Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ζητημα ειναι αν δηλωνουν την αξια,αυτο θα φανει στην εισαγωγη του προιοντος.Οποτε?Θα περασει απο τελωνειο.Απλα οι τλωνιακοι δεν ασχολουνται με ψιλοπραγματα,ειναι δεδομενο αυτο.
Αν έρθει μέσω Ευρώπης καμία σημασία δεν έχει η τιμή μεγάλε.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελευταία φορά που πήγα να παραγγείλω μου είπαν οτι τώρα τα δηλώνουν όλα σωστά κια δεν μπορούν να στείλουν το δέμα με χαμηλότερη δηλωμένη αξία γιατί ελέγχονται κλπ κλπ. κάποιος εδώ αν θυμάμαι καλά είπε οτι μόνο απ'το banggood δεν περνάει τελωνείο πλέον.

Το ζητημα ειναι αν δηλωνουν την αξια,αυτο θα φανει στην εισαγωγη του προιοντος.Οποτε?Θα περασει απο τελωνειο.Απλα οι τλωνιακοι δεν ασχολουνται με ψιλοπραγματα,ειναι δεδομενο αυτο.

Δεν ειναι θεμα τελωνιακων ειναι θεμα "κορδελας" του ταχυδρομειου. Αν ανιχνευτει οτι εχει μπαταρια μεγαλη πχ κινητο, τοτε εκεινο το παει σε ειδικο κουβα για να ελεχθει απο αλλη κορδελα και να δουνε αν οντως ειναι κινητο και χριζει δασμων.

Παλι ομως τωρα τελευταια εκει στα ΕΛΤΑ καποιος πειραξε το λογισμικο και οτι εχει μπαταρια και μη παει σε εκεινο τον κουβα με αποτελεσμα να υπαρχει ασκοπη χρονοτριβη για αντικειμενα που δεν χριζουν δασμων.

Οποτε η δηλωμενη τιμη, δεν παιζει πλεον ρολο. Υπαρχουν μηχανηματα που βλεπουν τι εχει μεσα το πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σχετικά πρόσφατα, μικρο-δέματα που ερχόντουσαν μη συστημένα δε φαινόντουσαν να περνάνε από τελωνειακό έλεγχο (φαντάζομαι σε μια -απόλυτα λογική- προσπάθεια να περιορίσουν τον όγκο που χρειάζεται να ελεγχθεί - οπότε επικεντρωνόνταν στα συστημένα) και έφταναν σχετικά γρήγορα.

Τις τελευταίες εβδομάδες μού έχουν μαζευτεί 3-4 μικροπράγματα (μπιχλιμπίδια χαμηλής αξίας), τα οποία σύμφωνα με το -μερικό- tracking που δίνουν συχνά οι Κινέζοι (που δεν αναγνωρίζεται στα ΕΛΤΑ) φαίνεται να έχουν φτάσει στην Ελλάδα από 15-20 μέρες πριν και ακόμα... αγνοούνται. Είναι μάλιστα και 1-2 ακόμα στην ίδια κατάσταση που έρχονται με unregistered Belgium Post, το οποίο είχε ως τώρα καλές... επιδόσεις στο είδος!

Ξέρετε αν έχει αλλάξει κάτι και τώρα εξετάζουν *όλα* τα δέματα, συστημένα και μη, μικρά και μεγάλα;

Αν κάνουν κάτι τέτοιο, βλέπω να πηγαίνουμε πάλι σε καθυστερήσεις... μηνών, όπως πέρυσι με τις στίβες δεμάτων κάτω από τη βροχή στη διαλογή του αεροδρομίου...

 

 

Υ.Γ: Τώρα παρατηρώ τον τίτλο του θέματος που το έγραψα, ακολουθώντας τα παραπάνω post :)

Είναι μάλλον λίγο εκτός θέματος εδώ...

Καταλληλότερο topic θα ήταν μάλλον ο "Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα" ή το "Τελωνείο και εκτελωνισμοί"...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σχετικά πρόσφατα, μικρο-δέματα που ερχόντουσαν μη συστημένα δε φαινόντουσαν να περνάνε από τελωνειακό έλεγχο (φαντάζομαι σε μια -απόλυτα λογική- προσπάθεια να περιορίσουν τον όγκο που χρειάζεται να ελεγχθεί - οπότε επικεντρωνόνταν στα συστημένα) και έφταναν σχετικά γρήγορα.

Τις τελευταίες εβδομάδες μού έχουν μαζευτεί 3-4 μικροπράγματα (μπιχλιμπίδια χαμηλής αξίας), τα οποία σύμφωνα με το -μερικό- tracking που δίνουν συχνά οι Κινέζοι (που δεν αναγνωρίζεται στα ΕΛΤΑ) φαίνεται να έχουν φτάσει στην Ελλάδα από 15-20 μέρες πριν και ακόμα... αγνοούνται. Είναι μάλιστα και 1-2 ακόμα στην ίδια κατάσταση που έρχονται με unregistered Belgium Post, το οποίο είχε ως τώρα καλές... επιδόσεις στο είδος!

Ξέρετε αν έχει αλλάξει κάτι και τώρα εξετάζουν *όλα* τα δέματα, συστημένα και μη, μικρά και μεγάλα;

Αν κάνουν κάτι τέτοιο, βλέπω να πηγαίνουμε πάλι σε καθυστερήσεις... μηνών, όπως πέρυσι με τις στίβες δεμάτων κάτω από τη βροχή στη διαλογή του αεροδρομίου...

 

 

 

Υ.Γ: Τώρα παρατηρώ τον τίτλο του θέματος που το έγραψα, ακολουθώντας τα παραπάνω post :)

Είναι μάλλον λίγο εκτός θέματος εδώ...

Καταλληλότερο topic θα ήταν μάλλον ο "Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα" ή το "Τελωνείο και εκτελωνισμοί"...

 

Ετσι το κοβω, καθως συστημενα και μη, ολα στοιβαζονται σε μια αποθηκη, ή στην περιπτωση του Ελτα κατω απο τα αστερια. Πιστευω ειναι καθαρα ελειψη θεμα ανθρωπινου δυναμικου, και λιγοτερο δασμολογηση σε συγκεκριμενα προιοντα.

Εκτος αν υπαρχει καποιος και μοναδικος φουκαρας, που αναλαμβανει χρεη "οσμηστη" Δηλαδη να παιρνει το πακετο, να μυριζει τα δαχτυλα του ή αυτο, και να μαντευει με μεγαλο ποσοστο αν χριζει δασμολογησης ή οχι.

ΥΓ αν ειμαστε φαουλ ας μας βαλουν οι διαχειριστες στο σωστο νημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Προς ενημέρωση....

Είχα στείλει ένα κινητό πίσω στο Banggood προς επισκευή, 2.5 μήνες μετά την αγορά του.

Αφού παρέλαβαν με τα 30000 ζόρια,

Μετά το παίζανε Κινέζοι...

"Ναι θα το στείλουμε στον κατασκευαστή για διόρθωση, αλλά σήμερα βρέχει, είχαμε δουλειά κτλ κτλ"

Οι διάλογοι αληθινοί.

Το εξάμηνο προστασίας από το PayPal έληγε αύριο.

Προ 10 ημερου τους έκανα καταγγελία στο PayPal πως το αντικείμενο που στείλανε δλδ. Το κινητό, δεν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές (προφανώς δεν έβρισκα κάτι καλύτερο να ισχυριστω)...

Επισυναψα το διάλογο....

 

Έκανα μέσω PayPal ερώτηση στο Banggood ξανά για τη συσκευή.... και είπαν θα σου απαντησουμε σε 1-3 μέρες....

Δεν απάντησαν ούτε εκεί...

Ξανά τους απέστειλα ερώτηση μέσω PayPal. Tιποτα!

Εξαφανίστηκαν(!!)

 

Και προχώρησα σε claim...

Έτσι λοιπόν το PayPal δέχθηκε το αίτημα μου 5.5(!) Μήνες μετά και έκανε και αυτο ερώτηση στο BANGGOOD...για το συμβάν.

 

Αυτοί δεν απάντησαν ποτέ ούτε στο PayPal, ούτε καν πως το στειλανε για επισκευή, όπως έλεγαν σε εμένα (...)

 

 

Τελικά σήμερα το PayPal,την τελευταία ημέρα προστασίας του,

έκρινε την υπόθεση υπέρ μου και επιστρέφει το χρήμα.

 

Το σημαντικότερο είναι πως το BANGGOOD δείχνει σημεία απίστευτα κακού πωλητή/πλήρως αναξιοπιστου.

 

Αυτά προς γνώση...

 

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ο σοβαροτερος λογος που δεν αγορασα ποτε κινητο απο κινα ασχετος μαγαζιου....και ουτε σκοπευω να το κανω!:rolleyes:
Δεν είναι λόγος αυτός.......

 

Υπάρχουν τρομερές ευκαιριες για αγορές από Κίνα...

 

Απλά πρέπει να ξέρεις τα "εργαλεία" για να προστατεύσεις τα συμφέροντα σου, αν κάτι δεν πάει καλά ......

 

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Και υπομονη...που δεν εχω οποτε για μενα προσωπικα ειναι σοβαρος λογος.

Επιλογες εχεις λοιπον.:)

Το θεμα εδω ειναι οτι η συμπεριφορά του καταστηματος δεν ειναι η πρέπουσα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Επιλογες εχεις λοιπον.:)

Το θεμα εδω ειναι οτι η συμπεριφορά του καταστηματος δεν ειναι η πρέπουσα.

Σωστά

Και τα εργαλεία βοήθησαν να χάσω μόνο λίγο χρόνο και όχι χρήματα

 

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Και ποιανου κινεζικου μαγαζιου ειναι η πρεπουσα σε τετοιες περιπτωσεις?:rolleyes:

100% κανενός.....όλοι κάνουν τις κουτσουκέλες τους φίλε......η ουσια ειναι να εχεις εσυ παρει τα μετρα σου πριν κανεις την οποια αγορα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αγοραζω απο το banggood απο το 2009 και δεν με εχει εκθεσει ποτε.

Στο θεμα των κινητων ομως δεν το ρισκαρω...γιατι δεν θελω να μπαινω σε διαδικασιες που για μενα ειναι ψυχολογικη ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιανου κινεζικου μαγαζιου ειναι η πρεπουσα σε τετοιες περιπτωσεις?:rolleyes:

 

Εγώ θα έλεγα κανενός μαγαζιού, κινέζικου ή ελληνικού (π.χ. σκρουτζομάγαζου). Το κεφάλι σου ήσυχο το έχεις μόνο σε αγορά από μεγάλη αλυσίδα (που θα το πληρώσεις όμως πολύ ακριβότερα) που δίνουν 2ετη εγγύηση, αλλά πάλι, και εκεί, μπορεί να βρουν δικαιολογία για να σε βγάλουν εκτός εγγύησης. Άποψή μου, υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες τιμές από Κίνα που αξίζουν αλλά σε περίπτωση στραβής θέλει υπομονή. Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω δεν θα χάσεις σε καμία περίπτωση τα χρήματά σου άλλα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντίθετο το κεφάλι μου το ήσυχο τα τελευταία 5 χρόνια που αγοράζω κινητά μόνο από Κίνα. Τυχερός είμαι δεν ξέρω αλλά δεν μου έχει χαλάσει κανένα.

Να το πληρώσω εδώ χρυσό και να μπλεξω με το σέρβις και να αρχίσουν τα πήρε υγρασία κλπ, όχι ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντίθετο το κεφάλι μου το ήσυχο τα τελευταία 5 χρόνια που αγοράζω κινητά μόνο από Κίνα. Τυχερός είμαι δεν ξέρω αλλά δεν μου έχει χαλάσει κανένα.

Να το πληρώσω εδώ χρυσό και να μπλεξω με το σέρβις και να αρχίσουν τα πήρε υγρασία κλπ, όχι ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγώ το ίδιο. Επίσης όσες φορές χρειάστηκε βρήκα λύση μετά από επικοινωνία με το μαγαζί, είτε refund, είτε αντικατάσταση. Βέβαια ΠΆΝΤΑ τραβάμε βίντεο, είτε το unboxing είτε το πρόβλημα που τυχόν έχει το προϊόν που παραλάβαμε για να έχουμε αποδείξεις και να μπορέσουμε να ζητήσουμε τα παραπάνω. Αναφέρομαι στα banggood και gearbest που έχω την εμπειρία.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντίθετο το κεφάλι μου το ήσυχο τα τελευταία 5 χρόνια που αγοράζω κινητά μόνο από Κίνα. Τυχερός είμαι δεν ξέρω αλλά δεν μου έχει χαλάσει κανένα.

Να το πληρώσω εδώ χρυσό και να μπλεξω με το σέρβις και να αρχίσουν τα πήρε υγρασία κλπ, όχι ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχει υπόσταση αυτό σε καμία περίπτωση με τα εδώ επίσημα service,εαν πήρε υγρασία κτλ είναι εύκολα διαπιστωσημο.Οκ είπαμε αλα τις τρελές φολες που έχουμε φάει τόσα χρόνια από τα κιναζοπουλα δεν είναι να τα ξεχνάμε με τα 3μηνα πάνε έλα.....και τις όσες@@ριες στα mail μας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αγοραζω απο το banggood απο το 2009 και δεν με εχει εκθεσει ποτε.

Στο θεμα των κινητων ομως δεν το ρισκαρω...γιατι δεν θελω να μπαινω σε διαδικασιες που για μενα ειναι ψυχολογικη ταλαιπωρια.

Υπήρχε το Banggood από το 2009???

Όλα αυτά τα καταστήματα ξεκίνησαν να δουλεύουν τα τελευταία 4-5 χρόνια και εσύ αγόραζες από εκεί πριν 9 χρόνια;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε το Banggood από το 2009???

Όλα αυτά τα καταστήματα ξεκίνησαν να δουλεύουν τα τελευταία 4-5 χρόνια και εσύ αγόραζες από εκεί πριν 9 χρόνια;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Το banggood λειτουργει εδω και 12 χρονια...:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσα κινητα εχω αγορασει απο Κινα. Μονο 2-3 ειχαν προβλημα και μαλιστα το ενα το προκαλεσα μονος μου προσπαθοντας να περασω αλλο λογισμικο. Τοτε το Βικμαλλ ( κορυφαιο με αψογη επικοινωνια) με καθοδηγησε βημα προς βημα για να το φτιαξω. Στις αλλες περιπτωσεις με τα τυποποιημενα μηνυατα που στελνουν εβγαλα ακρη.

Υπαρχουν και τα απατομαγαζα που το παιζουν τρελιτσα, αλλα εφοσον αγορασεις με Paypal τοτε δεν υπαρχει κινδυνος εξαπατησεις. Προσωπικα την χειροτερη αντιμετωπηση ειχα απο Coolicool

Κοντολογις, δεν εχασα Χρημα, απο συνναλαγη με αυτους, σε αντιθεση κερδισμενος. Μονο ευλογο Χρονο εχασα και σε καποιες περιπτωσεις λιγο παραπανω απο οτι επρεπε.

Όλα αυτά τα καταστήματα ξεκίνησαν να δουλεύουν τα τελευταία 4-5 χρόνια και εσύ αγόραζες από εκεί πριν 9 χρόνια;

Geekbyuing 2004, Chinavision 2004,

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Στο Geekbuying με ποιο τρόπο επικοινωνούμε για καλύτερες τιμές και δωράκια;

Έστειλα email χτες πρωί στο support-payment και service-tracking και καμία απάντηση ακόμα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω απο το καλοκαίρι να πάρω κάτι, άλλαξε τίποτε με το Priority Direct Mail του Banggood? Σε κάποιο άλλο νήμα σα να διάβασα ότι πλέον υπάρχουν θέματα...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω απο το καλοκαίρι να πάρω κάτι, άλλαξε τίποτε με το Priority Direct Mail του Banggood? Σε κάποιο άλλο νήμα σα να διάβασα ότι πλέον υπάρχουν θέματα...

Αργεί λίγο παραπάνω, απ' ότι έχω παρατηρήσει εγώ στις τελευταίες παραγγελίες μου, και αυτό επειδή μάλλον έχουν αλλάξει τρόπο διακίνησης εντός Κίνας για μείωση του κόστους. Έρχεται κανονικά όμως χωρίς έξτρα χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αργεί λίγο παραπάνω, απ' ότι έχω παρατηρήσει εγώ στις τελευταίες παραγγελίες μου, και αυτό επειδή μάλλον έχουν αλλάξει τρόπο διακίνησης εντός Κίνας για μείωση του κόστους. Έρχεται κανονικά όμως χωρίς έξτρα χρεώσεις.

 

Τελωνειο το αποφευγουν ; Θελω να παρω και εγω κινητο απο gearbest αλλα το φοβαμαι . Παλιοτερα εφεραν και ημουν ευχαριστημενος απο κινα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...