Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το παρακάτω ισχύει? έχει τύχει σε κανένα σας? το διάβασα στο νήμα του F2G

 

" Για ενημέρωση για όποιον πιθανώς το έχει σκοπό στο μέλλον, από f2g σε q χρειάζεται το f2g να έχει βάλει κάρτα το τελευταίο δίμηνο, αλλιώς το βγάζει ανενεργό το σύστημα και δε προχωρά η αίτηση με τίποτα. Δεν έχει σημασία αν υπάρχει υπόλοιπο που έχει διατηρηθεί από παρατάσεις ή/και δώρα."

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Ισχύει. Επίσης δε συμφέρει γιατί από f2g εσωτερικά, η Wind έχει βάλει ότι κοστίζει 30 ευρώ (άκουσον άκουσον, ό,τι να'ναι τα παιδιά που αποφασίζουν για αυτά), οπότε αυτό που συστήνω είναι (δωρεάν) φορητότητα ένα μήνα στο CU και μετά πίσω σε Q εάν το θες.

 

Edit: κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουν ότι το καλύτερο customer service κερδίζει. Για αυτό η Free στη Γαλλία και στην Ιταλία παίζει μπαλίτσα τρελή.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο. Γενικά η γουιντ σε αναγκαζει να πας σε κατάστημα και να ακολουθήσεις την διαδικασία φορητοτητας για να πας από φ2γ σε κιου. Στις άλλες εταιρίες με ένα σμσ ή ένα τηλεφώνημα αλλάζεις πακετο αμέσως.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Επίσης δε συμφέρει γιατί από f2g εσωτερικά, η Wind έχει βάλει ότι κοστίζει 30 ευρώ (άκουσον άκουσον, ό,τι να'ναι τα παιδιά που αποφασίζουν για αυτά), οπότε αυτό που συστήνω είναι (δωρεάν) φορητότητα ένα μήνα στο CU και μετά πίσω σε Q εάν το θες.

 

Edit: κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουν ότι το καλύτερο customer service κερδίζει. Για αυτό η Free στη Γαλλία και στην Ιταλία παίζει μπαλίτσα τρελή.

Παιδιά το παρακάτω ισχύει? έχει τύχει σε κανένα σας? το διάβασα στο νήμα του F2G

 

" Για ενημέρωση για όποιον πιθανώς το έχει σκοπό στο μέλλον, από f2g σε q χρειάζεται το f2g να έχει βάλει κάρτα το τελευταίο δίμηνο, αλλιώς το βγάζει ανενεργό το σύστημα και δε προχωρά η αίτηση με τίποτα. Δεν έχει σημασία αν υπάρχει υπόλοιπο που έχει διατηρηθεί από παρατάσεις ή/και δώρα."

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Η κιού είναι διαφορετική εταιρεία στο τμήμα πωλήσεων από την γουίντ.

Βασικά είναι αυτόνομη στα πακέτα κλπ.

Το ότι ζητάει να έχεις κάνει μια ανανέωση στις 60 μέρες είναι λογική πρακτική. Όλες οι εταιρείες το κάνουν συχνά.

Δεν ζητάει 30€ για φορητότητα σε κιου από φ2γ. Είναι δωρεάν η φορητότητα.

Φίλοι εδώ μέσα έχουν πάει χωρίς να πληρώσουν τίποτα. Ψάξτε παλιά ποστς και μην ακούτε ράδιο αρβύλα.

Το ότι ζητάει να είναι ενεργός αριθμός και όχι ξεχασμένος σε ένα συρταρι, δεν είναι λόγος πανικού. Αλλωστε δεν γίνεται να βγάλεις ένα δίμηνο στο free to go χωρίς κάρτα.

Το ότι προτείνει να πας σε κατάστημα δεν είναι αρνητικό καθότι η φορητότητα γίνεται σε μηδέν χρόνο χωρίς κόστος με άμεση ταυτοποίηση.

Νομίζω ότι αυτές οι συζητήσεις πρέπει να γίνονται σε άλλο νήμα γενικής συζήτησης για το πιο είναι το καλύτερο δίκτυο.

98a3cbe540404131639844f2dacbd269.jpg

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να μην χρειαστεί να παει σε κατάστημα, αφου και τα 2 καρτοκινητα εξυπηρετούνται από την ίδια εταιρία. Εντελώς άβολο. Ασε που στα περισσοτερα καταστήματα θα του πουν "δεν έχουμε κάρτα σιμ" ή "κάνε το πρωτα συμβόλαιο, αλλιώς δεν γίνεται" ή θα του ζητήσουν λεφτά, όπως έχει γίνει πολλες φορες σε γνωστους μου και μέλη του φόρουμ το έχουν γράψει, ενώ όπως σωστά γράφεις είναι δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή από F2G σε Q είναι δωρεάν και ολοκληρώνεται μέσα σε λίγα λεπτά σε κατάστημα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή από F2G σε Q είναι δωρεάν και ολοκληρώνεται μέσα σε λίγα λεπτά σε κατάστημα.

Εχεις απολυτο δικιο, αρκει να πεσει σε υπάλληλο που θα εχει διαθεση να εξυπηρετήσει, αφου κέρδος δεν βγαζει. Και για να μην με πειτε χέιτερ, και στις αλλες εταιριες υπαρχει αυτο το φαινόμενο, με την διαφορά οτι η αλλαγη πακετου καρτοκινητης γίνεται και με δωρεαν κληση και με σμσ.

Edited by Monae99
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται δωρεάν στις άλλες εταιρείες. Στην μία πληρώνεις μεχρι 10 ευρώ..
Link to comment
Share on other sites

Η κιού είναι διαφορετική εταιρεία στο τμήμα πωλήσεων από την γουίντ.

Βασικά είναι αυτόνομη στα πακέτα κλπ.

Το ότι ζητάει να έχεις κάνει μια ανανέωση στις 60 μέρες είναι λογική πρακτική. Όλες οι εταιρείες το κάνουν συχνά.

Δεν ζητάει 30€ για φορητότητα σε κιου από φ2γ. Είναι δωρεάν η φορητότητα.

Φίλοι εδώ μέσα έχουν πάει χωρίς να πληρώσουν τίποτα. Ψάξτε παλιά ποστς και μην ακούτε ράδιο αρβύλα.

Το ότι ζητάει να είναι ενεργός αριθμός και όχι ξεχασμένος σε ένα συρταρι, δεν είναι λόγος πανικού. Αλλωστε δεν γίνεται να βγάλεις ένα δίμηνο στο free to go χωρίς κάρτα.

Το ότι προτείνει να πας σε κατάστημα δεν είναι αρνητικό καθότι η φορητότητα γίνεται σε μηδέν χρόνο χωρίς κόστος με άμεση ταυτοποίηση.

Νομίζω ότι αυτές οι συζητήσεις πρέπει να γίνονται σε άλλο νήμα γενικής συζήτησης για το πιο είναι το καλύτερο δίκτυο.

98a3cbe540404131639844f2dacbd269.jpg

Εγω πχ ήμουν σε σταθερή Wind Double play τα 120 λεπτά που μου έβαζαν κάθε μήνα με έφταναν και έβαζα δεκάρικα για το νούμερο και είχαν μαζευτεί 110€. Τώρα τα καταναλώνω τόσο καιρό σε δωράκια για να πηγαίνει ο χρόνος πίσω, μόλις τελειώσουν θα πάω σε q αλλά αν είναι να βάλω δεκάρικο προτιμώ να πάω 1 μήνα cu όπως αναφέρει ο παραπάνω φίλος, αφού και σε κατάστημα να πήγαινα το δεκάρικό δεν θα το γλύτωνα, ετσι δεν είναι?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται δωρεάν στις άλλες εταιρείες. Στην μία πληρώνεις μεχρι 10 ευρώ..

 

Πραγματι στην μία θελει απο 3 εως 10 ευρω.

Στην άλλη ειναι δωρεαν μεσω δωρεαν κλησης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πχ ήμουν σε σταθερή Wind Double play τα 120 λεπτά που μου έβαζαν κάθε μήνα με έφταναν και έβαζα δεκάρικα για το νούμερο και είχαν μαζευτεί 110€. Τώρα τα καταναλώνω τόσο καιρό σε δωράκια για να πηγαίνει ο χρόνος πίσω, μόλις τελειώσουν θα πάω σε q αλλά αν είναι να βάλω δεκάρικο προτιμώ να πάω 1 μήνα cu όπως αναφέρει ο παραπάνω φίλος, αφού και σε κατάστημα να πήγαινα το δεκάρικό δεν θα το γλύτωνα, ετσι δεν είναι?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1. Με οποιονδήποτε τρόπο και αν πας στην κιού θα πληρώσεις 10 € αρχικό χρόνο, όπως θα πληρώσεις αν πας όπου αλλού. Γιατί σε αγχώνει αυτό και προτιμάς να πετάξεις δεκάρικα χωρίς λόγο?

2. Κανονικά η μετάβαση είναι δωρεάν. Τώρα αν πετύχεις κανέναν να προσπαθεί να σε τυλίξει εδώ σε έχουμε ενημερώσει για τα δικαιώματα σου.

3.Μόλις ξοδέψεις το υπόλοιπο, έλα εδώ να σε ενημερώσουμε για το τι πρέπει να κάνεις.

4. Ο μόνος λόγος για να πας σε άλλη εταιρία είναι αν θέλεις να σπάσεις συμβόλαιο και να αποφύγεις την ποινή των 30 €.

5. Υπόψιν ότι αν πας στην κιού χάνεις τα 120' για ένα εξάμηνο.

Edited by Vasileios
προσωπικός χαρακτηρισμός διαγράφηκε.
Link to comment
Share on other sites

1. Με οποιονδήποτε τρόπο και αν πας στην κιού θα πληρώσεις 10 € αρχικό χρόνο, όπως θα πληρώσεις αν πας όπου αλλού. Γιατί σε αγχώνει αυτό και προτιμάς να πετάξεις δεκάρικα χωρίς λόγο?

2. Κανονικά η μετάβαση είναι δωρεάν. Τώρα αν πετύχεις κανέναν να προσπαθεί να σε τυλίξει εδώ σε έχουμε ενημερώσει για τα δικαιώματα σου.

3.Μόλις ξοδέψεις το υπόλοιπο, έλα εδώ να σε ενημερώσουμε για το τι πρέπει να κάνεις.

4. Ο μόνος λόγος για να πας σε άλλη εταιρία είναι αν θέλεις να σπάσεις συμβόλαιο και να αποφύγεις την ποινή των 30 €.

5. Υπόψιν ότι αν πας στην κιού χάνεις τα 120' για ένα εξάμηνο.

Τωρα εχω φύγει από wind σταθερή οπότε 120 λεπτά δεν υφίσταται, φίλε @pavlitakis1 δεν μιλάμε για το αρχικό δεκάρικο σε Q η οπουδήποτε αλλού, αλλά μιλάμε για το άλλο δεκάρικο που πρέπει να βάλω στην wind πριν φύγω, αν διαβάσεις το πρώτο post μου για το θέμα αυτο 3-4 post πριν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vasileios
παραπομπή διορθώθηκα
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μία ματιά μήπως αυτό συμβαίνει και για φορητότητα σε άλλες εταιρείες.

Αν το σύστημα δείχνει ανενεργό νούμερο, τότε υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει παντού. Το έχεις κοιτάξει?

Βάλε ένα δεκάρικο και αφού το φας κάνεις αίτηση αν ισχύει παντού.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

@pavlitakis, θέλω σε πιστέψω πατριώτη, αλλά και στον πατέρα μου και στη μητέρα μου 30 ευρώ τους είπαν. Πήρα, δε, μάλιστα το customer care και μού είπαν το ίδιο, για καρτοσυμβολαιο Wind σε Q (σημειωτέον, δεν έσπαγε συμβόλαιο, το έκανε άμα τη λήξη του συμβολαίου, ακριβώς επάνω στη λήξη).

 

Μετά από την βοήθεια εδώ μέσα, έστειλα στη φόρμα επικοινωνίας της Wind/Q ότι με χρέωσαν για τον πατέρα μου (F2G->Q, επισύναψη η απόδειξη από το κατάστημα της Αγ. Παρασκευής που πάλι καλά είχα κρατήσει γιατί κάτι δεν καθόταν καλά) και με πήρε το κατάστημα να μού πει (μετά από 2 εβδομάδες) ότι είχε γίνει λάθος και θα μου βάλουν μια 20αρα στην κάρτα... ενώ μού είχαν πει πολλάκις εκείνη την ημέρα ότι τα 20 ευρώ ειναι για την αλλαγή.

 

Καταλαβαίνω ότι το κάθε κατάστημα κάνει τρέλες, αλλά είναι πρακτικό να πρέπει να κάνεις κάθε φορά καταγγελία;

 

Οπότε στη μητέρα μου, απλά, την πήγα πρώτα σε CU (δωρεάν) και μετά από 2 μήνες σε Q με 5 ευρώ για την sim (δεν τσακώθηκα, δεν είχα όρεξη στο κατάστημα των Γλυκών Νερών).

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

τα καταστήματα της wind κάνουν ότι θέλουν γιατί απλά δεν είναι της εταιρείας

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by Vasileios
προσωπικός χαρακτηρισμός διορθώθηκε. Σύμφωνα με Τους Ο.Π.Χ, όταν κάτι δεν μας αρέσει : Α) δεν απαντάμε Β) κάνουμε αναφορά .
Link to comment
Share on other sites

@pavlitakis, θέλω σε πιστέψω πατριώτη, αλλά και στον πατέρα μου και στη μητέρα μου 30 ευρώ τους είπαν. Πήρα, δε, μάλιστα το customer care και μού είπαν το ίδιο, για καρτοσυμβολαιο Wind σε Q (σημειωτέον, δεν έσπαγε συμβόλαιο, το έκανε άμα τη λήξη του συμβολαίου, ακριβώς επάνω στη λήξη).

 

Μετά από την βοήθεια εδώ μέσα, έστειλα στη φόρμα επικοινωνίας της Wind/Q ότι με χρέωσαν για τον πατέρα μου (F2G->Q, επισύναψη η απόδειξη από το κατάστημα της Αγ. Παρασκευής που πάλι καλά είχα κρατήσει γιατί κάτι δεν καθόταν καλά) και με πήρε το κατάστημα να μού πει (μετά από 2 εβδομάδες) ότι είχε γίνει λάθος και θα μου βάλουν μια 20αρα στην κάρτα... ενώ μού είχαν πει πολλάκις εκείνη την ημέρα ότι τα 20 ευρώ ειναι για την αλλαγή.

 

Καταλαβαίνω ότι το κάθε κατάστημα κάνει τρέλες, αλλά είναι πρακτικό να πρέπει να κάνεις κάθε φορά καταγγελία;

 

Οπότε στη μητέρα μου, απλά, την πήγα πρώτα σε CU (δωρεάν) και μετά από 2 μήνες σε Q με 5 ευρώ για την sim (δεν τσακώθηκα, δεν είχα όρεξη στο κατάστημα των Γλυκών Νερών).

Ο Pavlitakis εγραψε για μεταφορά από F2G σε Q ότι είναι δωρεάν.

Η δική σου εμπειρία από καρτοσυμβόλαιο είναι άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Pavlitakis εγραψε για μεταφορά από F2G σε Q ότι είναι δωρεάν.

Η δική σου εμπειρία από καρτοσυμβόλαιο είναι άλλο πράγμα.

Δεκτό, αλλά αναφέρω ότι και η εμπειρία του πατέρα μου από F2G->Q δεν ήταν smooth, ήθελε την φοβέρα (i.e την επικοινωνία με την εταιρεία) της το κατάστημα για να μού επιστραφούν τα 20 ευρώ...

 

Απλά το αναφέρω για να το ξέρει και ο έτερος συμφορουμίτης, δεν κάνει κακό να το έχει ως παράδειγμα ή να είναι υποψιασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι το καταστημα η ο πωλητης τη στιγμη της εξυπηρετησης κανει οτι θελει / συμφερει για το μαγαζι του και γιατι οχι θα ελεγα, στο κερδος στοχευουν οπως σε καθε αλλη επιχειρηση. Οποτε στο χερι του καταναλωτη ειναι να ειναι ενημερωμενος και να εχει τα ματια του ανοιχτα στο σημειο εξυπηρετησης.

 

πχ.

Πηγα σε καταστημα για νεο αριθμο Q και πηγε να μου βαλει 10ευρω σε πακετο υπηρεσιων χωρις να ζητησω κατι τετοιο. Ειναι οπως στα βενζιναδικα που εχουν παρει γραμμη να σου βαλουν την ακριβη τους βενζινη και πολλες φορες το κανουν χωρις να ρωτησουν, εκει θελει να εισαι σε εγρηγορση οχι χαχας :p.

Εφερα αντιρρηση να μην το κανει γιατι το ηθελα για tablet. Πηγε να μου το περασει ως απαραιτητο για νεα καρτα.

Οποτε και το ακυρωσε και μου εδωσε το νουμερο δωρεαν χωρις υπολοιπο μεσα.

Edited by n70-spec
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ ήμουν αυτός που έγραψε το αρχικό μήνυμα στο "διπλανό" thread, να σημειώσω δύο πράγματα από την εμπειρία μου.

 

Μια χαρά γίνεται να περάσεις πάνω από 2 μήνες χωρίς κάρτα στο f2g. Υποθέτωντας ότι υπάρχει χρηματικό ποσό, παίρνεις πακέτα, μειώνεται το ποσό και επεκτείνεται η διάρκεια λήξης, όπως και είχε γίνει στο συγκεκριμένο νούμερο.

 

Το αρχικό ποσό της sim q, αν δεν βάλεις κάρτα στο κατάστημα, είναι 3 ευρώ. Αν είσαι κάπου εκεί στο υπόλοιπο του f2g που χάνεις στην μετάβαση, πάει μια η άλλη. Αν όμως βάλεις κάρτα στο κατάστημα μπαίνει ακριβώς ότι πληρώσεις (χάνεις το 3ευρο). Αν δεν κάνεις άμεση χρήση και δεν βάλεις πακέτο στο νούμερο, κάπου στην πρώτη βδομάδα σου δίνει δώρο καλωσορίσματος μηνύματα και δεδομένα απ'ότι θυμάμαι και μετά από ένα μήνα αν δεν έχεις βάλει πακέτο παίρνεις και δωρεάν χρόνο κλήσης για ένα μήνα.

 

Κάθε φορά στο κατάστημα μου λένε ότι χρειάζεται 5 ή 10 ευρώ για την αλλαγή και κάθε φορά τις δείχνω το site που λέει ότι είναι δωρεάν και δεν πληρώνω. Όταν μου λένε να βάλουν την πρώτη κάρτα τους λέω ότι δε πήρα λεφτά μαζί και τελειώνει εκεί το πράγμα. Τουλάχιστον έχω βρει κατάστημα που ποτέ δε μου λέει ότι δεν έχει κάρτες.

 

Δύο νούμερα έχουν μείνει πια σε f2g όλα τα υπόλοιπα τα πέρασα q χωρίς να πληρώσω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, μετά από τόσο σαματά που γινόταν μέχρι προχθές στο νήμα, δε βρέθηκε ούτε ένας ολόκληρη μέρα σήμερα, να κάνει μία δεκάευρη ανανέωση, ώστε να μάθουμε αν τελικά παίρνει ή όχι το χαράτσι των 1,70€?
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, μετά από τόσο σαματά που γινόταν μέχρι προχθές στο νήμα, δε βρέθηκε ούτε ένας ολόκληρη μέρα σήμερα, να κάνει μία δεκάευρη ανανέωση, ώστε να μάθουμε αν τελικά παίρνει ή όχι το χαράτσι των 1,70€?
Μάλλον από αύριο θα γίνει η αλλαγή. Δεν δουλεύουν κυριακάτικα.

Κάποιος θα το κάνει και θα μας πει. Ακόμα δεν έχει ενημερωθεί η εφαρμογή και μάλλον είμαστε στο παλιό καθεστώς και σήμερα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτες (31/07), 2 ανανεώσεις με 10 ευρώ - για μένα και τη σύζυγο - που τα χρειαζόμαστε.

Φυσικά δεν πληρώσαμε το χαράτσι. πήραμε 3000' προς Q, 500 mgb και παρατάθηκε το υπόλοιπο μέχρι 30/09.

Για σήμερα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, τι θα γίνει από αύριο. Η εκτίμησή μου είναι, ότι θα χρεώνουν το χαράτσι και με δεκάευρη, διότι διαφορετικά θα υπονομεύσουν/κανιβαλίσουν τη δωδεκάευρη. Πάντως, η επιβολή αυτού του τέλους σε μηνιαία βάση, πρόκειται (αναπόφευκτα) να επιφέρει αλλαγές στους όρους των πακέτων. Για παράδειγμα, όσοι έχουν ενεργοποιημένο το Q Star Auto, πλέον θα είναι αδύνατο να το λάβουν με ανανέωση των 10€ (από την οποία θα απομένουν καθαρά μόλις 6,93€), αλλά μόνο με ανανεώσεις από 12€ και άνω. Το ίδιο ακριβώς θα συμβεί και με τα Q Star Big Auto και Q Star Huge Auto, η ενεργοποίηση των οποίων θα απαιτεί ανανέωση 16 (αντί για 15) και 22 (αντί για 20) € αντίστοιχα.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πριν 5 λεπτά 11 € και έγινε κράτηση μόνο των 30 λεπτών :)

 

Έδωσε τα 3000' προς Q και 3 GΒ.

Edited by ckoul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...