Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πειραιώς με μισθοδοσία εκεί δε μου δίνανε. Μόλις μετέφερα τη μισθοδοσία σε Εθνική με πήρανε τηλ και μου δώσανε και με μεγαλύτερο όριο από αυτό πού ζητούσα.

 

 

 

Κάνε εκεί πού έχεις τα λεφτά σου κι αν δε σου δώσουν παίξ'το όπως με τους παρόχους internet και τις προσφορές τους.

τα λίγα λεφτά που έχω 4900 τα έχω στην Πειραιώς. έκανα online αιτήσεις και στις 4 για να δούμε. μπας και προλάβω τα τέλη κυκλοφορίας

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποια από τις 4 μεγάλες τράπεζες που να δίνει ευκολότερα πιστωτική για να κάνω καμιά αίτηση; δεν θέλω μεγάλο όριο κανένα 1000αρικο για τέλη με άτοκες κλπ ελεύθερος επαγγελματίας με σύζυγο δημόσιο υπάλληλο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Η εθνική με κάλεσε για πιστωτική χωρίς να έχω υπόλοιπο λογαριασμού, απλά έχω μια μισθοδοσία με μικρό ποσό όμως. Απ' ότι έμαθα έχει καλέσει και άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Για την πιστωτική παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα πέρα από το μηνιαίο μισθό. Η σταθερότητα της εργασιακής σχέσης, πόσα χρόνια στην ίδια δουλειά, η μέχρι τώρα σχέση με την τράπεζα κλπ
Link to comment
Share on other sites

Η εθνική με κάλεσε για πιστωτική χωρίς να έχω υπόλοιπο λογαριασμού, απλά έχω μια μισθοδοσία με μικρό ποσό όμως. Απ' ότι έμαθα έχει καλέσει και άλλους.

 

 

 

Πως εγινε αυτο ;

Ειχες εκδηλωσει προηγουμενα ενδιαφερον για εκδοση καρτας;

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες αν μπορεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Για την affinity, γνωρίζουμε αν χάνονται τα κερδισμένα ευρώ όταν χαθεί η κάρτα και ζητήσουμε επανέκδοση;
Δεν χάνονται οι πόντοι (Όρος 9).
Link to comment
Share on other sites

Στις 20 Νοέμβρη εκδόθηκε το μηνιαίο αντιγραφο κινησεων της κάρτας μου Diners

Σήμερα εκδόθηκε το μηνιαίο αντιγραφο κινησεων της κάρτας μου Aegean visa

 

Στην Diners εγραφε ότι η ετησια συνδρομή ακυρωνεται στα πλέσια της καλης μας συνεργασιας

Στην Aegean η συνδρομή χρεώθηκε κανονικα

 

Και στις δυο καρτες εχουν γινει ετησιες αγορες πανω απο 3000€ στην καθε μια, και φυσικα και οι δυο πληρωνονται κανονικότα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στην alpha, όταν ήρθε καινούρια κάρτα πριν 3 μήνες περίπου (την οποία δεν ενεργοποίησα), δεν έγινε κάποια χρέωση.

Σε δικιά μου αντίστοιχη περίπτωση η χρέωση έγινε όταν ενεργοποιήθηκε η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Πως εγινε αυτο ;

Ειχες εκδηλωσει προηγουμενα ενδιαφερον για εκδοση καρτας;

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες αν μπορεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Όχι, τίποτα απολύτως. Βέβαια έχω μισθοδοσία στην εθνική με τον ίδιο εργοδότη γύρω στα 4 χρόνια, αν και παλιότερα είχα και δεύτερη μισθοδοσία από άλλο εργοδότη. Το υπόλοιπο που διατηρώ είναι πολύ μικρό. Δεν ξέρω με ποιο κριτήριο με κάλεσαν. Ενημέρωσα την κυρία που με κάλεσε πως έχω ήδη πιστωτική σε άλλη τράπεζα και απλά μου είπε πως να αλλάξω γνώμη μπορώ να τους καλέσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνονται οι πόντοι (Όρος 9).

Αν σου πω ότι δεν το σκέφτηκα να διαβάσω τους όρους;!

Ευχαριστώ πολύ

 

Σε δικιά μου αντίστοιχη περίπτωση η χρέωση έγινε όταν ενεργοποιήθηκε η κάρτα.

Ίδιο πράγμα δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Στις 20 Νοέμβρη εκδόθηκε το μηνιαίο αντιγραφο κινησεων της κάρτας μου Diners

 

Σήμερα εκδόθηκε το μηνιαίο αντιγραφο κινησεων της κάρτας μου Aegean visa

 

 

 

Στην Diners εγραφε ότι η ετησια συνδρομή ακυρωνεται στα πλέσια της καλης μας συνεργασιας

 

Στην Aegean η συνδρομή χρεώθηκε κανονικα

 

 

 

Και στις δυο καρτες εχουν γινει ετησιες αγορες πανω απο 3000€ στην καθε μια, και φυσικα και οι δυο πληρωνονται κανονικότα

 

 

 

Την diners δεν την εχεις στα πλαισια αντικαταστασης της amex ;

Αν ειχες την amex χωρις συνδρομη και η diners ακολουθει τους ορους της αρχικης συμβασης.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Την diners δεν την εχεις στα πλαισια αντικαταστασης της amex ;

Αν ειχες την amex χωρις συνδρομη και η diners ακολουθει τους ορους της αρχικης συμβασης.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Όχι. Είχα κανει πιο παλιά αίτηση για Diners. Και κάθε χρόνο γίνεται το ίδιο. Ακύρωση συνδρομής λόγω ύψους αγορων

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Την diners δεν την εχεις στα πλαισια αντικαταστασης της amex ;

Αν ειχες την amex χωρις συνδρομη και η diners ακολουθει τους ορους της αρχικης συμβασης.

Δεν παίζει ρόλο νομίζω. Εγώ είχα Premium Bonus AmEx και Dynamic AmEx χωρίς συνδρομή. Με την αντικατάσταση με ενημέρσαν πως η Gold Bonus Mastercard (που αντικατέστησε την Premium Bonus AmEx) θα χρεωθεί με συνδρομή, εάν δεν συμπληρώσω ένα ποσό κάπου €2.500 στο έτος, ενώ η Diners Club (που αντικατέστησε την Dynamic AmEx) παραμένει χωρίς συνδρομή άνευ όρων!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο νομίζω. Εγώ είχα Premium Bonus AmEx και Dynamic AmEx χωρίς συνδρομή. Με την αντικατάσταση με ενημέρσαν πως η Gold Bonus Mastercard (που αντικατέστησε την Premium Bonus AmEx) θα χρεωθεί με συνδρομή, εάν δεν συμπληρώσω ένα ποσό κάπου €2.500 στο έτος, ενώ η Diners Club (που αντικατέστησε την Dynamic AmEx) παραμένει χωρίς συνδρομή άνευ όρων!

 

Για την Diners εντάξει. Συμπλήρωσα πάνω από 2500€ αγορές και ακυρώθηκε η συνδρομή.

Αυτό που λέω είναι για δεν ακυρώθηκε και στην Aegean αφού κι εκεί είχα περισσότερες από 3000€ αγορες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για την Diners εντάξει. Συμπλήρωσα πάνω από 2500€ αγορές και ακυρώθηκε η συνδρομή.

Αυτό που λέω είναι για δεν ακυρώθηκε και στην Aegean αφού κι εκεί είχα περισσότερες από 3000€ αγορες

 

Γιατι πιθανόν να μη ισχυεί εκεί ο όρος της δωρεάν συνδρομής με ετήσιες αγορές πάνω από ένα όριο

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πιθανόν να μη ισχυεί εκεί ο όρος της δωρεάν συνδρομής με ετήσιες αγορές πάνω από ένα όριο
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Λογικά την Aegean την έβγαλε σε περίοδο που δεν ίσχυε ο σχετικός όρος για απαλλαγή της συνδρομής. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πιθανόν να μη ισχυεί εκεί ο όρος της δωρεάν συνδρομής με ετήσιες αγορές πάνω από ένα όριο

 

Πιθανόν. Πάντως περισυ που έκανα την αίτηση ισχυε

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο νομίζω. Εγώ είχα Premium Bonus AmEx και Dynamic AmEx χωρίς συνδρομή. Με την αντικατάσταση με ενημέρσαν πως η Gold Bonus Mastercard (που αντικατέστησε την Premium Bonus AmEx) θα χρεωθεί με συνδρομή, εάν δεν συμπληρώσω ένα ποσό κάπου €2.500 στο έτος, ενώ η Diners Club (που αντικατέστησε την Dynamic AmEx) παραμένει χωρίς συνδρομή άνευ όρων!

 

Απο οτι γνωριζω δεν θα επρεπε να συμβαινει κατι τετοιο.

Οι οροι καθε καρτας ακολουθουν και τους αντικαταστατες τους.

Αν ειχες την αρχικη χωρις συνδρομη, τοτε και η αντικαταστατρια θα πρεπει να ε8ναι χωρις.

Σε νεα χρυση παντως η απαλλαγη χρεωσης νομιζω ειναι απο 4500 και πανω. Στις απλες ειναι η απαλλαγη πανω απο 2500€.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Για την Diners εντάξει. Συμπλήρωσα πάνω από 2500€ αγορές και ακυρώθηκε η συνδρομή.

Αυτό που λέω είναι για δεν ακυρώθηκε και στην Aegean αφού κι εκεί είχα περισσότερες από 3000€ αγορες

 

Είσαι σίγουρος ότι όταν έκανες αίτηση ίσχυε αυτή η προσφορά με ακύρωση συνδρομής άνω των 2500;

 

Επίσης υπήρχε ένα "λάθος" στο σύστημα της Alpha Bank. Αν χρεώσεις την κάρτα σου σε στοιχηματική εταιρία/online καζίνο κτλ και ζητήσεις ανάληψη στην κάρτα.. η alpha bank για κάποιο λόγο την ανάληψη από τα κέρδη την αντεμετπώπιζε σαν ακύρωση χρέωσης και λειτουργούσε αφαιρετικά και στους πόντους αλλά και στον υπολογισμό τζίρο της κάρτας. Οπότε έτυχε να μου χρεώσουν και μένα συνδρομή μετά από αυτό το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι όταν έκανες αίτηση ίσχυε αυτή η προσφορά με ακύρωση συνδρομής άνω των 2500;

 

Επίσης υπήρχε ένα "λάθος" στο σύστημα της Alpha Bank. Αν χρεώσεις την κάρτα σου σε στοιχηματική εταιρία/online καζίνο κτλ και ζητήσεις ανάληψη στην κάρτα.. η alpha bank για κάποιο λόγο την ανάληψη από τα κέρδη την αντεμετπώπιζε σαν ακύρωση χρέωσης και λειτουργούσε αφαιρετικά και στους πόντους αλλά και στον υπολογισμό τζίρο της κάρτας. Οπότε έτυχε να μου χρεώσουν και μένα συνδρομή μετά από αυτό το λάθος.

 

Είμαι σίγουρος ότι το διαβασα. Δεν το κράτησα κάπου ομως

Καμία σχέση με στοιχήματα και καζίνο δεν εχω

 

Για να ζητήσω διακοπή κάποιας πιστωτικής, πρέπει να επισκεφτώ οπωσδήποτε κατάστημα;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν οι πληρωμές μέσω PayPal μετράνε για το χτίσιμο αφορολόγητου; Συνήθως πληρώνω λογαριασμούς τηλεφωνίας, παραγγελίες από efood και παραγγελίες από διάφορα eshop. Ο λογιστής μου είπε ότι δεν αναγνωριζονται οι πληρωμές μέσω PayPal. Όντως αυτό ισχύει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν οι πληρωμές μέσω PayPal μετράνε για το χτίσιμο αφορολόγητου; Συνήθως πληρώνω λογαριασμούς τηλεφωνίας, παραγγελίες από efood και παραγγελίες από διάφορα eshop. Ο λογιστής μου είπε ότι δεν αναγνωριζονται οι πληρωμές μέσω PayPal. Όντως αυτό ισχύει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εφόσον το paypal είναι συνδεδεμένο με Ελληνική κάρτα ή λογαριασμό, η τελική κίνηση γίνεται από εκεί.

Ακόμη και αν δεν υπολογίζονται αυτόματα στο αφορολόγητο (έλεγξε την τράπεζά σου), μπορείς κάλλιστα να βάλεις το αντίστοιχο ποσό στην φορολογική δήλωση και να παρέχεις τα παραστατικά των πληρωμών σε περίπτωση ελέγχου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γνώριζα και εγώ. Θα μιλήσω με την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας να μου πουν και αυτοί τι ισχύει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν οι πληρωμές μέσω PayPal μετράνε για το χτίσιμο αφορολόγητου; Συνήθως πληρώνω λογαριασμούς τηλεφωνίας, παραγγελίες από efood και παραγγελίες από διάφορα eshop. Ο λογιστής μου είπε ότι δεν αναγνωριζονται οι πληρωμές μέσω PayPal. Όντως αυτό ισχύει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Να πεις στον λογιστή σου να είναι πιο προσεκτικός σε θέματα που δεν γνωρίζει.

Υπολογίζονται κανονικότητα εφόσον γίνονται με κάρτα ελληνικής τράπεζας . Τόσο στην Alpha bank όσο και στην Eurobank εμφανίζονται κανονικά στο αφορολογητο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος μπορεί να μην ήξερε πως λειτουργεί το Paypal ή να το μπέρδεψε με άλλη υπηρεσία του εξωτερικού. Από το e-banking της τράπεζας που έχεις την κάρτα, μπορείς να δεις τις συναλλαγές που έχουν περάσει στο "Αφορολόγητο".
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...