Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

στην περίπτωση ανάληψης με χρήση πιστωτικών/χρεωστικών καρτών Visa, ενδέχεται η εκκαθάριση του ποσού να είναι άμεση μιας και αρκετές τράπεζες έχουν ενεργοποιήσει την μέθοδο Visa Direct.

 

ποιες; (10 chars)

Link to comment
Share on other sites

Την πιστωτική κάρτα επιστροφή της eurobank υπάρχει περίπτωση να την πάρουμε δωρεάν; έχω δωρεάν την yes
Link to comment
Share on other sites

Την πιστωτική κάρτα επιστροφή της eurobank υπάρχει περίπτωση να την πάρουμε δωρεάν; έχω δωρεάν την yes

 

δεν νομίζω να έχει απομείνει κάτι δωρεάν πλέον...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

>Δεν υπάρχει πιστωτική κάρτα που να ονομάζεται "επιστροφή"

Οι περισσότερες κάρτες της Eurobank έχουν το πρόγραμμα επιστροφή αλλά σε αυτές δεν περιλαμβάνεται η YES και η Masoutis.

Δωρεάν θα πάρεις μία χρεωστική κάρτα που να μετέχει στην επιστροφή.

Ή ζήτα να σου κάνουν προσφορά . Δεν ξέρω αν θα έχεις αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Την πιστωτική κάρτα επιστροφή της eurobank υπάρχει περίπτωση να την πάρουμε δωρεάν; έχω δωρεάν την yes

 

Μόνο αν έχεις μισθοδοσία και δίνει 50€ επιστροφή εάν την μεταφέρεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Την μισθοδοσία εκεί την έχω φίλε, λες να την πάρουμε και αυτήν δωρεάν; επίσης μπορώ να κάνω αίτημα από το ebanking; αν ναι πως θα τους πω για δωρεάν; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Την μισθοδοσία εκεί την έχω φίλε, λες να την πάρουμε και αυτήν δωρεάν; επίσης μπορώ να κάνω αίτημα από το ebanking; αν ναι πως θα τους πω για δωρεάν; ευχαριστώ

 

Αν δεν κάνω λάθος αν αιτηθείς την απλή visa ή mastercard λόγω μισθοδοσίας δεν χρεώνουν την συνδρομή αυτόματα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω είδη την yes Visa δωρεάν, γι αυτό λέω

 

Δεν επηρεάζει κάτι όσον αφορά τη συνδρομή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω είδη την yes Visa δωρεάν, γι αυτό λέω
Εμένα πάντως μου είχαν πει ότι μπορώ να έχω μόνο μια πιστωτική δωρεάν εφόσον έχω μισθοδοσία στη eurobank. Αν θέλω και άλλη θα πληρώνω συνδρομή. Δεν σημαίνει κάτι βέβαια αυτό, υπάρχουν περιπτώσεις πελατών με παραπάνω από μια πιστωτική χωρίς συνδρομή, οπότε μιλάς μαζί τους και βλέπεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω είδη την yes Visa δωρεάν, γι αυτό λέω
Εμένα πάντως μου είχαν πει ότι μπορώ να έχω μόνο μια πιστωτική δωρεάν εφόσον έχω μισθοδοσία στη eurobank. Αν θέλω και άλλη θα πληρώνω συνδρομή. Δεν σημαίνει κάτι βέβαια αυτό, υπάρχουν περιπτώσεις πελατών με παραπάνω από μια πιστωτική χωρίς συνδρομή, οπότε μιλάς μαζί τους και βλέπεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Με αφορμή αυτή τη χρέωση που πολλοί χρήστες της Πειραιώς είχαν την περίοδο των εορτών (εγώ όχι), ήθελα να ρωτήσω μήπως έγινε κάποια αντίστοιχη ενέργεια και από την Alpha Bank?

 

Ειδα στην αναλυτική μου μια χρέωση της τάξης των 8 κάτι ευρώ μαζί με έξοδα συναλλαγής και έναν περίεργο κωδικό δίπλα (σαν να έγινε συναλλαγή σε μηχάνημα ή κάτι τετοιο) ωστόσο εγώ δεν έχω κάνει καμιά τετοια συναλλαγή με την συγκεκριμενη καρτα, ούτε σε καποιο κατάστημα κτλ, αφού δεν τη χρησιμοποιώ.

 

Να επικοινωνήσω λέτε με τηλεφωνικό κέντρο ή να πάω σε υποκατάστημα; Ποια θα ειναι πιο άμεση εξυπηρέτηση;

 

8 ευρώ πληρώνεις όταν πας σε κατάστημα και δημιουργείς e-banking και είναι για το my alpha code, αλλιώς το κάνεις τσάμπα από το κινητό.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες υπάρχει περίπτωση κάρτα μισθοδοσίας eurobank να είναι και πιστωτική;

 

Αμιγώς πιστωτική όχι, απλά μπορεί να έχει ο λογαριασμός την υπηρεσία υπερανάληψης

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατάλαβα, ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάρτα μιθοδοσίας ; Δηλαδή τι είναι αυτό ;
Χρεωστική κάρτα...
Link to comment
Share on other sites

Χρεωστική κάρτα δεν μπορεί να είναι πιστωτική σε καμμία περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Πιστωτική κάρτα πάντως μπορεί να συνδεθεί με λογαριασμό μισθοδοσίας για αναλήψεις.
Link to comment
Share on other sites

Χρεωστική κάρτα δεν μπορεί να είναι πιστωτική σε καμμία περίπτωση.

 

Υπήρχε μια περίοδος που η Eurobank προωθούσε τις VISA dual (όπως τις έλεγε) που ήταν πιστωτικές με συνδεδεμένο για αναλήψεις τον λογαριασμό ταμιευτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Με αφορμή αυτή τη χρέωση που πολλοί χρήστες της Πειραιώς είχαν την περίοδο των εορτών (εγώ όχι), ήθελα να ρωτήσω μήπως έγινε κάποια αντίστοιχη ενέργεια και από την Alpha Bank?

 

Ειδα στην αναλυτική μου μια χρέωση της τάξης των 8 κάτι ευρώ μαζί με έξοδα συναλλαγής και έναν περίεργο κωδικό δίπλα (σαν να έγινε συναλλαγή σε μηχάνημα ή κάτι τετοιο) ωστόσο εγώ δεν έχω κάνει καμιά τετοια συναλλαγή με την συγκεκριμενη καρτα, ούτε σε καποιο κατάστημα κτλ, αφού δεν τη χρησιμοποιώ.

 

Να επικοινωνήσω λέτε με τηλεφωνικό κέντρο ή να πάω σε υποκατάστημα; Ποια θα ειναι πιο άμεση εξυπηρέτηση;

 

Ενημερωτικά, επικοινώνησα τηλεφωνικά με εξυπηρέτηση, που δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν, εν τέλει και με παρέπεμψαν σε φυσικό κατάστημα.

Οι χρεώσεις "έξοδα πάγιας εντολής" συνεχίστηκαν, έχω 3 συνολικά από 24/12.

Καταλήγω στο ότι οι χρεώσεις αυτές προέρχονται από αγορές που έχω κάνει στο e-food, όπου είχα βάλει ως τρόπο πληρωμής paypal, το οποίο paypal έχει σαν κύρια κάρτα χρέωσης την Alpha Bank, ωστόσο την περίοδο που έγιναν οι συναλλαγές, δεν υπήρχε επαρκές υπόλοιπο. Μόλις αυτό έγινε διαθέσιμο, τράβηξε η άλφα τα λεφτά και χρέωσε και 0,30 λεπτά ..

 

Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει με την άλφα, μου είχε ξανασυμβεί να μην έχω υπόλοιπο και τότε είχανε τραβηχτεί τα χρήματα από άλλο λογαριασμό συνδεδεμένο με το paypal σε εθνική. Αλλά έξοδα πάγιας εντολής κτλ δεν είχα χρεωθεί τότε (πριν 2-3 μήνες το πολύ συνέβη αυτό).

 

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Επειδή δεν έχω γνώσεις στο θέμα αυτό,θέλω την βοήθεια σας.Υπαρχει κάποιο πρόγραμμα στις τράπεζες το οποίο να πας κάποιο ποσό και να δεσμευτεί για κάποιο διάστημα;Πχ θέλω να ξεκινήσω να βάλω 2000€ σε έναν λογαριασμό και κάθε μήνα να κάνω μονο καταθέσεις μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα χρειαστώ τα χρήματα μαζεμένα και να μην γίνεται ανάληψη.Σε ποια τράπεζα με συμφέρει αν υπάρχει κάτι τέτοιο;Αυτή τη στιγμή έχω Πειραιώς,Εθνική και Attica(την τελευταία για μισθοδοσία μόνο).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Επειδή δεν έχω γνώσεις στο θέμα αυτό,θέλω την βοήθεια σας.Υπαρχει κάποιο πρόγραμμα στις τράπεζες το οποίο να πας κάποιο ποσό και να δεσμευτεί για κάποιο διάστημα;Πχ θέλω να ξεκινήσω να βάλω 2000€ σε έναν λογαριασμό και κάθε μήνα να κάνω μονο καταθέσεις μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα χρειαστώ τα χρήματα μαζεμένα και να μην γίνεται ανάληψη.Σε ποια τράπεζα με συμφέρει αν υπάρχει κάτι τέτοιο;Αυτή τη στιγμή έχω Πειραιώς,Εθνική και Attica(την τελευταία για μισθοδοσία μόνο).

 

Όλες οι τράπεζες έχουν προθεσμιακές καταθέσεις, με ελαφρώς πιο προνομιακό επιτόκιο από συνήθεις λογαριασμούς. Επειδή υπάρχουν όμως πολλές διαφορές (πχ ελάχιστο ποσό, εάν μπορείς να προσθέτεις κάθε μήνα, κλπ) καλό είναι να μιλήσεις με κάθε τράπεζα χωριστά.

Εάν πχ σε νοιάζει πόσα χρήματα θα κερδίσεις από τόκους (δεν θα είναι πολλά), μπορούν να σου αναφέρουν ακριβές ποσό ώστε να συγκρίνεις.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...