Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα. Στο bangood πριν κανα μηνα ειχε επιλογη μονο priority mail και περνουσε χωρις τελωνειο. Τωρα βγαζει και european direct mail. τι ειναι προτιμοτερο απο τα 2 για να μην περασει τελωνειο γιατι θελω να παραγγειλω 1 tablet
Από τη στιγμή που το priority του banggood είναι δοκιμασμένο δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από τη στιγμή που το priority του banggood είναι δοκιμασμένο δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Το ζήτημα είναι ότι σε μερικά προϊόντα δεν έχει την επιλογή priority direct, ενώ σε μερικές περιπτώσεις είναι πιο φθηνή η επιλογή European direct. Περιμένω να απαντήσει το Banggood σε ερώτηση που έκανα για τις διάφορες τους, άλλα ακόμα τίποτα.

 

Edit: μου απαντήσαν από Banggood, το European direct mail είναι δεν είναι tax free, οπότε σταματάνε τελωνείο κανονικά.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εκανα δειλα δειλα μια αγορα απο το ΦωςΣτοΚουτι ενα Χιαομι. Εβαλα την ασφαλεια τελωνειου. Το τηλεφωνο περασε τελωνειο ( μαλιστα συναδελφος μου το ψιθυρησε προτου ανανεωθει η σελιδα ). Αμεσως εκανα την πληρωμη μεσω ιντερνετ ( οπου μονο ετσι πληρωνεις ) και μεσα σε 5 ωρες το τηλεφωνο εχει αποδεσμευτει απο το τελωνειο.

Σε εποικοινωνια με το καταστημα μου απαντησαν οτι εφοσον πληρωσα την ασφαλεια θα με επιστρεψουν το ποσο του τελωνειου. Και σημερα βλεπω οτι στο Paypal μπηκαν τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι! Και υπηρεσία (του LightInTheBox) που δουλεύει (καλό αυτό),

και ταχυδρομεία (εκεί που βρίσκεσαι εσύ, βέβαια) που δουλεύουν (ακόμα καλύτερο, για μας εδώ που έχουμε φάει στη μάπα ΕΛΤΑ, ΓΕΤΑ και λοιπα... ***ΤΑ!)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελία τηλεφώνου από gearbest , πριν δέκα μέρες, που ήταν και είναι ακόμα σε φάση presale.στην μέθοδο αποστολής έβαλα το priority line με ασφάλεια τελωνείου και παράδοση από dhl.σήμερα μου έστειλαν ένα email , να μπω και να αλλάξω την μέθοδο αποστολής αν θέλω.

Μπαίνω και βλέπω την έχουν αλλάξει σε registered mail.

Κανονικά Αφού έχω ολοκληρώσει την παραγγελία και έχουν κρατήσει τα χρήματα, μπορούν να αλλάξουν αυθαίρετα την μέθοδο αποστολής και να με μπλέξουν με το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ?

Μπήκα στο live chat και τους ρώτησα αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελία τηλεφώνου από gearbest , πριν δέκα μέρες, που ήταν και είναι ακόμα σε φάση presale.στην μέθοδο αποστολής έβαλα το priority line με ασφάλεια τελωνείου και παράδοση από dhl.σήμερα μου έστειλαν ένα email , να μπω και να αλλάξω την μέθοδο αποστολής αν θέλω.

Μπαίνω και βλέπω την έχουν αλλάξει σε registered mail.

Κανονικά Αφού έχω ολοκληρώσει την παραγγελία και έχουν κρατήσει τα χρήματα, μπορούν να αλλάξουν αυθαίρετα την μέθοδο αποστολής και να με μπλέξουν με το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ?

Μπήκα στο live chat και τους ρώτησα αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

 

το PDM εχει προβλημα, στα κραταει τελωνειο. για αυτο ενημερωνουν τους παντες.

ειτε διαλεγεις Belgium ειτε Priority Line Eu Express.

Link to comment
Share on other sites

το PDM εχει προβλημα, στα κραταει τελωνειο. για αυτο ενημερωνουν τους παντες.

ειτε διαλεγεις Belgium ειτε Priority Line Eu Express.

, και πως γίνεται αυτό? Υπάρχει τρόπος αλλαγής της αποστολής ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω παραγγείλει από geekbuying αρκετά πράγματα και όλα έχουν σταματήσει τελωνείο.

μπορεί να έχουν καλές τιμές αλλά κατά 99% θα σταματήσουν τελωνείο και το προϊών θα σας βγει πανάκριβο .

θα σας συνιστούσα να μην παραγγέλνετε από αυτούς και εκτός από αυτό έχουν το πιο άθλιο after sales service

 

μακριά από geekbuying

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω παραγγείλει από geekbuying αρκετά πράγματα και όλα έχουν σταματήσει τελωνείο.

μπορεί να έχουν καλές τιμές αλλά κατά 99% θα σταματήσουν τελωνείο και το προϊών θα σας βγει πανάκριβο .

θα σας συνιστούσα να μην παραγγέλνετε από αυτούς και εκτός από αυτό έχουν το πιο άθλιο after sales service

 

μακριά από geekbuying

Δεν φταίει το κατάστημα αν η παραγγελία σταματήσει τελωνείο. Πλέον όλα (ή σχεδόν όλα) τα registered δέματα από Κίνα σταματάνε τελωνείο. Η ασφαλής μέθοδοι αποστολής είναι, είτε από ευρωπαϊκή αποθήκη, είτε με το priority από Banggood και Gearbest.

Για το after sales service του Geekbuying συμφωνώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω παραγγείλει από geekbuying αρκετά πράγματα και όλα έχουν σταματήσει τελωνείο.

μπορεί να έχουν καλές τιμές αλλά κατά 99% θα σταματήσουν τελωνείο και το προϊών θα σας βγει πανάκριβο .

θα σας συνιστούσα να μην παραγγέλνετε από αυτούς και εκτός από αυτό έχουν το πιο άθλιο after sales service

 

μακριά από geekbuying

αν τα δέματα περιέχουν προϊόντα μικρής αξίας δεν επιβαρύνονται με δασμούς, ούτε τα 3 ευρώ που ακούστηκε ότι χρεώνει το ταχυδρομείο.

Όμως μέχρι να αποφασίσουν να ανοίξουν τον σάκο που τα περιέχει και να τα δώσουν στο ταχυδρομείο για διανομή, μπορεί να περάσουν και 80 μέρες!!! Όπως ένα ζευγάρι ακουστικά που είχαν αποσταλεί από το bangood στις 19 Νοέμβρη και τα παρέλαβα σήμερα....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω παραγγείλει από geekbuying αρκετά πράγματα και όλα έχουν σταματήσει τελωνείο.

μπορεί να έχουν καλές τιμές αλλά κατά 99% θα σταματήσουν τελωνείο και το προϊών θα σας βγει πανάκριβο .

θα σας συνιστούσα να μην παραγγέλνετε από αυτούς και εκτός από αυτό έχουν το πιο άθλιο after sales service

 

μακριά από geekbuying

Μελος τοσα χρονια,αλλα αδιαβαστος......:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ορθόν, δε φταίει το κατάστημα για το τελωνείο!

Αυτά που όντως μπορεί να τους προσάψει κανείς είναι όντως πράγματα όπως το after sales support (ευτυχώς δε μου έχει χρειαστεί με αυτούς - οπότε όμως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη), ή το ότι -συνήθως- είναι της... υπομονής μέχρι να στείλουν την παραγγελία σου.

Από την άλλη όμως, έχουν και ευρωπαϊκές αποθήκες, από τις οποίες τα προϊόντα έρχονται και χωρίς τελωνείο, και σε λογικούς χρόνους (γρήγορα, κάποιες φορές) και -αναλόγως της αποθήκης/χώρας- και σε λογικό κόστος.

Αρκεί βέβαια α) να βρεις το προϊόν που θες σε ευρωπαϊκή αποθήκη και β) το κόστος να μην είναι τραγικά μεγαλύτερο απ' ό,τι στην κινέζικη αποθήκη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω παραγγείλει από geekbuying αρκετά πράγματα και όλα έχουν σταματήσει τελωνείο.

μπορεί να έχουν καλές τιμές αλλά κατά 99% θα σταματήσουν τελωνείο και το προϊών θα σας βγει πανάκριβο .

θα σας συνιστούσα να μην παραγγέλνετε από αυτούς και εκτός από αυτό έχουν το πιο άθλιο after sales service

 

μακριά από geekbuying

 

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα άλλα παιδιά. Δεν φταίει το κατάστημα αν έχει επιλεγεί η φθηνότερη μέθοδος αποστολής που εδώ και καιρό λένε/λέμε εδώ στα Forum ότι περνάνε όλα από τελωνείο πλέον. Και εγώ πλέον είτε μαζεύω παραγγελίες για επιμερισμό των μεταφορικών, είτε παραγγέλνω από το lightinthebox που έχει ασφάλεια δασμών/φόρων (πληρώνεις και σου τα πιστώνουν άμεσα)

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω παραγγείλει από geekbuying αρκετά πράγματα και όλα έχουν σταματήσει τελωνείο.

μπορεί να έχουν καλές τιμές αλλά κατά 99% θα σταματήσουν τελωνείο και το προϊών θα σας βγει πανάκριβο .

θα σας συνιστούσα να μην παραγγέλνετε από αυτούς και εκτός από αυτό έχουν το πιο άθλιο after sales service

 

μακριά από geekbuying

Έχω πάρει μια χαρά από αυτούς ONEPLUS 3T, με αγγλικό ταχυδρομείο μάλιστα.

Οπότε δεν λέει τίποτα το ποστ σου.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το PDM εχει προβλημα, στα κραταει τελωνειο. για αυτο ενημερωνουν τους παντες.

ειτε διαλεγεις Belgium ειτε Priority Line Eu Express.

Περιμένω δύο παραγγελίες με αυτόν τον τρόπο αποστολής από το gearbest 21€ & 29€ αντίστοιχα, λες να έχω πρόβλημα; Εχου φύγει από Κίνα και περιμένω να προσγειωθούν.

Τι πρόβλημα υπάρχει; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αν τα δέματα περιέχουν προϊόντα μικρής αξίας δεν επιβαρύνονται με δασμούς, ούτε τα 3 ευρώ που ακούστηκε ότι χρεώνει το ταχυδρομείο.

Όμως μέχρι να αποφασίσουν να ανοίξουν τον σάκο που τα περιέχει και να τα δώσουν στο ταχυδρομείο για διανομή, μπορεί να περάσουν και 80 μέρες!!! Όπως ένα ζευγάρι ακουστικά που είχαν αποσταλεί από το bangood στις 19 Νοέμβρη και τα παρέλαβα σήμερα....

 

εμενα για παραγγελια 10 ευρω μου ζητησαν και πληρωσα 3 παντως

Link to comment
Share on other sites

εμενα για παραγγελια 10 ευρω μου ζητησαν και πληρωσα 3 παντως

Πότε έγινε αυτό ;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε αυτό ;;;

 

ειναι καιρος,ηταν κι αλλοι που πληρωσαν 3 ευρω για μικρα ποσα ,μαλιστα το συζητησαμε περιμενοντας

Link to comment
Share on other sites

ειναι καιρος,ηταν κι αλλοι που πληρωσαν 3 ευρω για μικρα ποσα ,μαλιστα το συζητησαμε περιμενοντας

Καταργήθηκε εδώ και πολύ καιρό αυτό ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου ειπαν οτι δεν πληρωνονταν αλλα πριν μια βδομαδα τους ηρθε οδηγια να το εισπραττουν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου ειπαν οτι δεν πληρωνονταν αλλα πριν μια βδομαδα τους ηρθε οδηγια να το εισπραττουν.

Σήμερα παρέλαβα 5, κανένα με τρίευρο ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο. Το 3ευρο παει σε αυτα που εχουν αυτοκολλητο "τελωνειακως ελευθερο" και συνηθως με SG post

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο να στειλει το Banggood presale το οποιο αναμενεται 28 Φεβρουαριου αμεσα?Εκανα μια παραγγελια σμαρτ γουοτς το οποιο αναμενεται τελος του μηνα και μου το εστειλαν σημερα.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο να στειλει το Banggood presale το οποιο αναμενεται 28 Φεβρουαριου αμεσα?Εκανα μια παραγγελια σμαρτ γουοτς το οποιο αναμενεται τελος του μηνα και μου το εστειλαν σημερα.
Ναι, μου έχει τύχει και εμένα πολλές φορές να στείλει κάτι πριν από την εκτιμώμενη ημερομηνία. Και στο gearbest μου είχε συμβεί Μια φορά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή μέσω Βελγίου του gearbest έρχεται με dhl η με τα ΕΛΤΑ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...