Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πήγε γνωστή να ρωτήσει για άνοιγμα λογαριασμού ταμιευτηρίου στην Alpha και της είπαν εκτός από τα δικαιολογητικά θα χρειαστεί 8 ευρώ για κωδικούς ebanking και 30 για αρχική έκδοση χρεωστικής. Πέστε μου πως δεν κατάλαβε καλά.
Link to comment
Share on other sites

Πήγε γνωστή να ρωτήσει για άνοιγμα λογαριασμού ταμιευτηρίου στην Alpha και της είπαν εκτός από τα δικαιολογητικά θα χρειαστεί 8 ευρώ για κωδικούς ebanking και 30 για αρχική έκδοση χρεωστικής. Πέστε μου πως δεν κατάλαβε καλά.

 

Καλά δεν της τα είπαν. Θέλουν να της βγάλουν χρεωστική με μπόνους και ασφάλεια καρτών και προσωπικών αντικειμένων. Αν δε θέλει κάτι από αυτά, ζητά λογαριασμό, χρεωστική με δωρεάν συνδρομή και ανοίγει το e-banking μετά από το σπίτι. Κόστος 0€.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μόλις μαζί της, δεν της ανέφεραν καν την ύπαρξη δωρεάν χρεωστικής παρά μόνο αυτής με τα μπόνους. Για το ebanking της είπαν πως θα συνδέσουν και άλλους λογαριασμούς που είναι συνδικαιούχος (Αντρός και μάνας).
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ανοίξει δωρεάν λογαριασμό από το κινητό της πλέον, χωρίς να υποκύψει στις προσπάθειες των καταστημάτων για το κέρδος.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ανοίξει δωρεάν λογαριασμό από το κινητό της πλέον, χωρίς να υποκύψει στις προσπάθειες των καταστημάτων για το κέρδος.
Πως μπορεί να γίνει αυτό;

Μέσω εφαρμογής φαντάζομαι, επικαιροποίηση όμως;

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Με το My Alpha Mobile, 7:30-11:30 το πρωί αν θυμάμαι σωστά τις ώρες.

Έχει ήδη λογαριασμό στον οποίο είναι αυτή η πρώτη δικαιούχος; Αν όχι, τότε δεν θα έχει θέμα από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μόλις μαζί της, δεν της ανέφεραν καν την ύπαρξη δωρεάν χρεωστικής παρά μόνο αυτής με τα μπόνους. Για το ebanking της είπαν πως θα συνδέσουν και άλλους λογαριασμούς που είναι συνδικαιούχος (Αντρός και μάνας).

 

Μια χαρά θα το κάνει ονλάιν. Θέλουν ξύλο κάποιοι υπάλληλοι πλέον, τα λένε όπως θέλουν και όποιον πιάσουν. Θα το έλεγε κανείς και παραπλάνηση... :rolleyes::rolleyes:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες σχεδόν τις τράπεζες πλέον προσπαθούν να πουλήσουν προϊόντα με χρέωση.

Δεν τους ενδιαφέρουν οι καταθέσεις πλέον.

Link to comment
Share on other sites

on line ανοιγμα λογαριασμου σε αλφα μετα απο καποιες μερες χρεωσαν 8,00 με αιτιολογια υπηρεσιες προσθετου κωδικου
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήγε γνωστή να ρωτήσει για άνοιγμα λογαριασμού ταμιευτηρίου στην Alpha και της είπαν εκτός από τα δικαιολογητικά θα χρειαστεί 8 ευρώ για κωδικούς ebanking και 30 για αρχική έκδοση χρεωστικής. Πέστε μου πως δεν κατάλαβε καλά.
Ο alpha ταμιευτήριο είναι ο κλασσικός καταθετικος. Web banking αποκτάς και απι το web site αν δε κάνω λάθος. Μετά από το web banking λογικά αιτείται και άνοιγμα λογαριασμού.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θυμιστε μου.....

Σε άλφα aegean bonus πιστωτική μετά από ποιο ετήσιο όριο δαπανών σου χαρίζουν τη συνδρομή?

Μου ήρθε 24 ευρώ και είδα πως σε 1 χρόνο ξόδεψα 1200 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Θυμιστε μου.....

Σε άλφα aegean bonus πιστωτική μετά από ποιο ετήσιο όριο δαπανών σου χαρίζουν τη συνδρομή?

Μου ήρθε 24 ευρώ και είδα πως σε 1 χρόνο ξόδεψα 1200 ευρώ

2.000€ είναι το fee waiver και το υπολογίζεις από την ημερομηνία/μήνα έκδοσης της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ανοίγματος του πρώτου λογαριασμού στην Alpha Bank μέσω του myAlpha Mobile app είναι διαθέσιμη καθημερινά από τις 7:30 π.μ. έως τις 11:30 μ.μ.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e-banking/neos-pelatis-faq-category/poia-proionta-apokto-os-neos-pelatis

 

Αναφορικά με το e-banking έχω διαπιστώσει πως η Alpha εφαρμόζει (κατά καιρούς) διαφορετικούς κανόνες ανάλογα με την παλαιότητα εγγραφής του πελάτη στην υπηρεσία

π.χ. φίλος με κωδικούς e-banking δεν πήρε ποτέ συσκευή token και συνέχισε να κάνει τις συναλλαγές χωρίς extra κωδικό, τουλάχιστον μέχρι το 2015 που το είχαμε συζητήσει. Μοναδικός περιορισμός το γεγονός πως δεν άφηνε να αλλάξει username!

Άλλη περίπτωση η γυναίκα μου η οποία απέκτησε e-banking κάπου γύρω στο 2015 με κωδικούς από κατάστημα αλλά επέλεξε only view και δεν χρεώθηκε για myAlpha Code. Όταν έγινε η αντικατάσταση των American Express καλέσαμε στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση για ενεργοποίηση της κάρτας και η υπάλληλος μου την είπε σε στυλ: "και γιατί δεν ενεργοποιείτε την κάρτα μέσω e-banking?", της λέω "δεν έχει myAlpha Code" και μου απαντάει: "και γιατί δεν το ενεργοποιεί;" και τελικά με κατηύθυνε ώστε να ενεργοποιήσω στην γυναίκα μου τους πρόσθετους κωδικούς μιας χρήσεως χωρίς καμία επιβάρυνση!

 

Οι κάρτες Enter bonus έχουν ετήσια συνδρομή €12 ενώ οι απλές Enter (χωρίς loyalty) έχουν κόστος έκδοσης/επανέκδοσης, αλλά δεν βρίσκω κάπου ανακοινωμένο το ποσό! (λογικά θα είναι €6)

 

Με το ποσό των €30/χρόνο είναι η προαιρετική ασφάλιση Alpha Feel Safe

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγε γνωστή να ρωτήσει για άνοιγμα λογαριασμού ταμιευτηρίου στην Alpha και της είπαν εκτός από τα δικαιολογητικά θα χρειαστεί 8 ευρώ για κωδικούς ebanking και 30 για αρχική έκδοση χρεωστικής. Πέστε μου πως δεν κατάλαβε καλά.

 

Αν της βγάλουν κωδικούς για ebanking στο κατάστημα έχει επιβάρυνση 8 ευρώ. Αν δε το δεχτεί και περιμένει λίγες μέρες να της έρθει η χρεωστική σπίτι, τότε αφού ενεργοποιήσει την κάρτα σε ΑΤΜ μπορεί να δημιουργήσει μόνη της κωδικούς ebanking και χωρίς επιβάρυνση, μέσω της εφαρμογής my alpha mobile, από κινητό ή τάμπλετ. Τα 30 ευρώ είναι για να ασφαλίσουν την κάρτα και δεν είναι υποχρεωτικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μίλησα μόλις μαζί της, δεν της ανέφεραν καν την ύπαρξη δωρεάν χρεωστικής παρά μόνο αυτής με τα μπόνους. Για το ebanking της είπαν πως θα συνδέσουν και άλλους λογαριασμούς που είναι συνδικαιούχος (Αντρός και μάνας).

 

Εφόσον είναι συνδικαιούχος σε κάποιον λογαριασμό μπορεί και μόνη της να τον προσθέσει μέσα από το my alpha web, αρκεί να γνωριζει τον ΙΒΑΝ ή τον αριθμό του, μέσα σε 20 δευτερόλεπτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί να ανοίξει δωρεάν λογαριασμό από το κινητό της πλέον, χωρίς να υποκύψει στις προσπάθειες των καταστημάτων για το κέρδος.

 

Δεν ισχύει για ήδη πελάτες. Είναι μόνο για νέους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

on line ανοιγμα λογαριασμου σε αλφα μετα απο καποιες μερες χρεωσαν 8,00 με αιτιολογια υπηρεσιες προσθετου κωδικου

 

Πάρε τηλ την εξυπηρέτηση και ζήτα τα χρήματα πίσω. Πουθενά δεν αναφέρουν ότι έχει επιβάρυνση, αυτό μας έλειπε!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε κάθε λογαριασμό χρεώνεται, είναι το (υποχρεωτικό) myAlpha Secure..

 

Όχι, το χρεώνεται όποιος ανοίγει ebanking σε κατάστημα για το my alpha code... Αν το έχει κάνει από την εφαρμογή δεν έχει κόστος και αν τον χρέωσε να διαμαρτυρυθεί!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Οι κάρτες Enter bonus έχουν ετήσια συνδρομή €12 ενώ οι απλές Enter (χωρίς loyalty) έχουν κόστος έκδοσης/επανέκδοσης, αλλά δεν βρίσκω κάπου ανακοινωμένο το ποσό! (λογικά θα είναι €6)

 

Με το ποσό των €30/χρόνο είναι η προαιρετική ασφάλιση Alpha Feel Safe

 

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου έναν τιμοκατάλογο και αν θυμάμαι καλά στην αρχική έκδοση δεν πληρώνεις κάτι, αλλά στην επανέκδοση έχουν κόστος 5 ευρώ οι χρεωστικές της. Σωστός για τα 30, θυμάμαι πέρυσι που άνοιξα λογαριασμό είχε σκυλιάσει ο υπάλληλος να το κανω... Όλα για τους στόχους...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

για να ρωτήσω ρε παιδιά μήπως ξέρετε.. για μα μπω συνδικαιουχος σε λογαριασμό, θα πρέπει να πάω σε κατάστημα ή μπορώ και τηλεφωνικά λόγω της κατάστασης..? γτ ο λογαριασμός έχει ανοιχτεί. Μυτιλήνη

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

για να ρωτήσω ρε παιδιά μήπως ξέρετε.. για μα μπω συνδικαιουχος σε λογαριασμό, θα πρέπει να πάω σε κατάστημα ή μπορώ και τηλεφωνικά λόγω της κατάστασης..? γτ ο λογαριασμός έχει ανοιχτεί. Μυτιλήνη

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να πας στο κατάστημα που ανοίχτηκε ο λογαριασμός απλά πρέπει να πας σίγουρα με τον 1ο δικαιούχο. Κι αν θυμάμαι καλά είναι ευκολότερη η διαδικασία αν αφορά συγγένεια 1ου βαθμού

 

Στάλθηκε από το SM-A307FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μιλησα σημερα με την πειραιως διοτι η χρεωστικη μου καρτα ληγει τον επομενο μηνα και μου ειπανε οτι η χρεωστικη καρτα θα λειτουργει κανονικα ολο τον Μαρτιο και θα σταματησει μολις ενεργοποιησω την νεα ή απο τον Απριλιο.

Μου ειπε οτι αρχες Μαρτιου θα αποσταλει η καρτα απο τα κεντρικα και γυρω στα μεσα Μαρτιου θα την εχω παρει με απλο ταχυδρομειο.

Οσον αφορα την χρεωση των 6 ευρω που κοστιζει η ανανεωση της καρτας θα χρεωθουνε απο αρχες Απριλιου και οχι μεσα στο Μαρτιο και αμα δεν υπαρχει υπολοιπο θα δω αρνητικο υπολοιπο μειον 6 ευρω ετσι μου ειπανε.

Επισης μου ειπανε οτι αμα καταργησω μια χρεωστικη καρτα και δεν εχω αλλη οταν συμπληρωθουνε 6 μηνες και μια ημερα οτι καρτα χρεωστικη και να εκδωσω θα θεωρηθει οτι δεν εχω καρτα αλλη και θα δεν θα υπαρχουνε εξοδα εκδοσης. Πολυ ωραιο και αυτο. .

 

Τελος εγω περιμενα οτι το cvc/ccv της καρτας παραμενει το ιδιο οπως και τα στοιχεια της καρτας και αλλαζει μονο ημερομηνια και μου ειπανε οχι το cvc/ccv αλλαζει και αυτο και ειναι μοναδικο σε καθε καρτα εκτος απο την ημερομηνια ληξης .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τελος εγω περιμενα οτι το cvc/ccv της καρτας παραμενει το ιδιο οπως και τα στοιχεια της καρτας και αλλαζει μονο ημερομηνια και μου ειπανε οχι το cvc/ccv αλλαζει και αυτο και ειναι μοναδικο σε καθε καρτα εκτος απο την ημερομηνια ληξης .

 

Το cvc/ccv με κάθε νέα έκδοση κάρτας ποτέ δεν είναι ίδιο είτε σε χρεωστικές είτε σε πιστωτικές. Τόσα χρόνια χρήστης Paypal πάντα θυμάμαι όταν περνάω τα καινούρια στοιχεία της κάρτας τίποτα δεν είναι ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Οσον αφορα την χρεωση των 6 ευρω που κοστιζει η ανανεωση της καρτας θα χρεωθουνε απο αρχες Απριλιου και οχι μεσα στο Μαρτιο και αμα δεν υπαρχει υπολοιπο θα δω αρνητικο υπολοιπο μειον 6 ευρω ετσι μου ειπανε.

Επισης μου ειπανε οτι αμα καταργησω μια χρεωστικη καρτα και δεν εχω αλλη οταν συμπληρωθουνε 6 μηνες και μια ημερα οτι καρτα χρεωστικη και να εκδωσω θα θεωρηθει οτι δεν εχω καρτα αλλη και θα δεν θα υπαρχουνε εξοδα εκδοσης. Πολυ ωραιο και αυτο. .

[...]

Η χρεωστική μου έληγε 05/2020 και την 01/06/2020 με χρέωσε σε λογαριασμό ταμιευτηρίου [ΒΑΣΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ Κ] όπου δεν υπήρχε υπόλοιπο και πήγε -6,00€ και φυσικά καταλογίστηκαν και χρεωστικοί τόκοι μέχρι να το διαπιστώσω και να επαναφέρω το λογιστικό υπόλοιπο σε θετικό πρόσημο. Στην Εθνική κράτησε τα 6,00€ το επόμενο βράδυ από την πίστωση ποσού στον λογαριασμό, ενώ στη Eurobank κράτησε μόνο ό,τι υπήρχε διαθέσιμο στον λογαριασμό αλλά το υπόλοιπο δεν έπεσε σε αρνητικό πρόσημο! Προσωπικά πιστεύω το δίκαιο θα ήταν η χρέωση να γίνεται κατά την ενεργοποίηση της κάρτας, αλλά ζητάω πολυτέλειες σε ένα τραπεζικό περιβάλλον με πολλά προβλήματα!

 

Χρήσιμο αυτό που επισημαίνεις διότι χωρίς χρεωστική (την ακύρωσα, έχω μόνο πιστωτικές) μου βγάζουν το λάδι για να με εξυπηρετήσουν για το πρόγραμμα yellow. Βέβαια κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να το διαπιστώσω ο ίδιος! Μου φαίνεται περίεργο και ως υλοποίηση να υπάρχει έλεγχος σε βάθος εξαμήνου και όχι εξαετίας που θα ήταν πιο λογικό!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω το δίκαιο θα ήταν η χρέωση να γίνεται κατά την ενεργοποίηση της κάρτας, αλλά ζητάω πολυτέλειες σε ένα τραπεζικό περιβάλλον με πολλά προβλήματα!

 

Αυτό το είχα επισημάνει κι εγώ παλιότερα, όταν χρεώθηκα για ανανέωση χρεωστικής της Εθνικής πριν καλά-καλά έρθει η κάρτα στα χέρια μου. Αυτό που έλεγα τότε είναι ότι καθώς η κάρτα έρχεται με απλό ταχυδρομείο είναι πιθανό να χαθεί, να την πάρει άλλος κλπ. και στην τελική να χρεωθείς για κάρτα που δεν έφτασε ποτέ στα χέρια σου. Σε αυτήν την περίπτωση μάλιστα υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς ξανά, αν ζητήσεις νέα έκδοση κάρτας, για να αντικαταστήσει αυτή που δεν έλαβες ποτέ!

 

Χρήσιμο αυτό που επισημαίνεις διότι χωρίς χρεωστική (την ακύρωσα, έχω μόνο πιστωτικές) μου βγάζουν το λάδι για να με εξυπηρετήσουν για το πρόγραμμα yellow.

 

Έχω μόνο χρεωστική στο πρόγραμμα Yellow και τη χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά, τι μπορεί να αλλάζει με την πιστωτική και το ίδιο πρόγραμμα;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω μόνο χρεωστική στο πρόγραμμα Yellow και τη χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά, τι μπορεί να αλλάζει με την πιστωτική και το ίδιο πρόγραμμα;

 

1) Δίνει διπλάσια yellows απ' ότι η χρεωστική στους μεγάλους συνεργάτες και συνεργάτες yellows

2) Δίνει για κάθε 1€, 1 yellow στις λοιπές επιχειρήσεις, ενώ με την χρεωστική δίνει 1 yellow για κάθε 10€

3) Δίνει 3% (σε κάποια 5%) επιστροφή σε επιλεγμένα πρατήρια Avin και Cyclon σε αντίθεση με τις χρεωστικές που δίνουν 1%.

Link to comment
Share on other sites

1) Δίνει διπλάσια yellows απ' ότι η χρεωστική στους μεγάλους συνεργάτες και συνεργάτες yellows

2) Δίνει για κάθε 1€, 1 yellow στις λοιπές επιχειρήσεις, ενώ με την χρεωστική δίνει 1 yellow για κάθε 10€

3) Δίνει 3% (σε κάποια 5%) επιστροφή σε επιλεγμένα πρατήρια Avin και Cyclon σε αντίθεση με τις χρεωστικές που δίνουν 1%.

 

Σωστά όλα αυτά αλλά ο φίλος παραπάνω αναφέρει ότι έχει πρόβλημα με πιστωτική και το πρόγραμμα yellows. Τα αρνητικά ήθελα να μάθω κυρίως.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...