Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πριν κάνα χρόνο πάντως πηγαίνοντας στο κατάστημα για αίτηση με έδιωξαν με συνοπτικές διαδικασίες ρωτώντας με μόνο εάν έχω πάνω από 10.000€ ετήσιο εισόδημα για να ξεκινήσουμε να μιλάμε, τώρα πλέον έκανα την αίτηση online και βλέπουμε.

Η μισθοδοσία μου είναι στην ίδια τράπεζα , νοίκια ρεύματα κτλ δεν έχω στο όνομα μου παράνομο έναν λογαριασμό σταθερής τηλεφωνίας και ένα αυτοκίνητο. Από οικονομικής άποψης φαίνεται ότι παίρνω τον βασικό άσχετα με τα επιπλέον που μου δίνονται.

 

Εγώ στην eurobank έβγαλα τη yes με 2500 όριο με εκκαθαριστικό κάτι λιγότερο από 8 χιλιάρικα. Αυτά φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ερώτηση...Έχω την πιστωτική visa του Μασούτη από eurobank και πρώτη έκδοση 11/2018..Όταν την έβγαλα είχε δωρεάν συνδρομή τον πρώτο χρόνο και από εκεί και πέρα για κάθε χρόνο έπρεπε να γίνουν αγορές άνω των 1800€ για να συνεχίσει να είναι δωρεάν! Πλέον βλέπω ότι αυτό καταργήθηκε και από το 2ο χρόνο έχει συνδρομή 30€..Η συνδρομή αυτή χρεώνεται με τη λήξη του 2ου έτους χρήσης, δλδ θα μου έρθει τον 11/2020; Και πόσο νωρίτερα μπορώ να ακυρώσω τελείως την κάρτα για να αποφύγω τη συνδρομή; Πχ Σεπτέμβριο πριν ολοκληρωθεί ο 2ος χρόνος; Edited by mitsosloc
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή τιμολογίου νομίζω δεν ισχύει για τους παλιούς πελάτες. Αλλιώς η συνδρομή χρεώνεται με την έναρξη.
Link to comment
Share on other sites

Ο καταθετικός λογαριασμός είναι τρεχούμενος ή ταμιευτηρίου;
Αν έχεις βιβλιάριο είναι ταμιευτηρίου αν δεν έχεις τρεχούμενος.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βιβλιάριο είναι ταμιευτηρίου αν δεν έχεις τρεχούμενος.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άσχετο τελείως! Μπορείς να έχεις τρεχούμενο με έντυπο βιβλιάριο όπως μπορείς να έχεις και λογαριασμό ταμιευτηρίου με statement.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνω PaF μεταφορά στον πατέρα μου. Eurobank και οι δύο. Πατάω το όνομα του βλέπω τικ στο κινητό του, ενεργοποιημένο το PaF όλα καλά συνεχίζω. Βάζω το ποσό, πάνε τα λεφτά όλα καλά.. Έλα που τα λεφτά πήγανε σε λογαριασμό εθνικής του. Δεν είχε το PaF στην eurobank ενεργοποιημένο. Η μεταφορά έγινε απευθείας και χωρίς χρέωση από μεριάς μου που έστειλα λεφτά σε άλλη τράπεζα πχ. Πως γίνεται αυτό; μπερδεύτηκα λίγο..
Link to comment
Share on other sites

Κάνω PaF μεταφορά στον πατέρα μου. Eurobank και οι δύο. Πατάω το όνομα του βλέπω τικ στο κινητό του, ενεργοποιημένο το PaF όλα καλά συνεχίζω. Βάζω το ποσό, πάνε τα λεφτά όλα καλά.. Έλα που τα λεφτά πήγανε σε λογαριασμό εθνικής του. Δεν είχε το PaF στην eurobank ενεργοποιημένο. Η μεταφορά έγινε απευθείας και χωρίς χρέωση από μεριάς μου που έστειλα λεφτά σε άλλη τράπεζα πχ. Πως γίνεται αυτό; μπερδεύτηκα λίγο..

 

Έχει ενεργοποιήσει και στη εθνική το iris με τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου και μάλιστα μετά την ενεργοποίηση στην Eurobank. Ισχύει η τελευταία ενεργοποίηση για την αναγνώριση του αριθμού τηλεφώνου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έγινε μέσω συστήματος Iris, paf το λέει η eurobank αλλά είναι όλες σχεδόν οι τράπεζες σε αυτό το σύστημα και μέχρι 500 € ημερησίως στέλνονται δωρεαν και άμεσα εφόσον και ο δέκτης είναι εγγεγραμμένος στην αντίστοιχη υπηρεσία της Τράπεζας του.. Επίσης και το Iris να μην είχε ενεργοποιημένο πουθενά, πάλι θα έπαιρνε τα χρήματα χωρίς καμία χρέωση πλην όμως 1ον) θα χρειαζόταν να συμπληρώσει το iban του στον σύνδεσμο που θα του έρχονταν στο sms και 2ον) η συναλλαγή θα φαίνονταν μετά από επεξεργασία δλδ σα μεταφορά σε άλλη τράπεζα κάνα δυο εργάσιμες μέχρι να πιστωθεί το ποσό... Edited by mitsosloc
Link to comment
Share on other sites

Πως και έγινε η μεταφορά χωρίς χρέωση;

 

Κάθε μεταφορά με iris είναι δωρεάν

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Είναι δωρεάν στην Eurobank αλλά όχι στην Πειραιώς.
Link to comment
Share on other sites

Είναι δωρεάν στην Eurobank αλλά όχι στην Πειραιώς.

 

Εχεις δίκιο. Εκεί για μεταφορά μέχρι 50€ είναι μόνον 0,02€ αλλά για μεγαλύτερο ποσό είναι από 0,50€ και πάνω αν δεν κάνω λαθος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ατομο που εχει χρεωστικη συνδεδεμενο με λογαριασμο μισθοδοσιας στη Πειραιως, εκλεισε εισιτηρια με ellinair και του βγηκε υποπτη κινηση.

ΜΙλησε με εξυπηρετηση πελατων, του ειπαν να βγαλει.. προπληρωμενη καρτα!

Τα ιδια και στο καταστημα σημερα..

Προσωπικα δεν εχω ξανακουσει τετοια περιπτωση να σε αναγκαζουν να βγαλεις προπληρωμενη λογω υποπτων κινησεων/hacking/και τα συναφη.

Link to comment
Share on other sites

ατομο που εχει χρεωστικη συνδεδεμενο με λογαριασμο μισθοδοσιας στη Πειραιως, εκλεισε εισιτηρια με ellinair και του βγηκε υποπτη κινηση.

ΜΙλησε με εξυπηρετηση πελατων, του ειπαν να βγαλει.. προπληρωμενη καρτα!

Τα ιδια και στο καταστημα σημερα..

Προσωπικα δεν εχω ξανακουσει τετοια περιπτωση να σε αναγκαζουν να βγαλεις προπληρωμενη λογω υποπτων κινησεων/hacking/και τα συναφη.

Δεν σε αναγκάζουν απλά στην προτείνουν.

Μπορεί να ανοίξει άλλο ένα λογαριασμο να βάλει εκεί τη χρεωστική και να βάζει χρήματα όσα θέλει για τις αγορές του απευθείας από τη winbank και να μην την έχει συνδεδεμένη με το λογαριασμό μισθοδοσίας του.

Οι προπληρωμένες καλό θα είναι να αποφεύγονται λόγω μεγάλων χρεώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Προπληρωμενη μόνο revolut (+ ότι αλλα προνόμια έχει) και ξεμπερδεύεις με τις παράλογες χρεώσεις που έχουν οι προπληρωμενες από τις δικές μας τράπεζες για φόρτιση κτλ..
Link to comment
Share on other sites

Είχα ενεργοποιήσει το iris ( ή όπως αλλιώς το λένε εκεί ) στην Εθνική Τράπεζα για να στέλνω κάθε μήνα χρήματα για την δόση ενός δανείου Εξοικονομώ που είχα. Το δάνειο έληξε, καμία άλλη συναλλαγή δεν κανω με την Εθνική και θέλω να απενεργοποίηση την υπηρεσία ώστε να αποδέσμευση και τον αριθμό τηλεφώνου που έχω καταχωρήσει. Δύο ώρες ψαχν στο ebanking και στο apk και δεν βρίσκω τίποτα. Μπορεί κάποιος που ξέρει να με βοηθήσει;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Είχα ενεργοποιήσει το iris ( ή όπως αλλιώς το λένε εκεί ) στην Εθνική Τράπεζα για να στέλνω κάθε μήνα χρήματα για την δόση ενός δανείου Εξοικονομώ που είχα. Το δάνειο έληξε, καμία άλλη συναλλαγή δεν κανω με την Εθνική και θέλω να απενεργοποίηση την υπηρεσία ώστε να αποδέσμευση και τον αριθμό τηλεφώνου που έχω καταχωρήσει. Δύο ώρες ψαχν στο ebanking και στο apk και δεν βρίσκω τίποτα. Μπορεί κάποιος που ξέρει να με βοηθήσει;

 

Μπορείς να ενεργοποιήσεις απευθείας το iris με τον συγκεκριμένο αριθμό σε άλλη τράπεζα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ενεργοποιήσεις απευθείας το iris με τον συγκεκριμένο αριθμό σε άλλη τράπεζα.

 

Ο αριθμός τηλεφώνου που είχα βάλει εκεί ήταν της γυναίκας μου. Τώρα έφτιαξε δικό της ebanking στην Alpha bank. Εκεί προσπαθώ να της ενεργοποιήσω το iris με αυτόν τον αριθμό και δεν τον δέχεται. Μου βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός τηλεφώνου χρησιμοποιείται ήδη σε άλλη συνδρομή. Τελικά βρήκα τον τρόπο και τον άλλαξα από την Εθνική αλλά εξακολουθεί το ίδιο πρόβλημα στην Alpha bank. Ίσως να ενημερώνεται την επόμενη εργασιμη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός τηλεφώνου που είχα βάλει εκεί ήταν της γυναίκας μου. Τώρα έφτιαξε δικό της ebanking στην Alpha bank. Εκεί προσπαθώ να της ενεργοποιήσω το iris με αυτόν τον αριθμό και δεν τον δέχεται. Μου βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός τηλεφώνου χρησιμοποιείται ήδη σε άλλη συνδρομή. Τελικά βρήκα τον τρόπο και τον άλλαξα από την Εθνική αλλά εξακολουθεί το ίδιο πρόβλημα στην Alpha bank. Ίσως να ενημερώνεται την επόμενη εργασιμη

Ήμουν έτοιμος να postάρω πως μπορείς να απενεργοποιήσεις το i-bank Pay από την αριστερή καρτέλα (ας την πούμε καρτέλα προφίλ) από την τελευταία επιλογή: Απενεργοποίησε το i-bank Pay

Δυστυχώς τώρα που το εξήγησες να σου πω πως έμπλεξες! Όντως εσύ έκανες αλλαγή τηλεφώνου στην Εθνική, αλλά στην βάση της ΔΙΑ.Σ. για το IRIS 24/7 έχει μείνει ιστορικότητα για το συγκεκριμένο κινητό πως ανήκει στο Α.Φ.Μ. σου και δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς άλλος! Νομίζω πως η γυναίκα σου θα πρέπει να κάνει ένα αίτημα στην Εθνική πως ο αριθμός της ανήκει πλέον και στην συνέχεια να ζητήσει η Εθνική από την ΔΙΑ.Σ. να σβήσουν από την βάση τους τον συγκεκριμένο αριθμό ώστε να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ξανά!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να postάρω πως μπορείς να απενεργοποιήσεις το i-bank Pay από την αριστερή καρτέλα (ας την πούμε καρτέλα προφίλ) από την τελευταία επιλογή: Απενεργοποίησε το i-bank Pay

Δυστυχώς τώρα που το εξήγησες να σου πω πως έμπλεξες! Όντως εσύ έκανες αλλαγή τηλεφώνου στην Εθνική, αλλά στην βάση της ΔΙΑ.Σ. για το IRIS 24/7 έχει μείνει ιστορικότητα για το συγκεκριμένο κινητό πως ανήκει στο Α.Φ.Μ. σου και δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς άλλος! Νομίζω πως η γυναίκα σου θα πρέπει να κάνει ένα αίτημα στην Εθνική πως ο αριθμός της ανήκει πλέον και στην συνέχεια να ζητήσει η Εθνική από την ΔΙΑ.Σ. να σβήσουν από την βάση τους τον συγκεκριμένο αριθμό ώστε να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ξανά!

α, τοσο σοβαρα ειναι τα πραγματα. ποθετω γραπτο αιτημα, με mail. Θα το κανω κι οτι γινει, Αν δεν γινει, απλα δεν θα εχει iris. :lol::lol::lol::cool:

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ήμουν έτοιμος να postάρω πως μπορείς να απενεργοποιήσεις το i-bank Pay από την αριστερή καρτέλα (ας την πούμε καρτέλα προφίλ) από την τελευταία επιλογή: Απενεργοποίησε το i-bank Pay

Δυστυχώς τώρα που το εξήγησες να σου πω πως έμπλεξες! Όντως εσύ έκανες αλλαγή τηλεφώνου στην Εθνική, αλλά στην βάση της ΔΙΑ.Σ. για το IRIS 24/7 έχει μείνει ιστορικότητα για το συγκεκριμένο κινητό πως ανήκει στο Α.Φ.Μ. σου και δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς άλλος! Νομίζω πως η γυναίκα σου θα πρέπει να κάνει ένα αίτημα στην Εθνική πως ο αριθμός της ανήκει πλέον και στην συνέχεια να ζητήσει η Εθνική από την ΔΙΑ.Σ. να σβήσουν από την βάση τους τον συγκεκριμένο αριθμό ώστε να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ξανά!

α, τοσο σοβαρα ειναι τα πραγματα. Yποθετω γραπτο αιτημα, με mail. Θα το κανω κι οτι γινει, Αν δεν γινει, απλα δεν θα εχει iris. :lol::lol::lol::cool:

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η υπηρεσία Iris είναι διαθέσιμη μόνο στις 4 τράπεζες (Εθνική, Πειραιώς, Eurobank και Alpha) και όχι στην τράπεζα Αττικής ε;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η υπηρεσία Iris είναι διαθέσιμη μόνο στις 4 τράπεζες (Εθνική, Πειραιώς, Eurobank και Alpha) και όχι στην τράπεζα Αττικής ε;

 

Συμμετέχει και η Αττικής

Link to comment
Share on other sites

Συμμετέχει και η Αττικής

 

Σου είναι εύκολο να μου πεις πως γιατί δε το βρίσκω με τίποτα;; Έχω και Eurobank και Αττικής και μόνο στη Eurobank έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω το Paf.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποια από τις 4 μεγάλες τράπεζες που να δίνει ευκολότερα πιστωτική για να κάνω καμιά αίτηση; δεν θέλω μεγάλο όριο κανένα 1000αρικο για τέλη με άτοκες κλπ ελεύθερος επαγγελματίας με σύζυγο δημόσιο υπάλληλο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποια από τις 4 μεγάλες τράπεζες που να δίνει ευκολότερα πιστωτική για να κάνω καμιά αίτηση; δεν θέλω μεγάλο όριο κανένα 1000αρικο για τέλη με άτοκες κλπ ελεύθερος επαγγελματίας με σύζυγο δημόσιο υπάλληλο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Πειραιώς με μισθοδοσία εκεί δε μου δίνανε. Μόλις μετέφερα τη μισθοδοσία σε Εθνική με πήρανε τηλ και μου δώσανε και με μεγαλύτερο όριο από αυτό πού ζητούσα.

 

Κάνε εκεί πού έχεις τα λεφτά σου κι αν δε σου δώσουν παίξ'το όπως με τους παρόχους internet και τις προσφορές τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...