Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γυρνώντας από διακοπές, το πλοίο έπιασε λιμάνι στα Μεστά Χίου.

Εγώ κοιμόμουν και το κινητό το είχα στο σακίδιο. Αργότερα που το χρειάστηκα είδα πως είχα χρεωθεί περιαγωγή, 10.67€ /mb, με βήμα χρέωσης ανά 1kb. Και το υπόλοιπο που είχα, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο ήταν, έγινε 0€. Χωρίς να με ρωτήσει.

Ερώτηση. Αν κάνω ανανέωση του χρόνου, θα μου πάρει από την κάρτα κάποιο ποσό;

Σημειώνω πως το ίδιο έπαθε και φίλος στη Σέριφο. Επιασε τουρκικο δίκτυο. Που; Στη Σέριφο.... Εχασε τα 10€.

Σε επικοινωνία που είχα μεσω messenger, δεν βρήκα άκρη, αλλά μου έλεγαν και κάτι ασχετα, οι άσχετοι.

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια ασφάλεια που να σε ρωτάει αν θέλεις να συνδεθείς σε άλλο δίκτυο;

 

Αύριο θα πάω σε κατάστημα.

Ασφάλεια θες θα έπρεπε να ξέρεις το πιο απλό αντί το δίκτυο να το έχεις στο αυτόματο θα έπρεπε να το έχεις στο χειροκίνητο στην αναζήτηση δικτύου

 

Μία ασφάλεια που θα έπρεπε να πάρεις μόνο σου είναι γνωστό ότι σε περιοχές που είναι κοντά σε άλλες χώρες αυτό γίνεται.

 

 

Τι ασφάλεια να πάρει η κάθε εταιρεία είναι και πράγματα που πρέπει να ξέρουμε μόνοι μας.

 

 

Όλο ξέρουν τα like κ. τ. λ στο FACEBOOK και ότι αφορά το τηλέφωνο τους δεν ξέρουν τίποτα

 

 

Το τελευταίο δεν αφορά μόνο εσένα... Με όλο το σεβασμό.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια θες θα έπρεπε να ξέρεις το πιο απλό αντί το δίκτυο να το έχεις στο αυτόματο θα έπρεπε να το έχεις στο χειροκίνητο στην αναζήτηση δικτύου

 

Μία ασφάλεια που θα έπρεπε να πάρεις μόνο σου είναι γνωστό ότι σε περιοχές που είναι κοντά σε άλλες χώρες αυτό γίνεται.

 

 

Τι ασφάλεια να πάρει η κάθε εταιρεία είναι και πράγματα που πρέπει να ξέρουμε μόνοι μας.

 

Αν η Σεριφος είναι κοντά σε άλλη χώρα, πάω πάσο.

Η Χίος δεκτό.

Αλλά δεν θα έπρεπε να με ρωτήσει ο πάροχος , για την ασφαλειά μου, αν θέλω να γίνει αλλαγή;

Η όλη βλακεία είναι πως πρέπει να έχω ανοιχτή την περιαγωγή για να έχω internet.

Επίσης το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών , αυτόματο το έχουν επειδή δεν χρειάζεται η περιαγωγή σε άλλους παρόχους....

 

Ξέρω περισσότερα από οτι φαντάζεσαι. Αλλά δεν ήξερα πως στη Δυτική Χίο, οι Τούρκοι έχουν καλύτερο σήμα από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Αν η Σεριφος είναι κοντά σε άλλη χώρα, πάω πάσο.

Η Χίος δεκτό.

Αλλά δεν θα έπρεπε να με ρωτήσει ο πάροχος , για την ασφαλειά μου, αν θέλω να γίνει αλλαγή;

Η όλη βλακεία είναι πως πρέπει να έχω ανοιχτή την περιαγωγή για να έχω internet.

Επίσης το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών , αυτόματο το έχουν επειδή δεν χρειάζεται η περιαγωγή σε άλλους παρόχους....

το σήμα από το τουρκικό δίκτυο έρχεται στην Σέριφο...

 

Όταν είναι στο αυτόματο δεν ρωτάει...

 

Το λέει και η λέξη αυτόματο κάνει σύνδεση αυτόματη

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

το σήμα από το τουρκικό δίκτυο έρχεται στην Σέριφο...

 

Όταν είναι στο αυτόματο δεν ρωτάει...

 

Το λέει και η λέξη αυτόματο κάνει σύνδεση αυτόματη

 

Εχεις δίκιο. Εχω κάνει λαλακία.

Εγώ. Οχι η wind που χρειάζεται roaming για να έχω internet.

Τώρα θυμήθηκα γιατί το έχω στο αυτόματο. Οταν το έχω κλειδωμένο στην Q , δεν είχα 4G.

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η Wind που δεν έχει γυρίσει το MNC της Q από 20209 σε 20210 ώστε να μην χρειάζεται roaming.

Ή έστω να εκπέμπουν οι σταθμοί βάσης και τα 2 MNC ώστε να τα τηλέφωνα να νομίζουν ότι συνδέονται σε home δίκτυο και όχι roaming...

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η Wind που δεν έχει γυρίσει το MNC της Q από 20209 σε 20210 ώστε να μην χρειάζεται roaming.

Ή έστω να εκπέμπουν οι σταθμοί βάσης και τα 2 MNC ώστε να τα τηλέφωνα να νομίζουν ότι συνδέονται σε home δίκτυο και όχι roaming...

Το έχω πει και εγώ... Ούτε ποτέ κατάλαβα την λογική γιατί γίνεται αυτό... άλλο τι γινόταν πριν αγοράσει η wind την Q από τότε που την αγόρασε έπρεπε να αλλάξει αυτό... Το βατράχι παρόλο που το έχει παρατημένο το πράσινο τσαντίρι δεν έχει roaming να ήταν μόνο αυτό απαράδεκτο τι καλά που θα ήταν μετά της τελευταίες αλλαγές στα καρτοκινητα είναι πολλά τα απαράδεκτα για αυτό στο τέλος θα πάρει.... Τα... Σε €

 

Αυτό αλήθεια Μήπως είναι και λίγο παράνομο;
Δεν θα έλεγα ότι είναι παράνομο... Σωστό πάντως δεν είναι. Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αλήθεια Μήπως είναι και λίγο παράνομο;[/QUOT

 

Παρανομο ειναι να μη δινει τη γραμμη για φορητοτητα σε αλλο παροχο.

Εκανα Πεμπτη βραδυ αιτηση στην κοσμο,παρασκευη πρωι κατοχυρωθηκε και ακομα δεν ηρθε το νουμερο.

Αντε επειδη ειναι και ΣΚ,περιμενω τη δευτερα.

Αν δεν το γυρισουν,ειναι πολυ απαραδεκτοι.

Πριν 4 χρονια ειχα το ιδιο θεμα απο συμβολαιο σε καρτα.

Εμενα εκαναν ενα 3ημερο για φορητοτητα το νουμερο κοσμοτε που εχω,ηταν F2G με 693.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

" αρχικά θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι δεν απαιτήται να είναι ενεργό το roaming για να συνδέεσαι στο internet.

Όταν βρίσκεσαι σε περιοχές που είναι κοντά στα σύνορα με χώρες του εξωτερικού, είναι πιθανό να δικτυωθείς με ξένα δίκτυα και για τον λόγο αυτόν, προτείνουμε ή να απενεργοποιήσουμε την περιαγωγή στην γραμμή σου ή να επιλέξετε από το μενού της συσκευής σου χειροκίνητη δικτύωση και όχι αυτόματη. "

 

 

Αυτό μου απάντησαν. Βγάλτε συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

για q μιλαμε τωρα?Αυτο που σου απαντησαν ισχυει για συμβολαια και f2g.Μαλλον δεν καταλαβαν ή επεσες σε ασχετους.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για Q. Από την αρχή ήμουν σαφής πως έχω Q, όταν έστειλα μήνυμα. Στο messenger της Q κινητής.
για q μιλαμε τωρα?Αυτο που σου απαντησαν ισχυει για συμβολαια και f2g.Μαλλον δεν καταλαβαν ή επεσες σε ασχετους.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπαν πως χρεώθηκα 13 sms, και κίνηση δεδομένων, την ώρα που κοιμόμουν στο πλοίο και το κινητό ήταν στο σακίδιο.... Τι να πω ρε παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπαν πως χρεώθηκα 13 sms, και κίνηση δεδομένων, την ώρα που κοιμόμουν στο πλοίο και το κινητό ήταν στο σακίδιο.... Τι να πω ρε παιδιά;

Να τους πεις οτι χρειαζεσαι την λίστα με τα sms γιατι θέλεις να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤ :)

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα θα συνδέθηκε αυτόματα το κινητό με το δίκτυο του πλοίου που είναι μέσω κάποιου δορυφόρου και ίσως προέκυψαν από εκεί οι χρεώσεις.

 

Την είχα πατήσει πιο παλιά και πηρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση, τους είπα το πρόβλημα με τις χρεώσεις, είδαν πως οντως έγιναν κάποιες χρεώσεις από ξένο πάροχο και μου αφαίρεσαν τα χρήματα που χρεώθηκα από τον επόμενο λογαριασμό μου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις οτι χρειαζεσαι την λίστα με τα sms γιατι θέλεις να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤ :)
Τη λίστα θα τη ζητήσω όπως και να έχει. Το θέμα τώρα είναι πως πρέπει να κάνω πάλι ανανέωση χρόνου, γιατί με 0€ υπόλοιπο δεν δουλεύουν τα δεδομένα που τα χρειάζομαι.
Link to comment
Share on other sites

Με έχει τρελάνει από χθες

https://imgur.com/a/Q31yVPJ

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

 

Δεν μου ανοίγει. Τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ανοίγει. Τι ειναι?

Ούτε εμένα τώρα

Στα μηνύματα ....βαλε και πάρε...

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα τώρα είναι πως πρέπει να κάνω πάλι ανανέωση χρόνου, γιατί με 0€ υπόλοιπο δεν δουλεύουν τα δεδομένα που τα χρειάζομαι.

Υπάρχει η δυνατότητα να ζητήσεις πίστωση 0,50€ που τα χρεώνεσαι στηνεπόμενη ανανέωση. Νομίζω λέγεται helpline και εχει χρέωση 0,10€, τσεκαρε το για να μην κάνεις ανανέωση τωρα και να χρησιμοποιήσεις τα δεδομένα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ζητησω αυτα τα 50 λεπτα του ευρω να συμπληρωσω για να αγορασω ενα πακετο??Μου λειπονται 0,30
Όχι, για να τα ζητήσεις πρέπει να έχεις κάτω από ένα ποσό...

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τη λίστα θα τη ζητήσω όπως και να έχει. Το θέμα τώρα είναι πως πρέπει να κάνω πάλι ανανέωση χρόνου, γιατί με 0€ υπόλοιπο δεν δουλεύουν τα δεδομένα που τα χρειάζομαι.

Εκανα αίτηση για αναλυτική λίστα, θα πάρει κάποιες μέρες.

Εκανα και ανανέωση χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Με τρώει η περιέργεια να δώ τι 13 sms είναι αυτά που έστειλα χωρίς να το ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αίτηση για αναλυτική λίστα, θα πάρει κάποιες μέρες.

Εκανα και ανανέωση χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Με τρώει η περιέργεια να δώ τι 13 sms είναι αυτά που έστειλα χωρίς να το ξέρω....

Υπάρχει περίπτωση κάποια εφαρμογή να σου την έκανε την "λαδιά". Τα σμσ σε "ειδικούς" αριθμούς είναι τρόπος να χρεώνουν κάποιες από αυτές υπηρεσίες (πχ σε ένα παιχνιδάκι να αγοράσεις "σπαθάκι"). Αν έχει παιδιά που πειράζουν το κινητό σου, ψάξου λίγο.

 

Τέλος sms τέτοια μπορούν να στείλουν και κακόβουλες εφαρμογές (που κάπως "κόλλησες"). Θα φανεί στο που πάνε. Εσύ ρίξε μια ματιά στα δικαιώματα των εφαρμογών που έχεις και ειδικά σε όποια έβαλες κοντά στο περιστατικό.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Η προσφορά με τα 10 γιγα με 10 ευρώ μέχρι πότε είναι? Μήπως πήρε παράταση; Αυτό με τα 15 γιγα με 10 ευρώ ισχύει ακόμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...