Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω αγοράσει την attica gift card από την τράπεζα Αττικής και έχω ανοίξει λογαριασμό στο paypal, πως θα μεταφέρω το πόσο που έχει η κάρτα στο paypal? Υπόψην πως έχω γίνει verified από το paypal
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει την attica gift card από την τράπεζα Αττικής και έχω ανοίξει λογαριασμό στο paypal, πως θα μεταφέρω το πόσο που έχει η κάρτα στο paypal? Υπόψην πως έχω γίνει verified από το paypal

Στον λογαριασμό του PayPal μπορείς να διαχειριστείς τα χρήματα που έχεις στην τράπεζα, στον λογαριασμό της κάρτας. Οπότε βάζεις στην τράπεζα, τα τρως στο PayPal. :lol: :D

 

p.s.: τουλάχιστον αυτό ισχύει για τις χρεωστικές. Για τις πιστωτικές μπορεί να μην χρειάζεται καν "απόθεμα" στην τράπεζα. Το πιθανότερο είναι να σε αφήνει να χρεώνεις όσο θες, κάτω από το πιστωτικό όριο φυσικά, και στο τέλος του μήνα-διμήνου έρχεται ο κλασσικός λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις συνδέσει πιστωτική με το paypal, κάθε κίνηση/αγορά που κάνεις φαίνεται κανονικά στον λογαριασμό της κάρτας, όπως κάθε άλλη φυσιολογική κίνηση. Η αιτιολογία που φαίνεται εξαρτάται από τον πωλητή και στο τέλος της συναλλαγής το paypal σου αναφέρει πως θα φαίνεται στον λογαριασμό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα. Τον Μαιο ειχα βαλει στο paypal μια πιστωτικη. Στο site μου ειπαν οτι στον επομενο λογοσιασμο της καρτας θα ερθει ενας αριθμος με τον οποιο θα ενεργοποιησω την καρτα. Ομως αυτος ο αριθμος δεν εχει ερθει ακομα! Τι μπορω να κανω τωρα;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται μόνο αν κάνεις τη διαδικασία για να γίνεις verified. Δεν γίνεται αυτόματα με το που θα βάλεις την κάρτα. Απλά φαίνεται μια μικρή χρέωση που έχει έναν κωδικό. Τον χρησιμοποιείς μετά στο paypal για να γίνεις verified. Επίσης δεν χρειάζεται να περιμένεις να εκδοθεί ο λογαριασμός. Μπορείς να τηλεφωνήσεις στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της κάρτας σου σε λίγες μέρες από όταν θα ενεργοποιήσεις τη διαδικασία από το paypal και να σου πουν τον κωδικό.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το προβλημα ειναι οτι εμενα δεν μου ηρθε αυτη η μικρη χρεωση που λες στο λογαριασμο!!! Ενω στο paypal φαινεται πως εχει γινει; Τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άνοιξα account στο PayPal. Σαν newbie έχω κι εγώ τις απορίες μου. :)

 

Έκανα add την Attica Gift Card, όλα οκ. Μπαίνω κανονικά και στο account που έφτιαξα. Τώρα π.χ μπορώ να στείλω χρήματα κατευθείαν σ'ένα mail που θέλω;

Έκανα κι αίτηση για να γίνω verified member (τώρα έχω μόνο να περιμένω να έρθει ο λογαριασμός από την τράπεζα για να δώσω τον 4ψηφιο κωδικό).

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο έτσι ώστε να μπορέσω να στείλω χρήματα;

Π.χ το PayPal πώς ξέρει ότι όντως υπάρχει αυτή η χρεωστική που έκανα add στο account; Μήπως πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες για να το διασταυρώσουν ότι αυτή η κάρτα υπάρχει και μετά να μπορέσω να κάνω αγορές;

Στο status γράφει "Greek-Unverified" αλλά όταν κλικάρω το "Unverified" απλά με πηγαίνει στην σελίδα για να δώσω τον 4ψηφιο κωδικό και να γίνω verified.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλω Χρεωτική κάρτα στην Alpha Bank, στον Λογαριασμό που έχω, όταν μου κάνουν κατάθεση μέσω email στο ebay, τα λεφτά θα μεταφέρονται κατευθείαν στο λογαριασμό μου;;

 

υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ ποσό το οποίο δεν έχω στο λογαριασμό;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άνοιξα account στο PayPal. Σαν newbie έχω κι εγώ τις απορίες μου. :)

 

Έκανα add την Attica Gift Card, όλα οκ. Μπαίνω κανονικά και στο account που έφτιαξα. Τώρα π.χ μπορώ να στείλω χρήματα κατευθείαν σ'ένα mail που θέλω;

Έκανα κι αίτηση για να γίνω verified member (τώρα έχω μόνο να περιμένω να έρθει ο λογαριασμός από την τράπεζα για να δώσω τον 4ψηφιο κωδικό).

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο έτσι ώστε να μπορέσω να στείλω χρήματα;

Π.χ το PayPal πώς ξέρει ότι όντως υπάρχει αυτή η χρεωστική που έκανα add στο account; Μήπως πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες για να το διασταυρώσουν ότι αυτή η κάρτα υπάρχει και μετά να μπορέσω να κάνω αγορές;

Στο status γράφει "Greek-Unverified" αλλά όταν κλικάρω το "Unverified" απλά με πηγαίνει στην σελίδα για να δώσω τον 4ψηφιο κωδικό και να γίνω verified.

Δες το προηγούμενο post μου που γράφω πως μπορείς να γίνεις verified πιο γρήγορα από το να περιμένεις να έρθει ο λογαριασμός τις κάρτας σου.
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ναι, το έχω δει ήδη το ποστ κι αύριο πρωί θα τηλεφωνήσω στην τράπεζα.

 

Κάποια απάντηση για τις άλλες ερωτήσεις; :O

 

Κι άλλη μία, όταν ήθελα να κάνω add την χρεωστική, διάλεξα "Visa" κι από κάτω έγραψα τον 16ψήφιο κωδικό της, όμως ανά 4 ψηφία έβαλα κι από κενό, ακριβώς δηλαδή όπως αναγράφεται στην κάρτα, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά έχετε προσέξει το fee στο paypal;;

 

Receive Funds----Premier/Business Account--- 1.9% + €0.35 EUR to 3.4% + €0.35 EUR

 

ακόμα και για 1 ευρώ κατάθεση σου πέρνουν 35 λεπτά + 1.9%-3.4%

 

μιλάμε βγάζουν τρελά λεφτά οποιος είναι ο ιδιοκτήτης του paypal!! :worry:

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

αν βγάζουν λέει...

αλλά αν δεν κάνω λάθος έχουν ξεκιήσει και ειδικό πρόγραμμα για πωλητές με αγαθά μικρής αξίας.

 

επίσης αν δεν έχεις σκοποό να δέχεσαι κάρτες δεν υπάρχει λόγος να ανοίξεις premium account και να χρεώνεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα και Premium account ν'ανοίξεις αν δεν κάνεις κάποιο withdraw δεν χρεώνεσαι.

Προσωπικά έχω ανοίξει Premium, κι ας μην έχω χρησιμοποιήσει καθόλου την ανάληψη χρημάτων.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν σε χρεώνει κάθε φορά που έρχονται λεφτά στo λογαριασμό σου?

για κοίτα τα logs σου καλύτερα... ;)

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν δεν έχεις σκοποό να δέχεσαι κάρτες δεν υπάρχει λόγος να ανοίξεις premium account και να χρεώνεσαι

 

Αλλό λες κι άλλο απαντάς. Στο παραπάνω αφήνεις να εννοηθεί ότι ακόμη κι αν ΔΕΝ λαμβάνεις χρήματα με το Premium Account χρεώνεσαι, κάτι το οποίο ΔΕΝ ισχύει.

 

Και σου απαντάω από κάτω, σε περίπτωση που δεν κάνεις ανάληψη χρημάτων κι ας έχεις Premium δεν χρεώνεσαι.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες διαβασα ολο το thread αλλά δεν βρηκα σαφεις εξηγησεις για τα παρακατω,οποίος μπορεί ας βοηθησει!!

 

Εάν εγώ εχω ένα λογαριασμο στη alpha bank και εχω καρτα αναληψεως-χρεωστικη visa electron, αφου την δηλωσω στο paypal τότε οποτε θελω να πληρωσω μεσω paypal θα μου τραβαει τα λεφτά από τον λογαριασμο κατευθειαν? Λογικα πρωτα θα περνει τα λεφτά που υπαρχουν στον λογαριασμο της paypal και μετά θα συμπληρωνει από τον τραπεζικο,έτσι? Και άμα στην paypal εχω 5euro και στον λογαριασμο 5euro και αγορασω κατι με 11euro τι γίνεται? :P

 

Επισης υπάρχει οριο στις χρεωστικες? Η ο λογαριασμος σου είναι ανοιχτος σε οποιαδηποτε αναληψη?

 

Μηπως γίνεται να γεμισω τον λογαριασμο Paypal με καποιο τραπεζικο εμβασμα,μια και καλη, χωρίς να δηλωσω κάποια καρτα?Απο ότι είδα ,μπορω να γινω παλι verified user μεσω ταχυδρομειου.

 

Και τελος οσο αναφορα την αναληψη,από ότι καταλαβα μεσω paypal, μπορω να στειλω χρηματα και σε κάποιον τραπεζικο λογαριασμο τριτου άμα ξερώ τον λογαριασμο του σε iban μορφη?

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω αφήνεις να εννοηθεί ότι ακόμη κι αν ΔΕΝ λαμβάνεις χρήματα με το Premium Account χρεώνεσαι

όχι δεν εννοούσα αυτό. δεδομένου ότι λαμβάνει κάποιος χρήματα στο paypal, αφού για αυτή τη περίπτωση μιλάμε (αλλιώς δεν υπήρχε καν λόγος συζήτησης), το μήνυμα μου είχε μια νοητή συνέχεια "...όταν λαμβάνεις χρήματα στο account σου". το μήνυμα μου δηλαδή ήταν απάντηση στον killing_you2, που μίλησε για υψηλές προμήθειες όταν λαμβάνεις χρήματα.

 

τώρα, σχετικά με την δική σ απάντηση, τι εννοείς? ότι αν λάβεις λεφτά στο premium account σου και δεν τα κάνεις withdraw στο bank account τότε δεν χρεώνεσαι τα fees 3.4% + €0.35 EUR ???

Link to comment
Share on other sites

Εάν εγώ εχω ένα λογαριασμο στη alpha bank και εχω καρτα αναληψεως-χρεωστικη visa electron, αφου την δηλωσω στο paypal τότε οποτε θελω να πληρωσω μεσω paypal θα μου τραβαει τα λεφτά από τον λογαριασμο κατευθειαν?

σωστά

Λογικα πρωτα θα περνει τα λεφτά που υπαρχουν στον λογαριασμο της paypal και μετά θα συμπληρωνει από τον τραπεζικο,έτσι?

σου δίνει funding options, που μπορείς να επιλέξεις αν το ποσό θα το τραβήξουν απ την κάρτα σου, ή απ το paypal account σου, και αν το τελευταίο δεν φτάνει, τότε επιλογή να τραβήξει ένα μέρος του ποσού απ το account balance σου και το υπόλοιπο απ την κάρτα

Και άμα στην paypal εχω 5euro και στον λογαριασμο 5euro και αγορασω κατι με 11euro τι γίνεται?

απλά δεν μπορείς να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή.

Επισης υπάρχει οριο στις χρεωστικες? Η ο λογαριασμος σου είναι ανοιχτος σε οποιαδηποτε αναληψη?

συνήθως υπάρχει ένα όριο γύρω στα 1000 ευρώ/ημέρα στις χρεωστικές, επικοινώνησε με την τράπεζα σου να σου πουν το ακριβές όριο.

Μηπως γίνεται να γεμισω τον λογαριασμο Paypal με καποιο τραπεζικο εμβασμα,μια και καλη, χωρίς να δηλωσω κάποια καρτα?

δεν μας δίνεται αυτή η επιλογή σε εμάς τους Έλληνες.

Απο ότι είδα ,μπορω να γινω παλι verified user μεσω ταχυδρομειου.

δεν ξέρω αν έδωσαν τέτοια επιλογή τώρα τελευταία, αλλά και στο help δεν αναφέρει τέτοια μέθοδο. συγκεκριμένα λέει ότι ο μόνος εναλλακτικός τρόπος να γίνεις verified αφορά "publicly-traded corporations or well-known public entities; Personal accounts are not allowed to go through this process" και απαιτεί "Requires substantial business data to be submitted".

 

Και τελος οσο αναφορα την αναληψη,από ότι καταλαβα μεσω paypal, μπορω να στειλω χρηματα και σε κάποιον τραπεζικο λογαριασμο τριτου άμα ξερώ τον λογαριασμο του σε iban μορφη?

όχι, μπορείς να προσθέσεις μόνο bank account που είναι στο όνομα σου (στο επώνυμο σου συγκεκριμένα, στο μικρό όνομα μπορείς να βάλεις άλλο. αν είναι κάποιος συγγενής σου πχ, και ξέρεις και το IBAN κτλ, ίσως πετύχει). μπορείς όμως να στείλεις σε άλλο US bank account, αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Tankwart
Αυτό γίνεται μόνο αν κάνεις τη διαδικασία για να γίνεις verified. Δεν γίνεται αυτόματα με το που θα βάλεις την κάρτα. Απλά φαίνεται μια μικρή χρέωση που έχει έναν κωδικό. Τον χρησιμοποιείς μετά στο paypal για να γίνεις verified. Επίσης δεν χρειάζεται να περιμένεις να εκδοθεί ο λογαριασμός. Μπορείς να τηλεφωνήσεις στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της κάρτας σου σε λίγες μέρες από όταν θα ενεργοποιήσεις τη διαδικασία από το paypal και να σου πουν τον κωδικό.

 

 

μολις δηλωσα την enter visa της alphabank και μολις εκανα αιτηση για verified user.

1)σε ποσες μερες να παρω τηλεφωνο για να μου πουνε τον 4ψηφιο?

2)θα μου ερχεται καθε μηνα στο σπιτι επιστολη με τις συναλλαγες μου?

3)γιατι στο λογαριασμο του paypal δε φαινεται η συναλλαγη με το 1.5ευρω για το verification που μολις εκανα?Στο history δεν παω βρε παιδια για να το δω αυτο?

 

4)για να ψωνισω κατι απ'το ebay πρεπει να γινω πρωτα verified η μπορω και τωρα αμεσως οπως ειμαι?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα στην Alpha Bank πριν δύο εβδομάδες και άνοιξα λογαριασμό και έβγαλα και μια χρεωστική κάρτα 123 με σκοπό να την χρησιμοποιήσω στο ebay...

 

Πρέπει να ανοίξω λογαριασμό paypal σωστά...? Τι είδος? Premium?

Υπάρχει κάποιο όριο που μπορώ να στείλω?(χρήματα) Τι πρέπει να προσέξω..

Ξέρω μπορεί να είμαι ζαλούρας γτ μπορεί να έχουν ξαναειπωθεί...:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην Alpha Bank πριν δύο εβδομάδες και άνοιξα λογαριασμό και έβγαλα και μια χρεωστική κάρτα 123 με σκοπό να την χρησιμοποιήσω στο ebay...

 

Πρέπει να ανοίξω λογαριασμό paypal σωστά...? Τι είδος? Premium?

Υπάρχει κάποιο όριο που μπορώ να στείλω?(χρήματα) Τι πρέπει να προσέξω..

Ξέρω μπορεί να είμαι ζαλούρας γτ μπορεί να έχουν ξαναειπωθεί...:O

Απλό λογαριασμό ανοίγεις, το premium δεν έχει σχέση παρά μόνο με την τράπεζα. Τέλος πάντων μη μπερδεύεσαι, ανοίγεις απλά λογαριασμό. Όριο χρηματικό δεν υπάρχει. Σαν συναλλαγή είναι ασφαλές το paypal. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου κι εμένα μια απορία:

Πρόσφατα δήλωσα τραπεζικό λογαριασμό για να μπεί ένα ποσό απο επιστροφή προιόντος, αλλά στο λογαριασμό μου στην τράπεζα δεν φαίνεται πουθενά, μήπως κρατούνται τα χρήματα κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Pernei kai 3-4 ergasimes meres gia na fanei apo tin imera pou tha ginei to transaction sto paypal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...