Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εμένα γιατί στη university visa μου χρεώνουν μόνο την τρέχουσα δόση και μου δεσμεύουν μόνιμα και μία (ως εγγύηση φαντάζομαι);

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί στη university visa μου χρεώνουν μόνο την τρέχουσα δόση και μου δεσμεύουν μόνιμα και μία (ως εγγύηση φαντάζομαι);

 

καλημερα Αλεξη, εχεις καποια προσφατη περιπτωση με δοση που να μην δεσμευτικε ολο το ποσο ή μιλας για παλια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Αλεξη, εχεις καποια προσφατη περιπτωση με δοση που να μην δεσμευτικε ολο το ποσο ή μιλας για παλια περιπτωση?

 

Και πρόσφατες (δύο) και παλαιότερες. Η κάρτα έχει εκδοθεί 09/15 με όριο 600€ αν παίζει ρόλο. Πχ. τα τέλη που πλήρωσα τώρα μου έχει χρεώσει δόση 01/09 και έχει δεσμευμένη μία στις εγκρίσεις, η οποία θα παραμείνει δεσμευμένη έως την εξόφληση όλων των δόσεων.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Aλεξη αν εχεις winbank δες λιγο στο διαθεσιμο υπολοιπο για αγορες τι σου βγαζει? εφοσον εχεις 600 οριο αν π.χ. τα τελη σου ειναι 250 και σου εχει δεσμευσει μονο την δοση τοτε το υπολοιπο για αγορες θα ειναι πανω απο 500
Link to comment
Share on other sites

Μιας και 31/12 ειναι η τελευταια μερα που μπορουμε να μετατρεψουμε ποντους σε μίλια από άλλες κάρτες εκτός aegean visa, πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή αυτή σαν εξαργύρωση πόντων σε σχέση με άλλες προσφορές για κάποιον που ταξιδεύει ;
Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% δε το έχεις διαθέσιμο. Εμένα έχει διαθέσιμο 400€ περίπου, υπόλοιπο 110 ευρώ και υπάρχουν 6 δόσεις λίγο κάτω απο 50άρικο η καθεμία ακόμα. Δε τις βλέπω πουθενά στο online, παρα μόνο στο pdf του μηναίου λογαριασμού που κάτω απο τις συναλλαγές γράφει "υπόλοιπο δόσεων σε εκκρεμότητα". Κι έτσι είναι όλες τις φορές που έχω αγοράσει κάτι με δόσεις...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση κάρτας (ΑΤΜ) εξ αποστάσεως ή αν πρέπει να πάω υποχρεωτικά από κάποιο υποκατάστημα? Επίσης αν σε κάποια κάρτα παρέλθει ο χρόνος που λήγει δεν πρέπει να ενημερωθούμε με κάποιο τρόπο΄η να μας στείλουν καινούρια αυτόματα?
Link to comment
Share on other sites

Ναι στην δική μου τράπεζα μπορείς. Στην δικη σου ελπίζω να ισχύει το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν σε κάποια κάρτα παρέλθει ο χρόνος που λήγει δεν πρέπει να ενημερωθούμε με κάποιο τρόπο΄η να μας στείλουν καινούρια αυτόματα?

 

Περισσότερα από 20 χρόνια τώρα και σε διάφορες τράπεζες πάντα μου έρχεται η νέα κάρτα πριν λήξει η παλιά. Δεν ενημερώθηκα ποτέ, απλά ερχόταν η καρτα :-)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Aλεξη αν εχεις winbank δες λιγο στο διαθεσιμο υπολοιπο για αγορες τι σου βγαζει? εφοσον εχεις 600 οριο αν π.χ. τα τελη σου ειναι 250 και σου εχει δεσμευσει μονο την δοση τοτε το υπολοιπο για αγορες θα ειναι πανω απο 500

 

Κατα 99% δε το έχεις διαθέσιμο. Εμένα έχει διαθέσιμο 400€ περίπου, υπόλοιπο 110 ευρώ και υπάρχουν 6 δόσεις λίγο κάτω απο 50άρικο η καθεμία ακόμα. Δε τις βλέπω πουθενά στο online, παρα μόνο στο pdf του μηναίου λογαριασμού που κάτω απο τις συναλλαγές γράφει "υπόλοιπο δόσεων σε εκκρεμότητα". Κι έτσι είναι όλες τις φορές που έχω αγοράσει κάτι με δόσεις...

 

Σας δίνω τα νούμερα στο περίπου: ~107 διαθέσιμο, 465 χρεώσεις διάφορες (+1η δόση τελών κυκλοφορίας), και άλλα ~30€ η ίδια δόση στις τρέχουσες που παραμένει ως εγγύηση όπως ξαναέγραψα. Πιστωτικό όριο κάρτας 600€. Δεν έχω λόγο θεωρώ να πω ψέματα... Μου έχει κάνει και εμένα φοβερή εντύπωση αλλά αφού εξυπηρετεί δεν το σκαλίζω... :happy::happy:

 

Μιας και 31/12 ειναι η τελευταια μερα που μπορουμε να μετατρεψουμε ποντους σε μίλια από άλλες κάρτες εκτός aegean visa, πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή αυτή σαν εξαργύρωση πόντων σε σχέση με άλλες προσφορές για κάποιον που ταξιδεύει ;

 

Για μένα ναι με διαφορά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει ανακοινωθει. Αν χρησιμοποιεις μιλια, κανε μετατροπη των πόντων bonus σε μιλια πριν τις 31/12. Εγω εκανα

 

 

 

Επειδη εχω μεινει λιγο πισω. Τι αλλαγες ανακοινωθκαν; Ισχυει για την Aegean Bonus Visa?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μεινει λιγο πισω. Τι αλλαγες ανακοινωθκαν; Ισχυει για την Aegean Bonus Visa?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μέχρι τώρα και εφόσον είχες στην κατοχή σου Aegean visa μπορούσες να μετατρέψεις σε μίλια όλους τους bonus πόντους που είχες μαζέψει με τις κάρτες της Alpha που είχες στην κατοχή σου και άλλους bonus πόντους που σου είχε μεταφέρει ο οποιοσδήποτε.

Από 01-01-2020 θα μπορείς να κάνεις μίλια ΜΟΝΟΝ τους πόντους bonus , που μάζεψες με την χρήση της alpha Aegan visa

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ποια καρτα συμφερει για αγορες στο εξωτερικο εκτος ευρωζωνης? απο οτι ειδα πειραιως και eurobank που εχω χρεωνουν τις ιδες προμηθειες 2% επι του ποσου αλλα με ελαχιστο το 1€ που δε συμφερει αν κανεις πολλες και μικρες αγορες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποια καρτα συμφερει για αγορες στο εξωτερικο εκτος ευρωζωνης? απο οτι ειδα πειραιως και eurobank που εχω χρεωνουν τις ιδες προμηθειες 2% επι του ποσου αλλα με ελαχιστο το 1€ που δε συμφερει αν κανεις πολλες και μικρες αγορες.
Από ελληνικές συμφέρει της εθνικής που δεν έχει εφάπαξ χρέωση, εκτός και αν άλλαξε κάτι. Νομίζω και κάποιες κάρτες της alpha. Γενικά πάντως σε συμφέρει και βολεύει για συναλλαγές εκτός ευρώ να βγάλεις μια revolut ή Ν26.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ποια καρτα συμφερει για αγορες στο εξωτερικο εκτος ευρωζωνης? απο οτι ειδα πειραιως και eurobank που εχω χρεωνουν τις ιδες προμηθειες 2% επι του ποσου αλλα με ελαχιστο το 1€ που δε συμφερει αν κανεις πολλες και μικρες αγορες.

 

Η πιστωτική της Εθνικής δε χρεώνει (ακόμα) προμήθεια συναλλάγματος. Η χρεωστική Εθνικής χρεώνει 2%. Οι περισσότερες κάρτες της alpha χρεώνουν ένα ποσοστό επί του ποσού χωρίς κάποιο ελάχιστο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μου πεταξε αυτην την καρτα https://www.bleep.gr/#utm_source=Exitbee&utm_medium=Display&utm_campaign=BleepXamogelo19122019&utm_content=Network

Με τη νέα κάρτα bleep Χαμόγελο Visa, οι αγορές σας έχουν Χαμόγελο!

 

 

Με κάθε αγορά που πραγματοποιείτε με την κάρτα bleep Χαμόγελο Visa, ενισχύετε το Χαμόγελο του Παιδιού.

 

Αποκτήστε τη νέα bleep Χαμόγελο Visa μέσω του bleep app μέσα σε 5’, από όπου κι αν βρίσκεστε, και στηρίξτε Το Χαμόγελο του Παιδιού.

 

Κάθε φορά που χρησιμοποιείτε την κάρτα bleep Χαμόγελο Visa για τις αγορές σας σε ηλεκτρονικά ή φυσικά καταστήματα, δωρίζετε 0,05 Ευρώ στο Χαμόγελο του Παιδιού.

 

Επιπλέον, η Alpha Bank διπλασιάζει τη δωρεά σας, ώστε ο Οργανισμός να λαμβάνει συνολικά 0,10 Ευρώ ανά συναλλαγή και επίσης προσφέρει σε αυτόν το 50% της ετήσιας συνδρομής της κάρτας.

 

Ποια είναι τα έξοδα που σχετίζονται με την bleep Χαμόγελο κάρτα μου;

Ετήσια Συνδρομή18€

Το 50% της συνδρομής αποδίδεται στον Οργανισμό «Το Χαμόγελο του Παιδιού». Η δωρεά κατόχου ανά συναλλαγή είναι: 0,05 Ευρώ. Η Τράπεζα διπλασιάζει το ποσό αυτό, ώστε ο Οργανισμός να λαμβάνει 0,10 ευρώ ανά συναλλαγή.

 

δηλαδη θα πληρωνουμε 18 ευρω τον χρονο και τα 9 ευρω θα πηγαινουνε στο χαμογελο του παιδιου; . και θα συναλλαγη τα 0,05 ευρω θα πηγαινουνε στο χαμογελο του παιδιου; και θα βαζει και 0,05 ευρω η τραπεζα απο την τσεπη της ; οταν εμεις κανουμε συναλλαγη; Γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποσο χρησιμη μπορει να ειναι μια τετοια καρτα; .

το μονο καλο ειναι οτι δεν εχει εξοδα φορτιστης σε συγκριση με την κανονικη που εχει απο 1-5 ευρω.

επισης δεν εχει κοστος επανεκδοσης ειναι ανεξοδα ενω με την κανονικη εχει 3 ευρω.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μου πεταξε αυτην την καρτα https://www.bleep.gr/#utm_source=Exitbee&utm_medium=Display&utm_campaign=BleepXamogelo19122019&utm_content=Network

Με τη νέα κάρτα bleep Χαμόγελο Visa, οι αγορές σας έχουν Χαμόγελο!

 

 

Με κάθε αγορά που πραγματοποιείτε με την κάρτα bleep Χαμόγελο Visa, ενισχύετε το Χαμόγελο του Παιδιού.

 

Αποκτήστε τη νέα bleep Χαμόγελο Visa μέσω του bleep app μέσα σε 5’, από όπου κι αν βρίσκεστε, και στηρίξτε Το Χαμόγελο του Παιδιού.

 

Κάθε φορά που χρησιμοποιείτε την κάρτα bleep Χαμόγελο Visa για τις αγορές σας σε ηλεκτρονικά ή φυσικά καταστήματα, δωρίζετε 0,05 Ευρώ στο Χαμόγελο του Παιδιού.

 

Επιπλέον, η Alpha Bank διπλασιάζει τη δωρεά σας, ώστε ο Οργανισμός να λαμβάνει συνολικά 0,10 Ευρώ ανά συναλλαγή και επίσης προσφέρει σε αυτόν το 50% της ετήσιας συνδρομής της κάρτας.

 

Ποια είναι τα έξοδα που σχετίζονται με την bleep Χαμόγελο κάρτα μου;

Ετήσια Συνδρομή18€

Το 50% της συνδρομής αποδίδεται στον Οργανισμό «Το Χαμόγελο του Παιδιού». Η δωρεά κατόχου ανά συναλλαγή είναι: 0,05 Ευρώ. Η Τράπεζα διπλασιάζει το ποσό αυτό, ώστε ο Οργανισμός να λαμβάνει 0,10 ευρώ ανά συναλλαγή.

 

δηλαδη θα πληρωνουμε 18 ευρω τον χρονο και τα 9 ευρω θα πηγαινουνε στο χαμογελο του παιδιου; . και θα συναλλαγη τα 0,05 ευρω θα πηγαινουνε στο χαμογελο του παιδιου; και θα βαζει και 0,05 ευρω η τραπεζα απο την τσεπη της ; οταν εμεις κανουμε συναλλαγη; Γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποσο χρησιμη μπορει να ειναι μια τετοια καρτα; .

το μονο καλο ειναι οτι δεν εχει εξοδα φορτιστης σε συγκριση με την κανονικη που εχει απο 1-5 ευρω.

επισης δεν εχει κοστος επανεκδοσης ειναι ανεξοδα ενω με την κανονικη εχει 3 ευρω.

Από ότι μπορώ να καταλάβω ειναι προφανώς κάρτα που θα πάρει κάποιος που θέλει μέσω των κινήσεων που θα κάνει να ενισχύσει το χαμόγελο του παιδιού.

Κάτι ανάλογο έκανε ας πούμε η Apple με το iPhone Red ή κάνω λάθος ;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχισμένο το νέο έτος...

Μια ερώτηση να κάνω σε όσους γνωρίζουν : Σήμερα μου έστειλε μήνυμα στο μαιλ η Πειραιώς οτι με χρέωση ένα πάγιο τέλος σύνδεσης winbank.

Με μια αναζήτηση στο εδώ topic βρήκα οτι αυτό αναφέρεται σε ενεργοποίηση του web banking.Όμως εγώ έχω web banking εδώ και κάτι χρόνια στη συγκεκριμένη κάρτα (είναι χρεωστική).Άλλαξε κάτι και δεν το γνωρίζω; Επίσης όταν το αναφέρει ως Πάγιο τέλος σημαίνει εφάπαξ ή θα με χρεώνουν 5 ευρώ κάθε χρόνο;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχισμένο το νέο έτος...

 

Μια ερώτηση να κάνω σε όσους γνωρίζουν : Σήμερα μου έστειλε μήνυμα στο μαιλ η Πειραιώς οτι με χρέωση ένα πάγιο τέλος σύνδεσης winbank.

 

Με μια αναζήτηση στο εδώ topic βρήκα οτι αυτό αναφέρεται σε ενεργοποίηση του web banking.Όμως εγώ έχω web banking εδώ και κάτι χρόνια στη συγκεκριμένη κάρτα (είναι χρεωστική).Άλλαξε κάτι και δεν το γνωρίζω; Επίσης όταν το αναφέρει ως Πάγιο τέλος σημαίνει εφάπαξ ή θα με χρεώνουν 5 ευρώ κάθε χρόνο;

και εμένα το ίδιο! πρώτη φορά! τί αλητεία είναι πάλι αυτή πρωτοχρονιάτικα;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχισμένο το νέο έτος...

Μια ερώτηση να κάνω σε όσους γνωρίζουν : Σήμερα μου έστειλε μήνυμα στο μαιλ η Πειραιώς οτι με χρέωση ένα πάγιο τέλος σύνδεσης winbank.

Με μια αναζήτηση στο εδώ topic βρήκα οτι αυτό αναφέρεται σε ενεργοποίηση του web banking.Όμως εγώ έχω web banking εδώ και κάτι χρόνια στη συγκεκριμένη κάρτα (είναι χρεωστική).Άλλαξε κάτι και δεν το γνωρίζω; Επίσης όταν το αναφέρει ως Πάγιο τέλος σημαίνει εφάπαξ ή θα με χρεώνουν 5 ευρώ κάθε χρόνο;

 

Εχει αναφερθεί ότι είναι λάθος του συστήματος. Τώρα πότε θα αντιλογιστεί και αν πρέπει να κάνουμε κάτι εμείς δεν γνωρίζω. Πάντως γραμμή στο τηλεφωνικό κέντρο δεν πιάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί ότι είναι λάθος του συστήματος. Τώρα πότε θα αντιλογιστεί και αν πρέπει να κάνουμε κάτι εμείς δεν γνωρίζω. Πάντως γραμμή στο τηλεφωνικό κέντρο δεν πιάνεις...

 

Που αναφέρθηκε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Που αναφέρθηκε αυτό;

 

Σε διπλανό forum :P Μάλλον δεν το εξήγησα καλά στο post μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος να μας δώσουν παραπάνω λεφτά ποτέ δεν κάνουν....

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το τηλεφωνικό κέντρο τους και θα κάνουν αυτοί τον αντιλογισμο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα πρόσφατα έβγαλα κάρτα στη Eurobank αλλά μου πρόσθεσαν μόνο τον έναν λογαριασμό ενώ έχω δυο μπορώ να τον προσθέσω απτό ebanking?ή τηλεφωνικά;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...