Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι η κάρτα μόνο τα προνομιακά τα απλά καρτοκινητα είναι ασύμφορα επίσης.

 

Και τα απλά καθόλου ασύμφορα δεν είναι σε σχέση με τα συμβόλαια, όταν πχ μπορεις να έχεις με 6 ευρώ 300 λεπτά προς όλους και 200 προς το οικείο δίκτυο.

Σε ποιο συμβόλαιο μπορείς να έχεις τέτοιες παροχές;

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι θέμα των εταιριών πότε θα (ξανα) κάνουν τα συμβόλαια πιο συμφέροντα από τις κάρτες που είναι και το φυσιολογικό. Ή ανάποδα πότε θα ξανα-ακριβύνουν τις κάρτες ώστε να μην συμφέρουν σε σχέση με τα συμβόλαια.

Αυτό που βιώνουμε (να συμφέρει όσο και να μιλάς, λίγο ή πολύ) η κάρτα είναι "παράδοξο".. :ninja:

Aυτό ούτε παράδοξο είναι, ούτε και πρόκειται να γίνουν ασύμφορα τα καρτοκινητά.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τα απλά καθόλου ασύμφορα δεν είναι σε σχέση με τα συμβόλαια, όταν πχ μπορεις να έχεις με 6 ευρώ 300 λεπτά προς όλους και 200 προς το οικείο δίκτυο.

Σε ποιο συμβόλαιο μπορείς να έχεις τέτοιες παροχές;

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aυτό ούτε παράδοξο είναι, ούτε και πρόκειται να γίνουν ασύμφορα τα καρτοκινητά.

Τα 300 λεπτά είναι 100 κλήσεις των 3 λεπτών. Αν δεν ίσχυε το 3λεπτό μια χαρά θα ηταν. Για κάποιον που κάνει συχνές κλήσεις δεν λέει βγαίνει πολύ ακριβό αν δεν έχει προνομιακό.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τα 300 λεπτά είναι 100 κλήσεις των 3 λεπτών. Αν δεν ίσχυε το 3λεπτό μια χαρά θα ηταν. Για κάποιον που κάνει συχνές κλήσεις δεν λέει βγαίνει πολύ ακριβό αν δεν έχει προνομιακό.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Ακόμη και έτσι συμφέρει σε σχέση με τα συμβόλαια.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και έτσι συμφέρει σε σχέση με τα συμβόλαια.

 

Εγώ που μιλάω πολύ θέλω και δεύτερη ανανέωση στο προνομιακό όποτε δεν μπορώ να το καταλάβω και μου φαίνεται ασύμφορο :)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που μιλάω πολύ θέλω και δεύτερη ανανέωση στο προνομιακό όποτε δεν μπορώ να το καταλάβω και μου φαίνεται ασύμφορο :)

 

Εσυ το νουμερο σου το λειτουργεις επαγγελματικα.Εκτος αν μιλας πολυ στο τηλεφωνο.

Αν μιλας καθε μηνα 700' προς ολους τουλαχιστον,πας σε φοιτητικο ή προνομιακο καρτοκινητο.Εκτος αν περισσευουν σε καποιον να δινει 20€ το μηνα επειδη δεν θελει να αλλαξει αριθμο ή να εχει δυο καρτες.

Γιατι αν τα βαλει καποιος τα νουμερα και υπολογισει,θα καταλαβει το ποσο ακριβα ειναι.

Στην Ευρωπη δινουν καλες παροχες χωρις να αλλαζεις νουμερα ή να εχεις φοιτητικο πασο.

Αυτα τα κολπα ειναι μονο στην Ελλαδα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εσυ το νουμερο σου το λειτουργεις επαγγελματικα.Εκτος αν μιλας πολυ στο τηλεφωνο.

Αν μιλας καθε μηνα 700' προς ολους τουλαχιστον,πας σε φοιτητικο ή προνομιακο καρτοκινητο.Εκτος αν περισσευουν σε καποιον να δινει 20€ το μηνα επειδη δεν θελει να αλλαξει αριθμο ή να εχει δυο καρτες.

Γιατι αν τα βαλει καποιος τα νουμερα και υπολογισει,θα καταλαβει το ποσο ακριβα ειναι.

Στην Ευρωπη δινουν καλες παροχες χωρις να αλλαζεις νουμερα ή να εχεις φοιτητικο πασο.

Αυτα τα κολπα ειναι μονο στην Ελλαδα.

 

Το επαγγελματικό μου είναι συμβόλαιο. Αυτό είναι το προσωπικό μου αλλά μιλάω τι κάνω γιατί να το κρύψω αλώστε :)

 

Όσο για το

 

"Στην Ευρωπη δινουν καλες παροχες χωρις να αλλαζεις νουμερα ή να εχεις φοιτητικο πασο.

Αυτα τα κολπα ειναι μονο στην Ελλαδα."

 

συμφωνώ και επαυξάνω.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά, σόρι αλλά είμαι νέος "καρτοσυνδρομητής" Q, μάλιστα το έχω σαν δεύτερο νούμερο για ώρα ανάγκης, δηλαδή το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα.

 

Είχα βάλει μια κάρτα 10€ πριν λίγο καιρό, τώρα βλέπω ότι μπαίνοντας στο app κάτω από το υπόλοιπό μου (που τώρα είναι 4,63€) λέει:

"Λήγει στις 05/08/2018".

Πριν λίγες μέρες έβαλα ένα πακέτο για ίντερνετ, μπαίνοντας στο "Αναλυτικά" στα Υπολειπόμενα ΜΒ λέει:

911,93 MB λήγουν στις 24/08/2018.

 

Διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά. Στις 5 Αυγούστου θα λήξουν τα 4,63€ αλλά θα λήξουν ΚΑΙ τα 911,83ΜΒ; Ή μόνο τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Στις 5 Αυγούστου αν δεν βάλεις κάρτα μέχρι τώτε , θα λήξουν όλα, θα σου έρθει μήνυμα 5 ημέρες πρίν (σήμερα μάλλον ) που θα σου το λέει.
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα. Δηλαδή αν βάλω κάρτα -ανεξάρτητα από το ποσό- τα € και τα ΜΒ θα διατηρηθούν (με τα € να προστίθεται στο υπάρχον υπόλοιπο) και θα λήξουν -αν δεν βάλω τότε κάρτα- ΟΛΑ ΜΑΖΙ σε 2 μήνες;
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα. Δηλαδή αν βάλω κάρτα -ανεξάρτητα από το ποσό- τα € και τα ΜΒ θα διατηρηθούν (με τα € να προστίθεται στο υπάρχον υπόλοιπο) και θα λήξουν -αν δεν βάλω τότε κάρτα- ΟΛΑ ΜΑΖΙ σε 2 μήνες;

 

Το πακέτο θα λήξει την ημερομηνία που αναγράφει. Κανένα πακέτο δεν έχει διάρκεια 2 μήνες.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Τα Ευρώ θα διατηρηθούν για δύο μήνες ακόμα . Τα ΜΒ θα λήξουν στις 24/8.
Link to comment
Share on other sites

Ναι σόρι, δεν εκφράστηκα καλά. Τα ΜΒ λογικό να λήξουν όποτε λέει το πακέτο. Στα € αναφερόμουν. Αν δηλαδή βάλω 10€ τώρα θα γίνουν 14,63€ τα οποία θα λήξουν όλα μαζί -αν δεν βάλω στο ενδιάμεσο κάρτα- σε 2 μήνες από τότε. Σωστά;

 

Γιατί είπα μήπως τα πρώτα 4,63€ λήξουν στις 5 Αυγούστου όπως λέει τώρα και τα επόμενα 10€ λήξουν 2 μήνες μετά. Τότε θα με συνέφερε να ξοδέψω το υπόλοιπο σε κάποιο άλλο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λές εκτός από το ότι μετά την ανανέωση θα έχεις 13,60 που όλα μαζί θα λήγουν 2 μήνες μετά.

Επειδή το κράτος κρατάει 12% φόρο επί της αξίας ανανεώσεως (8,97+12%=10)

Link to comment
Share on other sites

ναι και εφόσον είναι δεύτερο άστο να λήξει (μην το ταίζει κάθε μήνα). Έτσι και αλλιώς ο αριθμός δεν χάνεται για 12 μήνες. Οταν το ξανα-χρειαστείς τότε βάλε 5 ή 10Ε τι νομίζεις και θα ξυπνήσει (ίσως όχι την ίδια στιγμή μου έχει τύχει δλδ μπορεί να πάει καμια μέρα να "συνέλθει" σε Q). Ετσι έχω εγώ άλλη εταιρίας που ενεργοποιώ κάθε καλοκαίρι για τα mb να έχω και άλλο δίκτυο. Δυο πακέτα mb βάζω (ιουλιο Αυγουστο) και αν έχει μείνει κανα ευρώ το αφήνω να λήξει.. Το άλλο καλοκαίρι πάλι να ήμαστε καλά του βάζω 5-10 ευρώ.

 

Εννοείται ότι και άλλος αριθμός που είχα wind/q (δεύτερος/τριτος και αυτός) μετά που μου έφαγε ένα υπόλοιπο 30€ που ξέχασα να ανανεώσω (ήταν ακόμα 6μηνο τότε) τον άφησα να εκπνεύσει και ως αριθμός. Γιατί εδώ που τα λέμε "κατάσχεση" πληρωμένου ποσού είναι ο μηδενισμός.. Αρκετά..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα δίμηνο πάντως χαμένη βγαίνει η εταιρία... έτσι το ζυγίζω εγω. Πως; όταν έρχεται προσφορά "μόνο για μένα, 1gb+300' προς όλους για 15 μέρεςαν βάλω 10€" απλά ΔΕΝ μου τα ξαναπαίρνει !

Τώρα από την άλλη, μην καθόμαστε και γινόμαστε ...., θέλει ένα ταληρο το μήνα για να ζήσει η κάρτα, δώστε το & αφήστε να πιστεύουν οτι μας έχουν "στριμώξει"... :rolleyes:

Edited by Vasileios
ρατσιστικός χαρακτηρισμός.
Link to comment
Share on other sites

Η q είναι καλύτερη από συμβόλαιο για κάποιον που ολη μέρα παίρνει μικρά τηλεφωνήματα
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου έληξε το υπόλοιπο που ειχα στο κινητό μου (κάτω του 1€) και φυσικά μηδενίστηκαν τα πάντα.

Είχα λάβει το προειδοποιητικό sms 5 μέρες πριν αλλά δεν του έδωσα αρκετή σημασία με αποτέλεσμα να μην φροντίσω να ανανεώσω το υπόλοιπο μου μέχρι και χθες.

Έβαλα σημερα 10€ αλλά βλέπω πως το υπόλοιπο των ΜΒ που είχα απο την προσφορά 1GB κάθε μήνα για 8 μήνες με 8€ δεν επανήλθε κι έχω μονο το 1GB bonus της ανανέωσης των 10€. Είναι φυσιολογικό αυτό ή να στείλω μήνυμα στο fb; Λόγω altzheimer δεν θυμάμαι εαν μου είχε συμβεί και την προηγούμενη φορά που είχα ξεχάσει να ανανεώσω εγκαίρως.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό ειναι. Ο,τι μηδενιστηκε δεν επανέρχεται. Εχε το νου σου μονο μην δεν αποδοθεί το γιγα τον αλλο μηνα,μην διαγράφτηκε και η προσφορα εντελώς δηλαδή... αν συμβει κατι τετοιο να ζητησεις απο fb να την επαναφερουν...
Link to comment
Share on other sites

ωχου, πάνε τα 800MB που είχα...

τους έστειλα μήνυμα ηδη στο facebook να μου πουν εαν θα επαναφέρουν το υπόλοιπο...

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο τελευταίος μήνας που θα μπει το 1gb απ' την προσφορά 8€ για 8g (1 κάθε μήνα)?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσφορά ήταν τα 8 γίγα για 8 μήνες. Μου τελείωσε αλλά δεν βλέπω να την βάζουν ξανά. Κρίμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...