτι και στο paypal. "

Δλδ? το χρησιμοποιώ 6 μήνες τώρα και πάνε όλα ρολόι... Ευτυχώς!

 

"Πιστεψτε τον. Σπασανε λογαριασμους της e-gold και τραβηξανε χρηματα."

Καλά στο θέσα της ασφάλειας και της πολιτικής το egold ειναι άντε γεια. Ακούστηκαν πολλά για hackers τώρα τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το ΙΒΑΝ που χρειάζεται να ξέρω??τελικά υπάρχει ασφάλεια στις συναλλαγές και θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί το paypal??ποιά διαδικασία ακολουθείται??

 

IBAN: http://www.credit.gr/iban.php και στην τράπεζα σου.

Για την ασφάλεια του paypal: Εξαρτάται, πόσο γκαντέμης ή τυχερός είσαι. Οι περισσότεροι πάντως δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Για τις διαδικασίες του Paypal: http://www.paypal.com άνοιξε ένα account, διάβασε τα faq / help section και σιγά σιγά θα εξοικειωθείς... ;)

 

Επίσης τώρα τελευταία ανακάλυψα και το πολύ καλό pppay.com ;)

Link to comment
Share on other sites

l3ft3ris: Δεν σου δέχεται την χρεωστική Visa Electron σου? Περίεργο, εμένα μου δουλεύει κανονικά! Την προσθέτεις σαν "Visa" και με τα απαραίτητα στοιχεία δουλεύει ρολόι!

 

Αν και δεν πρέπει να είναι εντελώς άδειος ο λογαριασμός σου όταν το κάνεις...Όπως και άλλα site,έτσι και εκεί σου 'χρεώνουν' (και δίνουν πίσω μετά) ένα μικροποσό (1 Ε κάπου εκεί) για να δουν ότι η κάρτα ειναι valid...

 

Εγώ έχω Alpha Bank Electron Visa πάντως και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...