Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από χθες το μεσημέρι δεν υπάρχει η επιλογή priority του banggood. Γνωρίζει κανείς τι έχει γίνει;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το μεσημέρι δεν υπάρχει η επιλογή priority του banggood. Γνωρίζει κανείς τι έχει γίνει;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

θα υπαρξει νεα τιμολογιση. μαλλον ανω των δεκα ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τί έγινε με το priority του banggood; Έχω τσεκάρει κάποια κινητά και σήμερα, σε όλα, δεν υπάρχει αυτή η μέθοδος αποστολής.

Προς ώρας dead

Niet

Kapput

Game over

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον.
Υπάρχει μία επιπλέον χρέωση στο τελικό στάδιο πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας 4,74$ και μπορείς αν θέλεις να βάλεις αλλα 2$ ασφάλεια δέματος και μία ακόμη μικρή χρέωση ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί service η επιστροφή να γίνει στην ιταλική αποθήκη.

 

Στάλθηκε από το LEX626 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[..] και μία ακόμη μικρή χρέωση ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί service η επιστροφή να γίνει στην ιταλική αποθήκη.

Ωπ! *Πολύ* ενδιαφέρον αυτό!

Μπράβο τους που έχουν και τέτοια πρόβλεψη...!

Link to comment
Share on other sites

Εκοψαν τα priority banggood και gear,δυκολεψαν τα πραγματα δηλ. και οι Κινέζοι για να μην χασουν πελατεια αρχισαν τα refund σε περιπτωση που περασει τελωνειο,και μιας και περνανε όλα στην Ελλαδα πλεον τελωνειο θα σταματησει και αυτό παρα πολύ συντομα γιατι ασφαλος και δεν τον συμφερει τον Κινεζω να σου πουλαει κατι 100 ευρω π.χ με τα μεταφορικα και να πληρωνει 100 σε τελωνειο!

Πολύ φοβάμαι ότι καποιοι θα μεινουν ξεκρεμαστοι και αντι για refund θα παρουν ξερουν τι,εγω τετοιο ρισκο δεν το παιρνω πλεον με αυτές τις συνθήκες !

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνουν, ασφαλώς σημαίνει ότι τους συμφέρει, άλλωστε εάν δεν τηρήσουν τους όρους υπάρχει και το paypal ...

Επίσης γνωρίζει κάποιος τίποτα για το παρακάτω κατάστημα το οποίο το DX λέει ότι είναι Ευρωπαϊκή αποθήκη ;;;

http://volumerate.com/category/EUWarehouse-150

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνουν, ασφαλώς σημαίνει ότι τους συμφέρει, άλλωστε εάν δεν τηρήσουν τους όρους υπάρχει και το paypal ...

Επίσης γνωρίζει κάποιος τίποτα για το παρακάτω κατάστημα το οποίο το DX λέει ότι είναι Ευρωπαϊκή αποθήκη ;;;

http://volumerate.com/category/EUWarehouse-150

 

Τους συμφερει τι ακριβος?

Να πληρωνω εγω σε αυτους 100 ευρω για ένα τηλ. μαζι με τα μεταφορικα και αυτοι να πληρωνουν 100 σε τελωνεια?

Φιλε δεν χρειαζεται καποιος να εχει iq πανω από 10 για να καταλαβει ότι είναι μεσα με τα μπουνια και είναι βεβαιο ότι θα το κοψουν σε χρονο ντε τε , ειδικα σε εμας εδώ στη Ελλαδα μιας και όπως γνωρίζουμε ολοι όλα τα πακετακια "αξιας" περνανε πλέον τελωνειο!

Link to comment
Share on other sites

Τους συμφερει τι ακριβος?

Να πληρωνω εγω σε αυτους 100 ευρω για ένα τηλ. μαζι με τα μεταφορικα και αυτοι να πληρωνουν 100 σε τελωνεια?

Φιλε δεν χρειαζεται καποιος να εχει iq πανω από 10 για να καταλαβει ότι είναι μεσα με τα μπουνια και είναι βεβαιο ότι θα το κοψουν σε χρονο ντε τε , ειδικα σε εμας εδώ στη Ελλαδα μιας και όπως γνωρίζουμε ολοι όλα τα πακετακια "αξιας" περνανε πλέον τελωνειο!

κάπου είχα διαβάσει ότι από το καλοκαίρι του 2017 υπάρχει οδηγία για όλα τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, να ελέγχουν ότι έρχεται από Κίνα .

Τελικά ισχύει αυτό? Η μόνο στην Ελλάδα το ψάχνουν τόσο πολύ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κάπου είχα διαβάσει ότι από το καλοκαίρι του 2017 υπάρχει οδηγία για όλα τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, να ελέγχουν ότι έρχεται από Κίνα .

Τελικά ισχύει αυτό? Η μόνο στην Ελλάδα το ψάχνουν τόσο πολύ?

 

Όλες τις χωρες

 

Κινέζικα προς ώρας όπως τα ξερατε γιοκ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Όλες τις χωρες

 

Κινέζικα προς ώρας όπως τα ξερατε γιοκ

Εγώ ξέρω ότι εδώ Μάλτα που είμαι, ότι έρχεται με NL, BG μια χαρά περνάει.

Και κινητό πήρα και tvbox από Κίνα μια χαρά.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

 

Με όλες αυτές τις αλλαγές που έχουν γίνει όσον αφορά τους τελωνειακούς ελέγχους, αν κάποιος με εγκατάσταση σε ευρωπαϊκή χώρα με μικρούς δασμούς και τέλη αναλάμβανε την υποδοχή δεμάτων από Κίνα και την αποστολή τους στην Ελλάδα με μικρό extra fee πιστεύω ότι θα έβγαζε ένα αρκετά ικανοποιητικό μηνιαίο εισόδημα......

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Τους συμφερει τι ακριβος?

Να πληρωνω εγω σε αυτους 100 ευρω για ένα τηλ. μαζι με τα μεταφορικα και αυτοι να πληρωνουν 100 σε τελωνεια?

Φιλε δεν χρειαζεται καποιος να εχει iq πανω από 10 για να καταλαβει ότι είναι μεσα με τα μπουνια και είναι βεβαιο ότι θα το κοψουν σε χρονο ντε τε , ειδικα σε εμας εδώ στη Ελλαδα μιας και όπως γνωρίζουμε ολοι όλα τα πακετακια "αξιας" περνανε πλέον τελωνειο!

Μάλλον οι Κινέζοι έχουν iq κάτω από 10, ή μάλλον δεν γνωρίζουμε το κόστος στην Κίνα και τα περιθώρια κέρδους.

Άλλωστε κανένας δεν πλήρωσε τόσα που γράφεις.

Επίσης υπάρχουν και άλλοι από εκεί εδώ και χρόνια οι οποίοι σου επιστρέφουν τους δασμούς, οπότε ούτε "μέσα" είναι, ούτε χαζοί ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνουν, ασφαλώς σημαίνει ότι τους συμφέρει, άλλωστε εάν δεν τηρήσουν τους όρους υπάρχει και το paypal ...

Επίσης γνωρίζει κάποιος τίποτα για το παρακάτω κατάστημα το οποίο το DX λέει ότι είναι Ευρωπαϊκή αποθήκη ;;;

http://volumerate.com/category/EUWarehouse-150

Δεν υφίσταται ευρωπαϊκή αποθήκη του DX. Είναι και καλά... ειδική εξυπηρέτηση προς τους ευρωπαίους πελάτες.

Έχει όμως ασφάλεια τελωνείου το DX, με ένα κόστος λιγότερο από 2€, αλλά και υπό προϋποθέσεις (επιστρέφουν μέχρι 40€ και εφόσον εκτελωνιστεί μέσα σε 2 μήνες από την αποστολή, αν θυμάμαι καλά).

 

Τους συμφερει τι ακριβος?

Να πληρωνω εγω σε αυτους 100 ευρω για ένα τηλ. μαζι με τα μεταφορικα και αυτοι να πληρωνουν 100 σε τελωνεια?

Φιλε δεν χρειαζεται καποιος να εχει iq πανω από 10 για να καταλαβει ότι είναι μεσα με τα μπουνια και είναι βεβαιο ότι θα το κοψουν σε χρονο ντε τε , ειδικα σε εμας εδώ στη Ελλαδα μιας και όπως γνωρίζουμε ολοι όλα τα πακετακια "αξιας" περνανε πλέον τελωνειο!

Δεν πάνε έτσι τα ποσά και δεν είναι μόνο στην Ελλάδα, ήταν οδηγία της ΕΕ, για να περιορίσουν τον αθέμιτο ανταγωνισμό και τα διαφυγόντα έσοδα (δασμοί, ΦΠΑ) από τα κινεζομάγαζα. Δε νομίζω ότι θα προτιμήσουν να χάσουν την ευρωπαϊκή αγορά και δεν ξέρουμε τι περιθώρια κέρδους έχουν αυτά τα μαγαζιά. Σίγουρα θησαύριζαν τόσα χρόνια, πουλώντας φθηνότερα μεν, αλλά σε πολλές περιπτώσεις όχι τόσο, που να υπερκαλύπτονται τα παραπάνω (που δεν επιβάλλονταν). Για παράδειγμα, το κινητό μου (Cubot Manito), το είχα πάρει σε "προσφορά" 82€ από το gearbest. 2 εβδομάδες μετά, εμφανίστηκε στα σκρουτζομάγαζα, με 120€ και παράδοση με κούριερ. Και λίγο αργότερα, σε αλυσίδα ηλεκτρονικών, στα 100€. Αν αφαιρέσουμε το τελωνείο και το κούριερ, η τιμή των εγχώριων μαγαζιών ήταν ανταγωνιστικότατη, σε σχέση με τα κινεζομάγαζα, που εκτός των άλλων, δίνουν πολύ μεγαλύτερες παραγγελίες χονδρικής (= πολύ χαμηλότερη τιμή αγοράς), σε εργοστάσια της χώρας τους και συχνά με κεφάλαιο κίνησης τις προπαραγγελίες (και τις καθυστερήσεις στην αποστολή, πολλές φορές). Οπότε, ας μην προεξοφλούμε τι θα συμβεί. Στην τελική, έχουν πάντα την επιλογή των τριγωνικών αποστολών με νόμιμο τρόπο και αντίστοιχο περιορισμό του κέρδους τους, σε λογικά πλαίσια.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Όλες τις χωρες

 

Κινέζικα προς ώρας όπως τα ξερατε γιοκ

 

εδω εισαι λαθος. Ερχονται τσουβαλια με κινεζικα προιοντα στην διαλογη, και σταματαμε μονο εκεινα που θεωρουνται "ϋποπτα" προς εκτελωνισμο. Εχουμε ¨"διωξει" αρκετα κινητα χωρις να τους στειλουμε ραβασακι.

Μιλαω για Βελγιο, Ολλανδια, Φινλαδια, Γαλλια, Γερμανια. Σε αυτες τις χωρες ξερω στανταρ οτι γινεται ετσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ ξέρω ότι εδώ Μάλτα που είμαι, ότι έρχεται με NL, BG μια χαρά περνάει.

Και κινητό πήρα και tvbox από Κίνα μια χαρά.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

ετσι οπως τα λες ειναι. Δεν τα σταματανε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, με το ταχυδρομείο σου ήρθε το δέμα; Η μέθοδος αποστολής ήταν S.F. Express ;Δεν ξέρω που να το αναζητήσω. Ρώτησα όλα τα courier και δεν ήξεραν τίποτα.

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Από οτι κατάλαβα ΔΕΝ το έστειλαν συστημένο αλλα με απλη αποστολη η οποία ΔΕΝ γίνεται track. Με SF Express το έστειλα και εμενα (μόνο νούμερα στο tracking number.

Προφανώς για να αποφύηει το lightinthebox.com το τελωνιο μιας και εβαλα ασφάλεια τελωνίου το έστειλε ετσι.

Το βλέπω οτι μπηκε ελλάδα 8 του μηνός και απο τοτε παπαλα.

Στην 39 μερα αν δεν έχει έρθει θα ανοιξω dispute και βλέπουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Από οτι κατάλαβα ΔΕΝ το έστειλαν συστημένο αλλα με απλη αποστολη η οποία ΔΕΝ γίνεται track. Με SF Express το έστειλα και εμενα (μόνο νούμερα στο tracking number.

Προφανώς για να αποφύηει το lightinthebox.com το τελωνιο μιας και εβαλα ασφάλεια τελωνίου το έστειλε ετσι.

Το βλέπω οτι μπηκε ελλάδα 8 του μηνός και απο τοτε παπαλα.

Στην 39 μερα αν δεν έχει έρθει θα ανοιξω dispute και βλέπουμε.

Παρέλαβα ένα δέμα τους. Το πακέτο είχε πάνω το tracking number της SF ΚΑΙ άλλο ένα με κατάληξη NL. Πέρασε κανονικά τελωνείο. Πλήρωσα 44,69 για 130 ευρώ δέμα, Χωρίς μάλιστα να μου το ανοίξουν. Πρέπει να είδαν την περιγραφή που έλεγε ότι ήταν κινητό και ότι είχες αληθοφανή τιμή και χρέωσαν ανάλογα.

Περιμένω κι άλλα δέματα από αυτούς από ίδια ημερομηνίες με το πρώτο και ακόμα να έρθουν. Οπότε μην ανησυχείς. Το τελωνείο μας είναι όπως είναι.

Γιατί συγκεκριμένα 39 μέρες για dispute;;

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα σε όλους τους συμφορουμίτες! Στις 13 Δεκεμβρίου παράγγειλα κ εγώ μέσω του lightinthebox το mi note 3 με tax & duty insurance. Η παραγγελία έγινε με χρήση χρεωστικής κ όχι μέσω PayPal account. Από τις 17 Ιανουαρίου το δέμα είναι Ελλάδα κ όπως με ενημέρωσαν από τα ΕΛΤΑ μάλλον θα περάσει κ τελωνειακό έλεγχο. Αρχικά είμαι καλυμμένος αναφορικά με το partial refund εφόσον δεν μεσολαβεί PayPal; κ κατά δεύτερον, θα έπρεπε να ανοίξω κάποια συζήτηση από τώρα στην lightinthebox (από την στιγμή που η παραγγελία ζυγώνει τις 45 μέρες) ή να περιμένω πρώτα να παραλάβω; σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. http://i.imgur.com/t390o9u.jpg Edited by Stelkan
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα σε όλους τους συμφορουμίτες! Στις 13 Δεκεμβρίου παράγγειλα κ εγώ μέσω του lightinthebox το mi note 3 με tax & duty insurance. Η παραγγελία έγινε με χρήση χρεωστικής κ όχι μέσω PayPal account. Από τις 17 Ιανουαρίου το δέμα είναι Ελλάδα κ όπως με ενημέρωσαν από τα ΕΛΤΑ μάλλον θα περάσει κ τελωνειακό έλεγχο. Αρχικά είμαι καλυμμένος αναφορικά με το partial refund εφόσον δεν μεσολαβεί PayPal; κ κατά δεύτερον, θα έπρεπε να ανοίξω κάποια συζήτηση από τώρα στην lightinthebox (από την στιγμή που η παραγγελία ζυγώνει τις 45 μέρες) ή να περιμένω πρώτα να παραλάβω; σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. http://i.imgur.com/t390o9u.jpg
το κατάστημα δεν ευθύνεται για την καθυστέρηση από την στιγμή που το έχει αποστείλει κανονικά και έχει φθάσει στην Ελλάδα.

Το πρόβλημα είναι στο τελωνείο.θα πρέπει να κάνεις υπομονή τουλάχιστον ένα μήνα ακόμα.

Μπορείς απλά να ενημερώσεις το κατάστημα για τις τραγικές καθυστερήσεις στο τελωνείο, και να σε διαβεβαιώσουν ότι θα πληρώσουν τα έξοδα εκτελωνισμου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα σε όλους τους συμφορουμίτες! Στις 13 Δεκεμβρίου παράγγειλα κ εγώ μέσω του lightinthebox το mi note 3 με tax & duty insurance. Η παραγγελία έγινε με χρήση χρεωστικής κ όχι μέσω PayPal account. Από τις 17 Ιανουαρίου το δέμα είναι Ελλάδα κ όπως με ενημέρωσαν από τα ΕΛΤΑ μάλλον θα περάσει κ τελωνειακό έλεγχο. Αρχικά είμαι καλυμμένος αναφορικά με το partial refund εφόσον δεν μεσολαβεί PayPal; κ κατά δεύτερον, θα έπρεπε να ανοίξω κάποια συζήτηση από τώρα στην lightinthebox (από την στιγμή που η παραγγελία ζυγώνει τις 45 μέρες) ή να περιμένω πρώτα να παραλάβω; σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Να μην κάνεις τίποτα, όταν τελειώσει και σου έλθει το δέμα, θα βγάλεις φωτογραφία την απόδειξη με αυτά που πλήρωσες και θα την στείλεις στο κατάστημα για να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

το κατάστημα δεν ευθύνεται για την καθυστέρηση από την στιγμή που το έχει αποστείλει κανονικά και έχει φθάσει στην Ελλάδα.

Το πρόβλημα είναι στο τελωνείο.θα πρέπει να κάνεις υπομονή τουλάχιστον ένα μήνα ακόμα.

Μπορείς απλά να ενημερώσεις το κατάστημα για τις τραγικές καθυστερήσεις στο τελωνείο, και να σε διαβεβαιώσουν ότι θα πληρώσουν τα έξοδα εκτελωνισμου.

 

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Το ότι δεν έχει μεσολαβήσει η PayPal στην πληρωμή του κινητού αλλά έχει γίνει πληρωμή μέσω κάρτας , υπάρχει περίπτωση να με διασφαλίζει λιγότερο στο θέμα του tax refund;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Το ότι δεν έχει μεσολαβήσει η PayPal στην πληρωμή του κινητού αλλά έχει γίνει πληρωμή μέσω κάρτας , υπάρχει περίπτωση να με διασφαλίζει λιγότερο στο θέμα του tax refund;
δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, το κατάστημα δεν αναφέρει πουθενά ότι επιστρέφει το tax μόνο σε όσους πληρώνουν με PayPal.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα. Στο bangood πριν κανα μηνα ειχε επιλογη μονο priority mail και περνουσε χωρις τελωνειο. Τωρα βγαζει και european direct mail. τι ειναι προτιμοτερο απο τα 2 για να μην περασει τελωνειο γιατι θελω να παραγγειλω 1 tablet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...