Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό βέβαια δεν είναι καλό, γιατί αν πάθει κάτι το τηλέφωνο ή βγει προβληματικό το PayPal δεν σε καλύπτει.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό βέβαια δεν είναι καλό, γιατί αν πάθει κάτι το τηλέφωνο ή βγει προβληματικό το PayPal δεν σε καλύπτει.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χωρίς να το έχω κάνει, θεωρώ ότι θα μπορεί να ανοίξει τίκετ για διαφορετικό λόγο. Στη μια περίπτωση ήταν πληρωμή επιπλέον υπηρεσίας (ασφάλεια τελωνείου), που την πλήρωσε επιπλέον - άλλο προϊόν δηλαδή. Στη 2η (μη ευκταία) περίπτωση, θα είναι refund στην αξία του κινητού.

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το παραλάβεις ακόμη και να έχει περάσει τελωνείο θα το δουλέψεις. Αν έχει πρόβλημα θα κάνεις για όλα θέμα. Αν παρουσιάσει πρόβλημα αργότερα έχεις ένα χρόνο εγγύηση. Πάλι δε μπορεί να κάνει κάτι το PayPal
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αν από gearbest παραγγείλεις κινητό μαζί με θήκες με eu priority line για αποφυγή τελωνείου, τα στέλνουν όλα μαζί ή χώρια το κινητό και με απλό ταχυδρομείο τις θήκες?
Link to comment
Share on other sites

αν από gearbest παραγγείλεις κινητό μαζί με θήκες με eu priority line για αποφυγή τελωνείου, τα στέλνουν όλα μαζί ή χώρια το κινητό και με απλό ταχυδρομείο τις θήκες?

 

Ολα μαζι, δεν τους νοιαζει αν θα περασουν τελωνειο ή οχι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να κανω μια ερώτηση ψιλο off topic. Πρόσφατα (σήμερα) παρέλαβα απο Banggood ενα τηλέφωνο με priority κλπ κλπ όλα καλά. Η συσκευασία ήταν ανοικτή μέχρι και το κουτί δηλαδή το κινητό είχε βγει. Τι φάση; Έτσι συμβαίνει γενικά με όλα τα πακέτα;Αν μπορεί κάποιος ας μου πει. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση ψιλο off topic. Πρόσφατα (σήμερα) παρέλαβα απο Banggood ενα τηλέφωνο με priority κλπ κλπ όλα καλά. Η συσκευασία ήταν ανοικτή μέχρι και το κουτί δηλαδή το κινητό είχε βγει. Τι φάση; Έτσι συμβαίνει γενικά με όλα τα πακέτα;Αν μπορεί κάποιος ας μου πει. Ευχαριστώ.

Όχι, σφραγισμένο έπρεπε να είναι ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή είχα μια μακρά αποχή από την κινεζική αγορά, μετά τις κουβέντες εδώ μέσα αποφασισα να ξαναδοκιμάσω επειδή συμπέρανα οτι υπάρχουν σχετικά σίγουρες λύσεις για αποφυγή δασμών. Και γι αυτο ρωτησα μήπως πχ πλέον τα ανοίγουν ολα. Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, σφραγισμένο έπρεπε να είναι ...

 

Αν περάσουν. ,cooked ROM

Τα ανοίγουν

Για ποιο κινητό μιλάμε;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή είχα μια μακρά αποχή από την κινεζική αγορά, μετά τις κουβέντες εδώ μέσα αποφασισα να ξαναδοκιμάσω επειδή συμπέρανα οτι υπάρχουν σχετικά σίγουρες λύσεις για αποφυγή δασμών. Και γι αυτο ρωτησα μήπως πχ πλέον τα ανοίγουν ολα. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Να τραβάς βίντεο όταν ξεπακεταρεις για να έχεις αποδεικτικά στοιχεία σε περίπτωση παραλαβής ελαττωματικου ή χτυπημενου προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό ακριβώς εννοώ. Πηγα να τραβηξω video αλλά αυτό ήταν ανοιχτό από τη σακούλα έξω έξω που ήταν ξαναφτιαγμενη μεχρι και το κουτί. Δηλαδή θα ήταν σαν να το ειχα ξαναπακεταρει εγώ πχ. Και χτυπημένο να ηταν που λέει ο λόγος θα φαινόταν οτι το ξαναέβαλα μέσα εκ των υστέρων. Τεσπα ολα καλά για την ώρα. Πάντως δεν ηταν θεμα ρομ κλπ πιστεύω γιατι θα το αμπαλαριζαν μετά.
Link to comment
Share on other sites

το παρελαβες απο το ταχυδρομειο σε αυτην την κατασταση ή στο εφεραν σπιτι? εγω δεν θα το παραλαμβανα ετσι, νομιζω ομως σταθηκες τυχερος
Link to comment
Share on other sites

Στο γραφειο ήρθε και γινόταν ένας χαμός... Το άνοιξα αργότερα. Προφανώς και ήμουν τυχερός.Ο λόγος του ποστ ήταν επειδή απείχα μήνες από το σπορ :) και διαβαζα για τελωνεία κλπ μήπως πλέον τα ανοίγουν για έλεγχο , όπως τις αποσκευές στο αεροπλάνο. Αλλα απ ότι κατάλαβα δεν ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρό να αγοράσω κάτι από το tomtop, καθώς όμως έχουν προσφορές και flash sales με καλές τιμούλες, μπήκα στον πειρασμό και έκανα 3 παραγγελίες από την αρχή του Μαΐου ως τώρα - για είδη μικρής σχετικά αξίας.

 

Το πρώτο εστάλη με CN post, με κανονικό tracking number (που θα έπρεπε να το ακολουθήσει μέχρι και τα ΕΛΤΑ)... το οποίο όμως ήταν 'ορατό' μόνο όσο το πακέτο βρισκόταν στην Κίνα. Μετά... άφαντο - δεν το έβλεπε κανένα tracking site. Ευτυχώς τελικά παραδόθηκε κανονικά και σε καλό χρόνο.

 

Το δεύτερο εστάλη από UK warehouse με 'expedited shipping'. Το tracking number που μου έδωσαν ήταν εμφανώς λάθος, με παραπάνω ψηφία από το κανονικό και -βεβαίως- κανένα tracking site δεν το αναγνώριζε. Σε ticket που τους άνοιξα, ζητώντας τους το σωστό αριθμό, μου απάντησαν κάτι του στυλ "Α, μας συγχωρείτε" (αλλά tracking number... γιόκ!)

Ευτυχώς και αυτό παραδόθηκε κανονικά.

 

Τρίτη παραγγελία πριν λίγες μέρες και επέλεξα registered shipping - και με κάποιο μικρό έξτρα κόστος (αντί του free super saver), προκειμένου να έχω tracking.

Περίμενα για κάποιες μέρες το κλασικό mail "Η παραγγελία σας απεστάλη", αλλά τίποτα. Τελικά μπήκα στη σελίδα τους και είδα ότι η παραγγελία είχε μαρκαριστεί ως "dispatched", αλλά -έκπληξη, έκπληξη!- από tracking number τίποτα!

 

Τρία στα τρία - οφείλω να τους αναγνωρίσω ότι είναι... συνεπείς!

 

Τελικά τουλάχιστον τα δέματα φαίνεται να φτάνουνε (ελπίζω να έρθει κανονικά και το τρίτο), αλλά αυτά τα παιδιά δεν το 'χουνε με το tracking...!

Link to comment
Share on other sites

Eχει κανεις εμπειρια με το lightinthebox.com. Με θεμα τελωνειου τι γινεται. Θελω να παρω το china mobile a3s και μονο εκει το βρισκω διαθεσημο. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Eχει κανεις εμπειρια με το lightinthebox.com. Με θεμα τελωνειου τι γινεται. Θελω να παρω το china mobile a3s και μονο εκει το βρισκω διαθεσημο. Ευχαριστω.

 

απο οτι εχω διαβασει σε αλλα νηματα αν βαλεις ασφαλεια τελωνειου και πληρωσεις τελικα τους στελνεις την αποδειξη και σου πιστωνουν τα χρηματα στον λογαριασμο η καρτα σου,και το εχουν γραψει αρκετοι αυτο......τωρα.....τι να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Παρήγγειλα συναγερμό και πέρασε τελωνείο. Σε συνολική τιμή 52€ πλήρωσα 26€ κατά την παραλαβή από τα ΕΛΤΑ, έστειλα την απόδειξη φωτογραφία στο site και μου τα επέστρεψαν στο PayPal.
Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω διαβασει σε αλλα νηματα αν βαλεις ασφαλεια τελωνειου και πληρωσεις τελικα τους στελνεις την αποδειξη και σου πιστωνουν τα χρηματα στον λογαριασμο η καρτα σου,και το εχουν γραψει αρκετοι αυτο......τωρα.....τι να σου πω

 

Αυτο διαβασα σε προηγουμενα ποστ. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μολις παρήγγειλα ενα κινητο απο bangood βασικα pre order εκανα κ αναφερει estimated delivery 1 July τοτε θα το εχουν διαθεσιμο ή τοτε θα ερθει σε μενα?
Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρήγγειλα ενα κινητο απο bangood βασικα pre order εκανα κ αναφερει estimated delivery 1 July τοτε θα το εχουν διαθεσιμο ή τοτε θα ερθει σε μενα?

 

Είχα κάνει και εγώ προπαραγγελια το ulefone Armor Mini με πιθανή ημερομηνία 14 Μαΐου. Το έστειλαν στις 16 και το έχω ήδη καμία βδομάδα, με απλό ταχυδρομείο Βελγικό.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να το έχουν τοτε αυτοί...

 

Αυτο πιστευω κ εγώ

Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...