Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Για όσους χρησιμοποιούν curve, μπορεί να προστεθεί πλέον στο Apple Pay!!! :):D

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ότι μείνει μπορείς να το γυρίσεις πίσω σε ευρώ χωρίς χρέωση (σε καθημερινή) όταν επιστρέψεις. Σε χρεώνει αυτή την προμήθεια για κάθε συναλλαγή που κάνεις το ΣΚ και απαιτεί μετατροπή νομίσματος.

 

Ωραία.. Αν κάνω μετατροπή ευρώ σε δηνάρια ας πούμε το ΣΚ μέσα από την εφαρμογή είναι δωρεάν;

 

Screenshot-20200128-144612-Revolut.jpg

 

Ας πούμε ότι έχω τώρα 50€ μέσα και 1174 δηνάρια που έχω όπως δείχνει η εικόνα. Πάω στο POS του βενζινά και του λέω πάρε σε δηνάρια το ποσό. Και τραβάει από τα δηνάρια αυτόματα χωρίς καμία επιβάρυνση. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.. Αν κάνω μετατροπή ευρώ σε δηνάρια ας πούμε το ΣΚ μέσα από την εφαρμογή είναι δωρεάν;

Για να μη χρεωθείς προμήθεια πρέπει να κάνεις τη μετατροπή εκτός ΣΚ.

 

Ας πούμε ότι έχω τώρα 50€ μέσα και 1174 δηνάρια που έχω όπως δείχνει η εικόνα. Πάω στο POS του βενζινά και του λέω πάρε σε δηνάρια το ποσό. Και τραβάει από τα δηνάρια αυτόματα χωρίς καμία επιβάρυνση. Σωστά;

Σωστά

Link to comment
Share on other sites

Θα χρεωθεί προμήθεια αν κάνει αγορά με τη φυσική κάρτα αν η χρέωση στο κατάστημα γίνει σε τοπικό νόμισμα και όχι σε ευρώ;

 

Δεδομένου ότι έχω κάνει online αγορές με την κάρτα (προσοχή: δεν έχω πλαστικό), δεν παρατήρησα να έχω κάποια επιπλέον χρέωση. Η χρέωση είναι μόνο για το πλαστικό;

Link to comment
Share on other sites

Η προμήθεια είναι για μετατροπές νομίσματος το ΣΚ - πλαστικό ή όχι δεν έχει σημασία. Δεν στην εμφανίζει ξεχωριστά, την ενσωματώνει στο ποσό που χρεώνει τον λογαριασμό ευρώ σου. Αν έχεις διαθέσιμο υπόλοιπο στο τοπικό νόμισμα δε χρεώνεσαι κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, για να καταλάβω, αν κάνεις αγορά σε τοπικό νόμισμα (δηλαδή στο POS σου βγάλει η πληρωμή να γίνει στο τοπικό νόμισμα) και η μετατροπή γίνει από την revolut, τι έξτρα ποσοστό σε χρεώνει η revolut;

 

Γιατί όταν είχα κάνει κάποιες αγορές σε λίρες Αγγλίας, η μετατροπή αν θυμάμαι καλά ήταν ίδια με το xe.com

 

 

 

--- edit ---

Αυτό που βρήκα σχετικά με το Σαββατοκύριακό είναι το παρακάτω

At the weekend (Friday 00:00 - Sunday 23:59) we apply a small mark up on the spot rate as the Forex markets are closed. We take the rate from Friday 00:00 and apply a 0.5% mark up on major currencies and 1.0% on other currencies to protect the company from potential losses due to a large fluctuation in the rate. For illiquid currencies Russian Ruble and Thai Baht, there is 1.5% mark up on weekend.

 

Οπότε εσύ στην ουσία λες να κάνει συνάλλαγμα καθημερινή αν θέλει να κάνει αγορές το ΣΚ. Είχα καταλάβει ότι έλεγες το ανάποδο, αλλά διάβασα καλύτερα το μήνυμα σου.

Δεν το ήξερα αυτό.

Ευχαριστώ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ισχύουν και για Αγγλία να φανταστώ? Επειδή θα ταξιδέψω στο Λονδίνο για ένα ΣΚ το Φεβρουάριο θα πρέπει να έχω κάνει από την Παρασκευή μετατροπή του υπολοίπου μου σε Ευρώ σε GBP έτσι ώστε να χρεώνεται αυτός ο λογαριασμός κατά τις συναλλαγές μου με την κάρτα και να μην έχω προμήθεια?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ισχύουν και για Αγγλία να φανταστώ? Επειδή θα ταξιδέψω στο Λονδίνο για ένα ΣΚ το Φεβρουάριο θα πρέπει να έχω κάνει από την Παρασκευή μετατροπή του υπολοίπου μου σε Ευρώ σε GBP έτσι ώστε να χρεώνεται αυτός ο λογαριασμός κατά τις συναλλαγές μου με την κάρτα και να μην έχω προμήθεια?

 

Ναι, αλλά εκτός και αν θες να κάνεις καμιά μεγάλη αγορά, προσωπικά δε θα σσχολούμουν με μετατροπή σε GBP και USD επειδή η προμήθεια είναι μόνο 0,5%.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ισχύουν και για Αγγλία να φανταστώ? Επειδή θα ταξιδέψω στο Λονδίνο για ένα ΣΚ το Φεβρουάριο θα πρέπει να έχω κάνει από την Παρασκευή μετατροπή του υπολοίπου μου σε Ευρώ σε GBP έτσι ώστε να χρεώνεται αυτός ο λογαριασμός κατά τις συναλλαγές μου με την κάρτα και να μην έχω προμήθεια?
Η προμήθεια τα ΣΚ είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει να αφιερώσεις ούτε τα 10 δευτερόλεπτα που χρειάζεται για να κάνεις τη μετατροπή μέσα από την εφαρμογή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τις καθημερινές απο ευρω σε δηναρια ας πουμε αν εχω ΜΟΝΟ ΕΥΡΩ στο λογαριασμο μου και απλα γινεται η αλλαγη στο POS ή απο την Revolut απευθειας, εχει μεγαλη προμηθεια ?

 

θα χαλασω σε μια βδομαδα που θα ταξιδεψω περιπου 800€

 

αν εχω ΜΟΝΟ ΕΥΡΩ στο λογαριασμο και δινω τη καρτα και αυτοι παιρνουν το νομισμα τους απο τα ευρω μου... τι παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Τις καθημερινές απο ευρω σε δηναρια ας πουμε αν εχω ΜΟΝΟ ΕΥΡΩ στο λογαριασμο μου και απλα γινεται η αλλαγη στο POS ή απο την Revolut απευθειας, εχει μεγαλη προμηθεια ?

 

θα χαλασω σε μια βδομαδα που θα ταξιδεψω περιπου 800€

Από άποψη συναλλάγματος αν η μετατροπή γίνεται τη στιγμή της αγοράς, είναι το ίδιο με το να μετατρέψεις ευρώ σε δηνάρια τη Δευτέρα ας πούμε και κάνεις αγορές μέχρι και την Παρασκευή σε δηνάρια. Εκτός και αν έχει κάποια τεράστια διακύμανση το συνάλλαγμα εκείνες τις ημέρες

 

αν εχω ΜΟΝΟ ΕΥΡΩ στο λογαριασμο και δινω τη καρτα και αυτοι παιρνουν το νομισμα τους απο τα ευρω μου... τι παιζει ?

 

Το ότι αυτοί θα παίρνουν το νόμισμα τους (από τα ευρώ σου), σημαίνει ότι την μετατροπή την κάνει η κάρτα σου, το οποίο είναι και το ζητούμενο.

 

@JohnLi

Αν κάνω μετατροπή σε λίρες Αγγλίας, η κάρτα καταλαβαίνει "αυτόματα" και πληρώνει σε λίρες μέχρι να μηδενιστεί το υπολοιπο των λιρων;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Ας συνοψίσουμε...

 

1. Είτε κάνω εγώ το νόμισμα από πριν, είτε έχω ευρώ μέσα και αυτοί τραβάνε το νόμισμα τους είναι το ίδιο διότι την συναλλαγή την κάνει επιτόπου η Revolut στην καλύτερη δυνατή ισοτιμία που πάντα είναι σούπερ σύμφωνα με το Google. Σωστά;

 

2. Στα Σκόπια τι κάνω; δεν τα έχει η Revolut σαν νόμισμα καθόλου.. Δεν δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Ας συνοψίσουμε...

 

1. Είτε κάνω εγώ το νόμισμα από πριν, είτε έχω ευρώ μέσα και αυτοί τραβάνε το νόμισμα τους είναι το ίδιο διότι την συναλλαγή την κάνει επιτόπου η Revolut στην καλύτερη δυνατή ισοτιμία που πάντα είναι σούπερ σύμφωνα με το Google. Σωστά;

Ακριβώς. Απλά αν κανεις αγορές χωρίς να έχεις κάνει το νόμισμα από πριν, πρέπει να βγάλει επιλογή στο POS και να επιλέξεις η συναλλαγή να γίνει στο νόμισμα τους.

 

2. Στα Σκόπια τι κάνω; δεν τα έχει η Revolut σαν νόμισμα καθόλου.. Δεν δουλεύει;

https://community.revolut.com/t/macedonia/35512/6

Από ότι είδα στην εφαρμογή, πράγματι δεν το έχει.

Οπότε κάνεις αγορές με τα ευρώ σου και μετατροπή από την revolut.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι mastercard και δουλευει σε οποιοδήποτε κατάστημα οπουδήποτε στον κόσμο γίνεται δεκτή η Mastercard.

Τό ότι δεν τηρεί λογαριασμό σε MKD δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται αποδεκτή.

https://community.revolut.com/t/macedonia/35512

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω μετατροπή σε λίρες Αγγλίας, η κάρτα καταλαβαίνει "αυτόματα" και πληρώνει σε λίρες μέχρι να μηδενιστεί το υπολοιπο των λιρων;

 

Συγκεκριμένα μέχρι το υπόλοιπο των λιρών να είναι μικρότερο από το ποσό της συναλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα μέχρι το υπόλοιπο των λιρών να είναι μικρότερο από το ποσό της συναλλαγής.

 

Ήθελα να το ρωτήσω και αυτό σαν λεπτομέρεια, αλλά είπα να μη σε "πρήζω" και να το έψαχνα στη σελίδα τους.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εκτός και αν θες να κάνεις καμιά μεγάλη αγορά, προσωπικά δε θα σσχολούμουν με μετατροπή σε GBP και USD επειδή η προμήθεια είναι μόνο 0,5%.

 

0,5% για κάθε συναλλαγή όμως! Και για χρήση από 2 άτομα άρα ότι και ποσό να είναι γιατί να το δώσεις αν μπορείς με 0% έχοντας κάνει από την Παρασκευή μετατροπή

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,έχω στην κατοχή μου αρκετές πιστωτικές σχεδόν από όλες τις τράπεζες μιας και κάνω όλες τις συναλλαγές μου με αυτές βάση του προγράμματος"επιστροφών" της κάθε μίας.

Πρόσφατα απέκτησα και εγώ την revolut (από HellasDirect) και πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια ειδικά σε αγορές εξωτερικου(PayPal).

Επίσης βλέπω ότι η eurobank επανέφερε την ανάλυση των συναλλαγών στο επιστροφή app!!!

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση μπορει να εχει το paypal με τη revolut για αγορες εξωτερικου; Δεν υπαρχει site που αγοραζεις η δυνατοτητα για τιμες σε ευρω;
Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα της revolut την δέχεται το PayPal σαν κανονικό τρόπο πληρωμής στον λογαριασμό σου οπότε γλυτώνεις και από την μετατροπή συναλλάγματος του εκάστοτε καταστήματος εξωτερικού αλλά και από την μετατροπή του PayPal αλλά και από τις προμήθειες για συνάλλαγμα των τραπεζών. Ενα πρόσφατο πολύ μικρό δείγμα από eBay σε μια αγορά 4,40 λίρες Αγγλίας,σε ευρώ από ebay-paypal έβγαινε 5,43 ευρώ,στην revolut χρεώθηκαν 5,22.

θα μου πείτε τώρα ποιος ασχολείται με 20 λεπτά αλλά αν κάνεις αρκετές αγορές νομίζω αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,έχω στην κατοχή μου αρκετές πιστωτικές σχεδόν από όλες τις τράπεζες μιας και κάνω όλες τις συναλλαγές μου με αυτές βάση του προγράμματος"επιστροφών" της κάθε μίας.

Πρόσφατα απέκτησα και εγώ την revolut (από HellasDirect) και πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια ειδικά σε αγορές εξωτερικου(PayPal).

Επίσης βλέπω ότι η eurobank επανέφερε την ανάλυση των συναλλαγών στο επιστροφή app!!!

Ποιά σχήματα επιβράβευσης έχεις;

Εγώ €πιστροφή και Yes από Eurobank, Bonus από Alpha, και με χρωστικές (διότι δεν μου δίνουν δωρεάν πιστωτικές) go4more και Yellow από Εθική και Πειραιώς αντίστοιχα.

Σε όποια επιχείρηση δεν συμμετέχει σε πρόγραμμα επιβράβευσης (π.χ. top-up σε Revolut) χρησιμοποιώ την Yes και με το 1% (πέραν των συνεργαζόμενων στα malls) βγαίνει ένα αξιοπρεπές ποσό για εξαργύρωση σε καύσιμα στην ΕΚΟ.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...