Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ανακοίνωση λεει "καθε πρωτη ανανεωση του μηνα".

Λογικα δεν θα πειραξει την 6ευρη ανανεωση.

Εαν δεν πειραξει την 10ευρη θα ειναι κατι θετικο.

Η 12ευρη χρεωνώταν και πριν το 1,70+0,30 οπότε λογικά θα χρεωνεται και τωρα. Αυτο βεβαια θα αχρηστεύει την 12ευρη ανανεωση, αφου θα συμφερει πιο πολύ η 10ευρη με την προϋπόθεση ότι δεν θα χρεωνεται η 10ευρη το 2ευρο χαρατσι.

Πολυ πιθανο να χρεωνεται το 2ευρο και στην 10ευρη ανανεωση, ωστε να μην αχρηστευτει η 12ευρη ανανεωση.

Μακαρι να το ξανασκεφτουν και να ακυρωσουν το εκβιαστικο χαρατσι.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω αυτή την ανακοίνωση; Και από πότε αρχίζουν οι καινούργιες ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρε παιδιά, με ότι ισχύει σήμερα ή ότι πρόκειται να ισχύσει το επόμενο διάστημα, ποια είναι η συμφερότερη ανανέωση; 6, 10, 12 ευρώ ή κάτι άλλο;
Χωρίς να είναι σίγουρο, επειδή στο δεκάευρο έδινε το μπόνους, ίσως να χρεώνει το 1,70€. Οπότε αν κάποιος δεν το χρειάζεται μάλλον θα πρέπει να βάζει 9€ για να μένει και κάβα κάτι ώστε με τις επεκτάσεις να αποφεύγει και το 0,30.

Καλύτερα να αποφεύγονται και οι εξαευρες πλέον για να μην χρεώνεται το 0,30€ προμήθεια.

Από Δευτέρα θα δοκιμάσουμε το καινούργιο καθεστώς.

Μακάρι αυτά μόνο να είναι τα προβλήματα μας.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω αυτή την ανακοίνωση; Και από πότε αρχίζουν οι καινούργιες ρυθμίσεις;

 

https://www.wind.gr/gr/wind/media/anakoinoseis/anakoinosi/1526319397710/

 

"Επιπλέον, από 01/08/2021 το bonus ανανέωσης που χαρίζει 3000 λεπτά ομιλίας προς Q με κατανάλωση ανά δευτερόλεπτο για 30 ημέρες στην 1η ανανέωση του μήνα υπόκειται σε τέλος διατήρησης bonus ανανέωσης αξίας 1,7€ το οποίο θα εφαρμόζεται κατά την πρώτη ανανέωση κάθε μήνα, αντί ημερολογιακού διμήνου, αρχής γενομένης από τον Αύγουστο 2021. "

Link to comment
Share on other sites

@Monae99

Γίνεται, αρκεί να έχεις νούμερο Q International. Δεν είναι βέβαια και τόσο εύκολο να βρεις τέτοιο νούμερο.

Edited by Gm87
Link to comment
Share on other sites

@Monae99

Γίνεται, αρκεί να έχεις νούμερο Q International. Δεν είναι βέβαια και τόσο εύκολο να βρεις τέτοιο νούμερο.

Εχει διαφορετικα πακετα;

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορετικα πακετα;

Έχει τα ίδια πακέτα με τα απλά νούμερα Q, με ορισμένες ακόμη "ομορφιές": Έχει διαθέσιμα προς ενεργοποίηση τα δύο γνωστά πακέτα internet του βατράχου: 2GB με 4,44€ και 5GB με 8,50€, και τα δύο για 25 ημέρες. Ενεργοποιούνται με αποστολή SMS 70 και 71 αντίστοιχα στο 12000. Επιπλέον, αποκλειστικά μέσω κλήσης στο 12200, μπορείς να ενεργοποιήσεις πακέτο με 200' προς όλους (ανά δευτερόλεπτο, από το πρώτο δευτερόλεπτο) με 5,90€ (αντί για 150' με 6,90€ που δίνει στα απλά νούμερα Q) για 30 ημέρες. Αυτά έχω εντοπίσει εγώ. Νομίζω ότι υπάρχουν και άλλα, τα οποία αφορούν ομιλία προς Ινδία, Πακιστάν, Μπαγκλαντές κτλ σε συνδυασμό με internet, αλλά δε γνωρίζω τα λεκτικά ενεργοποίησης. Συμπερασματικά, το Q Special International Pack, είναι ελαφρώς καλύτερο από το απλό πακέτο σύνδεσης Q, επειδή (υπό μία έννοια) είναι Q και βάτραχος μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον

Rollover έχει;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον

Rollover έχει;

Τι εννοείς? Στην Q, το rollover υπάρχει μόνο στα πακέτα Q Star, το ίδιο ισχύει και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω την ομάδα εάν γνωρίζει κάποιος κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας με κάποιους συνεργάτες τους για να προμηθευτώ μία κάρτα φοιτητικό international έχω ήδη δύο νούμερα αλλά θέλω να αγοράσω, ένα και δεν μπορώ να βρω το τηλέφωνο του συνεργάτη που είχαν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω την ομάδα εάν γνωρίζει κάποιος κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας με κάποιους συνεργάτες τους για να προμηθευτώ μία κάρτα φοιτητικό international έχω ήδη δύο νούμερα αλλά θέλω να αγοράσω, ένα και δεν μπορώ να βρω το τηλέφωνο του συνεργάτη που είχαν

Νομίζω, ότι απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ. του φόρουμ, η αναφορά συγκεκριμένων τηλεφωνικών αριθμών. Σου έστειλα pm.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα 20 ευρώ κι από 7.98 έχω πλέον 23.84. Να υποθέσω ότι δεν παίρνουν ακόμα το 1.7?

Περιέργως μού ήρθε αυτό:

IMG-5c32530e8b31d0787bfa5416ca3ce444-V.jpg

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα 20 ευρώ κι από 7.98 έχω πλέον 23.84. Να υποθέσω ότι δεν παίρνουν ακόμα το 1.7?
Από 1/8 ισχύει το χαράτσι του δώρου επίσημα. Τώρα είναι 1,70 κάθε δίμηνο αλλά επειδή είσαι μάλλον ο πρώτος που βάζει 20€ σου χάρισαν το τέλος δώρου.

Καλοδεχούμενη κίνηση που σημαίνει ότι και αυτοί αρχίζουν να καταλαβαίνουν ότι είναι υπερβολικό. Θα δείξει από την Κυριακή.

 

Εντιτ.

Τώρα το πρόσεξα. Σου αφαίρεσαν κανονικά το χαράτσι.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα 20 ευρώ κι από 7.98 έχω πλέον 23.84. Να υποθέσω ότι δεν παίρνουν ακόμα το 1.7?

Περιέργως μού ήρθε αυτό:

IMG-5c32530e8b31d0787bfa5416ca3ce444-V.jpg

 

Χρεωθηκες 1,70€+0,30€(χρεωση κάθε ανανέωσης) και αντί για 25,84€ έχεις 23,84€

Link to comment
Share on other sites

Χρεωθηκες 1,70€+0,30€(χρεωση κάθε ανανέωσης) και αντί για 25,84€ έχεις 23,84€

Μα (20/1,24)/1,05=15.36 συν τα 7.98 που είχα = 23.34.

Κάτι κάνω λάθος;

 

Επίσης, δεν είχαν πει από την 1η Αυγούστου ότι θα τα χρεώνουν;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις 20€ μένουν καθαρά 17,86 μετά τους φόρους. Προσθεσε το υπολοιπο που είχες και μετά αφαίρεσε το 2ευρο χαρατσι της κιου.

 

Από 1η Αυγούστου θα είναι ΜΗΝΙΑΙΑ η χρέωση 1,70€ + 0,30€ που ήδη υπηρχε.

Link to comment
Share on other sites

Μα (20/1,24)/1,05=15.36 συν τα 7.98 που είχα = 23.34.

Κάτι κάνω λάθος;

 

Επίσης, δεν είχαν πει από την 1η Αυγούστου ότι θα τα χρεώνουν;;

Δεν καταλαβαίνω τον υπολογισμό.
Όταν βάζεις 20€ μένουν καθαρά 17,86 μετά τους φόρους. Προσθεσε το υπολοιπο που είχες και μετά αφαίρεσε το 2ευρο χαρατσι της κιου.

 

Από 1η Αυγούστου θα είναι ΜΗΝΙΑΙΑ η χρέωση 1,70€ + 0,30€ που ήδη υπηρχε.

Πρώτα αφαιρούνται τα χαράτσια και μετά προστίθενται το υπόλοιπο, αν και δεν αλλάζει τίποτα στο τέλος.

17,86-2=15,86+7,98=23,84 λείπει μισό €

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο. Του φίλου του είπα πως να το υπολογίσει, οχι πως δουλευει το συστημα. Άτυχη η παρατήρηση σου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Pavlitakis δεν λείπει ουτε σεντ. Το ποσοό που είπε ο φίλος, αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο. Του φίλου του είπα πως να το υπολογίσει, οχι πως δουλευει το συστημα. Άτυχη η παρατήρηση σου...
Δεν υπάρχουν ατυχείς παρατηρήσεις. Σωστές ή λάθος ναι, αλλά ο παράγων τύχη δεν υπάρχει σε μία μαθηματική πράξη.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τον υπολογισμό.Πρώτα αφαιρούνται τα χαράτσια και μετά προστίθενται το υπόλοιπο, αν και δεν αλλάζει τίποτα στο τέλος.

17,86-2=15,86+7,98=23,84 λείπει μισό €

Σωστά, 23,84 έχουν μείνει, λάθος μου. Ο υπολογισμός δεν είναι ότι αφαιρείται το 24% του ΦΠΑ και ένα επιπλέον 5% φόρου κινητής; Μάλλον λάθος είμαι... :O

Άρα δηλαδή βάζουμε 6άρες μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός δεν είναι ότι αφαιρείται το 24% του ΦΠΑ και ένα επιπλέον 5% φόρου κινητής; Μάλλον λάθος είμαι... :O

 

Ο πιο πρακτικός τρόπος είναι: ποσό ανανέωσης ΔΙΑ 1,12 για τις κρατήσεις του κράτους και από αυτό που μένει αφαιρούμε τις κρατήσεις της εταιρίας!

 

Άρα δηλαδή βάζουμε 6άρες μόνο;

Υπάρχουν και οι 9άρες...

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, παιδιά, σάς ευχαριστώ, μην τσακώνεστε, σιγά ένα λάθος έχει γίνει κάπου που έφταγα εγώ στο 2ο ποστ λόγω βιασύνης.

Σάς ευχαριστώ όλους!

 

Ο πιο πρακτικός τρόπος είναι: ποσό ανανέωσης ΔΙΑ 1,12 για τις κρατήσεις του κράτους και από αυτό που μένει αφαιρούμε τις κρατήσεις της εταιρίας! Υπάρχουν και οι 9άρες...

Όταν βάζεις 20€ μένουν καθαρά 17,86 μετά τους φόρους. Προσθεσε το υπολοιπο που είχες και μετά αφαίρεσε το 2ευρο χαρατσι της κιου. Από 1η Αυγούστου θα είναι ΜΗΝΙΑΙΑ η χρέωση 1,70€ + 0,30€ που ήδη υπηρχε.

Άρα κρατάω ότι είναι μηνιαίως (wow, ευχαριστώ Monae99), ότι ο φόρος είναι 12% (ευχαριστώ tetartos) και ότι συμφέρει να βάζω 6-9 όταν είναι ανοιχτό λόγω countdown offer (που λέει από 6-30).

 

Edit: Δεν υπάρχει και ο φόρος κινητής; Είναι μέσα στο 12%;

Edit 2: Επιβεβαιώνω ότι με 9 ευρώ, σε άλλο λογαριασμό που έβαλα, δε χρεώθηκε το 1,7 (ως reference point για πριν την 1η Αυγούστου).

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλεις 6€, θα σου μείνει καθαρό υπόλοιπο 5,05 (φόρος+0,30)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εάν βάλεις 9€ θα έχεις καθαρά 7,73€ (αφαίρεση φόρου και αφαίρεση 0,30€)

Link to comment
Share on other sites

 

Edit 2: Επιβεβαιώνω ότι με 9 ευρώ, σε άλλο λογαριασμό που έβαλα, δε χρεώθηκε το 1,7 (ως reference point για πριν την 1η Αυγούστου).

 

Αν έβαζες 10€ θα έπαιρνες και το μπόνους 1000+3000' χωρίς το χαράτσι που μπαίνει από 1/8

9€ θα βάζουμε από 1/8 για να μην αγοράζουμε κάτι που δεν θέλουμε.

Όσοι προλάβετε μέχρι Σάββατο βράδυ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες 10€ θα έπαιρνες και το μπόνους 1000+3000' χωρίς το χαράτσι που μπαίνει από 1/8

9€ θα βάζουμε από 1/8 για να μην αγοράζουμε κάτι που δεν θέλουμε.

Όσοι προλάβετε μέχρι Σάββατο βράδυ.:lol:

Ναι, κρίμα, αλλά ήθελα να δω ότι γίνεται με την 9ευρη. Για τα 1000MB δεν καίγομαι ούτε για τα 3000 τόσο.

Εάν βάλεις 6€, θα σου μείνει καθαρό υπόλοιπο 5,05 (φόρος+0,30)

Εάν βάλεις 9€ θα έχεις καθαρά 7,73€ (αφαίρεση φόρου και αφαίρεση 0,30€)

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το παρακάτω ισχύει? έχει τύχει σε κανένα σας? το διάβασα στο νήμα του F2G

 

" Για ενημέρωση για όποιον πιθανώς το έχει σκοπό στο μέλλον, από f2g σε q χρειάζεται το f2g να έχει βάλει κάρτα το τελευταίο δίμηνο, αλλιώς το βγάζει ανενεργό το σύστημα και δε προχωρά η αίτηση με τίποτα. Δεν έχει σημασία αν υπάρχει υπόλοιπο που έχει διατηρηθεί από παρατάσεις ή/και δώρα."

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...