Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο πιστευω κ εγώ

 

Οταν λενε προπαραγγελια συνηθως το εχουν στην αποθηκη τους μερικες μερες πριν και την αναφερομενη ημερομηνια τα στελνουν μαζικα.

Κλασικη τακτικη για να προσεκλυσουν ρευστο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Everbuying σταματά την λειτουργία του στις 18-6 σύμφωνα με email που μου στείλανε.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,μιας και ψαχνω κινητο τις τελυταιες μερες αρχισα να ψαχνω ολα τα site απο Κινα που ηξερα.ειχα καιρο να παρω απο Κινα κατι.Βλεπω οτι εχουν κλεισει κανα δυο γνωστα και τωρα οπως ειπε και ο φιλος για το Everbuying.To Vickmall που σαρωνε πριν κανα εναμιση χρονο τωρα δεν εχει κανει ανανεωσει στη πρωτη σελιδα του.Μηπως παει κ ιαυτο για κλεισιμο ?Δλδ αν θελουμε για κινητο μονο Gearbest και Banggood τα κορυφαια αν καταλαβα καλα και μετα ακολουθυν Tom Top Honorbuy κτλ ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,μιας και ψαχνω κινητο τις τελυταιες μερες αρχισα να ψαχνω ολα τα site απο Κινα που ηξερα.ειχα καιρο να παρω απο Κινα κατι.Βλεπω οτι εχουν κλεισει κανα δυο γνωστα και τωρα οπως ειπε και ο φιλος για το Everbuying.To Vickmall που σαρωνε πριν κανα εναμιση χρονο τωρα δεν εχει κανει ανανεωσει στη πρωτη σελιδα του.Μηπως παει κ ιαυτο για κλεισιμο ?Δλδ αν θελουμε για κινητο μονο Gearbest και Banggood τα κορυφαια αν καταλαβα καλα και μετα ακολουθυν Tom Top Honorbuy κτλ ?

Ναι, οι παλιές... δόξες, όπως τις ξέραμε, Vickmall, Minideal, To2c κλπ φαίνονται να βρίσκονται σε πλήρη παρακμή.

Σοβαρότερο όλων αυτήν τη στιγμή, νομίζω, το Banggood, που έχει και την ασφαλέστερη μέθοδο για αποστολή χωρίς... δυσάρεστα συναπαντήματα (priority direct mail).

Σε κάποια απόσταση δεύτερο το Gearbest, το οποίο θέλει μια μικρή προσοχή, γιατί αρκετοί εδώ αναφέρουν ότι κάνει καμιά φορά κουτσουκέλες, ιδίως με τις μεθόδους αποστολής.

Αυτά πάντως νομίζω είναι τα δύο δημοφιλέστερα αυτήν τη στιγμή.

Για το Honorbuy διαβάζω μάλλον θετικά σχόλια εδώ... τριγύρω, δεν έχω όμως ψωνίσει ο ίδιος τα τελευταία χρόνια για να μπορώ να πω με ασφάλεια. Δεν ξέρω επίσης τι κάνει με... 'ασφαλείς' μεθόδους αποστολής.

Το Geekbuying συγκεντρώνει θετικά σχόλια, κυρίως λόγω των ευρωπαϊκών του αποθηκών, απ' όπου στέλνει γρήγορα και χωρίς φόβο τελωνείου - υπό την πρϋπόθεση βέβαια να έχει αυτό που ψάχνεις (και σε καλή τιμή). Για αγορά κατευθείαν από Κίνα δεν ξέρω τι παίζει..

Το Tomtop θα το συνιστούσα μόνο για κανένα μικρομπιχλιμπίδι που θα βρεις σε ελκυστική τιμή. Έχουν ακουστεί διάφορα παράπονα κατά καιρούς και δε θα το πρότεινα για πιο μεγάλες αγορές.

Αυτά τα ολίγα μπορώ να σκεφτώ μέχρι στιγμής... Αν θυμηθώ και κανένα άλλο, θα επανέλθω. :)

 

Υ.Γ: Από τα παραπάνω, Gearbest, Banggood και ενίοτε και Geekbuying βγάζουν συχνά-πυκνά προσφορές, εκπτωτικά κουπόνια κλπ. Αν δε βιάζεσαι να αγοράσεις κάτι... αύριο, ψάξε λίγο τριγύρω και αργά ή γρήγορα μπορεί και να το πετύχεις σε καμια σημαντκά καλύτερη τιμή.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,μιας και ψαχνω κινητο τις τελυταιες μερες αρχισα να ψαχνω ολα τα site απο Κινα που ηξερα.ειχα καιρο να παρω απο Κινα κατι.Βλεπω οτι εχουν κλεισει κανα δυο γνωστα και τωρα οπως ειπε και ο φιλος για το Everbuying.To Vickmall που σαρωνε πριν κανα εναμιση χρονο τωρα δεν εχει κανει ανανεωσει στη πρωτη σελιδα του.Μηπως παει κ ιαυτο για κλεισιμο ?Δλδ αν θελουμε για κινητο μονο Gearbest και Banggood τα κορυφαια αν καταλαβα καλα και μετα ακολουθυν Tom Top Honorbuy κτλ ?

 

Εγω πηρα ενα κινητο απο το http://www.geekmaxi.com -nubia z17 lite το ειχε φθηνοτερα κι απο την Κινα,το στελνει με κουριερ απο Γερμανια σε 2 μερες με 4-5 ευρω μεταφορικα,μετα παραγγειλαμε ακομα 2 απο το ιδιο καταστημα,πολυ καλη εξυπηρετηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι παλιές... δόξες, όπως τις ξέραμε, Vickmall, Minideal, To2c κλπ φαίνονται να βρίσκονται σε πλήρη παρακμή.

Σοβαρότερο όλων αυτήν τη στιγμή, νομίζω, το Banggood, που έχει και την ασφαλέστερη μέθοδο για αποστολή χωρίς... δυσάρεστα συναπαντήματα (priority direct mail).

Σε κάποια απόσταση δεύτερο το Gearbest, το οποίο θέλει μια μικρή προσοχή, γιατί αρκετοί εδώ αναφέρουν ότι κάνει καμιά φορά κουτσουκέλες, ιδίως με τις μεθόδους αποστολής.

Αυτά πάντως νομίζω είναι τα δύο δημοφιλέστερα αυτήν τη στιγμή.

Για το Honorbuy διαβάζω μάλλον θετικά σχόλια εδώ... τριγύρω, δεν έχω όμως ψωνίσει ο ίδιος τα τελευταία χρόνια για να μπορώ να πω με ασφάλεια. Δεν ξέρω επίσης τι κάνει με... 'ασφαλείς' μεθόδους αποστολής.

Το Geekbuying συγκεντρώνει θετικά σχόλια, κυρίως λόγω των ευρωπαϊκών του αποθηκών, απ' όπου στέλνει γρήγορα και χωρίς φόβο τελωνείου - υπό την πρϋπόθεση βέβαια να έχει αυτό που ψάχνεις (και σε καλή τιμή). Για αγορά κατευθείαν από Κίνα δεν ξέρω τι παίζει..

Το Tomtop θα το συνιστούσα μόνο για κανένα μικρομπιχλιμπίδι που θα βρεις σε ελκυστική τιμή. Έχουν ακουστεί διάφορα παράπονα κατά καιρούς και δε θα το πρότεινα για πιο μεγάλες αγορές.

Αυτά τα ολίγα μπορώ να σκεφτώ μέχρι στιγμής... Αν θυμηθώ και κανένα άλλο, θα επανέλθω. :)

 

Υ.Γ: Από τα παραπάνω, Gearbest, Banggood και ενίοτε και Geekbuying βγάζουν συχνά-πυκνά προσφορές, εκπτωτικά κουπόνια κλπ. Αν δε βιάζεσαι να αγοράσεις κάτι... αύριο, ψάξε λίγο τριγύρω και αργά ή γρήγορα μπορεί και να το πετύχεις σε καμια σημαντκά καλύτερη τιμή.

 

Σε ευχαριστω φιλε για το μικρο review τον καταστηματων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω πηρα ενα κινητο απο το http://www.geekmaxi.com -nubia z17 lite το ειχε φθηνοτερα κι απο την Κινα,το στελνει με κουριερ απο Γερμανια σε 2 μερες με 4-5 ευρω μεταφορικα,μετα παραγγειλαμε ακομα 2 απο το ιδιο καταστημα,πολυ καλη εξυπηρετηση

 

Ναι το βρηκα κι εγω αυτο και εγω διαβασει πολυ καλες κριτικες

Link to comment
Share on other sites

To Banggood τελευταία κανει μικρο ζουζουνιες....

Μια τέτοια που διάβασα πρόσφστα σε διπλανό topic αφορούσε π.χ. την εγγύηση του Nubia M2 - και ομολογώ ότι με ξενέρωσε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,μιας και ψαχνω κινητο τις τελυταιες μερες αρχισα να ψαχνω ολα τα site απο Κινα που ηξερα.ειχα καιρο να παρω απο Κινα κατι.Βλεπω οτι εχουν κλεισει κανα δυο γνωστα και τωρα οπως ειπε και ο φιλος για το Everbuying.To Vickmall που σαρωνε πριν κανα εναμιση χρονο τωρα δεν εχει κανει ανανεωσει στη πρωτη σελιδα του.Μηπως παει κ ιαυτο για κλεισιμο ?Δλδ αν θελουμε για κινητο μονο Gearbest και Banggood τα κορυφαια αν καταλαβα καλα και μετα ακολουθυν Tom Top Honorbuy κτλ ?

 

Από όσο έχω πληροφορηθεί (με επιφύλαξη πάντα) το Vickmall τέλος.

 

Το Everbuying (που ήταν θυγατρική του Gearbest) φαινόταν, είχε μόνο σαβούρες και μικροπράματα τελευταία. Κρίμα πάντως γιατί έδινε πολλούς πόντους και έπαιρνες καλές εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια που διάβασα πρόσφστα σε διπλανό topic αφορούσε π.χ. την εγγύηση του Nubia M2 - και ομολογώ ότι με ξενέρωσε λίγο...

 

Προσωπική μου άποψη

Απευθείας από Κίνα Προϊοντα ΜΟΝΟ ΕΩς 200€

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη

Απευθείας από Κίνα Προϊοντα ΜΟΝΟ ΕΩς 200€

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα. Για μεγαλύτερα ποσά, στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων εκτίθεσαι σε αδικαιολόγητα μεγάλα ρίσκα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα. Για μεγαλύτερα ποσά, στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων εκτίθεσαι σε αδικαιολόγητα μεγάλα ρίσκα.

 

Aκριβως.....

Έως κάνα μέτριο ΧΙΑΟΜΙ....ΕΩς ΤΑ 200€

ΜΕΤΑ όλα τα κινητά είναι.ελάχιστα πιο ακριβά εντός ΕΕ απο οτι σε Κίνα...

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα GEARBEST και GEEKBUYING μαζί στις 2 πρώτες θέσεις.

 

Και αυτό γιατί το Gearbest έχει μεγάλη ποικιλία και καλές προσφορές και το GEEKBUYING πάντα βρίσκει τρόπους χωρίς Ρίσκο για αποστολή ακριβών προϊόντων.

Πχ πήρα το Oneplus 3T χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα είχαμε κανονίσει να μου στείλει και ένα μεγάλο ηλεκτρικό πατίνι, πάλι χωρίς τελωνείο.

Τρίτο το Banggood που γενικά είναι οκ, αλλά δεν βοηθάνε ποτέ να βρεθεί τρόπος για αποστολή ακριβών προϊόντων.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

[..] και το GEEKBUYING πάντα βρίσκει τρόπους χωρίς Ρίσκο για αποστολή ακριβών προϊόντων.

Πχ πήρα το Oneplus 3T χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα είχαμε κανονίσει να μου στείλει και ένα μεγάλο ηλεκτρικό πατίνι, πάλι χωρίς τελωνείο.

Εννοείς ότι μπορείς να διαπραγματευθείς μαζί τους (π.χ. μέσω chat ή mail) τη μέθοδο αποστολής για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και δεν περιορίζεσαι μόνο στις όποιες μεθόδους αναφέρει η σελίδα του προϊόντος, όπως με τα άλλα μαγαζιά;

Αν είναι έτσι (εκτός αν διαβάζω λάθος τα όσα γράφεις), ακούγεται καλή περίπτωση - αλλά πρέπει βέβαια κάποιος να σε έχει υποψιάσει ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, ώστε να μη σταθείς μόνο στους αναγραφόμενους τρόπους αποστολής (και το απορρίψεις αν δε σου κάνουν).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ψάχνω μετά από ένα χρόνο και κάτι, να δω τι επιλογές υπάρχουν για να αλλάξω τηλέφωνο και έχει πέσει κρίση στα Κινεζομάγαζα. Τα μισά που είχα κρατήσει έχουν κλείσει, τα υπόλοιπα έχουν μειώσει πολύ την ποικιλία τους σε μάρκες, το gearbest μου λέει ότι πλέον εχουν γίνει αυστηρόι οι έλεγχοι και δεν μπορούν να το δηλώσουν ως δώρο η ως λιγότερης αξίας, και με έπιασα να χαζεύω στο ebay και στο Amazon για κινητά αλλά όσα είδα είχαν τιμές Ελλάδας σχεδόν (αν βάλεις και τα μεταφορικά). Έχετε κανένα site να προτείνετε με φτηνές τιμές? Ακόμα και στα newsletter αυτών που έχω βλέπω μόνο 3-4 παντόφλες κινητά (5,5-6 ίντσες ++) κανονικές παντόφλες, εσωρουχα και διάφορα άλλα.. (μέχρι και sex toys είδα σε κάποια φάση. Χρήσιμα, δε λέω...αλλα τηλέφωνο δεν παίρνουν :p)
Link to comment
Share on other sites

Banggood με priority ούτε τελωνείο ούτε τίποτα, μην κοιτάς αλλού

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μετά από ένα χρόνο και κάτι, να δω τι επιλογές υπάρχουν για να αλλάξω τηλέφωνο και έχει πέσει κρίση στα Κινεζομάγαζα. Τα μισά που είχα κρατήσει έχουν κλείσει, τα υπόλοιπα έχουν μειώσει πολύ την ποικιλία τους σε μάρκες, το gearbest μου λέει ότι πλέον εχουν γίνει αυστηρόι οι έλεγχοι και δεν μπορούν να το δηλώσουν ως δώρο η ως λιγότερης αξίας, και με έπιασα να χαζεύω στο ebay και στο Amazon για κινητά αλλά όσα είδα είχαν τιμές Ελλάδας σχεδόν (αν βάλεις και τα μεταφορικά). Έχετε κανένα site να προτείνετε με φτηνές τιμές? Ακόμα και στα newsletter αυτών που έχω βλέπω μόνο 3-4 παντόφλες κινητά (5,5-6 ίντσες ++) κανονικές παντόφλες, εσωρουχα και διάφορα άλλα.. (μέχρι και sex toys είδα σε κάποια φάση. Χρήσιμα, δε λέω...αλλα τηλέφωνο δεν παίρνουν :p)

 

Καλύτερα πάρε κάτι από Ελλάδα φίλε....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου κρίση δεν έχει πέσει. Απλώς επιβίωσαν αυτά που προσφέρουν καλές υπηρεσίες και τιμές. Πες τι ψάχνεις και επιλογές υπάρχουν να σου προτείνουν αρκετά παιδιά. Βέβαια, η ψαλίδα στην τιμή μεταξύ Ελλάδας και Κίνας έχει πέσει. Επίσης, έχουν αλλάξει τα δεδομένα στις ίντσες, 5.5' πλέον για κινητά του 2017-2018 δεν θεωρείται παντόφλα....

 

Ψάχνω μετά από ένα χρόνο και κάτι, να δω τι επιλογές υπάρχουν για να αλλάξω τηλέφωνο και έχει πέσει κρίση στα Κινεζομάγαζα. Τα μισά που είχα κρατήσει έχουν κλείσει, τα υπόλοιπα έχουν μειώσει πολύ την ποικιλία τους σε μάρκες, το gearbest μου λέει ότι πλέον εχουν γίνει αυστηρόι οι έλεγχοι και δεν μπορούν να το δηλώσουν ως δώρο η ως λιγότερης αξίας, και με έπιασα να χαζεύω στο ebay και στο Amazon για κινητά αλλά όσα είδα είχαν τιμές Ελλάδας σχεδόν (αν βάλεις και τα μεταφορικά). Έχετε κανένα site να προτείνετε με φτηνές τιμές? Ακόμα και στα newsletter αυτών που έχω βλέπω μόνο 3-4 παντόφλες κινητά (5,5-6 ίντσες ++) κανονικές παντόφλες, εσωρουχα και διάφορα άλλα.. (μέχρι και sex toys είδα σε κάποια φάση. Χρήσιμα, δε λέω...αλλα τηλέφωνο δεν παίρνουν :p)

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει πλέον, τουλάχιστον σε κινητά,η αγορά από Κίνα.Βρισκεις εδώ εξαιρετικά κινητά σε τιμές...... Κίνας.Ειδικα μετά την είσοδο της xiaomi στην αγορά.Βεβαια εάν παίζει κάποιο πολύ καλό κουπόνι το συζητάμε ξανά.Αλλα και αυτά πλέον ψοφισανε.......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει πλέον, τουλάχιστον σε κινητά,η αγορά από Κίνα.Βρισκεις εδώ εξαιρετικά κινητά σε τιμές...... Κίνας.Ειδικα μετά την είσοδο της xiaomi στην αγορά.Βεβαια εάν παίζει κάποιο πολύ καλό κουπόνι το συζητάμε ξανά.Αλλα και αυτά πλέον ψοφισανε.......:lol:

 

Θα συμφωνήσω ΜΟΝΟ για τα xiaomi κινητά μέχρι 200 ευρώ. ΟΙ διαφορές στην τιμή δεν είναι τόσο μεγάλες. Όταν ανεβαίνουμε όμως, τα πράγματα αλλάζουν. Το Xiaomi Mi8 4/64 π.χ, στα σκρουτζομάγαζα θα το βρείς 480+ ενώ από Κίνα παίζει στα 350 μαζί με τα μεταφορικά.

Μπορείς να βρείς αξιόλογες διαφορές και σε άλλα προϊόντα, όχι μόνο κινητά. Θέλει ψάξιμο και σύγκριση κάθε φορά με τις εδώ τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πάει να δώσει πάνω από 350€ για κινέζο, προτείνω μόνο Oneplus.

Μεταχείρα ή καινούριο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχει αυτο το σαιτ το huawei p20 pro? Αν οχι ξερει κανεις που μπορω να το βρω πιο φθηνα; δεν θελω ομως ενα αντιγραφο του απο κινεζικο μαγαζι γιατι σε ενα που μπηκα και ειδα εδειχνε οτι η καμερα του ειχε 16MP ενω το κανονικο εχει 40MP!
Link to comment
Share on other sites

Εχει αυτο το σαιτ το huawei p20 pro? Αν οχι ξερει κανεις που μπορω να το βρω πιο φθηνα; δεν θελω ομως ενα αντιγραφο του απο κινεζικο μαγαζι γιατι σε ενα που μπηκα και ειδα εδειχνε οτι η καμερα του ειχε 16MP ενω το κανονικο εχει 40MP!

Φιλε αυτο να το παρεις απο Ελλαδα........ειναι πολλα τα λεφτα........σε καμια περιπτωση τετοια ποσά απο εξω.......:!:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.Θα ήθελα να ενημερώσω για το site Geekbuying.Οποιος παραγγείλει από εκεί προσοχή.Ειδικα στις ευρωπαϊκές αποθήκες τους τα έχουν τα προϊόντα σαν διαθέσιμα και μετά σου λένε ότι δεν το έχουμε επιλέξτε άλλο.Το έπαθα δύο φορές με δύο TV box φίλων.Εγω προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ να ξαναπαραγγειλω από το συγκεκριμένο site

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...