Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Όλες οι τράπεζες έχουν προθεσμιακές καταθέσεις, με ελαφρώς πιο προνομιακό επιτόκιο από συνήθεις λογαριασμούς. Επειδή υπάρχουν όμως πολλές διαφορές (πχ ελάχιστο ποσό, εάν μπορείς να προσθέτεις κάθε μήνα, κλπ) καλό είναι να μιλήσεις με κάθε τράπεζα χωριστά.

Εάν πχ σε νοιάζει πόσα χρήματα θα κερδίσεις από τόκους (δεν θα είναι πολλά), μπορούν να σου αναφέρουν ακριβές ποσό ώστε να συγκρίνεις.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν με απασχολεί τόσο ο τόκος(σίγουρα όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) αλλά πιο πολύ να μην μπορώ να τα χαλάσω εγώ τα χρήματα από κει μέσα.Θα μιλήσω με όλους εφόσον υπάρχει κάτι τέτοιο και θα δω τι είναι πιο καλό.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Επειδή δεν έχω γνώσεις στο θέμα αυτό,θέλω την βοήθεια σας.Υπαρχει κάποιο πρόγραμμα στις τράπεζες το οποίο να πας κάποιο ποσό και να δεσμευτεί για κάποιο διάστημα;Πχ θέλω να ξεκινήσω να βάλω 2000€ σε έναν λογαριασμό και κάθε μήνα να κάνω μονο καταθέσεις μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα χρειαστώ τα χρήματα μαζεμένα και να μην γίνεται ανάληψη.Σε ποια τράπεζα με συμφέρει αν υπάρχει κάτι τέτοιο;Αυτή τη στιγμή έχω Πειραιώς,Εθνική και Attica(την τελευταία για μισθοδοσία μόνο).
Στην ουσία θέλεις μια προθεσμιακη. Οι αποδόσεις πλέον είναι ανύπαρκτες και για ποσά 2.000€ δεν αξίζει καν να μπεις στην σύγκριση. Ωστόσο νομίζω ότι για να "κλεισεις" πόσο πρέπει να είναι πάνω από 3.000€.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Επειδή δεν έχω γνώσεις στο θέμα αυτό,θέλω την βοήθεια σας.Υπαρχει κάποιο πρόγραμμα στις τράπεζες το οποίο να πας κάποιο ποσό και να δεσμευτεί για κάποιο διάστημα;Πχ θέλω να ξεκινήσω να βάλω 2000€ σε έναν λογαριασμό και κάθε μήνα να κάνω μονο καταθέσεις μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα χρειαστώ τα χρήματα μαζεμένα και να μην γίνεται ανάληψη.Σε ποια τράπεζα με συμφέρει αν υπάρχει κάτι τέτοιο;Αυτή τη στιγμή έχω Πειραιώς,Εθνική και Attica(την τελευταία για μισθοδοσία μόνο).

 

Το πρόγραμμα που θεωρώ ότι ταιριάζει άριστα στις ανάγκες σου είναι το ΑΞΙΖΕΙ της τράπεζας Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρόσθεσα έναν λογαριασμό σε μία χρεωστική κάρτα μέσα από τη winbank. Πήγα σε ATM μερικές ώρες μετά και δεν έβλεπε ακόμη τον νέο λογαριασμό. Πόσο χρόνο κάνει να ενεργοποιηθεί η σύνδεση με την κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά...Ναι όπως βλέπω κάτω από 3000€ δεν φαίνεται να αξίζει κάτι εκτός του προγράμματος attica my account plus που είναι από 2000€ και πάνω(μάλλον είναι αυτό που μου είχαν προτείνει όταν άνοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας).Οποτε ή στο αξίζει θα πάω η σε αυτό με μια πρώτη ματιά.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά...Ναι όπως βλέπω κάτω από 3000€ δεν φαίνεται να αξίζει κάτι εκτός του προγράμματος attica my account plus που είναι από 2000€ και πάνω(μάλλον είναι αυτό που μου είχαν προτείνει όταν άνοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας).Οποτε ή στο αξίζει θα πάω η σε αυτό με μια πρώτη ματιά.

 

Μόνο που στο Attica Μπορείς να βγάλεις χρήματα. Δεν είναι προθεσμιακή είναι κανονικός λογαριασμός....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,

 

θελω να παω την Δευτερα στην Αλφα κ να κλεισω οριστικα έναν απλο λογαριασμο που εχω εκει.Δεν εχει χρηματα κ δεν χρησιμοποιείται.Πηρα τηλεφωνο σημερα κ μου ειπαν να παω μονο με την ταυτοτητα μου κ το βιβλιαριο κ την χρεωστικη καρτα.

Σιγουρα δεν χρειαζονται τιποτα αλλα χαρτια κ δικαιολογητικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω κάποιους πόντους Bonus στην Alpha Bank οι οποίοι σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι κάποιοι λήγουν τον άλλο μήνα. Ήθελα να ρωτήσω αν τους μεταφέρω πχ σε κάρτα bonus του πατέρα μου μετά μπορεί να μου τους μεταφέρει πάλι πίσω και να ανανεωθούν για άλλα 2 χρόνια; Υπάρχει αυτή η δυνατότητα και αν ναι μετά από πόσο καιρό μπορεί να μου τους μεταφέρει πίσω πχ την επόμενη ημέρα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω κάποιους πόντους Bonus στην Alpha Bank οι οποίοι σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι κάποιοι λήγουν τον άλλο μήνα. Ήθελα να ρωτήσω αν τους μεταφέρω πχ σε κάρτα bonus του πατέρα μου μετά μπορεί να μου τους μεταφέρει πάλι πίσω και να ανανεωθούν για άλλα 2 χρόνια; Υπάρχει αυτή η δυνατότητα και αν ναι μετά από πόσο καιρό μπορεί να μου τους μεταφέρει πίσω πχ την επόμενη ημέρα;

 

Μπορείς από το bonus app. Το έχω κάνει και μου τους έστειλαν άμεσα πίσω χωρίς πρόβλημα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,

 

θελω να παω την Δευτερα στην Αλφα κ να κλεισω οριστικα έναν απλο λογαριασμο που εχω εκει.Δεν εχει χρηματα κ δεν χρησιμοποιείται.Πηρα τηλεφωνο σημερα κ μου ειπαν να παω μονο με την ταυτοτητα μου κ το βιβλιαριο κ την χρεωστικη καρτα.

Σιγουρα δεν χρειαζονται τιποτα αλλα χαρτια κ δικαιολογητικα?

 

οχι μονο ταυτοτητα και κατι χαρτια για υπογραφες χρειαζονται. Απλα θα χρειαστει να περιμενεις στην αναμονη στο καταστημα. Αλλα γινεται μια φορα και τελειωνεις . Αλλα αμα τυχον χρειαστει μακροπρθεσμα μην τον κλεισεις διοτι θα ξανα τρεχεις παλι. ΕΞαλλου μονο την χρεωστικη καρτα χρεωνεσαι τιποτα αλλο . Οποτε το κρατας το βιβλιαριο και το ξεχνας αλλα μενει ενεργος.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Την πατησα και εγω.

Πληρωμη ξενοδοχειου σε Πολωνια απο το ιντερνετ με visa της alpha και 2,5% καπελο επι της τιμης.

Δεν προκειται για προμηθεια λεει, αλλα για συναλλαγματικο υπολογισμο που δεν επιβαλει η τραπεζα (και καλα), αλλα ο φορεας της καρτας (visa, master, κτλ).

Καλα να παθω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Την πατησα και εγω.

Πληρωμη ξενοδοχειου σε Πολωνια απο το ιντερνετ με visa της alpha και 2,5% καπελο επι της τιμης.

Δεν προκειται για προμηθεια λεει, αλλα για συναλλαγματικο υπολογισμο που δεν επιβαλει η τραπεζα (και καλα), αλλα ο φορεας της καρτας (visa, master, κτλ).

Καλα να παθω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Προφανώς ο υπάλληλος ήταν άσχετος, είναι ξεκάθαρα χρέωση της τράπεζας, σύμφωνα και με τους επίσημους όρους της.

 

ια)Επιβάρυνση Κατόχου για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε Ευρώ (παρ. 22.1): Οι χρεώσεις των συναλλαγών που γίνονται σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ θα μετατρέπονται σε Ευρώ με την τιμή που ορίζεται από τον Οργανισμό (Visa, Mastercard ή Diners), κατά την ημέρα επεξεργασίας τους από αυτόν πλέον των σχετικών εξόδων,που χρεώνει ο τελευταίος για τις πράξεις μετατροπής συναλλάγματος στην αλλοδαπή, καθώς και του σχετικού λειτουργικού κόστους της Τραπέζης για τη συνολική διαχείριση και παρακολούθηση της συναλλαγής, που ανέρχονται συνολικά σε 2% επί του ποσού εκάστης συναλλαγής, Η Τράπεζα δύναται να προβαίνει σε αναπροσαρμογή της εν λόγω χρέωσης, συνυπολογίζοντας κάθε φορά το εκάστοτεκόστος εκκαθάρισης του Οργανισμού, το οποίο μπορεί να μεταβληθεί. Στον λογαριασμό του πελάτη εμφανίζεται το ποσό στο νόμισμα που έγινε η συναλλαγή (στην περιγραφή) και η χρέωση του τελικού ποσού σε Ευρώ.

Edited by JohnLi
Link to comment
Share on other sites

οχι μονο ταυτοτητα και κατι χαρτια για υπογραφες χρειαζονται. Απλα θα χρειαστει να περιμενεις στην αναμονη στο καταστημα. Αλλα γινεται μια φορα και τελειωνεις . Αλλα αμα τυχον χρειαστει μακροπρθεσμα μην τον κλεισεις διοτι θα ξανα τρεχεις παλι. ΕΞαλλου μονο την χρεωστικη καρτα χρεωνεσαι τιποτα αλλο . Οποτε το κρατας το βιβλιαριο και το ξεχνας αλλα μενει ενεργος.

 

Εγινε.Σε ευχαριστω πολύ για την ενημερωση.Θα παω σημερα:)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο υπάλληλος ήταν άσχετος, είναι ξεκάθαρα χρέωση της τράπεζας, σύμφωνα και με τους επίσημους όρους της.

 

 

Εγω το ξερω, τις ασυναρτητες δικαιολογιες της υπαλληλου αναφερω.

 

Επισης σε προσφατη σχετικη συζητηση με υπαλληλο του καταστηματος, μου ειπε οτι το καπελο μεσω συναλλαγματικης ισοτιμιας μπαινει μονο σε πειπτωση απομακρυσμενης χρησης.

Στην περιπτωση χρησης με φυσικη παρουσια δεν υπαρχει επιπλεον κοστος.

Αυτο συμφωνει με το γεγονος οτι περυσι στην Ρωσια ( χωρα εκτος ΕΕ), οι συναλλαγες μου εκει δεν ειχαν επιπλεον χρεωσεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ξερω, τις ασυναρτητες δικαιολογιες της υπαλληλου αναφερω.

 

Επισης σε προσφατη σχετικη συζητηση με υπαλληλο του καταστηματος, μου ειπε οτι το καπελο μεσω συναλλαγματικης ισοτιμιας μπαινει μονο σε πειπτωση απομακρυσμενης χρησης.

Στην περιπτωση χρησης με φυσικη παρουσια δεν υπαρχει επιπλεον κοστος.

Αυτο συμφωνει με το γεγονος οτι περυσι στην Ρωσια ( χωρα εκτος ΕΕ), οι συναλλαγες μου εκει δεν ειχαν επιπλεον χρεωσεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Περίεργο, γιατί δεν το έχω δει γραπτά κάπου αυτό

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενεργοποιήσω στην πιστωτική εθνικής τις ειδοποιήσεις, γνωρίζει κάποιος μέσα από την εφαρμογή πως γίνεται; επίσης είναι δωρεάν ή έχει κάποιο κόστος;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενεργοποιήσω στην πιστωτική εθνικής τις ειδοποιήσεις, γνωρίζει κάποιος μέσα από την εφαρμογή πως γίνεται; επίσης είναι δωρεάν ή έχει κάποιο κόστος;

 

Αν εννοείς τα alerts για πιστωτική δεν είναι δωρεάν και ενεργοποιούνται απο το site. Αν εννοείς τα push notifications της εφαρμογής είναι δωρεάν και ενεργοποιούνται απο τις ρυθμίσεις της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο διαφορετικές περιπτώσεις; μάλιστα, για απλή ειδοποίηση που βγάζει η εφαρμογή, μάλλον είναι η δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις φίλε, μέσα στην εφαρμογή βλέπω μια ρύθμιση που μου λέει πάνω απο πιο ποσό θέλω να με ειδοποιεί, αυτό είναι; ευχαριστώ Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Έχω την πιστωτική μέσα στη θήκη του κινητού μου. Δουλεύει κανονικά στα POS. Σε 3 διαφορετικά μαγαζιά δούλεψε τέλεια. Νομίζουν ότι πληρώνω με το κινητό χάχα. Θέλω να ρωτήσω όμως παίζει να απομαγνητιστει η κάρτα; και να δίνω τσάμπα 6€;
Link to comment
Share on other sites

Κάρτα μιθοδοσίας ; Δηλαδή τι είναι αυτό ;

 

:rolleyes: - ετσι την εχουν πει οταν την εβγαλαν σε υπαλληλους πχ σε αλυσιδα σ.μαρκετ για να τους βαζουν εκει τον μισθο τους,ουσιαστικα μια απλη χρεωστικη ειναι αλλα σχεδον ολοι οι υπαλληλοι ετσι την αναφερουν στις μεταξυ τους συζητησεις.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε να ψωνίσουμε απτό amazon με δόσεις από Ελλάδα;το είδα σαν δυνατότητα αλλά δε ξέρω φοβάμαι να προχωρήσω .το έχει κάνει κάποιος ;
Link to comment
Share on other sites

Γίνετε να ψωνίσουμε απτό amazon με δόσεις από Ελλάδα;το είδα σαν δυνατότητα αλλά δε ξέρω φοβάμαι να προχωρήσω .το έχει κάνει κάποιος ;

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα Βάλε ένα screenshot.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...