Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για θυμίστε μου , από gearbest και αποθήκη fast-23 έχει επιλογές αποστολής Registered Air Mail και Expedited Shipping , είναι κάποια από τις δύο εγγυημένα ασφαλή για αποφυγή τελώνηδων και φαρισαίων ?

 

Αν δεν κάνω λάθος, το fast-23 είναι ευρωπαϊκή αποθήκη, οπότε το τελωνείο είναι εκτός συζήτησης...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Gearvita βλέπω έχει "to Greece via EU Priority line". Έχει δοκιμάσει κάποιος; Είναι σαν των Gearbest - Banggood?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

 

Από το Gearvita γνωρίζει κάποιος αν η μέθοδος αποστολής EU Priority Line είναι customs free;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Από το Gearvita γνωρίζει κάποιος αν η μέθοδος αποστολής EU Priority Line είναι customs free;

 

Το Gearvita βλέπω έχει "to Greece via EU Priority line". Έχει δοκιμάσει κάποιος; Είναι σαν των Gearbest - Banggood?

 

Είχα ρωτήσει και εγώ,δεν απάντησε κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει και εγώ,δεν απάντησε κανείς.

 

Προφανώς δεν έχει δοκιμαστεί από κάποιον εδώ. Εγώ δε θα το ρίσκαρα. Δεν το βρίσκεις στα Gearbest-Banggood;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχει δοκιμαστεί από κάποιον εδώ. Εγώ δε θα το ρίσκαρα. Δεν το βρίσκεις στα Gearbest-Banggood;

 

Το προϊόν που ψάχνω εγώ έχει πολύ μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ Banggood και Gearvita.

 

@vasileios13 προς ενημέρωσή σου έκανα search στο φόρουμ εδώ με την λέξη "gearvita" και είδα 2-3 αναφορές που παρέλαβαν προϊόν χωρίς προβλήματα. Το κατάστημα το προμόταρε και το ίδιο το Myphone το χειμώνα πάντως. Σε άλλα sites είδα πάντως 2 άτομα να λένε ότι παρόλο που έβαλαν "EU Priority Line" το δέμα τους σταμάτησε τελωνείο, πάντως ο ένας δικαιώθηκε από το paypal. Σε άλλα sites που διαφημίζουν το εν λόγω κατάστημα αναφέρουν σαν safe επιλογή το "EU Priority Line".

Πάντως τους έστειλα ένα email στο gearvita ρωτώντας αν και υποψιάζομαι την απάντηση.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως τους έστειλα ένα email στο gearvita ρωτώντας αν και υποψιάζομαι την απάντηση.

 

Αν σου απαντήσουν ,γράψε εδώ τι σου είπαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου απαντήσουν ,γράψε εδώ τι σου είπαν. :)

 

Καλημέρα.

Στο email περιμένω απάντηση 3 μέρες αλλά απάντησαν στο FB σε pm που τους ρώτησα το εξής:

 

"Our shipping method is not 100% tax/VAT free, this depends on your country. Your order will be shipped from a Chinese warehouse, generally, the probability of generating tax is less than 5%. If the tax is indeed generated, you can clear the customs first, then send the proof of payment of the tax to us, we will help you bear a part of the tax."

 

Για EU Priority Line είχα ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στο email περιμένω απάντηση 3 μέρες αλλά απάντησαν στο FB σε pm που τους ρώτησα το εξής:

 

"Our shipping method is not 100% tax/VAT free, this depends on your country. Your order will be shipped from a Chinese warehouse, generally, the probability of generating tax is less than 5%. If the tax is indeed generated, you can clear the customs first, then send the proof of payment of the tax to us, we will help you bear a part of the tax."

 

Για EU Priority Line είχα ρωτήσει.

θα ταλαιπωρηθεις χρονικα απο το τελωνειο θα πληρωσεις ενα σωρο χρηματα και θα περιμενεις μετα παλι ποσα θα σου επιστρεψει το καταστημα νομιζω οτι απο bangood η gearbest που εινα καλυτερα να το παρεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στο email περιμένω απάντηση 3 μέρες αλλά απάντησαν στο FB σε pm που τους ρώτησα το εξής:

 

"Our shipping method is not 100% tax/VAT free, this depends on your country. Your order will be shipped from a Chinese warehouse, generally, the probability of generating tax is less than 5%. If the tax is indeed generated, you can clear the customs first, then send the proof of payment of the tax to us, we will help you bear a part of the tax."

 

Για EU Priority Line είχα ρωτήσει.

 

Πάμε στα σίγουρα,καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι κανένα από τα μαγαζιά δε θα σου δώσει 100% πιθανότητα αποφυγής τελωνείου, προφανώς γιατί θέλουν και αυτοί να κρατήσουν μια πισινή.

Μάλιστα, μαγαζιά που ξέρουμε ότι έχουν "ασφαλή" μέθοδο αποστολής, όπως π.χ. το Banggood, συνήθως απαντούν σε σχετικά ερωτήματα με γενικότητες του τύπου "τυχόν δασμοί κλπ κατά την εισαγωγή βαρύνουν τον αγοραστή" και τέτοια - προφανώς φοβούμενοι να μνημονεύσουν γραπτώς τη μέθοδο που χρησιμοποιούν.

 

Νομίζω ότι το καλύτερο κριτήριο είναι οι εντυπώσεις από τον κόσμο που παραγγέλνει από τα διάφορα μαγαζιά. Και μάλιστα οι πρόσφατες εντυπώσεις, γιατί προφανώς η κατάσταση είναι ευμετάβλητη και μαγαζί / μέθοδος αποστολής που "δούλευε" μέχρι τώρα, μπορεί ξαφνικά να παύσει να παρέχει την πολυπόθητη "ασφάλεια".

 

Το gearvita και οι όποιες τέτοιες μέθοδοι αποστολής του είναι σχετικά φρέσκα και -προσωπικά τουλάχιστον- θεωρώ ότι το δείγμα που έχουμε είναι ακόμα μικρό για να το εμπιστευθούμε για "επικίνδυνες" αγορές (αν και είναι πολύ πιθανό οι σχετικές μέθοδοι αποστολής του να είναι εξίσου ασφαλείς με τις αντίστοιχες των άλλων μαγαζιών).

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι κανένα από τα μαγαζιά δε θα σου δώσει 100% πιθανότητα αποφυγής τελωνείου, προφανώς γιατί θέλουν και αυτοί να κρατήσουν μια πισινή.

Μάλιστα, μαγαζιά που ξέρουμε ότι έχουν "ασφαλή" μέθοδο αποστολής, όπως π.χ. το Banggood, συνήθως απαντούν σε σχετικά ερωτήματα με γενικότητες του τύπου "τυχόν δασμοί κλπ κατά την εισαγωγή βαρύνουν τον αγοραστή" και τέτοια - προφανώς φοβούμενοι να μνημονεύσουν γραπτώς τη μέθοδο που χρησιμοποιούν.

 

Νομίζω ότι το καλύτερο κριτήριο είναι οι εντυπώσεις από τον κόσμο που παραγγέλνει από τα διάφορα μαγαζιά. Και μάλιστα οι πρόσφατες εντυπώσεις, γιατί προφανώς η κατάσταση είναι ευμετάβλητη και μαγαζί / μέθοδος αποστολής που "δούλευε" μέχρι τώρα, μπορεί ξαφνικά να παύσει να παρέχει την πολυπόθητη "ασφάλεια".

 

Το gearvita και οι όποιες τέτοιες μέθοδοι αποστολής του είναι σχετικά φρέσκα και -προσωπικά τουλάχιστον- θεωρώ ότι το δείγμα που έχουμε είναι ακόμα μικρό για να το εμπιστευθούμε για "επικίνδυνες" αγορές (αν και είναι πολύ πιθανό οι σχετικές μέθοδοι αποστολής του να είναι εξίσου ασφαλείς με τις αντίστοιχες των άλλων μαγαζιών).

 

Ναι έτσι όπως τα λες είναι.

 

Τελικά προτίμησα Gearbest να κάνω την αγορά μου καθώς έπεσε λίγο ακόμα η τιμή του προϊόντος που με ενδιέφερε και δεν άξιζε το ρίσκο πλέον.

Πάντως το Gearvita έχω δει έχει πολύ χαμηλές τιμές μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν είναι λόγω του ότι είναι καινούριο και θέλει να κάνει μπάσιμο στην αγορά ή αυτό θα είναι η πολιτική του με παραχωρήσεις όπως πχ αργό shipping. Αλήθεια έχει καμιά συγγένεια με το Gearbest;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλησπερα!εαν παραγγειλω απο gearbest,banggood,geek ειναι χωρις τελωνειο?για ενα προϊον με τιμη 60€.και να περασει τελωνειο,ποσο πληρωνω περιπου?στελνουν απο ευρωπη?ευχαριστω! Edited by vasilakis13

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Το gearbest τελευταία φορα που τους ρώτησα στέλνει με ταχυδρομείο και αν περάσει τελωνείο πέρασε. Ούτε δεχονται να το στείλουν ως 'gift' ούτε τίποτα. Το bangood στέλνει χωρίς τελωνείο νομίζω αλλά είχε τσιμπημένες τιμές και δε με έψησε να παραγγείλω τελικά. Αν σταματήσει τελωνείο νομίζω πληρώνεις το ΦΠΑ με βάση την τιμή του προϊόντος αλλά δεν είναι στάνταρ. Σε κάρτα γραφικών που πήρα από κινα μου χρέωσαν 40 ευρώ και η κάρτα είχε τιμολόγιο 100$ μέσα στο δέμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!εαν παραγγειλω απο gearbest,banggood,geek ειναι χωρις τελωνειο?για ενα προϊον με τιμη 60€.και να περασει τελωνειο,ποσο πληρωνω περιπου?στελνουν απο ευρωπη?ευχαριστω!
πληρώνεις τον ΦΠΑ συν 15 ευρώ τα τέλη των ΕΛΤΑ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ. Πάει με βάση την τιμή που γράφει το τιμολόγιο? Η την τιμή που έχει το αντικείμενο στην Ελλάδα? Π.χ αν το κινητό έχει 50 ευρώ τιμολόγιο αλλά στο σκρουτζ η μέση τιμή είναι 100 τι γίνεται ξέρουμε? Γιατί άκουσα ότι δεν δινουν σημασία στο τιμολόγιο πλέον κ ότι τα ψάχνουν στο ίντερνετ. Ισχύει κάτι τέτοιο? Επίσης αν δεν έχει τιμολόγιο μέσα τι γίνεται? Σου χρεώνουν όσα τους λείπουν?
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ. Πάει με βάση την τιμή που γράφει το τιμολόγιο? Η την τιμή που έχει το αντικείμενο στην Ελλάδα? Π.χ αν το κινητό έχει 50 ευρώ τιμολόγιο αλλά στο σκρουτζ η μέση τιμή είναι 100 τι γίνεται ξέρουμε? Γιατί άκουσα ότι δεν δινουν σημασία στο τιμολόγιο πλέον κ ότι τα ψάχνουν στο ίντερνετ. Ισχύει κάτι τέτοιο? Επίσης αν δεν έχει τιμολόγιο μέσα τι γίνεται? Σου χρεώνουν όσα τους λείπουν?
θα σου ζητήσουν να στείλεις μια φωτογραφία της συναλλαγής όπως φαίνεται στην πιστωτική κάρτα που χρησιμοποίησες και που περιλαμβάνει συνολικά την τιμή και τα μεταφορικά του προϊόντος που αγόρασες.

Με βάση αυτό, πληρώνεις τον ΦΠΑ,+15 ευρώ των ΕΛΤΑ.

Αν δεν τα στείλεις, τότε αναγκαστικά ψάχνουν στο ίντερνετ για τιμή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχει κανένας εμπειρία από DHGate?

Έχει ένα MATE 20X σε τιμή καλή

 

Στάλθηκε από το SM-N770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα το είχα ψάξει και μου είχαν πει ότι είναι αρκετά αξιόπιστο αλλά λόγω της μη υποστήριξης PayPal δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εμπειρία από DHGate?

Έχει ένα MATE 20X σε τιμή καλή

 

Στάλθηκε από το SM-N770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κρατα αποστασουλα θα ελεγα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει PayPal???!!!

 

Στάλθηκε από το SM-N770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι απ' την τελευταία φορά που μπήκα (πριν κάνα 8αμηνο) όχι δεν υποστηρίζει PayPal αλλά νομίζω έχει ένα είδος buyer protection (δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά όμως).
Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν έχει PayPal δεν το ακουμπάμε. Άμα θες να χάσεις τα λεφτά σου παιξτα καλύτερα στον τζόγο. Μπορεί κάτι να κερδίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ απόλυτα, αλλά 1) με την ίδια λογική και στον αλιμπαμπα δεν πλησιάζεις (δεν έχω πλησιάσει αλλά υπάρχει άπειρος κόσμος που το προτιμά από eBay). 2)τελευταία το support του PayPal έχει γίνει υπερβολικά δύστροπο με αυτοματοποιημένες απαντήσεις κ διαδικασιες και άτομα (ή μποτάκια) που με το ζόρι μιλάνε αγγλικά. Οπότε έχω αρχίσει να χάνω την εμπιστοσυνη μου σε αυτούς.Σαν απειλη πιάνει ακόμα προς το παρόν αλλά αν χρειαστεί να πραγματοποιήσεις την απειλη είναι τζόγος το αν θα δικαιωθείς ή οχι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...