Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Συνήθως πληρώνω λογαριασμούς τηλεφωνίας, παραγγελίες από efood και παραγγελίες από eshop

 

Τι όφελος έχεις αν πληρώνεις λογαριασμούς και π.χ. efood μέσω PayPal? Είναι μόνο θέμα ασφάλειας ή και κάτι αλλο;

 

Εγώ το χρησιμοποιώ μονο για αγορές απο εξωτερικό για μεγαλύτερη ασφάλεια ενώ λογαριασμούς κλπ. απευθείας από το site της κάθε εταιρείας.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

καθαρά για θέμα ευκολίας.. δεν ψάχνεις κάθε φορά αριθμό κάρτας να βάλεις.. και επίσης δεν δίνεις στοιχεία κάρτας στον καθένα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Άρα ισχύει αυτό που γνώριζα ότι μετράνε κανονικά οι πληρωμές μέσω PayPal. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καθαρά για θέμα ευκολίας.. δεν ψάχνεις κάθε φορά αριθμό κάρτας να βάλεις.. και επίσης δεν δίνεις στοιχεία κάρτας στον καθένα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Ακριβώς αυτό.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ρωτώντας κάποιον λογιστή αρκετό καιρό πριν για το ποσό που πρέπει να χτίσω στο αφορολόγητο, μου είχε απαντήσει βάση του ετήσιου εισοδήματος μου (12000 ευρώ) πως πρέπει να κάνω 2000 ευρώ έξοδα μέσω αποδείξεων POS φυσικά.

Στο e-banking της Eurobank βάζοντας ως ετήσιο δηλωθέν εισόδημα το ποσό που προανέφερα, μου εμφανίζει πως ο στόχος είναι 1300 ευρώ αντί 2000 που μου είχε πει ο λογιστής. Αν θεωρήσω ως πιο έγκυρο αυτό της τράπεζας τότε έχω ξεπεράσει κατά τρεις φορές τον στόχο. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Να αναφέρω πως λόγο μιας αναποδιάς που μου έτυχε και στην οποία δεν έφταιγα και θα αποζημιωθώ στο μέλλον εξάντλησα κατά πολύ το όριο λόγο αυτής σε φυσικοθεραπείες τις οποίες ακόμα συνεχίζω. Αυτές λαμβάνονται υπόψιν και αν ναι τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση, πως το δικαιολογώ όλο αυτό που δεν έφταιγα κιόλας.

 

Υ.Γ.: Δε γνωρίζω αν είμαι στο σωστό νήμα και αν δεν είμαι κάποιος mod να τοποθετήσει την ανάρτησή μου στο αντίστοιχο σχετικό νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτώντας κάποιον λογιστή αρκετό καιρό πριν για το ποσό που πρέπει να χτίσω στο αφορολόγητο, μου είχε απαντήσει βάση του ετήσιου εισοδήματος μου (12000 ευρώ) πως πρέπει να κάνω 2000 ευρώ έξοδα μέσω αποδείξεων POS φυσικά.

Στο e-banking της Eurobank βάζοντας ως ετήσιο δηλωθέν εισόδημα το ποσό που προανέφερα, μου εμφανίζει πως ο στόχος είναι 1300 ευρώ αντί 2000 που μου είχε πει ο λογιστής. Αν θεωρήσω ως πιο έγκυρο αυτό της τράπεζας τότε έχω ξεπεράσει κατά τρεις φορές τον στόχο. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Να αναφέρω πως λόγο μιας αναποδιάς που μου έτυχε και στην οποία δεν έφταιγα και θα αποζημιωθώ στο μέλλον εξάντλησα κατά πολύ το όριο λόγο αυτής σε φυσικοθεραπείες τις οποίες ακόμα συνεχίζω. Αυτές λαμβάνονται υπόψιν και αν ναι τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση, πως το δικαιολογώ όλο αυτό που δεν έφταιγα κιόλας.

 

Υ.Γ.: Δε γνωρίζω αν είμαι στο σωστό νήμα και αν δεν είμαι κάποιος mod να τοποθετήσει την ανάρτησή μου στο αντίστοιχο σχετικό νήμα.

 

Τι να δικαιολογησεις ;

θα σε μαλωσει κανενας επειδη ξοδεψες περισσοτερα με καρτα απο το ελαχιστο οριο ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ρωτώντας κάποιον λογιστή αρκετό καιρό πριν για το ποσό που πρέπει να χτίσω στο αφορολόγητο, μου είχε απαντήσει βάση του ετήσιου εισοδήματος μου (12000 ευρώ) πως πρέπει να κάνω 2000 ευρώ έξοδα μέσω αποδείξεων POS φυσικά.

Στο e-banking της Eurobank βάζοντας ως ετήσιο δηλωθέν εισόδημα το ποσό που προανέφερα, μου εμφανίζει πως ο στόχος είναι 1300 ευρώ αντί 2000 που μου είχε πει ο λογιστής. Αν θεωρήσω ως πιο έγκυρο αυτό της τράπεζας τότε έχω ξεπεράσει κατά τρεις φορές τον στόχο. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Να αναφέρω πως λόγο μιας αναποδιάς που μου έτυχε και στην οποία δεν έφταιγα και θα αποζημιωθώ στο μέλλον εξάντλησα κατά πολύ το όριο λόγο αυτής σε φυσικοθεραπείες τις οποίες ακόμα συνεχίζω. Αυτές λαμβάνονται υπόψιν και αν ναι τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση, πως το δικαιολογώ όλο αυτό που δεν έφταιγα κιόλας.

 

Υ.Γ.: Δε γνωρίζω αν είμαι στο σωστό νήμα και αν δεν είμαι κάποιος mod να τοποθετήσει την ανάρτησή μου στο αντίστοιχο σχετικό νήμα.

 

Το 1300€ είναι αυτό που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ για το αφορολογητο. Από εκεί και πέρα ΔΙΚΑ σου είναι τα λεφτά και τα ξοδεύεις όπως θέλεις.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ θέμα προβλήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής μου είναι της άποψης ότι πρέπει να είμαι όσο πιο κοντά στο όριο γίνεται (ως προς τις αγορές με κάρτα) για να μπορώ να δικαιολογήσω αγορές τα επόμενα χρόνια (π.χ. αυτοκίνητο).

 

Δεν τρέχει τίποτα αν το ξεπεράσεις, απλά μειώνεται αυτό το "αποθεματικό" σου για μελλοντικές αγορές. Μόνο αν ξεπεράσουν οι αγορές σου τις 12.000 θα πρέπει να προσέξεις.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μέσω ίντερνετ μπορει κάποιος να ανοίξει λογαριασμό στης eurobank??? Ή μόνο από καταστήμα τραπέζης γίνεται???

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος λογαριασμός ανοίγει σε κατάστημα. Στην συνέχεια μπορείς να ανοίξεις και δεύτερο λογαριασμό online.

δοκίμασε όμως εδώ για λογαριασμό live https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/trapezikoi-logariasmoi/logariasmos-live/online-aitisi-logariasmos-live

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής μου είναι της άποψης ότι πρέπει να είμαι όσο πιο κοντά στο όριο γίνεται (ως προς τις αγορές με κάρτα) για να μπορώ να δικαιολογήσω αγορές τα επόμενα χρόνια (π.χ. αυτοκίνητο).

 

Δεν τρέχει τίποτα αν το ξεπεράσεις, απλά μειώνεται αυτό το "αποθεματικό" σου για μελλοντικές αγορές. Μόνο αν ξεπεράσουν οι αγορές σου τις 12.000 θα πρέπει να προσέξεις.

 

Δεν υπάρχει κάτι να προσέξει εφόσον δικαιολογείται.

Πχ. καταθετικός λογ/σμός και προηγούμενα εισοδήματα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ με 12.000 εισόδημα έχω ξοδέψει 16.000 φέτος με κάρτες. Όμως οι καταθέσεις μου μειώθηκαν κατά 11.000 οπότε δεν πρόκειται να έχω πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι όταν ξοδεύεις πάνω από τα εισοδήματα σου και οι καταθέσεις σου αυξάνονται. Εκεί έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν πρόκειται για φοροδιαφυγή . Τις καταθέσεις μου ξόδεψα.
Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής μου είναι της άποψης ότι πρέπει να είμαι όσο πιο κοντά στο όριο γίνεται (ως προς τις αγορές με κάρτα) για να μπορώ να δικαιολογήσω αγορές τα επόμενα χρόνια (π.χ. αυτοκίνητο).

 

Δεν τρέχει τίποτα αν το ξεπεράσεις, απλά μειώνεται αυτό το "αποθεματικό" σου για μελλοντικές αγορές. Μόνο αν ξεπεράσουν οι αγορές σου τις 12.000 θα πρέπει να προσέξεις.

 

Η λογική του λογιστή σου δεν είναι ΑΣΤΟΧΗ, αλλά δεν είναι βασικό επιχείρημα αυτό. ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ πχ για αγορά αυτοκινήτου φτιάχνεις ΜΟΝΟ από την ΔΙΑΦΟΡΑ εισοδήματος και τεκμηρίων.

Να δώσω ένα παράδειγμα: έχεις εισόδημα 20.000€ και τεκμήρια 10.000€ και στην κάρτα φαινονται 3000€, ΠΟΣΟ ΧΩΡΟ ΕΧΕΙΣ ?? Εγώ λέω 10.000€ και ΟΧΙ 17.000€ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η λογική του λογιστή σου δεν είναι ΑΣΤΟΧΗ, αλλά δεν είναι βασικό επιχείρημα αυτό. ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ πχ για αγορά αυτοκινήτου φτιάχνεις ΜΟΝΟ από την ΔΙΑΦΟΡΑ εισοδήματος και τεκμηρίων.

Να δώσω ένα παράδειγμα: έχεις εισόδημα 20.000€ και τεκμήρια 10.000€ και στην κάρτα φαινονται 3000€, ΠΟΣΟ ΧΩΡΟ ΕΧΕΙΣ ?? Εγώ λέω 10.000€ και ΟΧΙ 17.000€ !!!!!

 

Σωστά, εφόσον υπάρχουν τα τεκμήρια γιατί να μην πληρωσεις με κάρτα οσο είναι τα τεκμήρια σου έτσι να επωφεληθείς από τις επιβραβεύσεις των καρτών;

Εγώ πληρώνω με κάρτα οσο είναι τα τεκμήρια μου περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, εφόσον υπάρχουν τα τεκμήρια γιατί να μην πληρωσεις με κάρτα οσο είναι τα τεκμήρια σου έτσι να επωφεληθείς από τις επιβραβεύσεις των καρτών;

Εγώ πληρώνω με κάρτα οσο είναι τα τεκμήρια μου περίπου.

 

Αυτό, είναι το ΙΔΑΝΙΚΟ, θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνετε ρε παιδιά? Μπορεί κανείς να ξοδεύει σε πληρωμές με κάρτα όσο θέλει αρκεί τα ποσά να δικαιολογούνται από τα ετήσια εισοδήματα και τις καταθέσεις του. Και αυτοκίνητο και σπίτι και ότι θέλει μπορεί να αγοράσει εφόσον τα δικαιολογεί με το εισόδημά του. Αν τώρα υπάρχουν αδήλωτα εισοδήματα, αυτό είναι άλλη υπόθεση.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ δηλώνω 10 χιλιάδες το χρόνο και η γυναίκα μου άλλες 10 και εδώ στη δική μου κάρτα 20 χιλιάδες αγορές είμαι οκ; η δήλωση είναι κοινή...
Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ δηλώνω 10 χιλιάδες το χρόνο και η γυναίκα μου άλλες 10 και εδώ στη δική μου κάρτα 20 χιλιάδες αγορές είμαι οκ; η δήλωση είναι κοινή...

 

Εννοείται !

Link to comment
Share on other sites

Τι να δικαιολογησεις ;

θα σε μαλωσει κανενας επειδη ξοδεψες περισσοτερα με καρτα απο το ελαχιστο οριο ;

 

Το 1300€ είναι αυτό που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ για το αφορολογητο. Από εκεί και πέρα ΔΙΚΑ σου είναι τα λεφτά και τα ξοδεύεις όπως θέλεις.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ θέμα προβλήμα.

 

 

Υπέθετα πως θα φορολογηθώ (και από την άλλη) παραπάνω επειδή ξοδεύω πάνω από το όριο του αφορολόγητου.

Εντελώς ηλίθια σκέψη, πράγματι, γιατί είναι σαν να λέω πως δεν ξοδεύω λεφτά, κάτι που δεν θέλει το κράτος και η αγορά ή και ότι αγοράζω μαύρα ενώ αγορές ειδών/υπηρεσιών θέλουν να γίνονται με POS για την μη φοροδιαφυγή και γι αυτό και δίνουν "κίνητρα" αγοράζοντας με χρεωστικές/πιστωτικές.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το pdf της πιστωτικής σας κάρτας (για Alpha Bank αναφέρομαι) έχει βγει; Από τις 7/12 περιμένω και τίποτα ακόμα.

 

Στις 7 καθε μηνα εκδιδεται και το δικο μου. Εκδοθηκε και εμφανιστηκε στο ebanking πριν μιση ωρα.

Εχει γινει κι αλλη φορα παντως

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά τον Σεπτέμβριο σε 12 άτοκες δόσεις. Οι εναπομεινοντες 9 δόσεις θα ισχύουν κανονικά για το αφορολόγητο του 2020;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...